Оновлено 29.06.2017.

Пропоную трохи відпочити від таких серйозних тем, як відгуки ліцензії у банків, санації, різноманітні нововведення в законодавстві або обговорення перспектив інвестування в той чи інший інструмент. Сьогодні мова піде про досить цікавому питанні, яке стосується практично кожного: що ж все-таки робити з металевої дрібницею, яка чомусь має тенденцію накопичуватися швидше, ніж витрачатися.

Як не дивно, держава вкрай зацікавлена, щоб металеві гроші не лежали в засіках у населення, а перебували в обігу. Розмін у будь-якому випадку необхідний, а чеканити нові монети дуже дорого.

Кому-то питання про те, куди здати дрібниця, може здатися досить наївним, а відповідь на нього очевидним: «Береш і витрачаєш». І, в принципі, з цим не посперечаєшся. Щоправда, це не єдиний спосіб здати монети.

Куди здати дрібниця

1 Можна покласти на рахунок у банку або сплатити якусь квитанцію.
Згідно з федеральним законом від 10.07.2002 N 86-ФЗ (ред. від 30.12.2015) «Про Центральному банку Російської Федерації (Банку Росії)» монета банку Росії обов’язкова до приймання за номінальною вартістю для здійснення всіх видів платежів, а також для зарахування на рахунки та здійснення переказів:

Правда, це за законом, на практиці працівники конкретного відділення знайдуть мільйон способів, щоб відмовити вам у зарахуванні на рахунок вашого важкого мішечка металевої готівки, наприклад, заявлять, що у них машинка для підрахунку монет зламалася.

По ідеї, наявність або відсутність такої машинки вас хвилювати не має, врешті-решт, робота касира якраз і полягає в перерахунку грошей. Тим більше, навряд чи зарплата касира якось залежить від кількості операцій, які він зробить за день, тому йому має бути все одно, які конкретно посадові операції він виконує.

Питання тут в іншому, право внести дріб’язок на рахунок і завантажити касира роботою на півгодини у вас є, тільки от інші клієнти банку, на мою думку, страждати все-таки не повинні.

Звичайно, кредитна організація сама зобов’язана забезпечити відділення необхідною кількістю персоналу, але краще піти назустріч і заздалегідь попередити банк про передбачуваної операції, особливо якщо кількість вашої дрібниці вже обчислюється кілограмами.

Направити повідомлення в банк можна особисто (скласти в двох примірниках в довільній формі, вказавши ПІБ, номер рахунку, дату і суму поповнення вкладу). На своєму примірнику попросіть поставити відмітку, що вашу заяву прийнято під таким-то номером. Іноді досить просто подзвонити по телефону.

Карта «Халва» від «Совкомбанку»: 7,5% на залишок, кэшбэк 3-12%. Всі подробиці в статті.

Бережи Гроші! рекомендує:

Подальші дії залежать від реакції конкретного банку і кількості вашого часу і сил, які ви готові витратити (ситуація дуже схожа на відмови так званих банків-зрадників у прийнятті додаткових внесків. Докладно про те, як відстоювати свої права читайте у статтях: «Як написати скаргу на банк. Реальний досвід і зразки претензій» і «Банк не віддає внесок. Що робити?»).

А) Зазвичай банки не хочуть зв’язуватися і в зазначений вами день візьмуть вашу дрібниця.

Б) Банк відмовляється взяти у вас заяву, тоді потрібно надіслати рекомендованим листом з описом вкладення. У разі, якщо питання не вирішується після цього, потрібно написати претензію в банк про відмову в поповненні вкладу. Якщо питання, як і раніше не вирішується, пишемо скаргу в Банк Росії і Росспоживнагляд. А далі подаємо на банк до суду. Звичайно, зазвичай так сильно заморочуватися з конкретним банком сенсу немає, простіше подзвонити в різні кредитні організації.

Найрозумніше, як мені здається, це просто розділити процедуру пристраивания своїх монет на кілька частин. Кожен раз, коли ви поповнюєте внесок, просто беріть з собою додатково 50-100 рублів дрібницею, ніхто вам слова не скаже і косо не подивиться.

Варто зазначити, що деякі банки вводять комісію за поповнення рахунку монетами, мотивуючи тим, що вони надають послуги по перерахунку. Насправді, послуга є нав’язаною, перераховувати монети вам не потрібно, це потрібно самому банку. Касовий працівник повинен після прийому готівки звірити суму, зазначену в прибутковому касовому документі, з сумою готівкових грошей, які опинилися при прийомі (Положення про порядок ведення касових операцій від 24 квітня 2008 року N 318-П):

Згідно ст. 16 закону «Про захист прав споживачів» продавець (виконавець) не вправі без згоди споживача виконувати додаткові роботи, послуги за плату. Споживач вправі відмовитися від оплати таких робіт (послуг):

Правда, незважаючи на це, банки не соромляться включати таку комісію в тарифи. Розрахунок на те, що набагато вигідніше програти в суді одній конкретній людині, ніж скасовувати комісію і нести додаткові витрати на перерахування, зберігання та перевезення монет.

До того ж банки посилаються на статтю 29 Федерального закону N 395-1 від 02.12.1990 (ред. від 29.12.2015) «Про банки і банківську діяльність», де йдеться про право банку встановлювати комісії за послуги:

Тільки звідси випливає, що комісія за прийом готівки на рахунок в цьому випадку повинна бути як монети, так і на банкноти. А от комісія тільки на монети незаконна, оскільки виходить дискримінація монет Банку Росії, які є рівнозначним банкнот засобом платежу на території РФ.

«Альфа банк» пішов ще далі, щоб внести на рахунок гроші монетами (кількістю понад 100) вам доведеться заплатити банку за 10 рублів з кожної монети. Вніс 1 копійку, заплатив банку 10 рублів 🙂

2 Обміняти монети на банкноти в банку.
Тут, правда, банк має повне право відмовити вам в цій послузі або встановити комісії. Законодавчо ніхто не зобов’язує кредитні організації обмінювати монети на банкноти.

У положенні ЦБ РФ «ПРО порядок ведення касових операцій та правила зберігання, перевезення та інкасації банкнот і монет ЦБ в кредитних організаціях на території Росії» (від 24 квітня 2008 року N 318-П) просто описується дана процедура. Вам потрібно скласти заяву у вільній формі з зазначенням своїх персональних даних та точної суми, яку треба обміняти:

Зверніть увагу, що потрібно самому вказати необхідну суму обміну, тобто монети будинку доведеться все-таки перерахувати і розсортувати.

Хтось стверджує, що вважати монети зовсім не обов’язково, достатньо зважити весь мішок монет одного номіналу, а потім розділити на вагу однієї монетки, щоб дізнатися підсумкову суму. Метод, звичайно, швидкий, але неточний. Монети різних років випуску мають різну вагу (можна дізнатися тут). Наприклад, монета «5 рублів» зразка 1997 року важить 6,45 м, а в 2016 році монета «5 рублів» карбується з 6г. До того ж, маса монет змінюється в процесі обігу.

На сайті «Ощадбанку» в розділі «Тарифи РКО в рублях і іноземній валюті» зазначено, що банк змінює монети на банкноти без комісії, тобто безкоштовно:


Шукаємо підступ у виносці «12», але нічого не знаходимо, там всього лише уточнення, що обмін монет Банку Росії виробляється на банкноти Банку Росії:

Єдине, потрібно дізнатися на гарячій лінії, які саме відділення «Ощадбанку» мають відповідне обладнання для швидкого здійснення операцій по обміну монет на банкноти.

У «Ощадбанку» є ще спеціальні банкомати з функцією прийому монет:

Правда, знайти їх дуже важко. Одне з таких пристроїв раніше перебувало в Москві у відділенні «Ощадбанку» на Вавілова 19. На даний момент на гарячій лінії банку повідомляють, що в Москві немає жодного банкомати з функцією прийому монет.

3 Поповнити монетами QIWI-гаманець або особистий рахунок «Елекснет» в терміналах з монетоприймачем.
Головна проблема — знайти такі термінали, потрібно телефонувати на гарячу лінію для уточнення інформації по конкретному місту. Ось тут є адреси терміналів «Элекснета» з функцією прийому монет, правда, дані за 2013 рік і вимагають перевірки.

4 Скористатися касами самообслуговування в торгово-роздрібних магазинах (self-checkout).
У деяких магазинах є каси самообслуговування, де ви спокійно зможете розплатитися за покупку будь-якою кількістю дрібниці без всяких незадоволених поглядів з боку касира. Наприклад, в Москві це
— «Ашан» ТДК «Трійка» (вул. Верхня Красносільська, д. 3А);
— «Перехрестя» (Велика Полянка 28, стор 1);
— «Магнолія» (Страсний бульвар, 8А);
— «Перехрестя» (Миклухо-Маклая, д. 37);

Величезне прохання, напишіть про інших відомих вам магазинах в Москві та інших містах, де є подібні каси самообслуговування, будемо складати список спільними зусиллями.

5 Здати отсортированную дрібниця в аптеку, на пошту або який-небудь магазин.
Тут все індивідуально, якихось спеціальних рекомендацій немає. Ніхто не зобов’язаний обмінювати у вас дрібниця, однак у цих місцях завжди є дефіцит розміну, і висока ймовірність, що ваші монети приймуть з радістю.

6 Можна просто здати дрібниця на благодійність, наприклад, на касах «Макдональдса» завжди стоять коробки для збору пожертвувань. Або віддати на будівництво храму.

7 І нарешті, самий наиочевиднейший пункт — потрібно просто іноді розплачуватися монетами в магазинах, транспорті і на пошті. Звичайно, максимальна кількість покупок потрібно здійснювати за допомогою банківської карти (де є відсоток на залишок і кэшбэк), але от в якій-небудь наметі біля будинку, чи на пошті, або просто в кавовому апараті без готівкових грошей не обійтися.

UPD: 29.06.2017
У Москві з’явилася мережа терміналів coincom.ru куди можна здати дрібниця. Приймається будь-номінал монет від 1 копійки до 10 рублів. Попередньо сортувати і вважати її необхідності немає, потрібно просто висипати дрібниця в зазначений відсік.

Гроші можна перерахувати на мобільний телефон або на банківську карту (від 1000 руб.). Комісія, правда, кусається і становить 11,9%.


На даний момент термінали встановлені в ТЦ Азовський, ТЦ «ГУДЗОН», ТЦ «ВЕГАС МОСКВА» (МКАД, 24-й кілометр), ТЦ «ТВІЙ ДІМ» (Перетин 91 км МКАД і Осташковського шосе), ТЦ «ТВІЙ ДІМ» (Новоризьке шосе, 9 км від МКАД), ТЦ «ВЕСНА», ТЦ «ЧЕРВЕНЬ», ТЦ «БУМ», ТЦ «ДОБРЕ», ТЦ «ВЕГАС КРОКУС» (МКАД, 66-й кілометр), ТЦ «КОЛУМБУС», ТЦ «НОВОМОСКОВСЬКИЙ».

Природно, потрібно дотримуватися розумні межі. Ловити на собі невдоволені погляди касира та інших покупців неприємно. Просто носите з собою невелику кількість дрібниці і позбавляйтеся від неї потроху. Тут на допомогу може прийти кишенькова монетниця, на зразок тієї, що раніше була в СРСР.

Дуже чекаю від вас конкретні адреси місць, де стоїть якийсь банкомат з функцією прийому монет, або термінал з монетоприймачем від «Элекснета» або QIWI. А також адреси магазинів, де є каси самообслуговування, що дозволяють оплачувати покупки монетами.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments