Оновлено 27.11.2016.

Більшість клієнтів банків навіть не підозрює, що вони можуть опинитися в становищі, коли потрібно доводити наявність вкладу. Як часто буває, поки форс-мажорні обставини не стосуються нас особисто, ми не цікавимося ситуацією.

Проте останнім часом у банківській системі відбуваються дуже серйозні події, про які повинен знати кожен вкладник. Всього за місяць Банк Росії відкликав ліцензії у трьох банків, в яких були так звані «зошити», тобто позабалансові вклади. Мова йде про ТОВ «КБ «Міко-Банк», ВАТ «Акціонерний Комерційний Банк «Кроссинвестбанк», АТ «Акціонерний комерційний банк «Стелла-Банк», вкладники яких не виявили себе в Реєстрі на виплати страхового відшкодування.

Причому, масштаби шахрайства вражають, практично кожен вкладник цих банків або зовсім не знайшов себе в Реєстрі на виплати, сума належного йому страхового відшкодування помітно відрізнялася в меншу сторону від фактичної:У випадку з «Міко-Банком» АСВ заявило, що взагалі всі вкладники шести додаткових офісів банку поголовно відсутні в Реєстрі за недобросовісної роботи співробітників банку:

І головне, для включення в Реєстр АСВ направило вкладників «Міко-Банку» прямо в суд. Трохи відрізнялося офіційне повідомлення АСВ вкладникам «Кроссинвестбанка», де також було заявлено, що в разі відсутності даних про внесок у Реєстрі необхідно подати позов до суду для встановлення складу і розміру вимог до банку.

Заява АСВ за «Стелла-Банку» дещо відрізняється від попередніх випадків, пропала формулювання про необхідність судового розгляду. Зате АСВ тепер вимагає оригінали підтвердних документів:

Схожа ситуація була з «тетрадочными» вкладами банків «групи Антала», де вкладників включили в Реєстр на виплати без суду, на підставі аналізу АСВ підтвердних документів:

АСВ вимагало надати оригінали документів також у деяких вкладників в «Русстройбанке» («зошити», правда, там не було, АСВ боролося з фіктивними вкладами). У підсумку вимоги вкладника були включені до Реєстру без суду:

Правда, не можна стверджувати, що вкладникам «Стелла-Банку» пощастило більше, ніж вкладникам «Міко-Банку» або «Кроссинвестбанка», будемо стежити за ситуацією. У будь-якому випадку, незрозуміло, чому АСВ веде себе по-різному в настільки схожих ситуаціях.

У наданні АСВ оригіналів підтвердних документів є дуже слизький момент. Якщо з якоїсь причини загубляться оригінали Ваших підтвердних документів, а Банк (читай, АСВ в особі тимчасової адміністрації або конкурсного керуючого) відмовиться включати Вас в Реєстр на виплати страхового відшкодування, то в суд йти буде просто не з чим. Без оригіналів в судовому порядку нічого довести не вийде.

За відгуками вкладників «Стелла-Банку», співробітники АСВ кажуть, що оригінали можна і не здавати, але в цьому випадку Ви отримаєте відмову, і для включення до Реєстру потрібно судове рішення:

Загалом, поки маємо наступне: вкладники «Міко-Банку» і «Кроссинвестбанка» отримали відмову на включення до Реєстру на виплати страхового відшкодування після подання заяви про незгоду, яке вони становили в банку-агента при спробі отримати страхове відшкодування. Вкладники «Стелла-Банку» поки чекають дій від АСВ.

Як довести наявність вкладу у судовому порядку

Для багатьох ситуація, в якій необхідно доводити наявність вкладу в суді, є абсурдною, адже у них на руках є всі підтверджуючі документи, договори, приходники, виписки. На їх думку, і так очевидно, що вони ніякі не шахраї, а сумлінні вкладники, а АСВ зобов’язана виплатити їм страховку в межах 1,4 млн рублів, оскільки це право гарантоване державою.

Однак, довести що ти не верблюд наявність вкладу все-таки доведеться. У Цивільних спорах ніякої презумпції невинуватості ні, тобто твердження, що Ви є добросовісним вкладником, поки хтось не доведе протилежне, невірно.

Причому, що вважати достатнім доказом, а що ні, вирішує тільки суддя, і тільки для кожного конкретного випадку. Тобто у вкладника ніколи немає 100% впевненості в тому, що він зможе довести наявність вкладу, навіть якщо у нього будуть абсолютно всі документи, які видавав банк (договір вкладу, приходники, виписки, довідки про наявність вкладу). До того ж за нашим законодавством банк спочатку ніхто не зобов’язує ставити печатку на ці документи.

Отже, що конкретно потрібно робити для включення своїх вимог в Реєстр на виплати страхового відшкодування.

Насамперед потрібно подати позов до суду. При складанні позову слід визначитися з його змістом і вирішити, до кого конкретно висувати свої вимоги.

В позовній заяві необхідно вказати найменування суду, позивача і відповідача, написати, чому саме полягає порушення прав, обставини, на яких позивач обґрунтовує свої вимоги, із зазначенням доказів своєї позиції, ціну позову і розрахунок вимог (можна скористатися фінансовим калькулятором), відомості про досудове врегулювання, якщо таке вимагається, і список документів, що додаються. Зміст позову має відповідати статті 131 Цивільного кодексу Російської Федерації:

А) Відповідач — АСВ.

АСВ виплачує страхове відшкодування згідно Реєстру зобов’язань банку перед вкладниками, який складає сам банк (стаття 12 Федерального закону від 23.12.2003 N 177-ФЗ (ред. від 13.07.2015) «Про страхування внесків фізичних осіб у банках Російської Федерації»):

Іншими словами, з точки зору закону про страхування вкладів АСВ діє в рамках закону: немає в Реєстрі – відмова у виплаті. Тому позови безпосередньо до АСВ мають дуже невеликі шанси. Таганський районний суд майже у всіх справах стає на бік АСВ. Переконатися в цьому можна, наприклад, на сайті ГАС «Правосуддя». В розділі «пошук по справах і судових актів» в полі «Суб’єкт Російської Федерації» виберіть «місто Москва», в полі «найменування суду» — «Таганський районний суд», у полі «учасник процесу» вбийте «Агентство по страхуванню внесків», задайте Вас цікавить період та оцініть кількість відмов у задоволенні позовних вимог до АСВ (тут вибірка взагалі за всіма позовами до АСВ, а не тільки за «тетрадочным вкладах»):


Оскарження рішень Таганського районного суду у Московському міському суді нічого нового позивачу не приносить, практично завжди Мосміськсуд відмовляє в оскарженні рішень і підтримує позицію АСВ.

Заходимо на сайт Мосміськсуду в розділ «Інформація по цивільних справах, розглянутих в апеляційній інстанції Московського міського суду». Вибираємо рік, в полі «Суд першої інстанції» вводимо «Таганський районний суд», у полі «учасники» — «АСВ»:

Далі оцінюємо кількість залишених в силі судових рішень і переконуємося в безглуздості подачі позову до АСВ.

Однак подати позов до АСВ все-таки можна, виграшних справ мало, але вони є. У цьому випадку при складанні позову упор робиться на бездіяльність з боку АСВ, що воно, наприклад, не запросило потрібні документи у банку (тимчасової адміністрації). Але, повторюся, в Таганському районному суді дуже часто приймаються рішення не на користь вкладників.

Розмір мита для подачі позову до АСВ можна розрахувати, наприклад, на сайті Мосміськсуду в розділі «Калькулятор держмита» або безпосередньо на сайті Таганського районного суду. Вводимо суму позову у відповідне поле і отримуємо суму держмита, наприклад, для позовної вимоги 1,4 млн рублів, держмито складе 15200 рублів.

Майте також на увазі, що є категорії громадян, які мають пільги при зверненні до Верховного Суду Російської Федерації, судів загальної юрисдикції, до світових суддям. Переглянути дану інформацію можна в Податковому кодексі Російської Федерації (частина друга) від 05.08.2000 N 117-ФЗ (ред. від 05.04.2016, з ізм. від 13.04.2016) (з ізм. і дод., вступ. чинності з 05.05.2016), стаття 333.36.

Б) Відповідач — банк, АСВ — третя особа.

Отже, в тому, що Вас немає в Реєстрі, винен банк, а не АСВ, відповідно потрібно подати позов саме до банку з немайновим вимогою включити Вас до Реєстру зобов’язань банку перед вкладниками, АСВ буде виступати як 3-е особа.

Позов подається за місцем реєстрації відповідача, тобто банку (у випадку з «Міко-Банком» і «Кроссинвестбанком» позов подається в Симоновський районний суд Москви). Держмито за неимущественному позову становить 300 рублів. Відстежувати рух позову можна буде безпосередньо на сайті Симоновского суду.

Власне, саме такий варіант дій пропонує АСВ, видаючи зразок позовної заяви вкладникам, незгодним з розміром страхового відшкодування:Зверніть увагу, що у варіанті позовної заяви, запропонованому АСВ, перед подачею позову потрібно дочекатися негативної відповіді на заяву про незгоду з сумою страхового відшкодування (складається безпосередньо в банку-агенті, до нього додаються копії наявних у Вас документів, що підтверджують). Насправді, подавати позов у суд можна відразу після того, як Ви дізналися, що Вас немає в Реєстрі, не чекаючи відповіді АСВ («Міко-Банку» більшість вкладників на заяву про незгоду з сумою страхової виплати отримало відмову від АСВ, знову ж на тій підставі, що дані про їх вкладах немає в Реєстрі, незважаючи на надані вкладниками копії наявних у них документів). Процедура досудового врегулювання питання не є обов’язковою (теоретично, необхідність досудового врегулювання може бути закріплена в договорі вкладу. Однак, таких договорів, де було б прописано, що в разі відкликання ліцензії у банку і не включення Вас до Реєстру зобов’язань банку, досудовий порядок вирішення спору є необхідним, я не зустрічав).

Відмова від АСВ виглядає так:

Якщо раптом станеться диво, і АСВ виплатить Вам страхове відшкодування на підставі Вашої заяви про незгоду з сумою страхового відшкодування, позовна заява завжди можна відкликати.

UPD: 13.05.2016
Симоновський суд почав повертати позови з формулюванням: «не дотримано досудовий порядок врегулювання спору». Наприклад, в договорі вкладу «Різдвяний» («Міко-банк») є пункт 6.1. про обов’язкову процедуру досудового врегулювання:

Правда, даний пункт, на мій погляд, притягнутий за вуха, вимога включити в Реєстр – це вимога не в рамках договору вкладу.

У деяких вкладників позови були прийняті без досудового врегулювання:
Можна, звичайно, оскаржити вимогу про досудове врегулювання, але це довго. Простіше все-таки грати «за правилами суду» і написати претензію керівнику тимчасової адміністрації з вимогою включити до реєстру, а також запросити повну інформацію про рух коштів по своїх рахунках. Нижче можна скачати зразки документів:

Досудова претензія
Запит на рух коштів

Ось позовну заяву, викладене користувачем з ніком ИЮ1982 на порталі banki.ru (спасибі їй величезне за це):

Скачати позов від ИЮ1982

Зверніть увагу, що оригінали документів Ви в будь-якому випадку залишаєте у себе, до позовної заяви Ви додаєте копії документів (одну копію для суду, іншу для відповідача. Якщо відповідачів більше 1, то потрібно докласти додаткові комплекти копій документів), а оригінали Ви повинні показати безпосередньо в суді. Позовних заяв, відповідно, повинно бути по числу осіб, що беруть участь у справі (суду, відповідачу, третій особі). Якщо здавати позов Ви будете особисто через канцелярію суду, то треба взяти з собою ще один примірник позовної заяви, на якому Вам поставлять відмітку про подання позову. Також позов можна відправити поштою рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Варто відзначити, що двох однакових ситуацій не буває, тому просто копіювати готове позовну заяву безглуздо, треба складати позов індивідуально для кожного випадку.

Слід звернути увагу, що немайновий позов до банку має дуже серйозний недолік. Навіть якщо Ви виграєте суд, і банк зобов’яжуть активувати Ваш внесок до Реєстру зобов’язань банку перед вкладниками, то АСВ все одно може досить довго не виплачувати Вам страхове відшкодування, оскільки безпосередньо суд не зобов’язав саме АСВ виплатити Вам страховку. До того ж сам банк може затягнути з виконанням рішення суду і включенням Вас в Реєстр. Іншими словами, домогтися виконання немайнової вимоги вкрай важко.

В) Відповідачі — банк і АСВ.

Можливо ще подати позов, в якому Банк (в особі тимчасової адміністрації або конкурсного керуючого) і АСВ будуть співвідповідачами. Тобто Ви просите у своїй позовній заяві банк включити Вас до Реєстру, а АСВ виплатити Вам страховку. У цьому випадку позов можна подати у Симоновський районний суд, за місцем знаходження одного з відповідачів (тобто можливо уникнути зустрічі з Таганским районним судом, де у АСВ «все схоплено»). Розмір мита також можна розрахувати на сайті Мосміськсуду або безпосередньо на сайті Симоновского районного суду, там же можна роздрукувати саму квитанцію на оплату мита.

Якщо відповідачами у Вас будуть і АСВ і Банк, то, у разі рішення суду на Вашу користь, повернути свої гроші вийде швидше, т. к. суд зобов’яже АСВ виплатити Вам страховку (у випадку з немайновим позовом до банку про включення вимог до Реєстру, АСВ – третя особа, і безпосередньо суд нічого від АСВ не потребує).

Варіант позову, де АСВ і Банк співвідповідачі, можна подивитися нижче:Потрібно мати на увазі, що 100% гарантії виграшу справи в суді не буває,так що якщо який-небудь юрист каже, що хвилюватися не про що, і сумнівів у виграші у нього немає, потрібно як мінімум насторожитися, а краще пошукати іншого юриста, який зможе розповісти Вам про всі ризики. Також потрібно запастися терпінням, довести свою правоту в суді і повернути свої гроші швидко не вийде.

До речі, лякатися великої кількості програних у спорах з АСВ справ все ж не варто, в статистиці виграних і програних справ не показані випадки, коли вимоги вкладника опинялися в Реєстрі під час перебігу судового процесу. Негативна статистика нікому не потрібна, тим більше АСВ, тому права вкладника іноді задовольняються до офіційного рішення суду.

Кожен повинен вирішити для себе, чи зможе розібратися в законах і самостійно брати участь у судовому процесі. До того ж потрібно мати достатню кількість вільного часу для відвідування судових засідань.

Якщо Ви вирішите вдатися до допомоги професійних юристів (складання позову коштує приблизно 3-6 тис рублів, послуги юриста з повним супроводом справи — 30-40 тис рублів), все одно краще самому трохи розбиратися в питанні, щоб ніхто не навешал Вам локшини на вуха.

Громадський резонанс

Паралельно з тихим і розміреним відстоюванням своїх прав у суді можна привернути увагу громадськості до проблеми. Для координації своїх дій ошукані вкладники «Міко-Банку», «Кроссинвестбанка», «Стелла-Банку» створили групу Вконтакті, де можна почерпнути важливу інформацію по темі:

Група ВК — CRASHSTRAHOVKA

Скарги у різні інстанції не будуть зайвими (куди конкретно писати, дивіться тут), залучення уваги до проблеми дійсно важливо, оскільки у вкладника поки немає захисту проти «тетрадочных» вкладів. Не можна заздалегідь бути упевненим, що внесок потрапить до Реєстру зобов’язань банку перед вкладниками в разі відкликання ліцензії у кредитної організації, можна лише знизити ймовірність зустрічі із «зошитом» (докладніше про це у статті «Тетрадочные вклади за балансом: попередження вкладникам від АСВ»). Також у вкладника немає 100% доказів наявності вкладу.

Робити вкладників «крайніми» в шахрайських схемах банків, які мають при цьому ліцензію Банку Росії і є учасниками системи страхування вкладів, м’яко кажучи, неправильно.

Широкий громадський резонанс допоміг, наприклад, клієнтам «Діг-Банку», де на захист вкладників встав особисто глава республіки:

За дорученням глави Північної Осетії Таймураза Мамсурова була визначена група кваліфікованих юристів, яка надавала необхідну правову і консультаційну допомогу вкладникам «Діг-Банку».

Тут можна подивитися текст звернення вкладників «Діг-Банку» до керівників країни. Дане звернення було підписано 650-ту вкладниками «Діг-Банку».

Якщо у Вас є додаткова інформація, яка може допомогти вкладникам повернути свої гроші — надсилайте її на пошту [email protected] для розміщення у відкритому доступі на сайті.

UPD: 22.05.2016
Зошит виявилася ще в одного банку. 4 тис вкладників ВАТ «Акціонерний Комерційний Банк розвитку підприємств пасажирського транспорту р. Москви «Мострансбанк» залишилися за реєстром.

АСВ знову змінила алгоритм дій для вкладників, не опинилися в Реєстрі. Правда, в хорошу сторону. Вкладники можуть тепер перевірити наявність свого вкладу в Реєстрі на сайті АСВ. У разі відсутності даних про внесок у Реєстрі, вкладникам потрібно надати оригінали документів, що підтверджують внесення грошей, безпосередньо в Банк. Причому, Банк буде щодня вносити зміни до Реєстру на підставі поданих документів:

А ось якщо оригіналів приходников немає, то включення до Реєстру можливе тільки на підставі чинного рішення суду:

UPD: 27.05.2016
Схоже, АСВ все-таки вирішив врегулювати питання до суду, принаймні, процес пішов.
АСВ заявило, що відносно 280 вкладників «Стелла-банку», які подали заяву про незгоду, прийнято рішення про включення їх вимог в Реєстр. У випадку з «Мострансбанком» подібне рішення прийнято щодо 1629 вкладників.

І навіть за «Міко-Банку» щодо 101 вкладника прийнято рішення про позасудове задоволенні вимог:

UPD: 02.06.2016
Вкладників «Кроссинвестбанка» також почали включати у Реєстр в досудовому порядку:

UPD: 03.08.2016
Чергова зошит виявилася в «Арксбанке». Причому, масштаби позабалансових вкладів вражають, за попередніми даними за реєстром виявилося майже 90% усіх вкладів:

У випадку з «Арксом» АСВ вирішило відразу зобразити готовність врегулювати дану проблему до суду. Відновлення бухгалтерського обліку банку буде проводитися на підставі копій первинних документів, наявних у вкладників, що підтверджують обгрунтованість їх вимог.

Агентство просить з розумінням поставитися до можливого збільшення терміну розгляду заяв і вживатиме всі необхідні заходи для організації виплати страхового відшкодування в мінімально можливі терміни:


UPD: 01.10.2016
У «Росинтербанке» також виявилася зошит. Для підтвердження наявності вкладу вкладникам «Росинтербанка» достатньо принести в банк-агент оригінали доводять документів, з них знімуть копії, які долучать до заяви про незгоду з сумою страхового відшкодування:

UPD: 09.10.2016
У «Військово-Промисловому Банку» також не обійшлося без зошити. АСВ пропонує врегулювати це питання без суду. Вкладникам, у яких виникнуть розбіжності з розміром відшкодування за вкладами, або тим, хто взагалі не знайде себе у реєстрі страхових виплат, потрібно буде принести оригінали підтверджуючих документів у банк-агент, з них знімуть копії для долучення до заяви про незгоду. Оригінали документів банк-агент поверне заявнику:

UPD: 06.11.2016
Для виявлення фіктивності видаткових операцій за рахунками, з яких Банком могли бути зроблені неавторизовані списання, АСВ пропонує вкладникам «ВПБ» особисто звернутися в тимчасову адміністрацію Банку та заповнити спеціальну форму письмового підтвердження відсутності факту зняття ними коштів у касі головного офісу Банку.

UPD: 27.11.2016
Чергова «зошит» на цей раз виявилася в ТОВ «КБ «Камський горизонт». АСВ і тут пропонує вкладникам відновити справедливість з забалансовыми вкладами у позасудовому порядку. Потрібно представити в банк-агент оригінали документів, що підтверджують внесення грошових коштів на рахунок:

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments