Оновлено 25.04.2017.

В даний час існує дуже велика кількість різних фінансових інструментів, які при грамотному використанні і деякої частки везіння дозволяють отримати непоганий дохід.

Однак, варто пам’ятати основне правило: якщо ви в чомусь не розбираєтеся, то краще з цим і не зв’язуйтеся. Адже якщо який-небудь інструмент (наприклад, акції, ф’ючерси, опціони) має більш високу прибутковість, значить і ризик буде вище. І, в принципі, основна маса населення прекрасно обходиться без використання складних фінансових інструментів, що вимагають хорошої теоретичної підготовки і досвіду, воліючи для накопичень традиційні банківські депозити, валюту, золото, нерухомість.

Тільки от державі дуже б хотілося, щоб у населення з’явився в арсеналі ще один цікавий фінансовий інструмент, а саме вкладення в облігації федерального позики (ОФЗ).

На недавньому економічному форумі в Давосі колишній міністр фінансів Олексій Кудрін сміливо закликав населення купувати ОФЗ, називаючи їх надійним та вигідним інструментом:

У даній статті ми спробуємо розібратися, що ж все-таки таке ці ОФЗ і чому державі вигідно рекламувати облігації федерального позики.

Що таке облігації федерального позики (ОФЗ)

Облігації федерального позики – державні цінні папери, що випускаються Міністерством Фінансів Російської Федерації. Головним агентом з обслуговування випусків ОФЗ є Банк Росії. ОФЗ, крім номінальної вартості, дає власнику право на отримання купонного доходу.

Тобто ОФЗ – це механізм, що дозволяє державі взяти у вас гроші в борг під відсоток, рівний величині купонного доходу. Сьогодні залучення грошей населення особливо актуально в зв’язку з дефіцитом бюджету через зниження ціни на нафту і відсутність можливості взяти в борг за кордоном з-за санкцій.

Поточна ситуація нагадує 20-ті роки минулого століття, коли СРСР зіткнувся з дефіцитом бюджету і необхідністю займати гроші у власного населення, т. к. кредити Радянської Росії давати ніхто не хотів. Варто відзначити, що в ті часи спочатку населення взагалі примушували купувати облігації внутрішньої позики. І тільки через деякий час пропаганда запрацювала на повну, і громадяни вже купували облігації добровільно і з піснею:

У підсумку, природно, СРСР знайшов мільйон способів, щоб щасливі покупці державних облігацій залишилися без обіцяних доходів. Але це все історія (яку забувати, звичайно, не можна), повернімося до справ сьогоднішнім.

Всі операції, пов’язані з ОФЗ, проходять через систему Московської міжбанківської валютної біржі. І це, власне, одна з основних причин, чому розповсюдження облігацій федерального позики досі не набуло масового характеру. Ніякі заклики, хоч Кудріна, хоч Путіна, не змусять велика кількість населення укладати договір з брокером на відкриття брокерського рахунку для допуску до торгів на біржі, щоб самостійно придбати ОФЗ. Це надто складно (тобто насправді, звичайно, просто, але для якої-небудь пенсіонерки зовсім недоступне).

Саме тому для населення планується створити механізм, що дозволяє купувати ОФЗ не лише на біржі, але і через уповноважені банки, може, ще й відділення Пошти Росії до цієї доброї справи підключать (привіт з СРСР). Поява такого зручного інструменту покупки ОФЗ призначено на 2016 рік:

По суті, новий інструмент буде дуже схожий на ощадний сертифікат (читай статтю: «Навіщо Ощадбанк піарить ощадний сертифікат»), різниця лише в тому, що ви даєте в борг не банку, а безпосередньо державі. За ваші гроші вам видадуть красиву папірець, в якій будуть вказані первісна сума, процентний дохід та дата погашення (тобто дата, коли держава зобов’язується виплатити номінал виданої вам облігації федерального позики разом з відсотками).

Які перспективи у ОФЗ

Для широкого розповсюдження облігацій федерального позики існує кілька шляхів:

1 Просто змусити громадян купувати ОФЗ, як було в СРСР, або, наприклад, видавати частину зарплати цими облігаціями. Для сучасної Росії цей варіант, на щастя, поки що не розглядається.

2 Активізація широкої пропагандистської кампанії з вихваляння ОФЗ, звертання до патріотичних почуттів громадян. Тільки от населення вже дослідне і дуже недовірливе, так що голої пропаганди буде недостатньо. Більшість громадян все-таки пам’ятають радянський досвід, так і 1998 рік був не так давно (у 1998 був оголошений дефолт по ДКО (державних короткострокових облігацій), в результаті якого вкладення в ДКО знецінилися в 3 рази).

3 Зробити ОФЗ дійсно конкурентоспроможними порівняно з тими ж депозитами або ощадними сертифікатами.

Тільки от ОФЗ змагатися з більш традиційними інструментами важко. Причому це стосується і зручності, надійності та прибутковості.

Надійність.
Можна ставити знак рівності всіх трьох інструментів.
Гарантом оплати облігацій федерального позики є держава (тобто надійність ОФЗ=надійності держави).
Надійність депозитів також забезпечує держава через систему страхування вкладів (всі внески до 1,4 млн застраховані на 100%).
Ощадний сертифікат на пред’явника), звичайно, не застрахований, але основним емітентом цього цінного паперу є «Ощадбанк», надійність якого також всі прирівнюють до надійності держави.

Зручність. Мобільність.
Тут явним фаворитом є депозити завдяки зручності відкриття, поповнення, закриття. Особливо з розвитком інтернет-банкінгу, що дозволяє робити майже всі необхідні операції, не виходячи з дому.

Прибутковість.
Як не дивно, зараз можна знайти банки, що пропонують за депозитами більш вигідні процентні ставки (не «Ощадбанк», природно), порівняно як з ощадними сертифікатами, так і з ОФЗ (які зараз вийде купити тільки на біржі).Можна, звичайно, додатково скористатися податковим вирахуванням 13% при використанні Індивідуального інвестиційного рахунку при купівлі ОФЗ на біржі. Але цей інструмент масовим ніколи не стане. Докладно про ІВС читайте в статті «Як відкрити ІВС і купити ОФЗ. Вважаємо прибутковість облігацій».

Будемо сподіватися, що держава все-таки піде третім шляхом популяризації ідеї поширення облігацій федерального позики, і у нас з вами з’явиться додатковий інструмент для диверсифікації своїх накопичень. Віриться, правда, насилу.

UPD: 01.10.2016
Глава Мінфіну обіцяє, що до кінця 2016 року буде випущено ОФЗ для фізичних осіб на суму близько 30 млрд рублів:

UPD: 27.11.2016
За заявою заступника міністра фінансів Сергія Сторчака, Мінфін зі «Сбербанком» випустять ОФЗ для населення до кінця 2016 року. Номінал «Народних» ОФЗ буде становити 1000 рублів.

UPD: 25.04.2017
З 26.04.2017 почнеться продаж облігацій федерального позики для фізичних осіб (ОФЗ-н). Придбати цінні папери можна у відділеннях ПАТ «ВТБ 24» і ПАТ «Ощадбанк». Для покупки обов’язково бути клієнтом банку, необхідно буде відкрити в банку два рахунки: грошовий і так званий паперовий. Мінімальна сума, на яку можна буде придбати ОФЗ-н, становить 30 000 руб.

Купонні ставки: по першому купону — 7,5% річних, на другому купону — 8%, по третьому — 8,5%, по четвертому — 9%, по п’ятому — 10%, на шостому купону — 10,5% річних. Дата погашення облігацій — 29 квітня 2020 року.

При придбанні облігацій на суму до 50 000 рублів комісія складе 1,5%, від 50 000 до 300 000 — 1%, далі — 0,5%.

Розрахуємо прибутковість для облігацій на 30 000 руб. За покупку такої кількості облігацій для населення потрібно заплатити комісію в 1,5%, тобто 450 руб.

Отже, щоб порахувати приблизну прибутковість, заповнимо відповідні поля у фінансовому калькуляторі, для прикладу візьмемо, що купон виплачується кожні 180 днів, а облігації будуть погашені 26 квітня 2020.


Бачимо, що за три роки нам нараховується 7902,57 руб. у вигляді купонного доходу.

Віднімемо комісію в 450 руб. і отримаємо підсумковий дохід у 7902,57 – 450 = 7452,57 руб.

Проста прибутковість за три роки складе 7452,57/30000*100%=24,84%.

За рік прибутковість складе 24,84%/3=8,28%.

Таким чином, купівля облігацій на 30 000 руб. приблизно відповідає безвідкличним вкладом на три роки з виплатою відсотків на окремий рахунок 2 рази в рік під 8,28%.

Якщо б комісія була 0,5% (тобто ми б купили облігацій на суму більше 300 000 руб.), то прибутковість за три роки була б (7902,57-150)/30000*100% =25,84%. Річна прибутковість була б 8,61%.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments