У сьогоднішній статті ми спробуємо порівняти різні способи покупки і продажу валюти, щоб знайти найвигідніший варіант.

Вибір кращого продукту або послуги – це завжди суб’єктивний процес, оскільки для когось важливі певні параметри, а для інших вони не грають ключового значення.

Проте всім подобається переглядати рейтинги. З їх допомогою кожна людина може визначити для себе базові пункти для порівняння, трохи підкоригувати їх, і в результаті підібрати оптимальний варіант.

Найпростіше порівнювати продукти або послуги, що відносяться до однієї групи, тобто володіють приблизно одним набором властивостей, наприклад, способи купівлі валюти через інтернет-банки різних кредитних організацій.

Однак я пропоную сьогодні вирішити більш цікаву завдання: порівняти способи купівлі валюти, які просто кардинально відрізняються один від одного.

Об’єкти для порівняння

Для сьогоднішнього огляду я постарався підібрати популярні способи конвертації, якими потенційно зможе скористатися будь-яка людина. Отже, ось способи покупки і продажу валюти, з яких ми будемо вибирати кращий (детально про них можна почитати у відповідних статтях у блозі):

— Купівля/продаж готівкової валюти в обміннику.
Зручний сервіс пошуку кращого курсу на ринку готівкової валюти є на сайті quote.rbc.ru/cash/. У статті для «Курс конвертації» візьмемо Москви, де дуже багато банків пропонують купити валюту, причому, цілком гідного курсом. Якщо розглядати цей варіант обміну валюти в іншому місті, то результати виявляться набагато гіршими.
— Інтернет-банк «Альфа-Банку» Альфа-Клік»;
— Купівля/продаж валюти через банк «Відкриття»;
— Обмін валюти через «БКС-Банк»;
— Конвертація з допомогою «Альфа Форекс»;
— Купівля валюти з допомогою карти «Білайн» в банкоматі за курсом ЦБ РФ.
Для даної операції підійде і карта «Кукурудза», але у неї менші ліміти, тому для сьогоднішнього рейтингу зупинимося все-таки на платіжній картці «Білайн».
— Валютообмінні операції з допомогою валютного гаманця «Кукурудза»;
— Купівля/продаж доларів та євро на біржі за допомогою «Альфа-Директ».

У даній статті біржу буде представляти «Альфа-Директ», але це зовсім не означає, що він самий кращий брокер. Вигідно здійснювати валютообмінні операції на біржі можна і через інших брокерів, наприклад, за допомогою «Відкриття-Брокер», «БКС», «КИТ Фінанс», «Фінам» та ін Але все-таки для складання рейтингу я хотів зупинитися на якомусь одному варіанті, який би представляв біржу в цілому, і вибрав «Альфа-Директ».

Для проведення порівняльного аналізу я пропоную ввести шкалу від 0 (відсутність) до 5 (дуже добре) балів за кожен параметр.
Для параметра «Курс конвертації» пропоную трохи розширити діапазон, задавши його від 0 до 10 для більш об’єктивної оцінки, адже саме курс купівлі/продажу більшість людей вважають найбільш важливим критерієм у виборі оптимального способу валютообмінних операцій.

Вигідний обмін валюти. Порівняння способів
1 Географія послуги. Доступність отримання.

Поблизу завжди є який-небудь банк, тому варіант «обмінник» отримує 5 балів.

Для створення валютного гаманця «Кукурудза» знадобиться отримати саму карту «Кукурудза». Зробити це можна в будь-якому салоні «Евросеть», яких дуже багато по країні, тому також 5 балів.

Офісів, де можна отримати картку «Білайн» менше, до того ж для покупки валюти таким чином в місті повинен бути валютний банкомат, знайти який вкрай важко, а іноді і зовсім неможливо, якщо Ви не в Москві, тому 1 бал.

«Альфа Банк» представлений країні досить широко, але все-таки відділень у нього менше, ніж у «Білайну» і «Евросети», тому 3 бали отримують «Альфа-Клік», а також «Альфа Форекс» і «Альфа-Директ», для комфортної роботи з якими необхідний «Альфа Банк». «Відкриття» теж отримує 3 бали. «БКС-Банк» представлений скромніші, тому 2 бали.

2 Вартість доступу до послуги.

Для доступу до обмінника не потрібно отримувати будь-яких карт, встановлювати програми, підключати різні пакети послуг – 5 балів.

Для валютного гаманця «Кукурудза» досить неіменний карти «Кукурудза» (з безкоштовним випуском і обслуговуванням) – 5 балів.

Платіжна картка «Білайн» також безкоштовна, але для покупки валюти все-таки бажано підключити опцію «Відсотки на залишок», для якої потрібно заморозити 500 рублів під незначний відсоток (4,5% річних) – 4 бали. Якщо цю опцію не підключати, кошти на картці не будуть застраховані АСВ.

«БКС-Банк» пропонує безкоштовну мультивалютну картку в рамках пакету послуг «Директ», а у «Відкритті» можна випустити 3 безкоштовні Карти до Продукту» в доларах, євро та рублях в рамках мультивалютного вкладу «Легка конвертація» (який можна відразу ж закрити, а карти залишаться). Обидва банки отримують по 5 балів.

«Альфа-Клік», «Альфа Форекс» і «Альфа-Директ» отримують від мене 2 бали, вони вимагають підключення до платного пакету послуг. Мінімальний з них – «Економ» — 89 руб./міс. або безкоштовно при підтримці на рахунку мінімального залишку в 800$ + 289 руб./рік потрібно віддати за обслуговування мультивалютного безконтактної картки. Окремо за обслуговування «Альфа Форекс» і «Альфа-Директ» платити не потрібно.

3 Простота використання сервісу.

Обмінник – 5 балів. Купівля валюти за допомогою карти «Білайн» у валютному банкоматі нічим не відрізняється від звичайного зняття готівки з картки – 5 балів.

Використання для валютообмінних операцій інтернет-банків вимагає попереднього укладення договорів з кредитними організаціями та відкриття рахунків, а також вивчення лімітів і обмежень. Сама купівля-продаж валюти представляє з себе звичайний внутрішньобанківський переказ між своїми рахунками, що досить просто, але все-таки вимагає деяких навичок. Тому «БКС-Банк», «Відкриття», «Альфа-Клік» отримують по 4 бали.

Створення Валютного Гаманця «Кукурудза» відбувається за пару кліків. Купівля/продаж валюти нічим не відрізняється від обміну валюти через інтернет-банк тому також 4 бали.

Конвертація в «Альфа Форекс» теж проста, але попередньо необхідно отримати якесь уявлення про форекс-брокерів, а також розібратися в тому, що таке особові рахунки, як робити заявки на виведення коштів і т. д. Тому АФ отримує від мене в цьому пункті 3 бали.

Реєстрація брокерського рахунку займає кілька днів, для роботи на біржі потрібно зробити ЕЦП, до того ж виходити на біржу без початкових знань про те, як влаштований цей ринок, що таке валютна секція, плечі, TOD і TOM і т. д., не варто. На освоєння знадобиться декілька днів, а потім Вам буде здаватися, що купувати валюту на біржі дуже легко. В даному рейтингу АТ отримує від мене 2 бали.

4 Курс конвертації.

«Альфа-Директ» буде виступати еталоном і отримує 10 балів за найвигідніший курс, а також за підтримання мінімального спреду навіть в періоди високої волатильності.

У момент порівняння на біржі курс 63,97 руб. за 1 USD. До цього курсу додамо приблизно 11 копійок комісії брокера і отримаємо курс 64,08 в якості еталонного:

Слідом розташувався «Альфа Форекс» з курсом 64,10 – 8 балів (9, оскільки мінімальний спред гарантований тільки на біржі, і не факт, що під час серйозних коливань АФ також запропонує вигідний курс).

«БКС-Банк» через свій сервіс фіксування курсу валюти пропонував нам купити 1 USD за 64,13 – 7 балів.

Зняття готівкової валюти з карти «Білайн» за допомогою валютних банкоматів відбувається за курсом ЦБ РФ на день проведення операції, тобто через кілька днів. Який конкретно курс буде в цей день, невідомо. Зазвичай операція проходить за рахунком наступним днем, але може і пізніше. Отже, ми хотіли зняти валюту з карти «Білайн» 08.09 в першій половині дня, тому дуже ймовірно, що операція буде опрацьовано 09.09 або, в крайньому випадку, в понеділок 12.09. Курси ЦБ РФ для цих днів складають 63,97 і 64,16 за долар.

Враховуючи деяку невизначеність, можна було б поставити 6 балів. Однак варто зняти ще один бал за те, що по картці «Білайн» неможливо продати валюту, доступна лише покупка, тому 5 балів.

6 балів від мене отримує обмінник. В «Заубер Банку» курс був 64,20 за 1$.

«Кука» пропонувала курс 64,24, що перевершувало більшість обмінників, тому можна було б також дати 6 балів. Але ставимо все-таки 5 балів, оскільки валютного гаманця «Кукурудза» є неприємна особливість: поповнити валютний гаманець наявними у вас доларами і євро для подальшого продажу не можна. Продати можна тільки раніше сконвертированную у валютному гаманці «Кукурудзи» валюту.

На передостанньому місці в нашому списку за вигідністю курсу конвертації банк «Відкриття» – 5 балів. «Відкривачка» продала б нам долари за 64.37:

Самий невигідний курс з представлених способів був у покупки валюти через «Альфа-Клік», 64,40 за 1$ – 4 бали (однак він все-таки краще, ніж у більшості банків).

5 Швидкість здійснення угоди і графік роботи.

Конвертація в інтернет-банку відбувається майже миттєво, легко зловити потрібний курс, не виходячи з дому, до того ж це можна зробити цілодобово. «Альфа-Клік», «БКС-Банк», банк «Відкриття» отримують по 5 балів.

«Альфа Форекс» і Валютний гаманець «Кукурудза» також доступні 24 години на добу – 5 балів.

Купівля валюти через «Альфа-Директ» відбувається теж миттєво, однак біржа відкривається з 10.00 за московським часом – тому 4 бали.

До обмінника потрібно ще встигнути доїхати, за цей час курс може змінитися кілька разів, до того ж відділення банків не працюють цілодобово – 2 бали.

Пошук валютного банкомату, та ще такого, в якому дійсно є готівкова валюта, і який видає валюту за нерідною картах – це цілий квест. До того ж валютних банкоматів, доступних 24 години на добу, не те що мало, а дуже-дуже мало. Тому покупка валюти за допомогою карти «Білайн» повинна отримати 1 бал. Але від мене карта «Білайн» одержує 2 бали, оскільки вона просто незамінна для закордону. Там валютних банкоматів набагато більше 🙂 І кращого способу отримати готівкову місцеву валюту не знайти.

6 Ліміт отримання готівки.

В обміннику ліміту немає – 5 балів. «Альфа Форекс» від мене отримує 5 балів, оскільки може безкоштовно відправити необхідну суму в будь-банк (або кілька банків, якщо потрібно розбити суму на більш дрібні), причому, як в рублях, так і в валюті.

З «Альфа-Директ» рублі можна відправити в різні банки безкоштовно, а от валюту вийде перевести тільки в «Альфа-Банк». З допомогою мультивалютної картки «Альфи» можна зняти 5 000$ в день, 25 000$ у місяць без отлежки і комісії – 4 бали.

При здійсненні конвертації через «Альфа-Клік», природно, також без комісії і отлежки можна зняти 5 000$ в день і 25 000$ в місяць, але «Альфа-Клік» не має можливості безкоштовно надсилати рублі в інші банки – 3 бали.

«Відкриття» отримує від мене також 3 бали, оскільки має досить непогані ліміти на зняття готівки зі своїх Карток до Продукту» через власні банкомати та ПВН. З доларової карти без отлежки і комісії можна зняти 20 000 $ в місяць, з рублевою – 500 000 рублів на місяць.

Ліміт безкоштовного отримання готівкової валюти з допомогою перекладу на своє ім’я «Золотою Короною» з Валютного гаманця «Кукурудзи» (неіменний безкоштовною «Кукурудзи») еквівалентний 100 000 руб. за раз. Місячний ліміт – 1 млн рублів. У підсумку Валютний гаманець «Кукурудзи» отримує 2 бали.

«БКС-Банк» теж отримує 2 бали, він дозволяє безкоштовно і без отлежки зняти зі своєї мультивалютної картки у власних банкоматах та ПВН еквівалент 100 000 руб. в день і 500 000 руб. в місяць.

З картки «Білайн» з підключеною опцією «Відсотки на залишок» без комісії можна знімати еквівалент 50 000 руб. в місяць – 1 бал (на один паспорт можна оформити до 3-х карт «Білайн», тим самим трохи розширивши ліміт).

7 Мінімальна сума для конвертації.

Інтернет-банки дозволяють здійснювати валютообмінні операції з незначними сумами. «Альфа-Клік», «БКС-Банк» і «Відкриття» отримують по 5 балів. У «Альфа Форекс» також не встановлена мінімальна сума для конвертації – 5 балів. Валютний гаманець «Кукурудзи» в цьому плані теж досить зручний — 5 балів.

«Білайн» отримує 4 бали. При зняття готівкової валюти з картки «Білайну» мінімальна сума буде відповідати самої маленької купюрі, якій заряджений валютний банкомат. Зазвичай це 100 доларів, іноді 50. З цієї ж причини обмінник теж отримує 4 бали.

Мінімальний лот при купівлі або продажу валюти на біржі становить 1000 доларів або євро. Таким чином, «Альфа-Директ» отримує 3 бали.

8 Надійність.

Завдяки страховці від АСВ в 1,4 млн рублів за збереження грошових коштів при обміні валюти через інтернет-банки різних кредитних організацій можна не переживати. 5 балів отримують «Альфа-Клік», «Відкриття», «БКС-Банк».

Кошти на Валютному гаманці «Кукурудза» не застраховані АСВ, до того ж емітентом карток «Кукурудза» є небанківська кредитна організація. Стійкість РНКО «Платіжний центр» у мене поки яких-небудь сумнівів не викликає, але все-таки 3 бали.

Кошти на картці «Білайн» з підключеною опцією «Відсотки на залишок» перетворюються в витратно-поповнюваний вклад у банку «Відкриття», тому також застраховані АСВ – 5 балів. Якщо опцію не підключати, то в цьому пункті «Білайн» отримає 3 бали, як і Валютний гаманець «Кукурудза».

Кошти на брокерських рахунках не застраховані АСВ, і за певних обставин у разі банкрутства брокера своїх грошей можна позбутися. Правда, у випадку з «Альфа-Директ» ймовірність настання цих подій, на мою думку, не дуже велика, тому 4 бали.

«Альфа Форекс», хоч і має у своїй назві слово «Альфа» і є членом консорціуму «Альфа Груп», отримує від мене всього 2 бали. У разі виникнення будь-яких проблем доведеться вирішувати питання в юрисдикції Кіпру.

При купівлі або продажу валюти в банку-обміннику Вас не повинна хвилювати стійкість його положення. Проте в даному пункті я би врахував ризик пересування по місту з великою сумою грошей. До того ж в обмінному пункті потрібно буде відразу ретельно перевірити кожну купюру на предмет пошкоджень, щоб потім не виникало проблем з її продажем (при інших способах дана операція необхідна, але все-таки її потрібно зробити не в момент конвертації). Тому в пункті «Надійність» обмінник від мене отримує 3 бали.

9 Додатковий бал.

Додатковий бал від мене отримує «БКС-Банк» за свій сервіс безкоштовного резервування курсу валюти на 3 дні.

Підіб’ємо підсумки

І що ми бачимо при додаванні всіх балів: з мінімальною перевагою в 1 бал кубок школи отримує Грифіндор!.. переміг спосіб обміну валюти через «БКС-Банк».

Однак я б не став виділяти переможця, всі учасники, ну, може, за винятком «Альфа Кліка» та карти «Білайн», показали дуже близькі результати, до того ж для кожної людини цінність певного параметра своя.

Я б всерйоз не розраховував на обмінник, оскільки в невеликих містах знайти нормальний курс практично нереально.

Висновок

Дуже добре, що можна вибрати з декількох способів продажу і купівлі валюти. Якщо б не було конкуренції, здійснювати валютообмінні операції було б точно невигідно.

На мій погляд, краще не зупинятися на якомусь одному способі, а мати у своєму арсеналі повний набір різних варіантів, особливо безкоштовних. У різні періоди часу вигода того або іншого способу може змінюватися.

Обов’язково відкрийте собі який-небудь брокерський рахунок, за обслуговування якого не потрібно платити. Витратьте пару днів для вивчення основних прийомів і принципів роботи біржі. У наш час ці знання зайвими точно не будуть.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments