Досить часто від представників брокерських компаній можна почути думку, що купівля єврооблігацій набагато краще, ніж вкладення у валютні депозити при тих же ризики.

Насправді, євробонди не краще і не гірше вкладів у валюті, вони просто інші. Єврооблігації, як і будь-який інструмент, мають свої переваги і недоліки, і, природно, їх потрібно враховувати при виборі цього варіанту для інвестування.

Сьогодні ми подивимося, що може запропонувати ринок єврооблігацій вчорашньому вкладнику, у якого накопичилося трохи валюти, і який хоче отримувати прибуток при мінімальних зусиллях.

Що таке єврооблігації. Коротко

Як і у випадку з рублевими облігаціями, купивши еврооблигацию, ми даємо свої грошові кошти в борг під відсотки позичальнику. Тільки у випадку з євробондом, валюта позики (найчастіше це долари США, але можуть бути і євро, і швейцарські франки, та ін) відрізняється від валюти емітента євробондів. Емітентом єврооблігацій для позичальника виступає зазвичай його іноземна дочірня компанія.

Наприклад, для єврооблігацій НК «Роснефть» XS0861981180, залистингованных на Ірландській біржі, емітентом виступає ірландська донька компанії «Rosneft International Finance Ltd»:Основна маса операцій з єврооблігаціями здійснюється на позабіржовому ринку (тобто продавець і покупець домовляються про ціну купівлі та продажу безпосередньо), вхідний квиток в такі інвестиції становить 100 000 – 200 000 доларів США.

Однак деякі випуски облігацій торгуються безпосередньо на Московській біржі, і купити їх можна, маючи капітал від 1000 доларів. Наявність статусу «кваліфікованого інвестора» для їх придбання не потрібно. Саме ці папери нас і будуть цікавити.

Єврооблігації, як і рублеві облігації мають номінальну вартість, купон, ціну покупки і продажу, дату погашення, загалом, володіють тими ж основними характеристиками, що і звичайні ОФЗ, механізм формування ціни також аналогічний. Зупинятися на цих параметрах не будемо, про них можна почитати в статті «Як відкрити ІВС і купити ОФЗ. Вважаємо прибутковість облігацій».

Які єврооблігації можна купити на Московській біржі. Вибір євробондів

Список єврооблігацій, допущених до торгів на Московській біржі, можна подивитися тут.Як бачимо, їх в принципі не дуже багато, а тих, які можна купити на 1000 доларів, зовсім мало.

Під наші критерії потрапили 5 випусків Зеба з датами погашення у 2017, 2020, 2022, 2023, 2025 р., 2 випуску «Московського Кредитного Банку» з датами погашення у 2018, а також випуски з погашенням в 2021 і 2027, 1 випуск компанії «Полюс Золото» з погашенням в 2020, випуск 1 «АФК Система» – в 2019, 2 випуску «Трубної Металургійної Компанії» з погашенням в 2018 і 2020 р., облігації «Уральського Банку Реконструкції та Розвитку» з погашенням в 2018 р., «Бінбанку» – в 2019, «Ак Барса» – у 2018, 2 випуску «Промсвязьбанка» – в 2019 та 2021. А також є 3 випуски Російської Федерації (аналог ОФЗ, тільки у валюті) з погашенням у 2018, 2028 і 2030 році.

Для зручності давайте створимо таблицю з поточними котируваннями вибраних облігацій у програмі Quik (в даному прикладі використовувався торговий термінал «Відкриття Брокер»). Для цього натисніть на вкладку «Створити вікно» і вибираємо пункт «Поточні торги»:

Далі в полі «Доступні інструменти» знаходимо список «T+Облігації (розрах.у USD)», вибираємо цікавлять нас паперу і натискаємо кожен раз кнопочку «Додати»:

У полі «параметри» можна вибрати багато різних характеристик, я вибрав «Розмір лота», «ISIN-код папери», «Номінал паперу», «Валюта номіналу», «Краща ціна пропозиції», «Сумарна пропозиція», «Ціна останньої угоди», «Кількість угод на сьогодні», «Накопичений купонний дохід», «Прибутковість останньої угоди», «Розмір купона», «Дата виплати купона»:

В результаті у мене вийшла наступна табличка котирувань:

Що ж вибрати? Прийнято вважати, що єврооблігації випускають тільки великі та надійні компанії. Вчорашній вкладник, звиклий, що депозити в банку застраховані АСВ в рамках 1,4 млн. руб., хоче порівнянних гарантій. Однак таких гарантій просто-напросто немає. Завжди є ризик дефолту, тобто невиплати позичальником купона або непогашення єврооблігації.

Самими надійними паперами з представлених є єврооблігації нашої держави, «Росія-18», «Росія-28», «Росія-30». Орієнтовна прибутковість до погашення «Росії-18», розрахована терміналом, складає 1,4% (насправді вона менше з-за комісій) і особливого інтересу не представляє. З примірної прибутковістю останньої угоди «Росії-28» справи йдуть трохи краще, Quik нам її розрахував як 3,95%.

Однак, як ми знаємо з минулої статті, таку прибутковість ми гарантовано матимемо, тільки якщо додержим облігацію до погашення. За цей час її ціна може сильно змінитися, і якщо раптом нам буде потрібно терміново вийти з паперу, є ймовірність отримати збитки (або додатковий прибуток, якщо зміни будуть в нашу користь). Зазвичай довгі облігації схильні коливанням більше, ніж короткі.

Загалом, якщо Вас влаштовує прибутковість в районі 3,5% річних у доларах США, і Ви готові позичити свою валюту Росії до 2028 року, то випуск облігацій «Росія-28» – непоганий варіант за сьогоднішніми мірками. До того ж купонний дохід по державних облігаціях звільнений від ПДФО 13%.

Все ж прогнозування на 10 років – це ворожіння на кавовій гущі, тому продовжимо пошук підходящої нам облігації з більш коротким терміном погашення.

Єврооблігації «Московського Кредитного Банку», «Ак Барса», «Бінбанку», «Уральського Банку Реконструкції та Розвитку», «Промсвязьбанка» я обійшов би стороною. При всій повазі до комерційних кредитних організацій, дуже часто в сучасній дійсності виявляється, що з вигляду цілком здорові банки раптово залишаються без ліцензії, а потім нам повідомляють, що їх звітність була мальованої, і замість активів залишилася величезна діра.

Прибутковість облігацій «УБРиРа», до речі, показується в районі 9%, що на даний момент, м’яко кажучи, забагато для доларових єврооблігацій. Великий прибутковості без підвищеного ризику не буває:

До того ж банківські облігації в основному субординовані, і можуть бути просто списані на капітал, якщо у кредитної організації виникнуть труднощі. За суббордам може бути оголошений дефолт, при цьому кредитної організації не обов’язково розлучатися з ліцензією.

Дізнатися, субординована облігація чи ні, можна, наприклад, на сайті ru.cbonds.info. Єврооблігації «УБРиРа» як раз субординовані:


Для прикладу варто згадати хоча б випадок з єврооблігаціями «Російського Стандарту» в 2015 році, коли їх власникам запропонували або реструктуризацію або списання облігацій в капітал банку і втрату грошей, оскільки у банку виникли проблеми з фінансовою стійкістю:

Реструктуризація передбачала часткове погашення старих випусків (10%, пізніше ця цифра була збільшена до 17%), решта папери потрібно було обміняти на новий випуск з погашенням через 7 років, причому купон запропонували не виплачувати, а накопичувати, поки банк знову не стане прибутковим. Невиплачені купони власники облігацій за планом повинні були побачити тільки після погашення випуску у 2022 році.

У підсумку план реструктуризації був прийнятий, діватися було нікуди:

Таким чином, замість своїх грошей власники єврооблігацій «Російського Стандарту» отримали обіцянки, що їм коли-небудь заплатять, якщо все буде добре, і особисті подяки за розуміння від власника групи «Російський Стандарт» Рустама Таріко:

З нашого списку залишилися випуски єврооблігацій Зеба, компанії «Полюс Золото», «АФК Система» і «Трубної Металургійної компанії».

Найнадійнішими єврооблігаціями з решти, на мій погляд, є євробонди Державної корпорації «Банк розвитку і зовнішньоекономічної діяльності (Зовнішекономбанк)», створеної для інвестування у пріоритетні галузі економіки, а також для сприяння залученню іноземних інвестицій та фінансової підтримки експортно-імпортної політики держави. Ризики даної компанії мені бачаться порівнянними з ризиками Росії.

Компанію ми вибрали, залишилося підібрати конкретний випуск по даті погашення. 2017 р. – це занадто близький термін, 2022, 2023 і 2025 р. – це досить довго, а от 2020 — цілком прийнятно.

Отже, я, як вчорашній вкладник, який хоче купити єврооблігації і забути про них на три роки, вирішив дати в борг Зовнішекономбанку, дата погашення випуску 09.07.2020 (фактично я буду тримати цінний папір більше 3-х років, тому отримаю право на інвестиційний податковий вирахування, про це трохи пізніше). Код ISIN даного випуску єврооблігацій XS0524610812 ( код ISIN є у кожного випуску облігацій, забийте його в будь-який пошуковик, щоб детальніше почитати про паперах на профільних сайтах, таких як cbonds.ru, finanz.ru, rusbonds.ru, moex.com).

На ресурсі finanz.ru можна подивитися графік зміни ціни «VEB-20» за останній час. З початку 2016 року ціна даної облігації поступово збільшувалася, тобто прибутковість до погашення для нас як потенційних покупців ставала все нижче і нижче (відповідно, ті, хто тримав цю облігацію, могли продати її все більш і більш вигідно):

Якщо двічі клікнути мишкою на будь-якому папері з нашої таблички в Quik, то відкриється склянку котирувань цієї єврооблігації, клацаємо на нас цікавить папері «VEB-20»:

Бачимо, що папір досить ліквідна, є багато заявок на купівлю, так і на продаж. Найкраща ціна, за якою ми можемо купити «VEB-20» в даний момент, становить 110,24% від номіналу; краща ціна, за якою ми можемо продати еврооблигацию, – 110% від номіналу. Для ціни в 110,24% торговий термінал вважає нам прибутковість 3,39%.

Механізм купівлі такий же, як і у всіх цінних паперів, двічі клацаємо на склянці, з’являється вікно заявки. Вказуємо потрібну нам ціну, відзначаємо «Купівля» і натискаємо кнопку «Так» (якщо ми хочемо, щоб наша угода відбулася відразу, то виставляємо поточну кращу ціну продажу, в даному випадку це 110,24%, можна встановити і більш вигідну ціну, заявка потрапить у склянку і здійсниться, якщо знайдеться бажаючий продати нам еврооблигацию за ціною, що цікавить нас).

Вважаємо прибутковість євробондів

Отже, припустимо, ми купили 1 еврооблигацию «VEB-20» за ціною 1102,4 долара. Також нам потрібно буде виплатити колишньому власнику накопичений купонний дохід, беремо дані з таблички в Quik, він становить 27,0328$.

Комісія за покупку єврооблігацій «Відкриття Брокер» на тариф «Конверсійний» — 0,15%:

1102,4*0,15%=1,65$

До погашення облігації нам залишилося отримати 7 купонів за 34,51 USD:

Ми отримаємо дохід у вигляді купонів:
(34,51-27,0328)+34,51*6=7,4772+207,06=214,5372$

Купон по корпоративних облігаціях передбачає сплату 13% податку (купон буде зараховуватися на брокерський рахунок вже очищеним від податку). Податок в 13%:
214,5372*13%=27,8898$

Разом за вирахуванням податку від купона в 13% отримаємо до дати погашення купонний дохід 214,5372-27,8898=186,6474$ (за період з 26.05.2017 за 09.07.2020, тобто за 1140 днів), також на дату погашення ми отримаємо номінал облігації в 1000$.

Таким чином, при витратах на покупку в 1102,4$+1,65$=1104,05$ ми маємо дохід до погашення:
1186,6474-1104,05=82,5974$ – дохід за 1140 днів.

Проста прибутковість за весь період володіння папером складе:
82,5974/1104,05=7,4813%

Проста річна прибутковість до погашення буде дорівнювати:
7,4813$/1140*365=2,3953%

Таким чином, купівля єврооблігації «VEB-20» еквівалентна валютному депозиту зі ставкою 2,3953% річних з виплатою відсотків 2 рази в рік на окремий рахунок.

Однак це ще не всі витрати. У «Відкриття Брокер» є зовсім негуманна до невеликим обсягам комісія за ведення обліку єврооблігацій в 0,0015% від оціночної вартості в місяць, мінімум 100 руб., що у разі купівлі однієї єврооблігації просто грабіж серед білого дня: 38 місяців*100=3800 руб. за весь період володіння папером. І це при доході в 82,5973$ (для прикладу візьмемо курс ЦБ РФ на 26.05.2017 56,07 руб.) 82,5973*56,07=4631,23 руб.

За ведення обліку звичайних цінних паперів комісія депозитарію у «Відкриття» більш розумна і становить 0,01% від середньорічної вартості щонайменше 100 руб.

Загалом, немає ніякого сенсу купувати одну еврооблигацию, комісія за депозитарій з’їсть весь дохід. Якщо купити 10 єврооблігацій «VEB-20», то за курсом на день покупки комісія за депозитарій склала б 3800/56,07=67,77$ від заробленої суми (якщо купити більше євробондів, то ця комісія зробить ще більш низький вплив).

Прибутковість за весь період склала б:
(825,973-67,77)/11040,5*100%=6,8675%

За рік:
6,8675*365/1140=2,1988%.

Якщо б ми тримали наші єврооблігації менше 3-х років, то прибутковість могла б ще зменшитися через валютної переоцінки, про це нижче.

Менеджер «Відкриття Брокер» повідомив одному з клієнтів, що комісія за депозитарні послуги для єврооблігацій Мінфіну складає 0,01% у рік, мінімум 100 руб., а не 0,0015% в місяць, мінімум 100 руб. Однак ця інформація потребує уточнення, в тарифах все-таки написано по-іншому:


Порівняння прибутковості єврооблігації і валютного вкладу

Доходність 10 облігацій «VEB-20» вийшла приблизно 2,2% річних. Багато це чи мало? Все пізнається в порівнянні, процентна ставка за вкладом «Зберігай» «Ощадбанку» при розміщенні суми від 10 000$ до 20 000$ на 3 роки зараз становить 0,86%. Тобто купівля євробондів вийшла вигідніше, ніж вклад в «Ощадбанку», в 2,5 рази:

Однак на ринку є не тільки «Ощадбанк». «КЕБ», наприклад, пропонує відкрити вклад у доларах на три роки під 2,25%, та ще й з щомісячною виплатою відсотків:

У «Рокетбанке» (належить банку «Відкриття») річний внесок в USD можна відкрити під 2% річних:

«Тінькофф» розмістить у себе долари на 2 роки під 1,51%. Бонусом буде ще безкоштовне обслуговування доларової картки, яка досить хороша для закордонних поїздок.

Оподаткування єврооблігацій. Валютна переоцінка

У механізмі оподаткування криється основна перевага вкладів у банку перед єврооблігаціями (і, відповідно, головний недолік єврооблігацій). Банківським депозитам не страшна валютна переоцінка.

Якщо Ви вклали свою валюту в банк під відсотки, то по закінченню вкладу Ви отримаєте назад свої долари або євро, і Вас не буде хвилювати, збільшився або зменшився курс валюти по відношенню до рубля. Податок на відсотки за валютними депозитами теж не стягується (якщо він менший за 10% річних).

А ось з єврооблігаціями справи йдуть трохи інакше через валютної переоцінки. Ми пам’ятаємо про податок на доход (тобто на різницю між ціною купівлі і продажу/гасіння), який становить 13%. Оподатковувана база розраховується в рублях (НК РФ Ст. 210 «Податкова база»).

При сильної девальвації може статися так, що в доларах Ви отримали фактичний збиток, але з-за різниці курсу є рублева прибутковість, з якої треба сплатити 13% податку (у зворотний бік це правило теж працює, якщо отримана прибутковість у доларах, а курс рубля виріс по відношенню до долара, і в рублях вийшов фактичний мінус, то податок платити не потрібно).

Зверніть увагу на приклад 4 з картинки. При купівлі єврооблігації за ціною 1010$ при курсі 55руб./$ і продаж її зі збитками за 1009$, але при курсі 65 руб./$ з’явився рублевий дохід з-за курсової різниці, з якого слід сплатити податок до 13% (1009*65-1010*55)*0,13=(65585-55550)*0,13=1304,55 руб.


У нашому випадку ми витратили на еврооблигацию «VEB-20» 1104,05$ при курсі 56,07 руб., тобто 1104,05*56,07=61904,08 руб.

При її погашенні ми отримаємо 1000$. Рублевий дохід порівняно з ціною покупки, з якого у нас виникне обов’язок сплатити податок в 13% (брокер є податковим агентом), виникне при курсі вище, ніж 61904,08/1000=61,904 руб./$

У розглянутому прикладі з купівлею «VEB-20» валютна переоцінка нас не торкнулася б, оскільки ми володіли б папером більше 3-х років (ми спеціально таку і підбирали), а згідно зі ст. 219.1 НК РФ «Інвестиційні податкові відрахування» нам покладено вирахування в розмірі позитивного фінансового результату, отриманого в податковому періоді від реалізації (погашення) цінних паперів, що обертаються на організованому ринку цінних паперів.

Гранична сума вирахування розраховується як добуток 3 млн. руб. і кількості років володіння папером (в нашому випадку це 3*3 = 9 млн. руб).


Причому брокер як податковий агент сам надасть платнику податків відрахування при обчисленні і справлянні податку:

Тільки все ж варто нагадати брокеру про цей вирахування:

Єврооблігації. Основні переваги
1 Більш висока прибутковість у порівнянні з вкладами.

У розглянутому прикладі ми зупинили свій вибір на не самої прибуткової єврооблігації (нас, перш за все, цікавила надійність), однак прибутковість у неї все одно вийшла вище, ніж у більшості банківських валютних депозитів.

Приблизну дохідність ринку облігацій можна оцінити на сайті «Фінама» (потрібно зареєструватися). Вибір серед облігацій з порогом входу в 1000$, звичайно ж, набагато скромніше:
2 Мобільність.

У Вас завжди є можливість продати частину єврооблігацій, якщо Вам терміново знадобилися гроші (якщо на ринку буде покупець, тому важливо вибирати ліквідні цінні папери, на які завжди є попит). З депозиту також можна отримати частину валюти, якщо внесок витратно-поповнюваний, проте відсотки за такими вкладами зазвичай не дуже великі. В основному, валютні банківські депозити з більш-менш пристойною процентною ставкою не мають можливості часткового зняття без розірвання договору і втрати відсотків.

Варто мати на увазі, що з мобільністю єврооблігацій не все так просто, ми ніколи не знаємо наперед, яка ціна євробондів буде в той момент, коли нам терміново знадобляться гроші, а також який буде курс рубля. При цьому накопичений купонний дохід за час володіння еврооблигацией при продажу папери ніхто не відбере назад.

Взяти, приміром, папір «Росія-28», були часи, коли вона торгувалася за 100% від номіналу, і якщо б ми захотіли продати її в той момент, то отримали б серйозні збитки:

3 Можливість купити єврооблігації на ІВС.

Ніхто не забороняє купувати єврооблігації на ІВС та користуватися передбаченими податковими відрахуваннями, потрібно тільки, щоб брокер давав таку можливість. Наприклад, у «Промсвязьбанка» такого функціоналу немає, він не надає доступ до валютної секції Московської біржі для ІВС, тому ми не можемо прикупити валюти для того, щоб здійснити операцію з єврооблігаціями. Безпосередньо валютою поповнити ІВС не можна, тільки рублями. А ось звичайний брокерський рахунок у «Промсвязьбанку» цілком підійде для покупки єврооблігацій.

«Фінам», «БКС», «Відкриття Брокер», «КИТ Фінанс» надають можливість покупки євробондів на ІВС. Для цього спочатку поповнюємо рублями ІВС, потім переводимо гроші на валютну секцію, конвертуємо в USD (про те, як купити валюту на біржі, читайте у статтях «Купівля валюти на біржі через Альфа-Директ: зліт-посадка» і «Купівля і продаж валюти на біржі через Відкриття Брокер: Лікнеп»), потім перекладаємо валюту з валютній секції на фондову і купуємо єврооблігації за долари США.

Важливо, що для ІВС не діє податковий відрахування від володіння цінним папером більше 3-х років, розглянутий в даній статті. Зате діють інші вирахування, або на суму поповнення ІВС, або на результат від торгівлі. Детальніше про відрахування на ІВС читайте в статті «Як відкрити ІВС і купити ОФЗ. Вважаємо прибутковість облігацій».

Висновок

Хтось скаже, що морочитися з єврооблігаціями немає ніякого сенсу, і слід просто покласти валюту в банківську комірку або «матрац» до кращих часів. Хтось віддає перевагу валютні депозити завдяки простоті і гарантованої страховці АСВ. А хтось, може, і захоче припаркувати частину своїх валютних накопичень в єврооблігації або використовувати ІВС для покупки євробондів.

Всі люди різні, у всіх різні можливості і завдання, а також різне ставлення до ризику. У будь-якому випадку, чим більше різних інструментів є в арсеналі у інвестора, тим простіше йому підібрати для себе оптимальний варіант.

У мене не було мети нав’язати якусь інвестиційну стратегію, просто на конкретному прикладі завжди легше пояснювати 🙂

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments