З кожним місяцем популярність іноземної валюти в Росії тільки збільшується. І це зовсім не дивно, як показує практика за останні 25 років, люди, які зберігали свої заощадження в доларах, жодного разу не помилилися.

Правда, останнім часом ходять чутки, що ходіння долара в Росії можуть заборонити. Однак поки що якихось серйозних законодавчих ініціатив не спостерігається. До того ж президент Росії Володимир Путін нещодавно заявив, що посилення валютного регулювання не планується:

Ліберальний курс — це, звичайно, добре. Але не варто забувати, що офіційною грошовою одиницею в Росії є все-таки рубль. Тому для операцій з доларами і євро існують деякі обмеження.

У даній статті будуть розглянуті основні положення законодавства у сфері валютного контролю, правила здійснення платежів між резидентами та нерезидентами, а також механізм здійснення валютних переказів.

Валютний контроль в РФ

Головним нормативно-правовим актом, що регулює валютні операції, є закон РФ № 173-ФЗ від 10 грудня 2003 року «Про валютне регулювання і валютному контролі». Органами валютного регулювання в РФ є Банк Росії і Уряд Російської Федерації. А агентами валютного контролю є банки, а також професійні учасники ринку цінних паперів.

У більшості громадян може скластися враження, що в Росії взагалі немає ніякого валютного контролю. Дійсно, найбільш популярними операціями з валютою є купівля і продаж доларів та євро, а також відкриття депозитів у валюті. І якраз ці операції громадянам РФ дозволено здійснювати без обмежень (пункт 3 стаття 9 ФЗ №173):

Однак вам варто захотіти зробити які-небудь безготівкові перекази в валюті усередині країни або за кордон, як ви зіштовхнетеся з великою кількістю труднощів. Від вас вимагатимуть надати різні підтверджуючі документи, заповнити платіжне доручення на англійській мові, до того ж існують обмеження щодо дозволених сум переказів, і, до того ж, на такі операції банк встановлює досить серйозну комісію.

На можливість здійснення валютних переказів впливає резидентство учасників перекладів. Про те, кого вважати резидентами і нерезидентами, прописано у статті 1 федерального закону 173-ФЗ. Якщо коротко, резиденти – громадяни РФ, або особи, які проживають на території РФ на підставі виду на проживання, а також юридичні особи, створені у РФ, і, власне, сама РФ з усіма своїми суб’єктами та муніципальними утвореннями:

Далі розглянемо докладніше, куди і скільки валюти ви зможете відправити, якщо ви резидент.

Контроль валютних операцій для резидентів РФ

1 Валютні перекази між резидентами заборонені.

Винятком є переказ валюти на рахунку подружжя, близьких родичів (по прямій висхідній чи низхідній лінії: батьки, діти, онуки), рідних братів і сестер, усиновителів і усиновлених. Причому, обмежень на суму такого перекладу немає як у межах Росії, так і за кордон. Тільки потрібно буде надати в банк документ, що підтверджує спорідненість.

Резидент може перевести іншому резиденту валюту на рахунок, відкритий в іноземному банку. Денний ліміт даної операції з одного банку 5000 доларів США (або відповідний еквівалент в іншій валюті за курсом ЦБ РФ).

Резиденти можуть здійснювати і деякі інші валютні операції. Правда, вони в основному стосуються дуже обмеженого кола осіб, тому детально зупинятися на них ми не будемо. Наприклад, дозволені операції, пов’язані з розрахунками в магазинах безмитної торгівлі; операції, які передбачають розрахунки і перекази валюти для здійснення дипломатичної діяльності; операції по оплаті та/або відшкодування витрат, пов’язаних зі службовими поїздками за межі території тощо). Про подібні винятки можна прочитати в статті 9 закону РФ № 173-ФЗ «ПРО валютне регулювання і валютному контролі» від 10 грудня 2003 р.

2 Ви можете переводити валюту на свої банківські рахунки (відкриті як на території РФ, так і за її межами) без обмежень.

Правда, якщо ви переводите гроші на свій рахунок за кордоном, вам потрібно надати в банк повідомлення податкової інспекції за місцем проживання, про те, що ви повідомили їй про наявності у вас такого закордонного рахунку.

3 Валютні операції між резидентами та нерезидентами здійснюються без обмежень:

Правда, потрібно надати в банк підтверджують або обгрунтовують документи щодо проведеної валютної операції:

До таких документів належать рахунки, наприклад, за навчання, різні договори, інвойси (документ, виданий продавцем покупцю і містить основні характеристики товару, що постачається, умови доставки і т. д.), а також документи, що підтверджують нерезидентство одержувача переказу. Причому, вам потрібно буде зробити переклад цих іноземних документів на російську мову. Іншими словами, вам необхідно надати банку заснування вашого перекладу.

А тепер детально зупинимося на самому механізмі валютних переказів.

Валютний переклад. Система Swift

Валютні перекази, за аналогією з рублевими міжбанком, також можна здійснювати як безпосередньо у відділенні банку, так і за допомогою інтернет-банкінгу.

Щоправда, комісія за такі переклади в будь-якому випадку набагато вище, ніж при рублевому банківському переказі. І це не дивно. Будь валютний переказ (як всередині країни, так і за кордон) йде за допомогою системи swift (свіфт) через банки-кореспонденти (банки, на коррахунках яких наші кредитні організації зберігають свою безготівкову валюту. Наприклад, банком-кореспондентом «Тінькофф банку» для доларів є JPMORGAN CHASE BANK, N. A. NEW YORK, NY US, А в «Ощадбанку» для євро використовується банк-кореспондент DEUTSHE BANK AG, Frankfurt AM MAIN).

S. W. I. F. T. (СВІФТ) – це міжнародна система, що забезпечує передачу фінансових даних для здійснення перекладів. У кожного банку-учасника системи SWIFT є свій унікальний номер СВІФТ, завдяки якому і здійснюється обмін інформацією. Код СВІФТ може складатися з букв, або з букв і цифр. Наприклад, SWIFT «Альфа банку» виглядає так: ALFARUMM.

Дізнатися SWIFT-код банку можна безпосередньо в самому банку або на його сайті. А також СВІФТ код банку можна подивитися на сайті Російської національної асоціації SWIFT. Суми переказів, які можна здійснити з допомогою СВІФТ, обмежуються тільки законодавством кожної конкретної країни. Заява на переказ необхідно заповнювати англійською мовою. Ось як виглядає форма для валютного переказу онлайн «Альфа банку»:

Інтерфейс інтернет-банку інтуїтивно зрозумілий. У полі «призначення платежу» має бути запис, яка чітко відображає суть вашої операції, наприклад, «За оренду готелю/готелю» – «For hotel accommodation»; «Дарування родичу» – «Gift in favor of relative»; «Переказ власних коштів» (переклад здійснюється на власний рахунок) – «Transfer of own funds». Найпопулярніші підстави для переказів і їх переклад на англійську мову можна подивитися безпосередньо в інтернет-банку ” Альфа банку «Альфа-Клік»:

Далі, в залежності від вашої конкретної операції, потрібно надати банку необхідні підтверджуючі документи.

Вартість переказів SWIFT, комісія

З валютними переказами варто бути уважним, важливо уточнити, що входить у вказану банком плату за переказ комісія банків-кореспондентів. Завжди потрібно вибирати тариф: «Всі витрати за рахунок клієнта-відправника (OUR)». Якщо ви вибираєте функцію «Комісія за рахунок одержувача (BEN)» або «Витрати банку за рахунок відправника, витрати інших банків за рахунок одержувача (SHA)» , то це означає, що банки-кореспонденти візьмуть додаткову комісію за переказ, і в результаті дійде до адресата менша сума, ніж ви відправляли.

Зазвичай сума комісії розраховується в процентному відношенні від суми переказу, із зазначенням мінімальної і максимальної суми.
Дуже зручне табличку з розміром комісії при відправленні swift-переказів онлайн можна подивитися на одному з форумів на порталі banki.ru. У відділенні банку робити валютний переклад буде дорожче:

Як видно з таблички, для невеликих перекладів найвигідніше використовувати банк «Авангард» — комісія 0,2% мінімально 15 EUR і максимально 150 EUR. А ось для валютних переказів великих сум потрібно використовувати «Росбанк» (там комісія складає 1,3%, натомість верхня межа обмежений 65 EUR).

Саме банк «Авангард» частіше за інших використовують для вибудовування валютних драбинок з «Тінькофф банком» (який надає бонус 1% при поповненні вкладу міжбанківських перекладом). Докладно про лесенках і інших способах підвищення прибутковості вкладу читай тут.

І, звичайно ж, не варто забувати про «Нордеа банк», де в певні дні є безкоштовний валютний міжбанк (див. статтю: «Платежі та перекази онлайн. Дешевий міжбанк»).

Якщо вам потрібно відправляти валюту конкретній людині на регулярній основі, можна оформити додаткову картку до вашої валютної дебетової картки (наприклад, «Тінькофф банку» або «Альфа-банк») і просто віддати її тому, кому ви будете відправляти гроші. Комісії у такому випадку не буде.

Щоправда, банк може просто заблокувати картку, пославшись на «сумнівність операцій» або встановити такі ліміти на переклади і поповнення картки (за договором «Тінькофф банк може змінювати ліміти на свій розсуд у будь-який час), що користуватися картою буде незручно.

Валютний переклад. Системи переказів Contact, Western Union

Валютний переказ за кордон можна також надіслати скориставшись системою міжнародних валютних переказів (Western Union, MoneyGram, Contact). Головними перевагами такого способу відправлення грошей є відсутність необхідності відкриття банківського рахунку, а також швидкість перекладу.

Щоправда, комісія за такий сервіс для далекого зарубіжжя буде вище (3%), ніж при переведенні за системою SWIFT. В країни близького зарубіжжя валютний переказ через Contact або Western Union буде не таким дорогим. Ось, наприклад, тарифи системи Contact:

Як видно з таблиці, переклад, скажімо, в Грузії суми більше 2000 доларів буде коштувати 0,5%.

Максимальна сума переказу відповідно до Вказівкою Банку Росії від 30.03.2004 N 1412-У «Про встановлення суми переказу фізичною особою-резидентом з Російської Федерації без відкриття банківських рахунків» складає 5000 доларів (або еквівалент в іншій валюті) у день:

Варто також зазначити, що згідно із Законом «Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму» банк може відмовити в проведенні операції, пославшись на правила внутрішнього контролю (які вони самі і розробляють), а також кредитна організація зобов’язана вимагати у вас обґрунтування походження ваших коштів. Докладно про новій редакції «антивідмивного закону» (останні зміни вступили в силу не так давно, 31.10.2015) читайте у статті «Банк не віддає внесок. Що робити?». Правда, поки банки все-таки не такі цікаві, і не задають зайвих питань.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments