Оновлено 10.01.2018.

В медійному просторі стали часто з’являтися такі слова, як криптовалюта, биткоин, блокчейн і т. д. Особливий акцент робиться на шаленій прибутковості за короткий проміжок часу. Багато експертів пророкують, що попит на кріптовалюти буде тільки збільшуватися, а їх ціна продовжить подальше зростання, і скоро вони повністю замінять традиційні гроші.

Хтось, навпаки, вважає, що кріптовалюти – це чергова піраміда типу МММ, і зв’язуватися з ними точно не варто, оскільки за ними немає ніяких реальних активів, і їх чекає повний крах.

Як би те ні було, криптовалюта – це інструмент, який при бажанні можна купити або продати. Волатильність на цьому ринку дуже істотна, так що є шанс добре заробити, так і добре програти.

Зупинятися на базових термінах і особливості криптовалют ми сьогодні не будемо (про це можна почитати в статті «Биткоин замінить долар? Суть биткоинов»), нас сьогодні цікавить тільки покупка.

Перш ніж перевести частину коштів у кріптовалюти, треба чітко усвідомити ризики такого роду інвестування.

Ризики покупки криптовалют
1 Ніхто ні за що не відповідає.

Потрібно прийняти просту річ: у ринку криптовалют немає ніякого регулятора, і в разі виникнення будь-яких проблем претензії пред’являти буде нікому.

Будь-яка біржа криптовалют може в будь-який момент зникнути з Вашими грошима. До того ж її можуть просто зламати, також як і саму мережу будь кріптовалюти або конкретний криптокошелек.

Дотримання заходів обережності (наприклад, використання пароля підвищеної складності, двофакторної аутентифікації, встановлення останньої версії антивіруса і т. д.) не гарантує 100%-ную захист Ваших заощаджень. Тут можна застосувати тільки старе добре правило — не зберігати всі яйця в одному кошику. Використовуйте кілька різних гаманців і бірж, щоб не втратити все відразу у випадку форс-мажору.

Найнадійнішим способом зберігання криптовалют в цілому, і биткоина зокрема, є так званий холодний оффлайн-гаманець, який створюється на комп’ютері без доступу до інтернету.

Однак більшість шанувальників криптовалют все-таки користується онлайн-гаманцями або зберігає свої грошики безпосередньо на біржі, оскільки це самий простий і доступний варіант.

2 Велика волатильність.

Ціна кріптовалюти може змінюватися з дуже великою швидкістю, щось прогнозувати дуже важко. Подивіться, наприклад, як різко злетіла ціна биткоина з початку року:

За Лайткоин ще в квітні 2017 давали трохи більше 3$, зараз ціна вже наблизилася до 39$:

Эфириум в кінці березня коштував близько 50$:

Цілком розумно припустити, що якщо щось дорожчає дуже швидко, так само швидко воно може і дешевшати.

26.06.2017 ціна Эфириума, приміром, просіла на 19,79% за один день і склала 246,96$. Ще зовсім недавно, 12.06.2017 за 1 ETH давали 410.75$ (тобто за 2 тижні ціна Ефіру впала на 40%):

Думаю, очевидно, що інвестувати в криптовалюту варто тільки ту суму, яку Вам не шкода втратити.

Яку криптовалюту купити

Крім биткоина існує велика кількість інших криптовалют (більше 900). Творці практично кожної з них упевнені, що за їх технологією майбутнє. Популярність криптовалют зручно оцінити на сайті coincap.io.

Бачимо, що на даний момент найпопулярнішою криптовалютой є биткоин, його ринкова капіталізація (ціна монетки, помножена на кількість монеток) становить понад 38,5 млрд доларів. На другому місці Эфириум з капіталізацією понад 21,1 млрд доларів. Лайткоин розташувався на 4 місці з капіталізацією близько 1,8 млрд доларів.

Яка монета із загального списку криптовалют стрельне, ніхто не знає. Єдине, що можна зробити дилетантське припущення, що в міру збільшення популярності криптовалют, свежеобращенные криптодержатели будуть купувати не дорогий биткоин (на момент написання статті він коштує в середньому 2350$), а більш дешеві монетки (1 ETH (Ефір, Эфириум) – 228$, 1 LTC (Лайткоин) – 35,7$, 1 DASH – 145,6$, і ін) в надії на кратний ріст і шалений прибуток. Все-таки ймовірність, що ціна одиниці кріптовалюти зросте з 2350$ до 23500$ менше, ніж з 228$ до 2280$. Хоча немає нічого неможливого.

У короткостроковій перспективі ціна на конкретну криптовалюту буде більшою мірою залежати від попиту, ніж від застосовуваної технології.

Тут, правда, ще варто зробити поправку на загальну кількість доступних монет кріптовалюти, якщо їх дуже багато, то і ціна буде низька, наприклад як у випадку з монетами Ripple, яких вже більше 38 млрд. (биткоинов зараз трохи більше 16,4 млн.), так що їх ціна складає всього 0,23$.

При збільшенні ціни кріптовалюти і її популярності зазвичай збільшується вартість транзакції, і монету стає не так зручно використовувати.

Наприклад, комісія мережі за переклад биткоинов з гаманця blockchain.info на іншу адресу в моменті становила 0,0006328 BTC, що із-за високої ціни биткоина дорівнює 1,73$. Така комісія неприйнятна для невеликих перекладів:

Як купити криптовалюту на біржі

Існує досить багато різних бірж криптовалют, вони відрізняються можливими способами поповнення і виведення з них грошових коштів, мовою інтерфейсу, вимог до ідентифікації, обсягом торгів, а також котируваннями. Дивитися список бірж, а також основні їх характеристики можна на сайті bitmakler.com.

Як бачимо, за об’ємом торгів лідирує біржа poloniex.com. Проблема в тому, що завести на цю біржу гроші (рублі, долари) не представляється можливим, туди можна завести тільки кріптовалюти. А ми хочемо купити наші биткоины, Лайткоины і Эфириум за рублі. До того ж «Полонекс» підтримує тільки англійський інтерфейс. (UPD: 23.08.2017 З’явилися відгуки, що у деяких користувачів біржі «Полонекс» з Росії з’явилися проблеми з виведенням криптовалют.)

UPD: 31.12.2017
Криптобиржа poloniex.com поступилася свої лідируючі позиції за обсягом торгів і спустилася на п’яте місце. На перше місце вийшла китайська біржа binance

Криптобиржа binance підтримує російську мову. Фіатні гроші сюди, також як і на «Полонекс», завести не вийде, поповнити торгівельний баланс можна тільки криптовалютой. Завдяки великому об’єму торгів цю біржу зручно використовувати для спекуляцій різними криптовалютами, до того ж багато перспективні монети спочатку стають доступними для торгівлі саме на цій біржі.

Методика покупки криптовалют на всіх біржах приблизно однакова. На біржі потрібно зареєструватися, завести туди гроші (чи іншу криптовалюту), знайти бажану криптовалюту, виставити заявку на купівлю, після здійснення угоди вивести криптовалюту (або валюту, якщо ми навпаки продаємо криптовалюту) на свій криптокошелек або іншу біржу.

Способи поповнення великої російськомовної біржі livecoin.net для більшості здадуться досить екзотичними, завести (і вивести) грошові кошти без комісії можна через платіжну систему Capitalist. Правда, за саме поповнення гаманця Capitalist доведеться заплатити обмінників в середньому 2-3% (за висновок стільки ж):

Сервіс Localbitcoins.net також підтримує російську мову, тільки це, швидше, не біржа, а електронний обмінник. Тут можна купити/продати биткоины за рублі у конкретних покупців, гарантом здійснення угоди виступає сам сервіс. Курс, до речі, досить вигідний.

Велика англійська біржа Cex.io теж русифікована. За введення грошей в рублях вони хочуть 5%+15,57 руб., у доларах – 3,5%+0,25$.

Ще одна англійська біржа криптовалют c інтерфейсом російською мовою — EXMO.me. Комісія за введення грошей через Ківі-гаманець становить 5,9%:

UPD: 10.01.2018
Молода криптобиржа BitFlip має невисокі комісії на поповнення торгівельного рахунку в рублях (для системи Яндекс.Гроші комісія складає 3,5%, для QIWI – 2,5%, для WebMoney – 2,9%, для AdvCash – 1,5%). Однак обсяг торгів тут невисокий, з-за чого можна купити або продати криптовалюту за неадекватного курсом (так що краще заздалегідь порівняти курс купівлі/продажу кріптовалюти з середньоринковим на ресурсі coinmarketcap.com).

Сьогодні ми розглянемо купівлю кріптовалюти на біржі yobit.io, підтримує російську мову. Завести і вивести кошти можна з допомогою знайомого всім Ківі-гаманця.

Отже, ось як виглядає біржа Yobit відразу після реєстрації. Клацаємо на вкладку «Баланси»:

У відчиненому вікні знаходимо знайому нам абревіатуру RUR і натискаємо на «+». Тим самим ми изъявляем бажання завести на біржу рублі, якщо б ми хотіли завести долари, то натиснувши на «+» треба було б навпаки USD. Відповідно, якщо б ми захотіли завести на біржу биткоин, то потрібно було б натиснути «+» навпроти BTC і т. д. Якщо ми навпаки хочемо щось вивести з біржі, то потрібно натиснути «-»:

Відкривається вікно з доступними способами поповнення нашого рахунку в Yobit. Бачимо, що поповнення з допомогою Qiwi-гаманця, здійснюється без комісії, цей спосіб і вибираємо. Вказуємо, номер свого гаманця і необхідну суму (варто відзначити, що іноді Yobit встановлює комісію за поповнення рахунку за допомогою QIWI в розмірі 3-5%, так що потрібно ловити відповідний момент). Ще Yobit можна поповнити без комісії через гаманець Payeer, який, у свою чергу, легко поповнюється з допомогою електронних обмінників:

Далі система повідомляє нам номер Ківі-гаманець, на який потрібно відправити гроші:

Заходимо в свій Qiwi-гаманець (його можна поповнити, наприклад, з банківської картки без комісії від 3000 руб.) в розділ «Перевести» і клацаємо на значку «На інший гаманець» (обов’язково використовуйте гаманець, прив’язаний до сім-карті, оформленої на Ваше ім’я. Якщо виникнуть які-небудь проблеми з Ківі, знадобиться підтвердження, що сім-карта оформлена саме на Вас):

Далі вказуємо адресу Ківі-гаманець, на який потрібно перевести гроші, необхідну суму (в нашому випадку це 100 руб) і підтверджуємо переклад з паролем смс:

Натискаємо в Yobit кнопочку «Так, я відправив гроші»:

У полі «Очікують зарахування» з’являється інформація, що наші 100 руб. знаходяться в процесі зарахування:

Через кілька секунд у полі «Баланси» з’явилися наші 100 руб., які були успішно зараховані з нашого Ківі-гаманець:

Тестових 100 руб. трохи замало, щоб купити і биткоин, і Эфириум, і Лайткоин, так що я поповнив свій особовий рахунок ще на 4900 руб.

UPD: 01.12.2017
Останнім часом Yobit став ставити високу комісію на поповнення рахунку через QIWI-гаманець в розмірі 5-7%. Однак є спосіб, як завести гроші на криптобиржу з комісією всього 0,95%.

Для цього потрібно відкрити електронний гаманець у системі Advanced Cash (відкриття та обслуговування безкоштовно), пройти верифікацію, після чого з’явиться можливість поповнення гаманця з карт «Російського Стандарту» з комісією 0,95% (з карток інших банків комісія буде 2,95%). Зарахування відбувається моментально:

Для поповнення гаманця AdvСash підійдуть тільки іменні картки, оформлені на власника гаманця:

Комісії за введення грошових коштів на Yobit c Advanced Cash немає:

У «Російського Стандарту» є безкоштовна іменна дебетова карта British Airways MasterCard:

Для здійснення покупки кріптовалюти заходимо в розділ «Маркет», там знаходимо цікаву для нас пару (можна скористатися пошуком), припустимо, ми хочемо купити биткоины за рублі, значить, нам потрібна пара BTC/RUR, клацаємо по ній:

Відкривається графік торгів, а також стакани котирувань (зліва — на продаж, праворуч — на купівлю). Залишається тільки вказати необхідний обсяг кріптовалюти і бажану ціну. Як і у випадку з Московською Біржею, якщо вказати ціну покупки згідно краще пропозицією на продаж, то угода виповниться відразу. Якщо вказати більш вигідну нам ціну, то наша заявка потрапить у склянку котирувань і здійсниться, коли ціна дійде до потрібного нам значення. Ми купуємо 0,01 BTC за поточною ціною:

Наш ордер виповнився відразу ж, і в графі «Баланси» відобразилася наша 0,01 биткоина:

Відповідно, з Эфириумом і Лайткоином процес покупки відбувається точно так само, в розділі «Маркет» знаходимо пари «LTC/RUR» і «ETH/RUR» (якщо б ми, наприклад, хотіли купити дані кріптовалюти за долари, то потрібно було б шукати пари LTC/USD і ETH/USD відповідно) і вказуємо потрібну нам кількість. У підсумку, на наші 5000 руб ми купили 0,01 BTC, 1 Лайткоин і 0,112 Ефіру:

Залишається тільки вивести нашу криптовалюту в місця постійного зберігання або на іншу біржу (на той же Полонекс, наприклад). Для виведення кріптовалюти потрібно зайти в розділ «Баланси» і натиснути «-». Припустимо, ми хочемо вивести наші биткоины:

З’являється поле, в якому потрібно ввести адресу нашого гаманця, куди ми хочемо їх перекласти. В даному випадку, я виводжу на один із найбільш популярних онлайн-гаманців, blockchain.info. Його автори декларують, що всі ключі зберігаються в зашифрованому вигляді, і що вони не зможуть самі скористатися коштами в гаманці, навіть якщо захочуть це зробити. Комісія за операцію склала 0,0009 BTC:

Після натискання на кнопку «Запросити» наша заявка стала відображатися в поле «Очікують висновки»:

Щоб висновок відбувся, його потрібно підтвердити за допомогою електронної пошти:

Після підтвердження статус нашої заявки змінився на «В процесі»:

Через кілька хвилин наші биткоины (за вирахуванням комісії за транзакцію) дісталися до онлайн-гаманця:

З біржі Yobit можна виводити не тільки кріптовалюти, але і реальні гроші на Ківі-гаманець, Яндекс Гроші, Webmoney, на мобільний телефон і т. д. Комісія за виведення може іноді змінюватися. На даний момент система повідомляє нам, що висновок на Ківі-гаманець здійснюється без комісії:

З Ефіром і Лайткоином все точно так само, при натисканні на розділ «Баланси» і «-» навпроти зазначених криптовалют з’явиться вікно, де потрібно буде ввести адреси гаманців цих криптовалют. Ефір я виводив на онлайн-гаманець myetherwallet.com творці стверджують, що вони не зберігають у себе ключі Ваших гаманців навіть в зашифрованому вигляді і не зможуть скористатися Вашим Ефіром).

Лайткоин я виводив на Криптонатор. Даний сервіс зберігає у себе всі ключі, тобто якщо творці захочуть, то цілком зможуть перевести всі Ваші грошики до себе без Вашого відома. Пошукати справедливості в разі чого можна буде у судах Гонконгу:

Однак я все одно його іноді використовую, тому що Криптонатор представляє з себе мультивалютний криптокошелек, в якому можна обмінювати кріптовалюти один на одного, не використовуючи біржу:

Курс конвертації у Криптонатора трохи гірше біржового (треба ж їм якось заробляти). Наприклад, в один момент часу 1 LTC можна було обміняти в Криптонаторе на 2604,97 руб. На Yobite в цей час стояли ордера на покупку по 2800 руб. за 1 LTC:

Поповнити баланс Криптонатора можна безпосередньо рублями з Яндекс Грошей, комісія складе 3,9%:

Купівля кріптовалюти в обміннику

Купити або продати криптовалюту можна і без біржі, достатньо знайти надійний обмінник. Моніторинг перевірених обмінників є на сайті bestchange.ru: У стовпці «Віддаєте» ми вказуємо валюту, за яку ми хочемо купити криптовалюту. У стовпці «Отримаєте», вказуємо потрібну нам криптовалюту. Припустимо, ми хочемо купити Ефір з Ківі-гаманець:

Сервіс підібрав нам список обмінних пунктів, в яких можна обміняти Ківі на Ефір

Бачимо, що кращий курс нам пропонує обмінник NEWLine (16 054,6629 руб за 1 Ефір). У даного обмінника 849 позитивних відгуків.

Однак курс обміну навіть самого кращого обмінника все-таки програє біржовому. В цей час на біржі Yobit стояли заявки на продаж за курсом 14997 руб. за 1 ETH:

Варто відзначити, що обмінники іноді виручають, коли потрібно купити (або продати) криптовалюту за яку-небудь екзотичну електронну валюту.

Висновок

Розвиток технології блокчейн загалом і криптовалют зокрема зараз знаходиться лише на початковому етапі. На даний момент очевидно одне: будь-яка існуюча мережа криптовалют просто не готова до серйозного напливу користувачів. Вартість транзакцій і час очікування при істотному зростанні збільшаться в багато разів.

Як сказав в одному з інтерв’ю засновник мережі Эфириум Віталік Бутерин: «… поки не вирішена проблема її масштабованості — готовність до великої кількості користувачів. Навіть якщо завтра вдасться переконати 50 мільйонів бабусь використовувати блокчейн, зараз у нас є місце тільки для 5 тисяч бабусь. Якщо раптом кількість комп’ютерів, що працюють на платформі, сильно зросте, немає впевненості, що все буде працювати бездоганно. Я зараз працюю над цим і протягом року має цю проблему вирішити…»:

Власне, різке падіння ціни Ефіру останнім часом якраз і було пов’язано з тим, що мережа не впоралася з напливом нових «бабусь». Вона виявилась перевантаженою і заявки на переклади просто не виконувалися, звідси і почалася невелика паніка.

Загалом, ми з Вами є свідками народження нових технологій, наскільки вони виявляться успішними і затребуваними, покаже час.

Чисто технічно купити криптовалюту дуже просто, однак ще раз наголошу, що інвестування в кріптовалюти – це ризикований захід, а ризикувати можна тільки тими грошима, які Вам не шкода втратити.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments