Сьогодні я пропоную трохи відпочити від банківської теми і розглянути не менш цікаве питання: де знайти аналоги дорогих ліків і як визначити діюча речовина препарату.

Я думаю, не секрет, що фармацевтичний бізнес є одним з найприбутковіших у світі. Люди ніколи не перестануть хворіти, і, отже, їм завжди будуть потрібні все нові і нові ліки.

Крупні компанії вкладають в розробку нових препаратів мільярди доларів (на всілякі досліди, дослідження, а також просування) і, природно, роблять це не тільки з любові до людства. Фармпідприємства хочуть отримати прибуток. Тому ціни на нові препарати такі високі.

Правда, тут треба вміти помічати одну просту річ. Якщо лікарський засіб є дійсно унікальним (захищено патентом), має нову діючу речовину, тоді його висока ціна виправдана. А ось якщо діюча речовина давно відомо, то ціна таких ліків визначається виключно рекламним бюджетом, а не якими-небудь особливими властивостями.

Наприклад, майже кожен місяць з’являються все нові і, нібито, більш ефективні засоби від застуди. Реклама обіцяє, що завдяки новою покращеною формулою Ви впораєтеся з хворобою за лічені години. Однак за красивою упаковкою і запам’ятовується рекламою ховається звичайна інструкція по застосуванню препарату, де ми дізнаємося, що діючою речовиною є який-небудь парацетамол і ацетилсаліцилова кислота, які можна купити в будь-якій аптеці за копійки.

У цій статті будуть розглянуті способи виявлення діючої речовини будь-якого ліки, а також методику підбору більш доступних аналогів дорогих ліків.

Доступні ліки: чому вони коштують дешевше

Для початку варто звернути увагу на наказ Моз Росії від 20.12.2012 N 1175н (ред. від 30.06.2015) «Про затвердження порядку призначення і виписування лікарських препаратів, а також форм рецептурних бланків на лікарські препарати, порядку оформлення зазначених бланків, їх обліку та зберігання», де ми дізнаємося (з пункту 3 Загальних положень указу), що

Лікар в рецепті зобов’язаний вказувати не конкретний препарат (бренд), а саме міжнародна непатентована назва (діюча речовина) лікарського препарату.

А клієнт може сам вибрати, які саме ліки, що містить зазначену в рецепті діюча речовина, купити. Варто, щоправда, все ж обговорити з лікарем можливі варіанти заміни препарату.

Тут треба відзначити, що постійно відбувається плутанина в термінах. Досить часто ліки з однаковою діючою речовиною називають аналогами. Це неправильно.

Аналогом препарату є лікарський засіб, що має схожу з ним дія або відноситься до тієї ж групи, наприклад, «анальгетики», але діючі речовини у них абсолютно різні. Підбирати аналогічні препарати самому ні в якому разі не можна, це небезпечно для життя.При підборі більш доступного препарату мають на увазі саме підбір «синонімів» або «дженериків».

Дженерики – це ліки, які мають однакові діючі речовини з оригінальним ліками, термін патентного захисту на який пройшов. Зазвичай дженерики є такими ж ефективними ліками, як і оригінальні препарати. Їх невисока вартість обумовлена відсутністю у виробників витрат на дорогу розробку і випробування нового препарату. Такі виробники беруть готові рішення.

Звичайно, завжди знайдуться противники дженериків, які будуть стверджувати, що тільки оригінальні дорогі препарати є ефективними. На їх погляд тільки такі препарати робляться на високотехнологічному обладнанні з різними рівнями очищення. Це оману, дженерики робляться на такому ж медичному обладнанні, що й оригінальні медпрепарати. До того ж іноді дженерики є навіть більш ефективними препаратами, ніж оригінальні, т. к. вони випускаються значно пізніше, і при їх виробництві враховуються останні дослідження і розробки.

Немає сенсу когось переконувати, до того ж дженерики все-таки не точні копії оригінальних ліків, крім діючої речовини в препараті присутні ще і допоміжні речовини (вони лікувальної дії не надають): барвники, консерванти, стабілізатори і т. д. І реакція на ці допоміжні речовини у різних людей може бути різна. До того ж бувають ліки з декількома діючими речовинами.

У будь-якому разі, тільки Вам вирішувати, що купувати. Або, наприклад, «Фастум-Гель» за 170 рублів з діючою речовиною «кетопрофен» або препарат «Кетопрофен» з тією ж діючою речовиною, але за 49 рублів.

Доступний препарат. Пошук

Для того, щоб підібрати більш доступний препарат, який має ту саму діючу речовину, що й дорогий аналог, потрібно якраз і з’ясувати міжнародна непатентована назва (МНН) дорогого ліки.

1 Для цього скористаємося Державним реєстром лікарських засобів. Вводимо в графу «Торговельне найменування» назву цікавить Вас препарату, наприклад, «Віагра», і натискаємо кнопку «знайти».

2 У підсумку ми дізнаємося, що непатентована діюча речовина препарату «Віагра» — Силденафіл.

Відповідно, знаючи діюча речовина ліки, ми легко зможемо знайти більш доступні аналоги (тобто дженерики Віагри), для цього скористаємося реєстром лікарських засобів.

3 Тепер вводимо «Силденафіл» в графу «Міжнародна непатентована назва» і отримуємо в підсумку лікарські засоби, що містять ту саму діючу речовину, що й Віагра:

4 Щоб дізнатися порядок цін на препарати, що мають однакову діючу речовину, зручно користуватися такими ресурсами, як, наприклад, aptekamos.ru або webapteka.ru. Вводимо в рядок пошуку потрібне діюча речовина (в нашому прикладі Силденафіл) і порівнюємо ціни:

Відповідно, Віагру (25 мг) можна придбати за ціною від 525 рублів, а, наприклад, Визарсин (25 мг) — від 127 рублів. Ясна річ, що конкретні ціни і на Віагру і на дженерики Віагри в конкретній аптеці можуть відрізнятися, але співвідношення цін буде приблизно однаковим.

5 Далі клацаємо на назву потрібного препарату і портал нам видасть список аптек і ціни (приблизні ціни, потрібно все одно дзвонити і уточнювати інформацію), за яким ми можемо його купити:

Правда, даний сервіс доступний далеко не для всіх міст.

6 Для того, щоб знайти конкретну аптеку, її телефон і сайт, дуже зручно користуватися додатком Google-карти (або Яндекс-карти, за таким же принципом).

Введіть в Google свою адресу (або місце, поруч з яким Ви хочете знайти аптеки):

Зайдіть в розділ «Карти», зішкребіть у рядку «Пошук» введену адресу і наберіть слово «аптека»:

В результаті Google покаже Вам всі аптеки в заданому районі. Підвівши курсор до кожної, можна дізнатися телефон і сайт.

В інтернеті гуляє багато різних списків дженериків, всіляких таблиць аналогів дорогих ліків – всі ці списки складаються саме вищеописаними способами. Знаючи принцип, Ви зможете самі підібрати аналоги (за діючою речовиною) вакансій, що Вас ліків і заощадити пристойні гроші без шкоди для здоров’я.

Ось, наприклад, перелік кількох найбільш «розкручених» ліків і їх більш дешевих аналогів (за діючою речовиною) із зазначенням орієнтовних цін (ціни в аптеках змінюються, але співвідношення вартості дорогих і дешевих препаратів залишається приблизно на одному рівні):

Аспірин 500мг (240 руб.) і Ацетилсаліцилова кислота (10 руб.)
Бепантен (299 руб.) і Декспантенол (107 руб.)
Вольтарен (303 крб.) і Диклофенак (21 руб.)
Дифлюкан (435 руб.) і Флуконазол (20 руб.)
Ксимелин (166руб.) і Ксилометазолин (54 руб.)
Імодіум (169 руб.) та Лоперамід (9 руб.)
Йодомарин (110 руб.) і Калію йодид (48 руб.)
Лазолван (207 руб.) і Амброксол (10 руб.)
Ламізил (380 руб.) і Тербінафін (63 руб.)
Але-шпа (127 крб.) і Дротаверин (10 руб.)
Нурофен (40 руб.) і Ібупрофен (4 руб.)
Трихопол (70 руб.) і Метронідазол (8 руб.)
Фастум-гель (170 руб.) і Кетопрофен (49 руб.)
Ефералган (100 руб.) та Парацетамол (3 руб.)

Більш докладний список дженериків в таблиці (>150 препаратів).

У будь-якому випадку, уважно читайте інструкцію по застосуванню, звертаючи увагу на дозування і протипоказання. Консультація з лікарем ніколи не буде зайвою, сміливо задавайте фахівця всі питання, що цікавлять Вас.

А ось у фармацевтів в аптеці питати щось особливого сенсу немає, по-перше, діагноз ставити вони не мають права, а по-друге, пропонувати Вам дешеві ліки у них немає ніякого резону, оскільки від цього скоротиться їх виручка. Саме тому на найпомітніших вітринах Ви ніколи не знайдете звичайного «Ібупрофену» або «Парацетамолу», для Вас там будуть виблискувати барвисті упаковки «Нурофена» або «АнтиГриппина» (більш дорогі, природно).

Також не забувайте вдома свої дисконтні або соціальні картки для знижки і розплачуйтеся пластиковими картками з функцією cashback (частина грошей від купівлі повернеться назад на картку, зазвичай це 1-3%). Як підібрати карту з функцією кешбек читай тут.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments