Оновлено 01.10.2016.

Складно знайти людину, який не хотів би оплачувати послуги ЖКГ, податки, штрафи і взагалі будь-яку квитанцію банківською карткою без комісії, та ще й отримувати за це кэшбэк. Це здається неймовірним просто тому, що дана можливість банально нікому не вигідна, крім платника.

Однак подібні пропозиції можуть тимчасово існувати в рамках будь-яких акцій для залучення нових клієнтів. З часом, коли користувачі звикають до нового сервісу або банку, з’являється комісія. Частина клієнтів перестають користуватися даними послугами, а частина продовжує, тому що вони вже звикли.

У даній статті я пропоную розглянути додаток PayQR, продукт вітчизняної IT компанії, резидента Сколково, ТОВ «ФІТ». Цей додаток дозволяє здійснювати платежі за послуги ЖКГ, оплачувати податки і штрафи, квитанції за дитячий сад, за мобільний зв’язок та ін. банківською карткою без комісії і з кэшбэком.

Перш за все, потрібно відзначити, що, судячи з відгуків на banki.ru даний сервіс зараз дійсно працює: платежі проходять швидко, комісія не стягується, операціями присвоюється MCC-код 8999, за який деякі банки дають кэшбэк («Кукурудза», наприклад, або «Авангард». Також «Росбанк» повинен налити кашу за цей код на свою «Сверхкарте+»).


А тепер давайте розберемо детальніше, що із себе представляє сервіс PayQR.

Сервіс PayQR. Що це і як це працює

Як запевняє нас сайт інноваційного центру Сколково, компанія ТОВ «ФІТ» (творець мобільного додатку PayQR) – це міжнародна команда професіоналів в банківському та IT-бізнесі з багаторічним досвідом в електронної і мобільної комерції:

Дана компанія розвиває на російському ринку метод оплати квитанцій та товарів за допомогою зчитування спеціального QR-коду — вся інформація про платіж легко уміщається в спеціальному квадраті, який може вважати практично будь-який смартфон:

Якщо на платіжці немає QR-коду, це не означає, що скористатися додатком не вийде. Сформувати QR-код будь платіжки на адресу юридичної особи можна самостійно на сайті какплатить.рф.

Досить просто ввести реквізити платежу, і програма автоматично згенерує QR-код, за яким можна здійснити оплату через PayQR банківської картою (для платежів в бюджет потрібно вказати додаткові параметри, потрібно написати УВП, КБК, ОКТМО):

Реклама на сайті нам якраз і розповідає, що завдяки PayQR можна оплатити телефон, газ, електроенергію, послуги ЖКГ, штрафи ГИБДД, податки:

PayQR пішов ще далі, і в останній версії програми з’явилася можливість здійснити платіж по карті, просто надіславши сфотографовану платіжку. Сервіс розпізнає її сам в автоматичному режимі. Причому, судячи з відгуків, цей сервіс дійсно працює:

Загалом, як зауважив один з користувачів сервісу, на даний момент основними перевагами програми PayQR є можливість сплатити купу всього без комісії і з кэшбэком:

Однак, я думаю, всі вже давно звикли до того, що користуватись якимись послугами слід тільки після детального вивчення всіх умов і пунктів договору, інакше можна просто втратити свої гроші.

UPD: 01.10.2016
З 20.09.2016 на платежі через сервіс PayQR введена комісія 1,5%:

По уточненню представника сервісу на порталі banki.ru розмір комісії буде змінюватися в майбутньому «за різними логікам»:

Оплата через PayQR: де граблі

1 На офіційному сайті програми PayQR payqr.ru немає прямого посилання на оферту. Один цей факт змушує відразу засумніватися в даному сервісі. Навіщо ховати оферту, якщо нічого приховувати?

Щоб ознайомитися з офертою, потрібно спочатку встановити додаток PayQR (можна встановити на смартфон або планшет), і вже в ньому знайти фразу дрібним шрифтом: «Користуючись PayQR, ви приймаєте умови оферти». Клацаємо на ній і все-таки переходимо на умови надання послуг — оферту, яка знаходиться за адресою payqr.ru/rules.pdf

Дана оферта (ПУБЛІЧНА ОФЕРТА про надання послуг надання доступу до Платіжного сервісу PayQR) є документ на 36 сторінках, який передбачає згоду також з іншого офертою (ПУБЛІЧНОЮ ОФЕРТОЮ про здійснення переказів грошових коштів без відкриття рахунку і використання електронних засобів платежу) на 54 сторінках.

Ще раз підкреслю, прямого посилання з офіційного сайту на ці документи немає. Тобто новий користувач персонального комп’ютера, з якого було б зручно ознайомитися з умовами договору, просто не зможе знайти оферту (якщо не знає адресу, по якому лежать дані документи). Думаю, очевидно, що зі смартфона прочитати 90 сторінок тексту вкрай незручно.

2 ТОВ «ФІТ» – це посередник. А «Банк» в оферті – це не банк 🙂

Суть програми PayQR – це створення передплаченого електронного гаманця. Тобто при оплаті квитанції за фото, або прочитавши QR-код, або згенерувавши QR-код, Ви поповнюєте зі своєї карти електронний гаманець (передплачену банківську карту), а «Банк» вже здійснює платежі з нього:

Під гордою назвою «Банк» в оферті ховається Товариство з обмеженою відповідальність Розрахункова небанківська кредитна організація «РІБ»:

Думаю, очевидно, що про АСВ тут говорити сенсу немає. Грошові кошти в електронних гаманцях не застраховані.

3 РНКО «РІБ» не може здійснювати платежі на адресу фізичних осіб та ВП з-за припису ЦБ РФ.


4 ТОВ «ФІТ» не несе ніякої відповідальності за результат використання сервісу, а також не дає ніяких гарантій. Пропонується прийняти сервіс «як є»:

Прийнявши оферту, Ви погоджуєтесь з підвищеними ризиками використання сервісу і приймаєте їх. Згідно оферті, абонент ознайомлений і попереджений про ризики фінансових втрат:

5 У разі отримання Вами збитків від використання сервісу, відповідальність ТОВ «ФІТ», згідно оферті, обмежена сумою в 1000 карбованців:

6 Реєстрація облікового запису в PayQR (введення підтверджує смс) є свідченням того, що Ви прийняли всі пункти оферти.

7 Прийняти оферту легко, а от розірвати дуже складно. Для цього потрібно відправити поштою в ТОВ «ФІТ » заяву на розірвання договору на паперовому носії з нотаріально завіреним підписом, прикласти нотаріально завірену копію паспорту та нотаріально засвідчену копію договору з мобільним оператором:8 «ФІТ» може вносити будь-які зміни в договір, які автоматично вступають в дію. Попереджати про зміни заздалегідь контора не зобов’язана. Втім, повідомляти клієнтів про зміни постфактум ТОВ «ФІТ» також не повинно:

9 Розірвання договору не означає автоматичний відкликання згоди на обробку персональних даних. Потрібні ще листа…

Згоду на обробку своїх персональних даних, Ви даєте на невизначений термін:

10 Все, що підтверджують здійснення операцій чеки та документи надаються ТОВ «ФІТ» тільки в електронному вигляді:

11 ТОВ «ФІТ» може призупинити обслуговування на 30 днів за підозрою в сумнівності операції і вимагати підтверджуючі документи. Надати їх протягом 3-х днів.

12 РНКО може відмовити в проведенні операції.

13 І, наостанок, акцептуючи оферту, Ви погоджуєтесь з усіма додатками до оферти, які є її невід’ємною частиною:

Варто прочитати дані Програми, як стає зрозуміло, що Ви віддали себе в рабство дозволяєте ТОВ «ФІТ» робити з Вашими картами і рахунками практично все, що завгодно.

Згідно оферті, ТОВ «ФІТ» може отримувати залишки ваших коштів на електронних засобах платежу, робити виписки, випускати/перевипускати електронні засоби платежу:

ТОВ «ФІТ» може списувати гроші з Ваших карт, і навіть випускати/перевипускати банківські карти:

Ще ТОВ «ФІТ» може відкривати Вам банківські рахунки, списувати з них гроші.

А також ТОВ «ФІТ» може списувати гроші з рахунку вашого мобільного телефону:

Висновок

Я багато побачив різних оферт на надання всіляких послуг, але такого дива такого договору на надання сервісу, як від резидента інноваційного центру Сколково, не зустрічав ніколи.

Оферти мікрофінансових організацій — просто дитячий лепет в порівнянні з PayQR.

Прошу вибачення, що не зробив тест-драйв даного сервісу, я просто не можу приймати подібного роду оферти.

Якщо Ви не бачите нічого поганого в оферти на надання сервісу PayQR після ретельного ознайомлення з нею – це Ваше право, можете спокійно користуватися даним сервісом і оплачувати будь-які квитанції без комісії (UPD: 01.10.2016 c 20.09 з’явилася комісія 1,5%), та ще й отримуючи кэшбэк. Адже, судячи з відкликанням на banki.ru так поки що і відбувається.

Тільки не треба потім говорити, що Вас ніхто не попереджав.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments