В даний час кредитні організації по-різному підходять до питання про необхідність утримання ПДФО з кешбека.

Приміром, «Росбанк» за своєю «Сверхкарте+» нараховує клієнтам трохи більше, ніж заявлені 7%, і цю різницю як раз і перераховує в податкову. Так само поступає і «Російський Іпотечний Банк», клієнти отримують чесний 1% кешбека, оподаткування «РІБ» бере на себе. «Кредит Європа Банк» починає стягувати 13% податку з кешбека після перевищення суми виплат 4000 руб./рік. «РосЕвроБанк» утримує 13% з першого ж нарахованого винагороди. РНКО «Платіжний центр», яка є емітентом картки «Кукурудза», в утриманні ПДФО з бонусних балів і перерахування податку до бюджету помічена не була.

Податок на кэшбэк: законодавство

Є лист Мінфіну від 19 квітня 2012 р. N 03-04-08/0-78 про оподаткування доходів фізичних осіб в рамках програм заохочення споживачів (програм лояльності, бонусних програм і т. д.), яке дозволяє розглядати повернення частини коштів від суми проведених операцій (кэшбэк) як знижку, яка не призводить до виникнення об’єкта оподаткування:

В іншому листі Мінфіну від 13.01.2015 № 03-04-06/69407 стверджується, що податок на кэшбэк платити все-таки потрібно

Деякі кредитні організації, наприклад, «Сітібанк», успішно відстояли своє право не утримувати податок з бонусів у Вищому Арбітражному Суді:

Здавалося б, крапку в цьому спорі повинен був поставити новий 242-ФЗ від 3 липня 2016 року, який вніс додатковий 68-й пункт у статті 217 податкового кодексу РФ («Доходи, які не підлягають оподаткуванню (звільняються від оподаткування)»):


Багато вирішили, що податок на кэшбэк з 1 січня 2017 року (дата вступу в силу нового закону) скасовується.
Але в кінці листопада було опубліковано лист Мінфіну
від 18 листопада 2016 р. N 03-04-06/67928, в якому говориться, що нові пільги на ПДФО не будуть застосовуватися до програм лояльності в рамках кредитних договорів. Природно, це послужило приводом для статті в «Комерсанті»:

У банківського співтовариства відразу виникло питання, а чому, власне, податок на кэшбэк буде стягуватися тільки за кредитними картками, що за дискримінація така:

Може здатися, що логіки у Мінфіну немає, проте це не так. Достатньо просто уважно почитати новий закон і лист Мінфіну, і все відразу стане на свої місця.

Чому лист Мінфіну стосується лише кредитних договорів?

Це елементарно, лист Мінфіну від 18 листопада 2016 р. N 03-04-06/67928 є відповіддю на конкретне питання про ПДФО з доходів клієнтів банку від участі в програмі лояльності, яка діє в рамках кредитного договору.

Власне, Мінфін відповів саме те, про що його питали.

Чому Мінфін вважає, що податок з кешбека по банківських картах платити треба?

Відповідь на це питання лежить на поверхні.
Якщо уважно почитати новий 68 пункт у статті 217 НК, то стає зрозуміло, що він не має відношення до кэшбэку не тільки за кредитними картками, але й дебетовим.

Згідно з новим законом, не оподатковуються грошові кошти, зараховані російськими та іноземними організаціями на банківський рахунок або зараховані в якості оплати товару, отримані в результаті участі платника податків у зазначених програмах російських і іноземних організацій, спрямованих на збільшення активності клієнтів в придбанні товарів і послуг зазначених організацій передбачають нарахування бонусів, що характеризують активність клієнта в придбанні товарів (робіт, послуг) зазначених організацій:

Іншими словами, організація, що продає товари або надає послуги і начисляющая кэшбэк на банківський рахунок або надає знижку, повинна бути одна і та ж. Тобто податком не обкладатиметься подарунок, наприклад, від Ікеі, зарахований Вам на банківський рахунок за покупки в тій же Ікеї (або наданий купон на знижку), в рамках програми стимулювання покупок в Ікеї, розробленої самої Икеей.

Саме цю позицію Мінфін і намагається донести у своєму листі, заявляючи, що кэшбэк за програмами лояльності в рамках кредитних договорів не покладено: «В цілях звільнення доходів клієнтів банку від оподаткування програма лояльності банку повинна мати спрямованість на збільшення активності клієнтів в придбанні товарів і послуг організації, а бонуси (бали), нараховуються в рамках зазначеної програми, повинні характеризувати активність клієнта в придбанні товарів (робіт, послуг).:

Таким чином, для отримання банківського кешбека, який не буде обкладатися податком, потрібно, щоб цей кэшбэк був нарахований банком за покупки послуг самого банку.

Це, звичайно, трохи схоже на марення, але саме так записано у новому пункті статті 217 Податкового Кодексу. Точніше, це одне з тлумачень.

У розглянутому нами листі Мінфін чесно попереджає, що письмові роз’яснення Мінфіну Росії з питань застосування законодавства Російської Федерації про податки і зборах мають інформаційно-роз’яснювальний характер і не перешкоджають платникам податків, податковим органам і податковим агентам керуватися нормами законодавства Російської Федерації про податки і збори в розумінні, що відрізняється від трактування, викладену в цьому листі.

Висновок

Як було б здорово, якби закони виключали двояке тлумачення. На жаль, це утопія, ще ні в одній країні такого досягти не вдалося.

Чи є життя на Марсі, немає чи життя на Марсі… чи Потрібно сплачувати податок з кешбека чи ні, поки неясно, новий закон визначеності не вніс. Будемо стежити за ситуацією.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments