Оновлено 28.07.2018.

Оплата послуг ЖКГ — це досить суттєва стаття витрат, і, звичайно, хотілося б, щоб за подібні витрати теж був кэшбэк.

Раніше банк «Східний» вже випустив кредитну картку «Тепло», покликану вирішити дане питання, по ній якраз передбачено 5% кешбека за оплату житлово-комунальних послуг. Тільки кредитку можуть отримати далеко не всі, та й не кожен захоче зв’язувати себе кредитними відносинами з банком. До того ж сам процес отримання кредитної картки без нав’язаних додаткових продуктів і послуг у «Східному» зовсім не схожий на безтурботну прогулянку.

І ось на початку травня 2018 року банк вирішив випустити дебетовий варіант карти «Тепло». Бонусна програма у дебетовки дещо слабше, ніж у однойменній кредитки, але головне, що там теж є кэшбэк 5% за оплату ЖКП. За задумом банку, основна цільова аудиторія дебетовки «Тепло» — це пенсіонери, однак отримати карту можуть всі бажаючі.

Ось як виглядає реклама нової дебетової картки «Тепло» на сайті банку:


Дебетова карта Тепло від банку Східний. Переваги
1 Низька вартість випуску.

Вартість випуску іменний чіпована картки СВІТ Classic становить 150 руб.:

Перевипуск картки також обійдеться в 150 руб.:

Варто звернути увагу, що дебетова картка «Тепло» не може бути незмінною. Якщо Маринка почала оформляти вам неименную карту або карту Visa, а також якщо вона каже, що іменна картка коштує 700 руб., значить вона намагається впарити вам якийсь інший продукт (наприклад, карту №1).

Банківські працівники можуть говорити, що дебетова картка «Тепло» призначена тільки для пенсіонерів. Насправді це не так:


Деякі Маринки, мабуть, через незнання, можуть заявити, що карта «Тепло» оформляється не у всіх регіонах і у вашому якраз недоступна:

Правильний алгоритм отримання картки — прийти в офіс, відкрити поточний рахунок, поповнити його на 150 руб. і подати заявку на іменну дебетову карту «Тепло»:

У разі виникнення будь-яких проблем з отриманням дебетової картки «Тепло» потрібно телефонувати на гарячу лінію прямо з відділення.

Коректна онлайн-заявка дебетової картки «Тепло» поки не реалізована, за карткою потрібно йти до відділення банку:

UPD: 12.07.2018
Карта «Тепло» тепер може бути не тільки іменний, але і неіменний моментальної видачі, вартість випуску у неї така ж — 150 руб.:

Пишуть, що можна отримати другу карту, якщо лімітів однієї картки «Тепло» не вистачає:

2 Можливість безкоштовного обслуговування.

Звичайна вартість обслуговування дебетової картки «Тепло» становить 99 руб. з другого місяці (в місяць оформлення картка безкоштовна без будь-яких додаткових умов):

Плата не стягується при підтримці мінімального залишку на рахунку в 30 000 руб. і більше, при фактичному отриманні на цю картки пенсії або з/п, а також при відсутності зарахувань та списань з картки протягом місяця:

UPD: 12.07.2018
При відсутності грошей на карті для списання плати за обслуговування, «Східний» дебетову карту «Тепло» в мінус не заганяє. Плата візьметься при першому надходженні грошей на рахунок:

При відсутності операцій по картці протягом місяця, плату за обслуговування дійсно не списують:


UPD: 28.07.2018
З 26.07.2018 «Східний» оновив тарифи за дебетовими картками.

У карти «Тепло» з тарифів зник пункт, згідно з яким плата за обслуговування картки не справляється, якщо у звітний місяць не було списань і зарахувань на карту, крім комісій і бонусів. Замість нього зазначено, що плата не справляється, якщо у звітний період (календарний місяць) щоденний мінімальний незнижуваний залишок по рахунку становив 0 (нуль) руб.


3 Географія присутності банку.

Банк «Східний» широко представлений країні і має 700 відділень в 64 регіонах РФ:

4 Кэшбэк 5% за ЖКГ та аптеки.

По дебетовій картці «Тепло» покладені 5% кешбека за оплату послуг ЖКГ (MCC 4900) і за покупки в аптеках (МСС 5122, 5912). За оплату послуг ЖКГ з інтернет-банку «Східного» також нараховується підвищену винагороду. За всі інші покупки покладено кэшбэк в 1%:

Список обмежень, за які «Східний» не нараховує 1%, дуже короткий (в ньому немає оплати зв’язку, податків, штрафів, страховок):

Місячний ліміт кешбека у підвищених категоріях обмежений 1000 балів на місяць. Загальна сума бонусних операцій, за які буде виплачено винагороду (з урахуванням покупок в звичайних категоріях), не повинна перевищувати 60 000 руб. за календарний місяць.:

Є не дуже приємне для клієнта округлення в нарахуванні балів до цілого значення в меншу сторону, особливо помітне у категоріях без підвищеної винагороди (за покупки в 99 руб. у звичайній категорії буде 0 балів, якщо покупка була підвищеної категорії, кэшбэк (99*0,05=4,95) дійде до 4 балів):

Кэшбэк нараховується у вигляді балів на спеціальний бонусний рахунок протягом 5 днів з моменту здійснення операції, використовувати бали можна через 30 днів після покупки:


Термін придатності балів — 2 роки.

Балами можна компенсувати повну вартість конкретної покупки, здійсненої в підвищених категоріях (аптеки та ЖКГ) протягом останніх 90 днів. 1 бал дорівнює 1 рублю:


Оскільки компенсувати можна тільки повну вартість покупки, деякі клієнти для зручності просто розбивають суму платежу на кілька невеликих платіжок:


Для того, щоб отримати MCC-код 4900 при оплаті житлово-комунальних послуг, потрібно платити на сайтах постачальників або на сайті системи «Місто» (реєструєтеся в системі, заходьте в розділ «Пошук послуг», натискаєте на кнопку «Шукати» з порожніми полями, в результатах пошуку буде рядок «Оплата ЖКГ-РФ», вона нам і потрібна, клацаємо по ній. Далі вводите реквізити постачальника, якщо його немає в списку, то відправляєте його реквізити на [email protected] Через 3-5 днів система «Місто» додасть вашого постачальника послуг ЖКГ в свій список, і можна буде сміливо оплачувати).

У правилах бонусної програми «Тепло» є розшифровка того, що відноситься до оплати ЖКГ через інтернет-банк «Східного», серед іншого там фігурує оплата інтернету і телебачення. Механізм нарахування кешбека за ці послуги поки що не зовсім зрозумілий, уточнимо цей момент пізніше :

Крім власної бонусної програми банку «Східний», картка «Тепло» бере участь у програмі лояльності платіжної системи СВІТ (карту потрібно попередньо зареєструвати в програмі), за якою передбачено кэшбэк за покупки в магазинах-партнерах. Інколи там зустрічаються цікаві пропозиції. Поки дана програма доступна не у всіх містах.

5 Відсоток на залишок.

На щоденний залишок коштів від 10 000 (включно) до 500 000 руб. (не включно) по дебетовій картці «Тепло» нараховується 6% річних. Величина залишку береться за станом на початок кожного операційного дня:

Якщо отримувати зарплату або пенсію на карту «Тепло», то процентна ставка збільшується до 6,5%. Правда, вона починає діяти лише на наступний день після такого перерахування і тільки до кінця місяця. Наприклад, якщо зарплата у вас 15-го числа, то 6,5% будуть нараховуватися з 16-го і до кінця місяця, а в наступному місяці до чергового перерахування будуть стандартні 6%:

Якщо в якийсь день на рахунку буде менше 10 000 руб., то відсоток не нараховується саме за цей день, а не за весь місяць.

UPD: 24.05.2018
«Східний» в черговий раз підтвердив, що репутація банку — це порожній звук. Навіть місяць не встиг пройти з моменту запуску дебетової картки «Тепло», як вже намічається фактична відміна відсотка на залишок для звичайних клієнтів. З 04.06.2018 процентна ставка на залишок від 10 000 до 500 000 руб. опускається з 6% до 2%.

А ось для тих, хто фактично буде отримувати зарплату або пенсію на карту «Тепло», процентна ставка підвищується до 7,5%, щоправда, вона почне діяти тільки з наступного дня після перерахування зазначених виплат і до кінця місяця. В наступному місяці до отримання з/п або пенсії будуть стандартні 2%:

UPD: 12.07.2018
Для тих, хто отримує зарплату або пенсію на карту «Тепло» від «Східного», процентна ставка стала 7% (2%+5%). Підвищена ставка так само, як і раніше, нараховується з наступного дня після отримання відповідних виплат.

UPD: 28.07.2018
В оновлених тарифах немає уточнення, що підвищена процентна ставка по карті «Тепло» починає діяти лише на наступний день після переведення пенсії і зарплати.

Поки не зовсім зрозуміло, чи «Східний» насправді нараховувати підвищені відсотки до фактичного зарахування пенсії/зарплати або механізм залишиться колишнім.

6 Безкоштовний донор.

В тарифах на карті «Тепло» говориться, що переклад з використанням банківської карти на іншу банківську карту варто 4,9%, мінімум 250 руб.:

Однак ця комісія не поширюється на стягування з дебетових карт «Східного» на інші карти через сторонні сервіси, тобто карта «Тепло» є безкоштовним донором.

UPD: 24.05.2018
«Східний» став брати комісію за стягування грошових коштів зі своїх дебетових карток через сторонні сервіси, тому що картки банку перестали бути безоплатними донорами:


UPD: 28.07.2018
З 26.07.2018 комісія за донорство була скасована, тобто з карти «Тепло» тепер можна стягувати грошові кошти без комісії через сторонні сервіси.


7 Програма «Міцне здоров’я».

Для пенсіонерів, які справді стануть отримувати пенсію через «Східний», доступна програма «Міцне здоров’я», в яку входять консультації чергового лікаря-терапевта, а також консультації з медпрепаратів. Період дії програми 10 місяців:


Відгуків про те, як насправді працює ця програма, поки немає.

Дебетова карта Тепло від банку Східний. Недоліки
1 Мапу незручно поповнювати.

Карту «Тепло» не можна без комісії поповнити з карток інших банків через власний сервіс банку. Для поповнення карти «Тепло» «Східний» пропонує скористатися своїми банкоматами і терміналами, а також входить міжбанківських перекладом (відповідно, робити це потрібно з кредитних організацій, де є безкоштовний міжбанк):

Жодних затримок із зарахуванням вхідного міжбанку у «Східного» не спостерігається.

2 Платне смс-інформування.

СМС-інформування по карті «Тепло» коштує 59 руб./міс.

СМС-інфо автоматично підключають до всіх нових картах, в перший місяць воно безкоштовно. Якщо дана послуга не потрібна, то її можна легко відключити через гарячу лінію. При відключеному смс-інформуванні всі паролі 3D-Secure також приходять.

3 Відсутність працюючої каси.

Процес отримання дебетової картки «Тепло» передбачає попереднє поповнення поточного рахунку на 150 руб., а без карти це можна зробити тільки через касу. Проблема в тому, що у банку «Східний» режим роботи кас не збігається з режимом роботи відділень.

4 Не дуже кваліфікований персонал.

В принципі, даний пункт можна сміливо віднести до всіх банків, кваліфікація менеджерів залишає бажати кращого. На жаль, незнання тарифів і правил обслуговування у власному банку — це вже норма для Маринок.

Будемо сподіватися, що складнощі з оформленням дебетової картки «Тепло» пов’язані з недавнім появою картки, і скоро банківські працівники навчаться правильно її видавати:
5 Нав’язування непотрібних продуктів і послуг.

Нав’язування непотрібних продуктів і послуг зазвичай відбувається при оформленні кредитного варіанту карти «Тепло». Чесно кажучи, мені поки не попалися відгуки, що до дебетовке кому-небудь оформили в навантаження непотрібні кредитки або страховку.

Однак враховуючи репутацію банку «Східний», розслаблятися точно не варто, як мінімум, щоб випадково не отримати іншу дебетову карту замість тієї, за якої ви прийшли.

6 Зняття готівки в інших банкоматах з комісією.

«Східний» дозволяє знімати готівку з картки «Тепло» без комісії тільки у власних банкоматах і відділеннях, ліміти, щоправда, непогані (150 000 руб./день, 1 000 000 руб./міс.):


За зняття готівки в касі банку при закритті карти передбачена комісія у 90 руб., правда, ніхто не забороняє спочатку безкоштовно зняти залишки грошей з картки в касі і тільки потім подати заяву на закриття картки:

7 Відсутність безкоштовного міжбанку.

Міжбанк з інтернет-банку варто 0,8%, мінімум 50 руб., максимум 500 руб.:

8 Якість кредитного портфеля.

Є деякі питання до якості кредитного портфеля банку, частка прострочених позичок станом на 1 квітня 2018 у «Східного» становить 18,5% (за даними порталу analizbankov.ru), в той час як середній показник по російським банкам 4-5%:

Хоча в лютому 2018 рейтингове агентство Moody’s підвищило рейтинг «Східному»:

За перший квартал 2018 «Східний» навіть відзвітував про прибуток за РСБО:

У будь-якому випадку гроші на карті «Тепло» застраховані АСВ в рамках ліміту (1,4 млн руб. для всіх рахунків клієнта в одному банку) і в разі відкликання ліцензії у «Східного» свої гроші можна буде отримати в банку-агенті.

9 Використання «антивідмивного» закону (115-ФЗ).

Вже стали звичними пункти, згідно з якими банк може відмовити в проведенні операції, заблокувати картку, запросити документи, відключити від ДБО, у ПАТ «Східний експрес банк» також є.

Висновок

Дебетова картка «Тепло» вийшла цілком непоганий, 5% кешбека за оплату послуг ЖКГ — це зараз велика рідкість. Кредитна карта «Тепло», звичайно, виглядає більш смачний, завдяки наявності кешбека за зв’язок і громадський транспорт. Однак кредитку можуть отримати далеко не всі, до того ж багато людей принципово їх не оформляють.

Відсоток на щоденний залишок за сьогоднішніми мірками виглядає непогано, не дуже обтяжливо покласти 30 000 руб. на рахунок для безкоштовності картки.

UPD: 24.05.2018
З 04.06.2108 відсоток на залишок по карті «Тепло» різко знижується до 2%, так що тримати гроші на цій карті стало вкрай невигідно.

Звичайно, карта не універсальна, так і рівень обслуговування в «Східному» залишає бажати кращого.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments