Оновлено 04.10.2018.

Під кінець 2015 року всі вітчизняні ЗМІ трубили про небачений успіх у фінансовій сфері. В середині грудня було оголошено про початок випуску національної платіжної картки СВІТ:

Правда, для рядового споживача фінансових послуг так і залишилося загадкою, що конкретно такого хорошого сталося. Як мовиться, чим голосніше презентація, тим менше змісту.

Насправді, випуск національної платіжної картки СВІТ — дійсно важлива подія для країни, для забезпечення безперебійної роботи всього фінансового сектора.

Питання створення власної платіжної картки став особливо актуальним у березні 2014 року, коли Visa і MasterCard (нагадаю, раніше будь-які операції за картками оброблялися через закордонні процесингові центри) призупинили обслуговування декількох російських банків в рамках введених з боку США санкцій:

Після цих подій керівництвом країни було прийнято рішення про переведення внутрішньоросійських операцій за картками платіжних систем Visa і MasterCard на обробку в НСПК (національна система платіжних карт, 100% акцій належать Банку Росії), про що відповідні угоди були підписані в 2015 році.

Зовсім недавно список банків, відключених від сервісів Visa і MasterCard, поповнився новими кредитними організаціями:

У підсумку за 1,5 року з нуля була створена національна платіжна система, що дозволяє обробляти всі внутрішні транзакції.

Звичайно, створення будь-якого нового продукту — це процес поступовий. До того ж для масового поширення національної платіжної картки СВІТ необхідно зробити її конкурентоспроможною порівняно з аналогами, щоб нею було вигідно і зручно користуватися.

Звичайно, є інші способи, які можуть забезпечити швидкий і зручний перехід з Visa і MasterCard на карти СВІТ – це розширення санкцій з боку зарубіжних компаній або безпосередній внутрішньоросійський заборона. Будемо сподіватися, що ці сценарії не будуть реалізовані.

Поки національна платіжна карта СВІТ (Made In Russia:)) має ряд серйозних недоліків.

Платіжна картка СВІТ. Недоліки

1 На даний момент платіжна карта СВІТ дійсно випускається всього двома банками (за даними на 15 грудня): «СМП банком» і «Зв’язок-банком»:

UPD: 25.06.2016
Станом на початок червня 2016, карту СВІТ випускають вже 14 банків.

UPD: 20.09.2016
Глава НСПК Михайло Комлєв обіцяє, що до кінця 2016 року мапу СВІТ будуть випускати вже 50-60 банків:

UPD: 10.11.2016
Серед емітентів карт СВІТ з’явилися ПАТ «Сбербанк Росії», ПАТ «Промсвязьбанк», АТ «Райффайзенбанк», АКЦІОНЕРНОГО товариства «Російський Сільськогосподарський банк» («Россельхозбанк»), ПАТ «АКБ «Авангард», ПАТ «Банк «Фінансова Корпорація ” Відкриття», ПАТ «Банк ВТБ 24». Дізнатися повний список банків, які випускають карту СВІТ можна на офіційному сайті.

2 Як у будь-якого нового (а, відповідно, не до кінця налагодженого) продукту, у карти СВІТ можливі технічні збої і помилки.

3 Випуск карти СВІТ дорожче, ніж Visa і MasterCard.
За даними «СМП банку», вартість випуску картки СВІТ обійдеться на 35-45% вище, ніж карток міжнародних платіжних систем:

4 Поки карту СВІТ практично ніхто не приймає.
За даними газети Известия на 24 грудня карту СВІТ приймають до оплати всього в 410 точках по Москві та області:

UPD: 13.05.2016
За даними заступника директора департаменту НСПК Банку Росії Олега Перестенко, станом на 14.04.2016 карту СВІТ приймають вже близько 40 тис pos-терміналів і 20 тис банкоматів по всій Росії:

UPD: 20.09.2016
Карту СВІТ вже приймають в ІКЕА, МETRO, Ашані, Макдоналдсі і т. д. Комерційний директор НСПК Сергій Радченков каже, що до кінця 2016 року мапу СВІТ будуть приймати майже в 100% банкоматів і в 90% всієї термінальної мережі:

UPD: 10.11.2016
Актуальний список банків, які приймають до оплати картку СВІТ, є на офіційному сайті. Там також перераховані найменування ТСП, в яких можливо розплатитися карткою СВІТ за товари і послуги.

5 Картою СВІТ можна розплатитися тільки в Росії.
Для закордонних розрахунків буде потрібно кобейджинговая карта з іншою платіжною системою. На даним момент про початок випуску такої карти заявив тільки «Газпромбанк». Кредитна організація пропонує випустити карту «Газпромбанк-СВІТ-Maestro» Unembossed.

По суті, за кордоном всі ваші розрахунки будуть проходити за системою Maestro (з відповідними маленьким лімітами та іншими обмеженнями), а за системою СВІТ – тільки всередині країни.

UPD: 20.09.2016
В майбутньому планується випуск кобейджинговых карт з платіжною системою UnionPay:

6 Тарифи платіжної системи СВІТ невигідні для учасників транзакцій. Наприклад, банк-еквайєр (господар платіжного терміналу де ви здійснюєте покупки) повинен платити банку-емітенту (банку, що випустило картку) фіксовану суму за кожну операцію, що невигідно для транзакцій на незначні суми:

UPD: 25.06.2016
НСПК переглянула тарифи по картці СВІТ у бік зменшення:

7 В мережі Інтернет розплатитися карткою СВІТ поки не можна. До того ж функції 3D Secure (використовується для забезпечення безпеки онлайн-платежів) або якогось аналога у карти СВІТ не спостерігається.

UPD: 13.05.2016
За даними газети «Известия» з липня 2016 року карта СВІТ буде оснащена технологією 3D-Secure, що дозволяє безпечно здійснювати платежі в інтернеті:

UPD: 20.09.2016
В інтернеті карткою СВІТ тепер в деяких місцях можна розплатитися. Правда, власний аналог 3D-Secure ще не розробили, тимчасово використовується технологія Verified by Visa:

UPD: 27.11.2016
Банк «Росія» першим почав випускати безкоштовні віртуальні карти СВІТ для розрахунків за покупки в інтернеті:

8 І головне, в карті СВІТ на даний момент немає НІЧОГО з того, до чого ми вже давно звикли: ні бонусів, ні кешбека, ні відсотків на залишок.

У підсумку, зараз карта НСПК СВІТ схожа на продукт вітчизняного автопрому минулого століття: дорого, незручно, небезпечно. Причому, карта не вигідна ні клієнтам, ні банкам:

Будемо сподіватися, що розробники нової платіжної картки СВІТ поступово усунуть всі недоліки і зроблять її більш привабливою для споживача.

Оформляти картку СВІТ самостійно зараз сенсу ніякого немає (хіба тільки з патріотичних міркувань). Однак, карта російської платіжної системи СВІТ просто «приречена на успіх». І все завдяки Федеральним законом від 27.06.2011 N 161-ФЗ (ред. від 29.12.2014) «Про національну платіжній системі», в якому чітко і ясно зафіксовано (Ст. 30.5), що кредитні організації, визнані значущими на ринку платіжних послуг зобов’язані забезпечити випуск і прийом національної платіжної картки СВІТ у всіх своїх банкоматах і терміналах (включаючи pos-термінали у торгово-сервісних підприємствах). До того ж будь-які надходження з бюджету (зарплати, допомоги, пенсії) тепер можуть перераховуватися тільки на карту НСПК (тобто на карту СВІТ»):

Правда, конкретні терміни, коли кредитні організації повинні виправдати надану їм високу довіру і забезпечити всіх картами СВІТ, не вказані.

Ельвіра Набіулліна в серпні 2015 року обіцяла, що в 2016 році вже буде випущено 30 млн карт:

Будемо стежити за ситуацією, і, все-таки, чекати від банків вигідних пропозицій, а не просто виконання положень закону про платіжній системі.

UPD: 13.05.2016
Творці карти СВІТ обіцяють винайти глобальну програму лояльності, яка буде вигідна всім учасникам. Передбачається, що всі учасники цієї програми (НСПК, оператор лояльності, банк-еквайєр, банк-емітент, власники карток, і торговельні підприємства) будуть заробляти:

Правда, я не знаю жодної схеми, де б заробляли абсолютно всі, хто завжди несе збитки, гроші не виникають з повітря.

Росспоживнагляд вже почав штрафувати за відмову приймати картки СВІТ:

UPD: 20.09.2016
З’явилися перші бонусні програми по карті СВІТ. У «СМП банку» діє програма Travel Miles, а також є можливість оформити безкоштовний поліс страхування від нещасних випадків. «Московський Індустріальний Банк» розщедрився на 1% на залишок за своєю карткою «СВІТ Класична». А «Газпромбанк» за оформлення картки СВІТ дарує путівник по Росії:


UPD: 10.11.2016
З’явилася картка СВІТ з гідною бонусною програмою, за якою можна отримати 5% кешбека за покупки на АЗС. Емітентом даної карти СВІТ виступає АТ «Россельхозбанк».

ЦБ РФ встановив банкам крайній термін, до якого вони повинні будуть встигнути видати бюджетникам карти СВІТ, це 1 січня 2018 року:

Також планується ввести норму, яка буде підштовхувати бюджетників розплачуватися карткою СВІТ. З 1 січня 2018 року усі операції з рахунками, на які будуть надходити кошти з бюджету, можна буде здійснювати тільки за допомогою карти СВІТ. Банки повинні забезпечити прийом карток СВІТ до 1 квітня 2017 року:

UPD: 03.05.2017
1 травня 2017 президент Росії підписав Федеральний закон від 01.05.2017 № 88-ФЗ «ПРО внесення змін до статті 16-1 Закону Російської Федерації «Про захист прав споживачів» і Федеральний закон «Про національну платіжній системі». Тепер стали відомі конкретні терміни переведення бюджетних виплат на карту СВІТ, а також дата, до якої банки повинні будуть забезпечити прийом карток СВІТ у своїх пристроях.

● До 1 липня 2017 кредитні організації зобов’язані забезпечити прийом карток СВІТ у всіх своїх пристроях, включаючи банкомати і термінали для розрахунків за банківськими картками організацій та ВП, з якими у них укладені договори щодо забезпечення розрахунків за допомогою банківських карток:

● Для наступних бюджетних виплат карткові операції будуть можливі тільки з допомогою карти СВІТ: грошове утримання, забезпечення, винагороди держслужбовців (у тому числі військовослужбовців); оплата праці працівників державних і муніципальних органів, державних позабюджетних фондів, державні стипендії, пенсії та виплати за рахунок ПФР, щомісячне довічне утримання суддів:


При цьому право власника рахунку здійснювати операції без використання платіжної картки не обмежується.


● Встановлені терміни, в які кредитні організації зобов’язані надати карту СВІТ клієнтам, які отримують бюджетні виплати на банківські рахунки, які передбачають використання платіжних карток:

— бюджетникам, які вже отримують виплати від держави, — до 1 липня 2018 р. (крім отримують виплати з ПФР і суддів).

— бюджетникам, відкриває нові рахунки для отримання виплат, — з 1 липня 2017 р.

— бюджетникам, отримують виплати з ПФР, і суддям — після закінчення терміну дії попередніх карт, але не пізніше 1 липня 2020.


● Картки СВІТ для осіб, які отримують пенсії та інші соціальні виплати з ПФР, повинні бути безкоштовними в обслуговуванні. Зняття з них готівки в банкоматах банку-емітента також має бути без комісії:

Для всіх інших категорій бюджетників комісії по карті СВІТ не повинні перевищувати комісії по картках відповідного виду інших платіжних систем:


● Встановлено перелік бюджетних виплат, для яких немає необхідності в оформленні карти СВІТ. Наприклад, картка СВІТ не потрібно при отриманні бюджетних виплат готівкою (у тому числі через відділення поштового зв’язку), разових виплат, податкових вирахувань на доходи фізичних осіб:


● Визначено підприємства, які зобов’язані забезпечити можливість здійснення оплати карткою СВІТ.

Продавець, чия виручка за минулий рік перевищує 40 млн руб. зобов’язаний забезпечити у себе прийом карток СВІТ до 1 жовтня 2017 (стаття 1 88-ФЗ):


Якщо оплата товарів та послуг відбувається в місцевості, де немає інтернету і мобільного зв’язку, забезпечувати прийом карток СВІТ не обов’язково:

Якщо в конкретній точці виручка за минулий рік не перевищує 5 млн руб, там немає необхідності в забезпеченні прийому карти СВІТ:

UPD: 04.10.2018
У платіжної системи СВІТ є своя програма лояльності privetmir.ru. Дана програма являє собою кэшбэк-сервіс, в якому потрібно зареєструвати картку. При здійсненні покупок зареєстрованої карткою в магазинах-партнерах на мапу, на додаток до банківського кэшбэку, буде приходити ще і кэшбэк від НСПК СВІТ. З деталями програми можна ознайомитися тут.

Іноді там бувають цілком вигідні пропозиції, наприклад, в Москві і області до кінця листопада 2018 можна отримати 10% кешбека на заправках «Роснефть» при покупках від 1300 руб., 15% кешбека в «Бургер Кінга», 5% в супермаркетах «Перекресток» при покупці від 1000 руб., 7% в «Дитячому Світі»:

Кэшбэк від Світу зараховується на картку протягом трьох-п’яти днів:

Географія поширення бонусної програми privetmir, а також кількість банків, чиї картки СВІТ у ній беруть участь, постійно збільшується.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments