Сьогодні ми продовжимо спостерігати за дорогоцінними металами, тим більше, що за даними порталу banki.ru інвестиції в золото і срібло стали кращими в серпні.

Багато хто задається питанням: а як, власне, можна купити золото в банку, де взагалі подивитися ціни на дорогоцінні метали? І що вибрати: відкрити металевий внесок або купити злиток металу, а може вкласти все в інвестиційні монети?

У даній статті ми розглянемо, як купити дорогоцінні метали в банку, порівняємо курси знеособлених металевих рахунків і ціни на інвестиційні монети, дізнаємося, де краще купити золоті злитки або злиток платини. І коротко зупинимося на плюси і мінуси того або іншого способу інвестування в дорогоцінні метали.

Відразу скажу, дізнатися ціну злитків дорогоцінних металів, вартість інвестиційних монет і котирування знеособлених металевих рахунків можна в одному місці. Для цього ми будемо користуватися ресурсом gold.investfunds.ru. Вся інформація там оновлюється, звичайно, не зовсім в реальному часі, однак, цей ресурс дозволяє досить добре уявити повну картину щодо інвестування в дорогоцінні метали.

1. Купівля злитків дорогоцінних металів

Продаж злитків в РФ здійснюється в банках, що мають ліцензію на операції з дорогоцінними металами. У вітчизняних кредитних організаціях Ви можете придбати злиток платини, срібний злиток, золоті злитки, а також паладій.

Припустимо, ми хочемо купити золоті злитки. Ставимо галочку навпроти графи «золото» в розділі зливки, інші вікна порожні, а в розділі маса – залишаємо значення «все».

У підсумку портал нам видає ціну золота в рублях за грам у всіх банках, залишається тільки вибрати відповідний банк і відправитися туди за злитком металу.

Зверніть увагу, що чим більше важить злиток, тим нижче ціна за грам. Наприклад, при купівлі злитка золота в 1 г в Банку Москви, ціна складе на 05.09.2015 — 3 282.32 за 1г, а при купівлі злитка в 5 г, ціна 1 г золота складе 3 238.56.

Після того як Ви визначитеся з банком, в якому хочете придбати дорогоцінний метал, обов’язково зв’яжіться з ним і уточніть, в яких саме відділеннях можливо зробити покупку.

Однак, купуючи золото в злитках, не чекайте отримати швидкий прибуток, фізичне золото – це довгостроковий інструмент, основна функція якого – зберегти заощадження під час глобальних криз і катаклізмів (унція золота як раз дорожчає в період нестабільності).

Основні недоліки інвестицій у фізичне золото, платину, срібло і паладій:

Ви платите ПДВ при купівлі (+18% податок на додану вартість), до того ж банки встановлюють досить значний спред порівняно з котируваннями дорогоцінних металів на біржі. Так, наприклад, 02.09.2015 злиток в 1г в Ощадбанку коштував 3 341.00 руб., а офіційна ціна золота, встановлений ЦБ РФ на цей день, була 2 399.17;

Банки встановлюють невигідні курси покупки дорогоцінних металів. Так, купивши 02.09.2015 злиток в Ощадбанку масою 1 г за 3 341.00 руб., продати його в той же Ощадбанк Ви зможете тільки за 2 263.00. Іншими словами, Ви моментально втратите 32%;

З доходу доведеться заплатити 13% ПДФО;

Злитки вимагають додаткових витрат на зберігання і охорону (наприклад, оренду банківського осередку);

Але, з іншого боку, зливки дорогоцінних металів є відмінним подарунком, до того ж вони ніколи не перетворяться в пил, як паперові гроші під час якого-небудь фінансового потрясіння і гіперінфляції (згадаймо розвал СРСР). Див. статтю: «Покупка дорогоцінних металів 2015. Варто придивитися«.

2. Купівля інвестиційних монет

Це монети з дорогоцінних металів, що не представляють ніякої цінності нумізматики, і призначені для інвестування грошей у дорогоцінні метали. Ціна монети визначається, в основному, фактичним вмістом у ній металу, а також витратами на випуск і розповсюдження. Центральний банк РФ уточнює котирування інвестиційних монет кожен робочий день.

У Росії інвестиційними є золоті та срібні монети Георгій Побідоносець, Червінець, Соболь, а також Сочі 2014.

Природно, комерційні банки встановлюють для себе більш вигідні ціни на інвестиційні монети порівняно з офіційними котируваннями. Зауважу, що інвестиційні монети можна придбати не тільки в банках, однак, покупка дорогоцінних металів у банках все-таки викликає більше довіри.

Недоліки у інвестиційних монет такі ж, як і у зливків, за винятком ПДВ (купуючи інвестиційні монети Ви не платите ПДВ).
Є ще й колекційні монети з дорогоцінних металів. Однак, при їх покупці Вам потрібно буде заплатити ПДВ. До того ж, при інвестуванні грошей в такі дорогоцінні монети, Вам знадобиться добре розібратися у всіх нумізматичних тонкощах.

3. Знеособлений металевий рахунок

Це, по суті, звичайний банківський вклад, тільки не в рублях або валюті, а в грамах металу. Він може бути строковими (на певний строк і з нарахуванням відсотків) і безстроковим (вклад без обмеження по терміну, але і без нарахування відсотків). Процентна ставка по металевих рахунках зазвичай не дуже висока. Діапазон ставок від 0,2% до 5%. Ось список банків, що пропонують відкрити строковий металевий внесок:

Для того, щоб дізнатися котирування знеособлених металевих рахунків у всіх банках скористаємося також порталом gold.investfunds.ru.
Припустимо, ми вирішили відкрити металевий рахунок в платині. Ставимо галочку напроти цього металу і запускаємо пошук.

Як бачимо, знеособлений металевий рахунок, наприклад, в Ощадбанку на 02.09.2015 пропонує нам придбати 1 г платини за 2 337 руб. (що на 8,63% вище офіційного курсу ЦБ РФ), а продати того ж Ощадбанку свою платину ми зможемо за 2 027 руб. (що на 5,78% нижче офіційного курсу Банку Росії). Звичайно, маємо досить значний спред (різниця між ціною купівлі та продажу). Однак, в ОМС Ощадбанку платина все-таки коштує дешевше, ніж ми б купили в Ощадбанку злиток платини (1 м коштує 2 946 рублів).

Проаналізувавши табличку, легко помітити, що знеособлений металевий рахунок, наприклад, в Альфа банку набагато вигідніше, ніж в Ощадбанку.

Правда, варто відзначити, що при виборі банку для відкриття знеособленого металевого вкладу потрібно бути дуже уважним, оскільки в металевих вкладів є досить суттєві недоліки:

Металеві рахунки не потрапляють під програму страхування вкладів (і в разі відкликання ліцензії у банку, АСВ Вам нічого не виплатить). Див. статтю: «Банки, у яких можуть відкликати ліцензію» .

Курси знеособлених металевих рахунків не жорстко прив’язані до офіційного курсу ЦБ РФ, і нестабільний банк може у важкі часи просто істотно знизити внутрішні котирування купівлі металів;

До того ж, у разі отримання доходу, якщо Ви володіли дорогоцінним металом менше 3-х років, то Вам доведеться заплатити ПДФО (13% від прибутку);

А тепер порівняємо, який все-таки спосіб інвестування в дорогоцінні метали з допомогою банку найбільш вигідний. Припустимо, ми купимо срібну інвестиційну монету, срібло в злитку і відкриємо знеособлений металевий рахунок в сріблі. (Про перспективи такого вкладення грошей можна дізнатися в статті: «Інвестиції в срібло: Можливість зірвати великий куш» )

При купівлі злитка срібла в Ощадбанку масою 50 г на 02.09.2015, 1 г срібла буде коштувати 52,96 руб. (продати злиток ми зможемо за ціною 29,4);

При відкритті знеособленого металевого рахунку в Ощадбанку 1 г. срібла буде коштувати 33,3 руб., а продати срібло ми зможемо за 28,8;

Ціна на інвестиційну монету Соболь (31,1 г) на стан 02.09.2015 в Ощадбанку не вказана, але є дані за 26.08, коли монета масою 31,1 г коштувала 1 900 рублів (61,1 руб. за грам), а продати її можна було за 800 рублів (25,73 руб. за грам). Ціна срібла 02.09 порівняно з 26.08 трохи впала, тому злегка округлимо і отримаємо ціну монети 56,35 крб. за грам, а продамо за 23,73. Розрахунок не зовсім точний, однак, наочну картину все-таки відображає;

Облікова ціна срібла ЦБ РФ на 02.09.2015 становить 30,84 руб. за грам;


Робимо висновок, що ОМС є найбільш вигідним варіантом.

Як бачимо, інвестування в дорогоцінні метали з допомогою банку не зовсім привабливо, оскільки кредитна організація, як посередник, бере занадто високі комісії.

Однак, якщо врахувати, що банківська система Росії встоїть і Ваш банк не прогорить, то знеособлений металевий рахунок є досить непоганим способом інвестування грошей. Завдяки своїй мобільності, ОМС дозволить Вам заробити на коливаннях курсу. Тим більше, при поточній волатильності рубля (коливаннях курсу), спред по ОМС іноді долається за 1 день.

Правда, на валюті пограти при волатильності простіше. Єдине, ОМС прийде Вам на допомогу, якщо в банку Вам кажуть, що валюти немає, або банк встановив просто драконівську різницю між купівлею і продажем доларів або євро (як було, наприклад, наприкінці 2014 — початку 2015). А ось спред на ОМС, наприклад, в Альфа банку не раздвигался (як був 60 рублів різницею між купівлі та продажу 1 г золота, так і залишився).
Ну і, звичайно, не забуваємо, що валюту можна ще купити на біржі з мінімальними спредами (див. «Професіонали розкривають карти: як купити валюту на біржі» ).

Є ще інші способи інвестування в дорогоцінні метали, наприклад, купівля акцій золотодобувних компаній, покупка дорогоцінних металів на біржі або купівля віртуального золота у forex-брокерів. Про це в наступній статті.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments