Оновлено 28.03.2018.

Зазвичай всі статті про облігації в цілому і ОФЗ зокрема починаються з перерахування недоліків традиційних банківських вкладів.

В основному акцент робиться на низькій прибутковості депозитів (в більшості випадків для порівняння беруть дохідність вкладів «Ощадбанку») і недосконалість системи страхування через позабалансових вкладів.

Я як і раніше вважаю, що внесок – це досить зручний спосіб заощадження коштів, прибутковість вище сберовской можна знайти і в інших великих і надійних банках. Ризик опинитися в «зошиті», звичайно, присутній, але все-таки його можна знизити, використовуючи нескладні заходи обережності.

Між тим, облігації – це теж цікавий інструмент, який має ряд своїх переваг і зовсім не завадить для диверсифікації накопичень.

У сьогоднішній статті ми розглянемо найбільш надійний спосіб інвестицій в облігації на біржі, а саме купівлю облігацій федерального позики (ОФЗ) з постійною дохідністю. Купимо ми їх на індивідуальному інвестиційному рахунку (ІВС), який по своїй суті є звичайним брокерським рахунком, але при цьому дозволяє отримати додаткові плюшки від держави у вигляді податкових відрахувань і пільг.

Перетворювати статтю в теоретичний лікнеп ми не будемо, нас сьогодні цікавить практика, зупинимося лише на основних моментах. Наша стратегія буде найбільш консервативної: інвестування в самий надійний і безризиковий інструмент з гарантованою прибутковістю при мінімальних зусиллях.

Що таке облігація. Коротко

Купивши облігацію на біржі, ми даємо свої грошові кошти в борг під відсотки емітенту облігації. Давати в борг можна компаніям (корпоративні облігації), суб’єктам РФ і муніципальним утворенням (муніципальні облігації), а також Мінфіну, тобто безпосередньо Російської Федерації (державні облігації, до яких якраз відносяться ОФЗ).

Прибутковість у ОФЗ найнижча, однак і ризик мінімальний. Якщо держава перестане платити за своїми боргами (оголосить дефолт), то інші інструменти заощадження та інвестицій теж не захистять накопичення, хіба що готівкова валюта.

Основною перевагою ОФЗ, крім надійності, є їх висока ліквідність, тобто їх легко продати чи купити на біржі, на них завжди є попит. Як формується ціна на облігацію та визначається як її прибутковість, ми розглянемо трохи нижче.

Вибір брокера для відкриття брокерського рахунку ІВС

Думаю, очевидно, що для вибору найбільш підходящого брокера потрібно визначитися, для чого саме Вам потрібний брокерський рахунок, який обсяг угод Ви плануєте здійснювати, яку програму Ви припускаєте використовувати, чи потрібні додаткові консультаційні послуги і т. д. У кожного брокера є свої переваги і недоліки.

Для цілей сьогоднішній статті я вирішив зупинитися на ПАТ «Промсвязьбанк», у якого є ліцензія і на банківське, і на брокерське, і на депозитарне обслуговування.

При виборі брокера для відкриття індивідуального інвестиційного рахунку для консервативного інвестора я керувався наступними параметрами:

1 Надійність.

ПАТ «Промсвязьбанк» — велика кредитна організація, 9-е місце за розміром активів нетто по Росії. До того ж «Промсвязьбанк» входить в список системно важливих банків, затверджений ЦБ РФ:

Варто пам’ятати, що грошові кошти на брокерському рахунку все-таки не застраховані, так що якщо у «Промсвязьбанка» відкличуть ліцензію, то для отримання своїх грошей доведеться вставати в чергу кредиторів.

У договорі на брокерське обслуговування прописано, що Ви дозволяєте брокеру користуватися грошима на його розсуд, а він при цьому зобов’язується виконувати Ваші угоди. Іншими словами, Ви кредитор брокера.

Деякі брокери дозволяють клієнтам скасувати згоду на використання брокером своїх грошових коштів, ця можливість є у «Ощадбанку», «ВТБ 24», «БКС». У «Газпромбанку» і «Финаме» таких прав у клієнта немає.

Грошові кошти на брокерському рахунку лежать, як правило, без відсотків, тому не варто тримати їх там тривалий час, краще відразу придбати на них цінні папери.

А ось з цінними паперами нічого не станеться навіть при відкликання ліцензії у «ПСБ». Інформація про те, що Вам належать цінні папери, зберігається в депозитарії на рахунку депо, це Ваша власність. Депозитарій не може без Вашого відома ними розпоряджатися:

Загалом, цінні папери в депозитарії можна при деякому наближенні порівняти з вмістом банківської комірки. При відкликання ліцензії у кредитної організації, доступ до свого «сейфу» Ви не втрачаєте.

Ось досвід клієнта, який перевів свої цінні папери в інший депозитарій при відкликання ліцензії у «LifeBroker», процедура, правда, нешвидка:

Не варто забувати, що завжди є гіпотетичний ризик шахрайства з боку будь-якого брокера, але поки що таких прикладів небагато:


2 Безкоштовне обслуговування.

Тут дуже важко змагатися з «Промсвязьбанка». Відкриття та ведення брокерського рахунку у «ПСБ» безкоштовно без будь-яких додаткових умов, послуги депозитарію при купівлі і продажу цінних паперів теж виявляються без комісії, програми для торгівлі QUIK, webQUIK і webQUIK Mobile безкоштовні. Відкриття та обслуговування поточного банківського рахунку, доступ в інтернет-банк, видача та обслуговування Цільової карти (ліміт зняття готівки в банкоматах «ПСБ» і партнерів – 400 000 руб./день і 1 000 000 руб./ місяць) – все безкоштовно. Поповнення брокерського рахунку та висновок назад на банківський рахунок також без комісії:

Отлежка для грошових коштів, що надійшли з брокерського рахунку, не потрібно, їх можна відразу знімати без комісії:

У «ПСБ» є комісія в 300 руб. за подачу заяви на пред’явлення цінних паперів до викупу по оферті,

У даній статті оферта нас не цікавить, оскільки ми будемо купувати ОФЗ, у яких немає оферти (є цінні папери, за якими емітент може поміняти відсотки по купону, а у Вас є право пред’явити їх до погашення, якщо Ви не будете згодні з новими умовами).

Для порівняння, у «Відкриття Брокер» винагорода за обробку заяви на пред’явлення цінних паперів до оферти становить 1500 руб.:

У брокера «Церіх» при вчиненні хоча б однієї угоди мінімальна комісія складає 35 руб./день, місячна комісія – 306,8 руб.

Мінімальна комісія, яку потрібно заплатити «БКС Брокеру» становить 177 крб/міс.

У «ВТБ24» за наявності хоча б однієї угоди з цінними паперами (купівля/продаж) доведеться заплатити 150 руб./міс. за депозитарні послуги:

У «Фінама», крім комісії за обслуговування брокерського рахунку, плата стягується навіть за обслуговування звичайного банківського рахунку (100 руб/міс):

Використання терміналу WebQuik у брокера «Кит Фінанс» варто 193 руб./місяць.

3 Низька комісія за здійснення операції.

Комісія за здійснення операції у «ПСБ» на тарифному плані «PSB День» складає 0,05% від суми:

Є невелика знижка 1% на комісію брокера за кожні 6 місяців:

До комісії брокера потрібно додати 0,01% — винагорода біржі. Загальна комісія за операцію у «Промсвязьбанка» складе 0,06% (0,05%+0,01%).

Брокер «Ощадбанк» візьме комісію в 0,165% при обороті за день до 50 000 руб. (при великих оборотах комісія трохи менше) + комісія біржі 0,01%.:

Розпіарений сервіс «Тінькофф Інвестиції», який представляє з себе брокерський рахунок в компанії «БКС Брокер» в красивій упаковці, зажадає за угоду 0,3%, мінімум 99 руб.:

4 Відсутність маржинального кредитування.

На ІВС «Промсвязьбанка» доступне вчинення угод тільки за рахунок власних коштів, плечі недоступні. Професійні трейдери розцінять це як безумовний мінус, але для початківця інвестора така заборона просто необхідний.

5 Доступ тільки до основного ринку ММВБ на ІВС.

На ІВС «Промсвязьбанка» немає доступу до Валютної Секції біржі та Строковому ринку. Знову ж, професійні інвестори вважають це великим мінусом, проте новачкам цілком можна обійтися без цих більш ризикових майданчиків. Акції та облігації як раз торгуються на основному ринку ММВБ.

Доступ до Валютного та Терміновому ринку є на звичайному брокерському рахунку «ПСБ».

6 Простота відкриття брокерського рахунку і рахунку депо.

Відкрити брокерський рахунок і рахунок депо можна через інтернет-банк «Промсвязьбанка», для цього треба зайти в розділ «Інвестиції» і натиснути на кнопку «Оформити договір». Помилитися там ніде, тарифний план, який нас цікавить, називається «PSB День»:

Якщо Ви не клієнт «ПСБ», то потрібно прийти у відділення банку і сказати, що Ви хочете оформити Цільову карту і отримати доступ до інтернет-банк «Промсвязьбанка», щоб подати заявку на відкриття брокерського рахунку звідти.

Можна відкрити ІВС і через Маринку, але це буде довго, тому що, швидше за все, вона не знає, як це робиться, і їй буде потрібно дуже багато часу для консультацій із знаючими Маринками по телефону.

Після подачі заявки (саме ця дата буде вважатися датою відкриття ІВС) у неї буде статус «В обробці», через 3-5 днів статус зміниться на «Активний». Документи з печатками і підписами можна отримати у відділенні «Промсвязьбанка».

Тепер нам потрібен торговий термінал. Встановлювати саму програму Quik на свій ПК і формувати ключі ми не будемо «ПСБ» дає безкоштовний доступ до програми WebQuik, яка дозволяє здійснювати операції на біржі прямо з інтернет-браузера. Тобто ця програма відкривається як інтернет-банк, потрібно просто запитати логін і пароль через ІБ «Промсвязьбанка».

На наступний день після отримання логіна та тимчасового пароля, який потрібно змінити на свій, програма WebQuik буде доступна для роботи.

WebQuik має кілька урізаний функціонал в порівнянні із звичайним Quik, але для наших цілей цілком підійде.

У деяких брокерів в рамках індивідуального інвестиційного рахунку купони і дивіденди можуть зараховуватися безпосередньо на банківський рахунок, наприклад у «ВТБ 24» або «Газпромбанку», у «ПСБ» ж зарахування йде тільки на ІВС, в цьому основний недолік ІВС «Промсвязьбанка».

Що потрібно знати про ІВС

У федеральному законі «Про ринок цінних паперів» у статті 10.2-1 кажуть, що одна людина може мати тільки один ІВС:

Сума всіх поповнень ІВС не може перевищувати 400 000 руб. на календарний рік:

UPD: 24.10.2017
Максимальна сума всіх надходжень на ІВС збільшена до 1 млн. руб. за календарний рік:

Забрати грошові кошти на ІВС без розірвання договору не можна:

На ІВС не діє норма, згідно з якою володіння цінним папером більше 3-х років звільняє від податку з доходу від реалізації цього цінного паперу (тобто з різниці між ціною купівлі та продажу). На звичайному брокерському рахунку ця пільга діє (ст. 219.1 НК РФ):


Це як раз і є ті обмеження, які відрізняють ІВС від звичайного брокерського рахунку, але за них держава обіцяє нам два види податкового вирахування, якщо ми не будемо розривати договір на ведення індивідуального інвестиційного рахунку не менше трьох років з дати його укладення. Треба вибрати якусь одну булочку, причому вибір можна зробити хоч перед самим закриттям ІВС після 3-х років:

А) Податкового вирахування від поповнення ІВС.

Податковий відрахування надається на суму грошових коштів, внесених на ІВС у податковому періоді (календарний рік), але не більше 400 000 руб. (тобто максимумально можна повернути від держави 400 000*0,13=52000 руб.).

Якщо скористатися вирахуванням на внесок в один рік, а потім з якихось причин закрити ІВС раніше 3-х років, то гроші доведеться повернути державі.

Б) Податковий відрахування від позитивного фінансового результату на ІВС.

Податковий відрахування надається на різницю між цінами купівлі і продажу цінних паперів. Даний тип вирахування буде доступний, якщо Ви не користувалися за час дії договору ІВС першим типом вирахування.Очевидно, що для початківця інвестора основний інтерес представляє податковий відрахування від поповнення ІВС, оскільки для ведення активної торгівлі на рахунку й одержання значного позитивного результату потрібні серйозні знання і досвід.

Для отримання максимальної суми від держави в 52 000 руб/рік Ви повинні мати білий дохід на суму 400 000 руб/рік (до вирахування податку).

Податковий період становить календарний рік, тому ІВС за свій термін життя трохи більше 3 років може зачепити 5 податкових періодів, відповідно, можна отримати 5 податкових вирахувань (поки можна, кажуть, що скоро цю лазівку прикриють).

Припустимо, Ви відкрили ІВС наприкінці грудня 2016, поповнили на 400 000 руб., в 2017 отримали податкове вирахування за поповнення в податковому періоді 2016 року. Далі поповнили в кінці 2017, отримали вирахування в 2018 за 2017, потім в кінці 2018 поповнили ще на 400 000 руб., в 2019 отримали вирахування за 2018. У грудні 2019 знову виконали цей трюк. Минуло вже три роки, але ми не закриваємо свій ІВС, а чекаємо початку січня 2020 року, поповнюємо на 400 000 руб. і вже після цього закриваємо ІВС. У 2020 і в 2021 отримуємо законні податкові відрахування за 52 000 рублів за поповнення ІВС у податкових періодах 2019 та 2020 років.

ІВС не обов’язково поповнювати в перший же рік і тримати там гроші протягом всього строку. Якщо відкрити ІВС зараз, в березні 2017, то можна внести 400 000 руб. в грудні 2019, потім ще 400 000 руб. в кінці березня 2020 і відразу закрити рахунок (пройде більше 3-х років з моменту відкриття). При цьому Ви будете претендувати на два податкові вирахування, за 2019 і 2020 податкові періоди, а фактично перші 400 000 руб. перебували на ІВС трохи більше 3-х місяців, а другі — всього пару днів.

Варто зазначити, що законодавство цілком може змінитися, але поки діють такі правила гри. Ті, хто вніс перший внесок на ІВС в грудні 2015 року, вже отримали свій податковий відрахування у 2016.

Тому відкрити ІВС зараз нікому не завадить, навіть якщо Ви поки не плануєте його використовувати. Чи вийде у майбутньому отримати податкове вирахування фактично за пару місяців, або в гіршому випадку Ви нічого не втратите.

Докладно про те, як отримати податкове вирахування, і які документи при цьому необхідні, я напишу в одній з наступних статей.

UPD: 24.10.2017
Є думка, що нова стаття 54.1 податкового кодексу «Межі здійснення прав за обчислення податкової бази і (або) суми податку, збору страхових внесків», що набула чинності 19 серпня 2017, може значно ускладнити отримання податкового вирахування на внески на ІВС. Особливо у тих, хто хоче отримати податковий відрахування від поповнення ІВС наприкінці третього року і на початку четвертого з наступним закриттям рахунку без безпосередньої покупки паперів.

У новій статті говориться, що платник податків вправі зменшити податкову базу і (або) суму належного до сплати податку, якщо основною метою здійснення угоди (операції) не є несплата (неповна сплата) і (або) залік (повернення) суми податку.

Як саме буде застосовуватися дана стаття щодо інвестиційних відрахувань і чи буде взагалі, покаже практика.
На мій погляд, якщо ви завели гроші на ІВС і вчинили з ними хоч яку-небудь угоду (наприклад, купили ОФЗ на короткий термін, а потім продали або дочекалися погашення), то можна не хвилюватися.

Як вибрати облігацію

Сьогодні нас цікавлять ОФЗ з постійним купоном. У кожної такої облігації є номінал (1000 руб.) і купон (у нашому випадку величина купона відома і не змінюється), тобто відсоток від номіналу, який облігації емітент сплачує за користування позикою. Відсотки по купону можуть виплачуватися 1-2-4 рази на рік.

В дату погашення емітент виплачує номінал облігації.

А ось ціна, за якою ми можемо купити облігацію на біржі, постійно змінюється, вона або вище, або нижче номіналу. За рахунок зміни ціни як раз і регулюється дохідність облігації.

Наприклад, облігація має купон 6,4%. Якщо б вона продавалася за номінал, то підсумкова прибутковість як раз і становила 6,4%. На даний момент на ринку є більш вигідні пропозиції, так що бажаючих його купити не знайшлося б.

Тому ця облігація зараз продається нижче номіналу, приблизно за 955 руб., а купон в 6,4% сплачується з 1000 руб., тобто підсумкова прибутковість до погашення виходить десь 8%, що вже є цілком середньоринковим значенням.

Ціна облігації може падати, а прибутковість зростати також з-за зростаючих ризиків дефолту емітента, але це більш актуально для корпоративних облігацій, а не для ОФЗ. Так що якщо Ви бачите високу прибутковість облігації якогось емітента, яка набагато перевищує середню, швидше за все, у емітента є проблеми.

Важливо:
Розрахункову прибутковість при купівлі облігації ми гарантовано матимемо тільки якщо додержим її до погашення.

● Якщо ми зараз купимо ОФЗ з прибутковістю 8%, а ключова ставка знову різко підвищиться, наприклад, до 17% (як в кінці 2014), і ми захочемо продати облігацію, а не чекати погашення, то зробити це буде можливо тільки з серйозними фінансовими втратами.

● Відповідно, якщо ставку різко знизять, то ми заробимо додаткові гроші, якщо захочемо продати нашу облігацію.

● При будь-якій ситуації, якщо ми дочекаємося дати погашення, то отримаємо свої 8%, на що ми і розраховували при купівлі облігації.

Для пошуку потрібної нам облігації скористаємося сайтом rusbonds.ru (там потрібно заповнити просту форму реєстрації, щоб була доступна вся інформація). Клацаємо на вкладці «Пошук облігацій»:

Нас цікавлять ОФЗ з постійним купоном, тому в полі «Сектор ринку» вибираємо «Держ.», «Вид купона» — «Постійний», «Стан випуску» — «В обігу», «Вид Розміщення» – «Відкрита підписка» і натискаємо «Знайти».

Виводиться список ОФЗ, які відповідають нашим параметрами:

Далі знаходимо облігацію з датою погашення ближче до триріччя нашої ІВС (шукаємо дату, близьку до 17.03.2020 у нашому випадку). Зараз для нас найбільше підходить облігація ОФЗ-26214-ПД. Натискаємо на неї.

Перед нами відкривається вікно, в якому ми можемо дізнатися все про дану облігацію (найбільше нас цікавлять вкладки «Загальні відомості», «Купони» і «Прибутковість»).

Бачимо, що номінал нашої облігації 1000 руб., дата погашення 27.05.2020, купонний дохід дорівнює 6,4%. НКД (накопичений купонний дохід) на поточний момент становить 19,46 руб.

НКД – це величина, яка показує, стільки відсотків накапало з моменту останньої купонної виплати, і стільки ми повинні будемо заплатити понад біржової ціни власникові облігації. Це відбувається тому, що купонні відсотки нараховуються кожен день, а виплачуються в дату виплати купона. Тобто ми отримаємо весь купон в дату виплати купона, хоча облігацією володіли не весь купонний період, тому для відновлення справедливості ми платимо НКД колишньому власникові з своїх грошей в момент покупки (у момент нашої продажу облігації, відповідно, НКД платять нам).

Відкриваємо вкладку «Прибутковість», і бачимо, що проста прибутковість до погашення нашої облігації становить 8,0249% річних. Поточна ціна, для якої розрахована ця прибутковість, дорівнює 95,479% (ціни облігацій вказуються у відсотках від номіналу, тобто зараз облігація коштує 954,79 руб.). «Брудна» ціна облігації з урахуванням НКД в 19,46 руб. становить 974,25 руб.

Забігаючи вперед скажу, що розрахункове значення прибутковості вийде трохи нижче, оскільки реальна ціна облігації, за якою ми її купили, була трохи вище вказаної на сайті (955руб. замість 954,79), до того ж rusbonds.ru не враховує розмір комісії брокера та можливі податки.

Отже, ми зупинили свій вибір на облігації, термін погашення якої знаходиться максимально близько до дати передбачуваного закриття ІВС, щоб зробити в результаті мінімум рухів.

Насправді можна придбати частку облігацій з більш коротким терміном погашення, прибутковість по ним зараз трохи вище, правда, тоді через рік-два доведеться думати, що купувати на утворилися після погашення гроші, і не факт, що можна буде купити облігації з більшою прибутковістю, ніж сьогоднішня.

Оцінити приблизну прибутковість ОФЗ в залежності від дати погашення можна на сайті ЦБ РФ по кривій безкупонной прибутковості:


Бачимо, що прибутковість ОФЗ, до терміну погашення яких залишився рік, приблизно на 0,8% вище, ніж прибутковість нашої трирічної ОФЗ-26214-ПД.

Як поповнити брокерський рахунок

Ми відкрили брокерський рахунок і рахунок депо, отримали логін і пароль від програми WebQuik та визначилися з облігацією, яку хочемо купити.

Далі нам потрібно поповнити наш брокерський рахунок, у «ПСБ» це робиться через інтернет-банк з розділу «Платежі та Перекази». Потрібно клацнути на значку «Зарахування на індивідуальний інвестиційний рахунок» і перевести кошти з поточного рахунку в «ПСБ» на брокерський. Гроші зараховуються протягом кількох годин, а іноді і хвилин:

Вказуємо необхідну суму, в нашому випадку це 2300 руб., і підтверджуємо переклад надісланим з паролем смс:

Можна поповнити брокерський рахунок безпосередньо міжбанком з іншої кредитної організації. Однак не варто забувати, що в податковій для отримання вирахування потрібно підтвердити внесення коштів на ІВС.

Як купити ОФЗ на біржі

Запускаємо програму WebQuik, вводимо свій логін і пароль, відкривається інтерфейс програми. Знаходимо зліва папку «МБ ФР: T+ Облігації» і натискаємо «+» для розкриття списку. Саме в цю папку зібрані цікавлять нас облігації федерального позики. Клацаємо мишкою на нашій обраної облігації ОФЗ 26214:

Перед нами відкривається графік торгів даної облігації, праворуч угорі над графіком клацаємо на кнопку з двома стрілками «Показати Стакан». З’являється склянку котирувань:

Вгорі склянки (червоний колір) бачимо тих, хто хоче продати ОФЗ 26214, внизу (зелений колір) – тих, хто хоче купити цю облігацію. Найкраща пропозиція по продажу на даний момент – це 3819 лотів за ціною 95.500%, а кращу пропозицію по купівлі — 9 лотів за ціною 95.3018%. 1 лот — 1 ОФЗ.

Клацаємо два рази мишкою по склянці, і перед нами відкривається вікно заявки. Натискаємо кнопку «Покупка», вказуємо бажану ціну. Можна виставити заявку, орієнтуючись на найкращу ціну купівлі (95.3018) і трохи почекати, поки не з’явиться трейдер, якому терміново потрібно продати свої облігації, тоді ми отримаємо більш вигідну ціну. Якщо ж ми маємо намір купити за поточною ринковою ціною (на даний момент це 95.500%) і не хочемо чекати, то відзначаємо галочку в полі «Ринкова», вказуємо, що нам потрібен 1 лот і натискаємо на кнопку «Нова Заявка»:

Ось і все, ми стали щасливими володарями 1 ОФЗ 26214.

Разом витрати на купівлю 1 облігації ОФЗ 26214:
● Ціна 955 руб. зі склянки;
● Комісія «ПСБ» за угоду: 955*0,05%=0,4775 руб. «ПСБ» округлює в меншу сторону, отримуємо 0,47 руб.;
● Комісія біржі: 955*0,01%=0,0955 руб. Після округлення отримуємо 0,1 руб.;
● НКД (накопичений купонний дохід) на 21 березня (на день покупки) становить 19,46 руб., але нам потрібно додати НКД ще за 1 день, тому що режим поставки ОФЗ Т+ (тобто на наступний день після операції).

Отримуємо НКД на 22 березня: 19,46+31,91/182=19,64 (31,91 — сума купонного доходу на 1 облігацію, 182 дні — купонний період):

Загальні витрати: 955+0,47+0,1+19,64=975,21 руб.
На нашому рахунку залишилося 2300-975,21=1324,79 руб.

Далі клацаємо на значку у вигляді папки з плюсом і вибираємо поля «Ліміти по грошах» і «Ліміти по паперах»:

Перевіряємо свої розрахунки, в результаті все зійшлося (відразу після покупки дані трохи відрізнялися, «ПСБ» спочатку показує трохи більшу комісію, але на наступний день все виправляється):

Вважаємо прибутковість облігації до погашення

Кожен раз робити обчислення, наведені нижче, не треба, я їх привів, щоб Ви змогли простежити логіку. Насправді можна орієнтуватися на просту прибутковість до погашення від Русбондз, просто трохи її зменшити.

Отже, фактично 22.03.2017 ми стали володіти 1 ОФЗ 26214 номіналом 1000 руб. з купоном 6,4% річних. Дата погашення облігації 27.05.2020. На купівлю з урахуванням НКД ми витратили 975,21 руб.

За час до погашення облігації ми отримаємо сім купонів за 31,91 руб. (наш перший купон буде виплачений 31.05.2017):

Сума по всім купонами: 31,91*7=223,37 руб.

Купонний дохід за державними і муніципальним облігаціях податком не обкладається, а ось за купонний дохід від корпоративних облігацій довелося б заплатити 13% податку.

До 27.05.2020 ми отримаємо номінал облігації (1000 руб.) + купони (223,37), разом 1223,37 руб.

Потрібно врахувати податок з різниці між ціною придбання і номіналом облігації, т. до. ми купили облігацію дешевше номіналу. Оподатковувана база зменшується на суму витрат (комісій) при покупці.

Податок 13%: (1000-955-0,47-0,1)*0,13=5,78 руб.

Загальну суму податку за всіма облігаціями покладається округляти до цілого значення. За нашою однієї облігації, взятої для прикладу, для більшої точності залишимо суму податку без округлення.

Є думка, що при погашенні ОФЗ податок з позитивної різниці між номіналом і ціною покупки не стягується на підставі ст. 277 НК РФ п. 32.


За моїми даними, ця стаття не застосовується до погашення ОФЗ, і при закритті ІВС податок буде утримано брокером. У своїх розрахунках податок врахуємо.

Для позбавлення від податку можна буде потім купити яку-небудь ОФЗ вище номіналу, але з пристойною дохідністю, збиток від її покупки буде сальдироваться з прибутком від різниці між номіналом і ціною покупки нашої свіжокуплені ОФЗ 26214.

З урахуванням витрат ми отримаємо наступний дохід з однієї облігації, якщо додержим її до погашення: 1223,37-975,21-5,78=242,38 руб.

Таким чином, ми маємо при витратах в 975,21 руб. через 1162 дні (стільки днів між датами 22.03.2017 і 27.05.2020) дохід у 242,38 руб.

У підсумку проста прибутковість до погашення за 1162 дні складе з урахуванням наших витрат:
X=242,38/975,21*100%=24,85%.

Порахуємо просту річну прибутковість нашої ОФЗ:
24,85%/1162дня*365 днів=7,81% річних.

Якщо порівнювати з вкладами, то наша покупка ОФЗ еквівалентна вкладом під 7,81% річних на 1162 дні з виплатою відсотків на окремий рахунок два рази в рік.

Якщо на дохід від купонів, який виплачується два рази на рік, купувати ще облігації, то підсумкова прибутковість буде вище (як у вкладів з капіталізацією), правда, заздалегідь точно порахувати прибутковість ми не зможемо, тому що на даний момент не знаємо, які будуть прибутковості облігацій в день їх купівлі.

Ще потрібно врахувати, що купони не зараховуються на ІВС в той же день, зазвичай це займає 2-3 дні.

Нагадаю, Русбондз показував нам більш високу просту доходність до погашення, а саме в 8,02%, оскільки у нього ціна купівлі для розрахунку була нижче, до того ж сайт не знає наших реальних комісій і не враховує податки в розрахунках.

Прибутковість, може, і не вражаюча, але все-таки не найгірша, до того ж ще ж є податковий відрахування у 13% від суми поповнення ІВС.

З грошей, які ми завели на ІВС для покупки облігацій у перший рік, ми отримаємо 13% у вигляді податкового вирахування, правда, за весь термін життя ІВС (в нашому випадку трохи більше 3-х років), тобто річна прибутковість нашої облігації збільшується приблизно на 4%, і становитиме близько 11,8%.

Податковий відрахування у 13% з сум поповнення у другий і наступні роки ми фактично будемо отримувати за менший період, тому прибутковість буде збільшуватися.

UPD: 28.03.2018
Брокер «Промсвязьбанк» розіслав своїм клієнтам повідомлення про майбутнє припинення роботи з іноземними цінними паперами (євробондами, депозитарними розписками, ETF). Список «запрещенки» можна подивитися тут: скачати перелік.

Не пізніше 12 травня 2018 «ПСБ» рекомендує перевести ці цінні папери до іншого брокеру або продати їх. З 15 травня дані цінні папери перейдуть з торгового розділу рахунку депо в основний, тобто після цієї дати їх можна буде тільки перевести:

Причому немає ніякої згадки, що «Промсвязьбанк» готовий перевести цінні папери безкоштовно. Так що за переклад кожного випуску доведеться розщедритися приблизно на 400-800 рублів (точну вартість перекладу для кожного випуску потрібно уточнювати у брокера), і це ще без урахування комісії приймаючої сторони. Якщо іноземні цінні папери, куплені на ІВС «ПСБ», і немає бажання їх продавати, то необхідно переводити весь ІВС до іншого брокеру.

Висновок

Складно купувати облігації на біржі, а також чи доцільно це взагалі робити, вирішувати Вам. Однак відкрити ІВС зараз точно не завадить, особливо якщо вибраний Вами брокер не стягує комісію за обслуговування рахунку. Якщо законодавство не зміниться, то можна буде непогано заробити на податкові відрахування, поповнивши ІВС наприкінці третього року.

Природно, світ облігацій набагато глибше і цікавіше, ніж звичайна купівля ОФЗ з постійною дохідністю та очікування терміну погашення. Якщо взяти невелику частку ризику, то прибутковість вкладень помітно збільшиться.

У деяких брокерів на ІВС можна купити і євробонди, щоб захистити заощадження від можливої девальвації рубля, докладніше про них у статті «Єврооблігації як альтернатива валютним вкладом: плюси і мінуси».

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments