Ми живемо в веселий час. Жоден день не обходиться без яких-небудь важливих новин. Причому, в світі, мабуть, не залишилося жодної події, яка хоч як би не впливало на курс національної валюти. Це і ціни на нафту, і ситуація навколо Греції, і події в китайській економіці.

Зараз рубль ніяк не можна назвати стабільною валютою. Ще зовсім недавно за один долар давали близько 50 рублів, зараз — 65 рублів. Іншими словами, за 2 місяці прямо на наших очах рубль знецінився на 30%. Причому, такі гойдалки ми спостерігаємо далеко не в перший раз, а, як мінімум, у третій за останній рік.

Не додають оптимізму і постійні відгуки ліцензій у банків або заяви про санації. Не обходиться практично жодного тижня без подібного роду заходів. Наприклад, 12.08.2015 ЦБ РФ відкликав ліцензію у досить великого банку, що займає 51 місце в рейтингу banki.ru, Пробизнесбанка:

Зауважимо, що Пробізнесбанк був провідним кредитною установою в групі «Лайф». Через пару годин Банк Росії заявив, що в інших банках групи ( «Експрес-Волга», ВУЗ-Банку, банку «Підемо!», Газэнергобанка і самарського банку «Солідарність») призначається тимчасова адміністрація для попередження банкрутства:

Причому, ліцензії стали відгукуватися навіть у банків, які мали хороший кредитний рейтинг, наприклад, 16.04.2015 рейтингове агентство «Експерт РА», незадовго до відкликання у кредитної організації ліцензії, підтвердило банку «Розрахунків та Заощаджень» рейтинг «А» (тобто високий рівень кредитоспроможності).

У таких непростих умовах людей, які як і раніше довіряють банківській системі і намагаються отримати хоч якийсь дохід від банківського вкладу, з подачі глави Ощадбанку Германа Грефа, почали зневажливо називати серійними вкладниками. Причому, Греф навіть пропонував обмежити так званих серійних (професійним) вкладникам виплати страховки через АСВ у разі відкликання ліцензії у банку:

Пані Ельвіра Набіулліна, голова банку Росії, також заявила, що проблема серійних вкладників дійсно існує:

Створюється враження, що хтось свідомо намагається розгойдати човен всього банківського сектора. Судячи по заявах, ці «хтось» займають досить високі державні посади. Наче в когось є мета почати паніку вкладників, масовий висновок заощаджень з банківського сектора і переводу їх у готівкову валюту чи золото.

До того ж, йде планомірне зниження процентних ставок за вкладами. А вкладникам постійно твердять, що в них умови і так надто шикарні (хоча найвищі ставки за вкладами ледве-ледве перекривають рівень інфляції). Наприклад, як заявив заступник голови Банку Росії Михайло Сухов на Міжнародному банківському конгресі в Санкт-Петербурзі, вкладників треба захищати від високих процентів за вкладами:

У такій непростій обстановці, щоб, мабуть, ще більше налякати вкладників,12.08.2015 з’являється лист першого заступника голови Банку Росії Олексія Симановского про те, що ЦБ відзначає випадки, коли вклади населення розміщуються за балансом у деяких банків:

Ніякої конкретики, ЦБ не називає певні банки, а тільки зазначає порушення і пов’язує це з недоліками в системі управління і внутрішнього контролю банків». Так ось лагідно про шахрайство 🙂 Ніби це просто недоліки системи управління.

І що, цікаво, повинні робити вкладники в такій ситуації? Як можна в таких умовах говорити про те, що вкладник, розміщуючи кошти на вкладі до 1,4 млн рублів, нічим не ризикує завдяки страховці АСВ? Ризикує, ще як, з усією банківською системою.

Тому держава повинна, навпаки, підтримувати серійних (професійних) вкладників, які хоч якось намагаються переконати населення, що все-таки можливо отримати деякий дохід від розміщення грошей на банківських депозитах, а не закликають йти в готівкову валюту і тим самим знекровлювати економіку Росії, вилучаючи ліквідність із системи.

Тим більше, фонд Агенства страхування вкладів далеко не нескінченний. АСВ формується за рахунок відрахувань банків-учасників програми страхування вкладів. І в разі масового відкликання ліцензій у банків, сума, яку треба буде виплатити вкладникам, може легко перевершити величину фонду. Причому, про те, що фонд агенства страхування вкладів практично порожній, газета «Комерсант» писала ще 01.06.2015:

У разі спустошення фонду, АСВ може взяти безвідсотковий кредит у Центробанку і тоді грошей на виплати вистачить усім. Здається, що все добре… Але де ж Центробанк візьме стільки рублів? Відповідь проста, Банк Росії їх надрукує…

Іншими словами, грошова маса збільшиться, і, думаю, всі знають, чим загрожує запуск друкарського верстата. Правильно – збільшенням інфляції, і, отже, знецінюванням грошей.

Варто відзначити, що деякі економісти якраз і вважають, що наповнення економіки грошима буде сприяти її розвитку. Ось публікація в MK від 24.09.2014, в якій радник президента Глазьєв закликає ЦБ РФ надрукувати більше рублів.

Тобто, виходить, так би мовити, кількісне пом’якшення «по-російськи», яке офіційно ніхто не оголошував. На відміну, наприклад, від Євросоюзу, який заявив привселюдно, що сумарний обсяг коштів, які надійдуть в економіку ЄС, складе 1,1 трильйон євро. Ось публікація на rbc.ru від 22 січня 2015:

Не будемо все-таки заглиблюватися в такі нетрі 🙂 Давайте сподіватися, що банківська система все-таки встоїть, і спробуємо отримати максимальний дохід від банківських вкладів, як це роблять професійні вкладники.

Правда, все-таки тримаємо в умі будь-який можливий сценарій розвитку подій, і, на всяк випадок, зберігаємо частину заощаджень у валюті, дорогоцінних металах, або в чому-небудь ще.

Будемо пильно стежити за ситуацією. Дуже цікаво дізнатися Вашу думку з цього питання.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments