Оновлено 22.05.2016.

В кінці 2015 року знову почалося бурхливе обговорення можливості появи чергових нововведень в системі страхування вкладів. Відразу після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів під «Внешпромбанке» (22 грудня) поповзли чутки про застосування до клієнтів банку так званої схеми Bail-in (бейл-ін), при якій вкладники примусово стають акціонерами банку та замість грошей отримують фантики, тобто акції.

У цій статті ми детально розглянемо, що ж все-таки означає загадковий термін «Bail-in», яка ймовірність введення даної процедури в російську банківську систему, а також зупинимося на деяких моментах застосування даного механізму у світовій практиці — так званому «Кіпрському сценарії».

Що таке bail-in

Bail-in (від англ. bail – заставу, поручитель) – механізм, який дозволяє при санації проблемного банку використовувати кошти кредиторів, грошові вимоги яких перетворюються в акції (а самі кредитори – акціонерів) або розміщуються на субординованих депозитах (безвідкличні) під невисокий відсоток.

По суті, ця процедура являє собою проміжний етап між відкликанням ліцензії та звичайної санацією за рахунок держави. Щоб зрозуміти різницю, давайте порівняємо всі три можливих сценарії:

1 Санація за рахунок держави (так званий bail out): всі кредитори залишаються при своїх засобах, колишнє керівництво банку, за рідкісним винятком, залишається з виведеними грошима, а утворилася дірка в балансі банку покривається за рахунок держави.

Наприклад, діра в «Банку Москви» становила 295 млрд рублів. І Банк Росії разом з АСВ не знайшли нічого краще, ніж видати на оздоровлення банку практично безвідсотковий кредит, за рахунок простих платників податків, природно:

2 Відкликання ліцензії: фізичні особи та ІП отримують відразу 1,4 млн рублів страхового відшкодування, а суму, що залишилася можуть отримати як кредитори першої черги після завершення конкурсного виробництва при ліквідації або банкрутстві банку (докладно про це читайте у статті: «У банку відкликають ліцензію. Що робити?»)

По банках-банкрутах вимоги кредиторів першої черги, в середньому, задовольняються, на 54,8%:

Юридичні особи відразу нічого не отримують, а стають у третю чергу кредиторів, вимоги яких, в середньому, задовольняються на 7,7%.

3 Bail-in: ІП і фізичні особи також отримують 1,4 млн рублів. Превышенцы, а також юридичні особи повинні вийти з меншими втратами, порівняно з відкликанням ліцензії. Тобто, грубо кажучи, кредитори першої черги повинні отримати більше, ніж 54,8% від своїх вимог, а третьої черги – більше, ніж 7,7%. Для цього і придуманий механізм, при якому кредитори стають акціонерами проблемної кредитної організації (за рахунок власних коштів) або змушені розмістити гроші на субординованих депозитах, по суті видати проблемному банку дешевий кредит за свій рахунок.

Відповідно, в теорії, за рахунок грошей новоспечених власників банку (акціонерів) має настати відновлення працездатності банку, або ж це саме відновлення повинно статися від грамотного управління коштами, залученими в рамках субординованих депозитів.

Розрахунок на те, що при поліпшенні платоспроможності банку його акції зростуть у ціні, і з часом кредитори зможуть повернути свої гроші, реалізувавши акції.

Тільки от на даний момент при санації за рахунок державних грошей сануються кредитні організації показують далеко не блискучі результати, наприклад, «Банк Москви», санируемый банком «ВТБ», за підсумками 3-х кварталів 2015 року є майже найбільш збитковим банком Росії (гірше тільки «Газпромбанк»):

Незрозуміло, звичайно, чому саме кредитори (тобто ми з вами) повинні рятувати проблемний банк своїми грошима. Адже звичайні вкладники участі в утворенні дірки в активах банку не приймали, на відміну від колишнього керівництва кредитної організації. Тому без залучення поточного керівництва проблемного банку до відповідальності та конфіскації їх активів схема bail-in виглядає дещо комічною. Крадуть або приймають неефективні бізнес-рішення одні, а розплачуються інші.

Законодавча база процедури bail-in

А її немає. Ясна річ, що при бажанні необхідні закони можна швидко прийняти, але на даний момент поняття bail-in в російському законодавстві не існує. Тобто в один прекрасний ранок нам не зможуть повідомити, що правила гри змінилися, і тепер вкладники, у разі виникнення проблем у банку, будуть рятувати кредитну організацію своїм капіталом:

Обговорення введення процедури bail-in

Відсутність конкретних законів, що регулюють процедуру bail-in, анітрохи не заважає високопоставленим чиновникам її всерйоз обговорювати.

Про доцільність запровадження такого механізму в кінці грудня 2015 року висловився заступник голови Мінфіну Олексій Мойсеєв. На його думку, для порятунку проблемного банку було б непогано використовувати кошти великих кредиторів, причому, як юридичних осіб, так і фізичних. Тільки от кого конкретно вважати великим кредитором, а кого не дуже, Моїсеєв не уточнив:

Також переваги у введенні схеми bail-in бачить і голова Банку Росії Ельвіра Набіулліна, про що вона розповіла у кінці грудня 2015 в інтерв’ю агентству «Інтерфакс»:

Причому, про необхідність введення процедури bail-in в АСВ говорили ще в березні 2015 року. На думку агентства, примусова конвертація вимог кредиторів третьої черги в субординовані позики (безвідкличні депозити, як правило, з низькою процентною ставкою) або статутний капітал банку є досить доцільною. Про вкладників (тобто про кредиторів першої черги) тоді ще не згадувалося:

Тоді, щоправда, заступник голови ЦБ РФ Михайло Сухов заявив, що ідея примусового введення bail-in є передчасною, і повернутися до неї варто при зміцненні фінансового стану банківського сектору:

Виходить, наша банківська система вже достатньо зміцніла, якщо обговорення про примусове введення процедури bail-in знову з’явилися на самому високому рівні.

Досвід Bail-in в Росії

Як не дивно, але в нашій країні вже були випадки, коли кошти кредиторів застосовувалися для порятунку банків. Правда, не примусово, а добровільно, «за велінням серця», так би мовити, добровільний bail-in 🙂

Так, наприклад, найбільші кредитори ВАТ «Банку «Таврійський» «Лененерго» і «МРСК Північно-Заходу» для порятунку банку перевели частину своїх коштів (майже 13 млрд рублів) субординовані депозити терміном на 20 років.

Ще «добровільно» в порятунку ВАТ «Фондсервисбанк» взяв участь його найбільший кредитор «Роскосмос», конвертировавший частину своїх вимог до банку (27 млрд рублів) субординований десятирічний депозит за ставкою нижче 1% .

Bail-in на Кіпрі, «Кіпрський сценарій»

Не будемо докладно зупинятися на повній передісторії кризи на Кіпрі, нас цікавить тільки результат.

У березні 2013 року влада Кіпру вирішили «постригти» вклади превышенцев двох найбільших банків Кіпру, «Bank of Cyprus» («BoC») і «Cyprus Popular Bank» («Laiki»). Причому, постраждали тільки вкладники, чиї депозити перевищували суму застрахованих коштів місцевого АСВ (100 тис. євро). Клієнти банку «Laiki» втратили повністю всього перевищення. А ось вкладникам «Bank of Cyprus» пощастило трохи більше, всі їх вимоги, що перевищують встановлений ліміт в 100 тис євро, перетворилися на акції банку за курсом 1 євро= 1 акція:

Тільки от акції виявилися неліквідними і реальна вартість акції «Bank of Cyprus» зараз становить 0,13 євро:

Загалом, будемо уважно спостерігати за зміною законодавства в галузі страхування вкладів і введення процедури bail-in. Головне, ні за яких обставин, яким би надійним банк не здавався,
НЕ ПЕРЕВИЩУЙТЕ суму 1,4 млн рублів при розміщенні своїх грошей в одному банку.

Адже навіть на Кіпрі вкладники, які мали депозити ДО максимальної суми страхового відшкодування місцевого АСВ в 100 тис. євро, гроші свої не втратили, тільки деякий час були трохи обмежені в їх використанні:

UPD: 22.05.2016
На думку заступника голови ЦБ РФ Михайла Сухова, механізм bail-in може бути впроваджений в 2017 році:

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments