Оновлено 14.11.2018.

Останнім часом складається враження, що серед брокерів почалося справжнє полювання на звичайних вкладників. Людям намагаються розкрити очі на шалені прибутковості, які вони випускають, не інвестуючи в акції та облігації. Раніше в такому агресивному просуванні своїх послуг були помічені в основному форекс-брокери, але сьогодні черга дійшла і до фондового ринку.

Поступово спрощується процедура доступу на біржу, брокерський рахунок тепер можна відкрити онлайн, удосконалюються торгові термінали, з’являються нові зручні особисті кабінети, знижуються комісії. І насправді це радує, популяризації біржі немає нічого поганого.

Небезпечно, коли людей намагаються переконати, що для інвестування на біржі не потрібні практично ніякі знання, що все інтуїтивно зрозуміло і просто.

Думаю, очевидно, що будь-який фінансовий інструмент в невмілих руках перетворюється на справжнє лихо. Наприклад, хтось вправно користується кредитками в грейс-період і отримує кэшбэк, а хтось потрапляє на всі комісії і платить шалені відсотки.

Сьогодні ми розглянемо новий сервіс від «Тінькофф банку» — «Тінькофф Інвестиції», який повинен спростити нам процес інвестування на фондовому і валютному ринку.

Як запевняє нас «Тінькофф», у використанні сервісу розберуться навіть домогосподарки, все на поверхні. Читати тарифи необов’язково, вивчати складні графіки і терміни теж без потреби.


Сервіс Тінькофф Інвестиції. Переваги

Даний огляд трохи застарів і стосується, в основному, сервісу «Тінькофф Інвестиції» за посередництва «БКС-Брокер». Зараз «Тінькофф» відкриває клієнтам брокерські рахунки самостійно через «Тінькофф Брокер». Оновлений огляд сервісу «Тінькофф Інвестиції» читайте у статті «Тінькофф Інвестиції 2.0 від Тінькофф Брокер: пастка для домогосподарок».

1 Простота відкриття брокерського рахунку.

Для того, щоб купувати акції і облігації через «Тінькофф Інвестиції», потрібно відкрити брокерський рахунок. Сам «Тінькофф» брокерські послуги не надає, він посередник, партнером банку тут виступає ТОВ «Компанія БКС».

Заявку на відкриття брокерського рахунку потрібно оформити на сайті. Якщо у Вас немає дебетової картки «Тінькофф Банку», то одночасно з документами на відкриття брокерського рахунку Вам привезуть рублеву карту «Tinkoff Black». Зазвичай ця процедура займає 2-5 днів, але іноді трапляються затримки.

Без карти користуватися сервісом «Тінькофф Інвестиції» не вийде. Поповнити брокерський рахунок, а також вивести гроші з брокерського рахунку на банківський можна тільки з допомогою дебетової картки «Tinkoff Black».

UPD: 18.08.2018
«Тінькофф Банк» отримав ліцензію на брокерську діяльність і тепер не потребує посередника «БКС-Брокер» для свого сервісу «Тінькофф Інвестиції». З рахунку, відкритого в «БКС», купувати цінні папери вже не вийде, потрібно відкривати новий брокерський рахунок:


ВІДКРИТИ БРОКЕРСЬКИЙ РАХУНОК TINKOFF

Кур’єр привезе документи на підпис в будь-який зручний час та місце в протягом пари днів.

UPD: 14.11.2018
Нові клієнти до кінця 2018 року зможуть здійснювати всі операції на платформі «Тінькофф Інвестиції» без комісії:

2 Простота покупки акцій, облігацій і валюти.

Для придбання акцій, облігацій чи валюти через сервіс «Тінькофф Інвестиції» не потрібно встановлювати додаткове програмне забезпечення на свій ПК.

Інтерфейс сервісу дійсно простий і інтуїтивно зрозумілий, купівля цінних паперів дуже схожа на покупки в звичайному інтернет-магазині.

Потрібно всього лише зайти в потрібний розділ: «Акції», «Облігації» або «Валюта», і вибрати те, що ми хочемо купити:

Далі залишається тільки вказати потрібну нам кількість і розплатитися карткою «Tinkoff Black», комісія розрахується автоматично. Можна попередньо поповнити брокерський рахунок і оплатити папери з нього:

3 Єдина комісія на всі операції.

У «Тінькофф Інвестиції» встановлена єдина комісія на все, що можна купити або продати через даний сервіс.
Розмір комісії становить 0,3% від суми угоди, але не менше 99 руб.

Плата за депозитарне обслуговування не передбачена. Зарахування грошових коштів на брокерський рахунок, а також виведення на карту «Tinkoff Black» здійснюється без комісії.

Для бескомісійного зарахування валюти на брокерський рахунок, а також для виведення валюти потрібно використовувати валютну карту «Tinkoff Black».

4 Можливість придбати іноземні папери.

З допомогою сервісу «Тінькофф Інвестиції», крім російських акцій, облігацій і єврооблігацій, можна придбати ще й іноземні папери, наприклад, акції «Visa», «eBay», «Google», «Facebook», «Boeing», «Coca-Cola», «Microsoft Corporation», «Apple» та ін. Можна придбати глобальну депозитарну розписку самого «TCS Finance Limited», чиї папери торгуються на Лондонській біржі.

Карта «Користь» від «Хоум Кредит»: 10% на залишок, кэшбэк 10% на розваги, 3% в категоріях «АЗС», «Подорожі», «Кафе та ресторани». Всі подробиці в статті.

Бережи Гроші! рекомендує:
5 Можливість придбати валюту за вигідним курсом.

Сервіс «Тінькофф Інвестиції» дозволяє купити валюту практично за біржовим курсом і вивести її без комісії на валютну карту «Tinkoff Black». Комісія 0,3%, мінімум 99 руб., звичайно, трохи кусається, але все-таки це виходить вигідніше, ніж конвертувати валюту в інтернет-банку «Тінькофф», де спред теж досить прийнятний.

Наприклад, коли на біржі валюта продавалася за 56,3250, «Тінькофф Інвестиції» пропонував ціну 56,3750 (для порівняння курсу був узятий склянку котирувань у «Відкриття брокер» з терміналу Quik):

Мінімальна кількість валюти, яку можна купити або продати на біржі, складає 1000 у.е., «Тінькофф Інвестиції» дозволяють конвертувати менші суми.

Різниці в котируваннях, до речі, непостійні. В інший момент часу курс купівлі валюти в «Тінькофф Інвестиції» був гірше пропозиції біржі всього на 3 копійки:

6 Є мобільний додаток.

В кінці березня 2017 «Тінькофф Банк» випустив мобільний додаток «Тінькофф Інвестиції» для Android і iOs:

Функціонал мобільного додатка відповідає web-версії. Зі смартфона можна купувати/продавати цінні папери і валюту, стежити за станом портфеля, виводити гроші з брокерського рахунку.

Сервіс Тінькофф Інвестиції. Недоліки
1 Високі комісії за операцію.

Комісія «Тінькофф Інвестицій» у 0,3%, мінімум 99 руб. є дуже високою. При сумі угоди менше 33000 руб. комісія у відсотковому вираженні буде взагалі драконівської. Наприклад, при купівлі 1 облігації за 1000 руб. доведеться розщедритися на 99 руб. комісії, а це майже 10% від угоди.

З-за такої комісії дуже складно скласти хороший збалансований портфель при невеликих сумах інвестування.

Для порівняння, брокер «Промсвязьбанк» бере комісію за операцію на фондовому ринку 0,05% і 0,01% бере біржа, причому обмеження по мінімальній сумі немає:

«ПСБ» не стягує плату за депозитарне обслуговування і брокерський рахунок, введення і виведення грошових коштів безкоштовні, обслуговування банківської картки також без комісії.

Якщо Вам потрібні іноземні цінні папери, то їх можна купити на Санкт-Петербурзької біржі (правда, через сервіс «Тінькофф Інвестиції» можна купити деякі папери, яких там немає). До цієї біржі, наприклад, дає доступ брокер «Відкриття». Актуальний список іноземних цінних паперів, доступних для торгівлі на Санкт-Петербурзької біржі, можна подивитися тут.

Схема покупки нехитра, завели рублі на брокерський рахунок, купили валюту на валютній секції Московської біржі з комісією 0,035% (на тарифі «Конверсійний»), перевели валюту на Санкт-Петербурзьку секцію, купили іноземні цінні папери з комісією 0,03%, мінімум 0,02 USD. Висновок валюти на банківський рахунок банку «Відкриття» варто 0,02%. Можна поповнити брокерський рахунок валютою безпосередньо через відділення банку «Відкриття» без комісії.


Варто відзначити, що при торгівлі через «Відкриття брокер» загальна сума активів на всіх секціях не повинна опускатися нижче 50 000 руб. в кінці місяця, а то намалюється щомісячна комісія 295 руб. Є ще плата за депозитарій у розмірі 0,01% від середньорічної вартості цінних паперів, мінімум 100 руб.

UPD: 18.08.2018
З 01.08.2018 в сервісі «Тінькофф Інвестиції» може бути два тарифу на вибір:

● «Інвестор» — єдина комісія 0,3% за будь-яку угоду + 99 руб. за обслуговування брокерського рахунку за той місяць, в якому здійснювалися операції (відповідно, якщо за місяць не було операцій, то 99 руб. не стягуються).

● «Трейдер» — єдина комісія за угоду 0,03% + 590 руб. за той місяць, в якому здійснювалися операції (немає угод — немає цієї плати).

UPD: 14.11.2018
До кінця 2018 нові клієнти платформи «Тінькофф Інвестиції» зможуть купувати/продавати цінні папери і валюту без комісії:

2 Неринкові котирування.

Ціни на папери в сервісі «Тінькофф Інвестиції» відрізняються від поточної ціни купівлі/продажу на біржі.

Наприклад, «ТИ» пропонував нам купити акції «Газпрому» за 124,02 руб., в той час як краща пропозиція на продаж на біржі було 123,96 руб. (для порівняння було взято склянку котирувань програми webquik «Промсвязьбанка»). Різниця, може, і не така суттєва, але все ж:

Власне, ніхто й не обіцяв, що наші заявки будуть відразу потрапляти в склянку на біржу. В Угоді про особливості надання послуг за генеральною угодою клієнтам-фізичним особам, які обслуговуються з використанням Веб-порталу «Тінькофф» (broker.ru/regulations, додаток 21) зазначено, що ТОВ «Компанія БКС» здійснює операції та надає пов’язані з цим послуги з використанням веб-порталу «Тінькофф», Мобільного додатка тільки на позабіржовому ринку:

UPD: 18.08.2018
Котирування, пропоновані «Тінькофф Брокер» також дещо відрізняються від ринкових.

3 Реклама надприбутковість від інвестування.

На головній сторінці сервісу бачимо банер, явно «розрахований на домогосподарок», що показує, які надприбутки можна було отримати в 2016 році: від акцій «Тінькофф» прибутковість була 269%, «Аерофлоту» – 172%, «Роснефти» – 61%:

Не варто звертати увагу на ці цифри, брати довільні точки на графіку і робити акцент на тому, що якщо б Ви купили акції тоді-то, і продали тоді-то, то була би шалена прибутковість, на мій погляд, не зовсім коректно.

Взяти, наприклад, «Роснефть», на графіку видно, що сталося з цим папером у 2017 році, наскільки сильно вона просіла після прибутковості в 61% :

На платформі «Тінькофф Інвестиції» все-таки є примітки дрібним шрифтом, що прибутковість цінних паперів в минулому не гарантує прибутку в майбутньому, а також що АТ «Тінькофф Банк» та ТОВ «Компанія Брокеркредитсервіс» не гарантують отримання прибутковості від діяльності по інвестуванню на ринку цінних паперів:

4 Брокер користується Вашими паперами.

Клієнт не може заборонити «БКС брокеру» користуватися клієнтськими коштами та цінними паперами. Галочка про те, що Ви на це згодні, в документах проставляється автоматично, відмовитися від цього пункту не можна:
Представник банку, до речі, раніше стверджував, що подібних пунктів в договорі зовсім немає:

Правда, потім цей факт все-таки визнав:

Загалом, «БКС брокер» зобов’язується виконувати Ваші заявки, але при цьому може користуватися Вашими паперами та грошовими коштами, тобто Ви кредитор брокера. Так що якщо «БКС» раптом збанкрутує, то видряпувати свої папери доведеться в рамках процедури банкрутства, і цілком ймовірно, що гроші та цінні папери Ви не побачите.

Тому твердження, що Ви залишитеся власником акцій навіть якщо збанкрутує брокер, м’яко кажучи, трохи неточне:

Для порівняння, «Промсвязьбанк» не може розпоряджатися цінними паперами клієнта (вільними грошовими коштами може). Так що якщо він збанкрутує, то свої цінні папери потрібно буде просто перевести в інший депозитарій:

UPD: 16.02.2018
З’явилася можливість заборонити брокеру користуватися своїми цінними паперами:

5 Відображення нереальною прибутковості облігацій.

Ясна річ, що сервіс «Тінькофф Інвестиції» не зобов’язаний нікого вчити, як правильно порахувати реальну дохідність цінних паперів. Однак «ТИ» позиціонує себе як сервіс, розрахований на новачків, тому деякі пояснення все-таки хотілося б бачити.

Наприклад, візьмемо облігацію «Бінбанку» (код ISIN
RU000A0JVBS1), «домогосподарка» побачить поточну прибутковість в 13,07% і прибутковість до погашення в 14,6% і подумає, що саме таку прибутковість вона і отримає від своїх інвестицій.


Насправді немає взагалі ніякого сенсу орієнтуватися на ці цифри. Заходимо на сайт «Русбондз», знаходимо цю облігацію і бачимо, що у неї непостійний купон, і є оферта, причому оферта буде вже 05.06.2017, тобто купон взагалі може зменшитися до 0, якщо «БІН» цього захоче:


Якщо власники облігацій будуть не згодні з величиною нового купона, то у них є право пред’явити свої цінні папери до оферти і отримати номінал облігації, ця послуга у брокерів зазвичай платна. У «Тінькофф Інвестиції», як виявилося, теж:

Думаю, було б правильніше попередити «домогосподарку» про те, що у даної облігації є оферта, і купон може знизитися до 0%.

Також хотілося б бачити в сервісі «Тінькофф Інвестиції» яку-небудь виноску «для домогосподарок», в якій говорилося, що купонний дохід по корпоративних облігаціях оподатковується у 13%.

Та й взагалі дуже не вистачає невеликої таблички, де роз’яснювалося, що і коли утримує брокер, будучи податковим агентом, а то «домогосподарки» можуть затурбуватися, коли з їх рахунки будуть списуватися якісь незрозумілі суми. Особливо це стосується оподаткування, що виникає при роботі з єврооблігаціями та іноземними акціями: у разі, якщо прибутку в валюті немає, але вартість паперу в рублях зросла з-за чергової девальвації, з’явиться обов’язок сплати 13% податку з рублевої прибутку.

Про те, як порахувати реальну прибутковість облігацій, читайте в статті «Як відкрити ІВС і купити ОФЗ. Вважаємо прибутковість облігацій».

6 Технічні збої.

«Тінькофф Інвестиції» – це посередник, а, як відомо, чим більше посередників, тим більше ймовірність виникнення будь-яких проблем. Причому, «БКС» і «Тінькофф» можуть ганяти клієнта один до одного замість оперативного вирішення виникаючих питань:Цілком ймовірно, що через непрацюючу платформи «Тінькофф Інвестиції» Ви не зможете торгувати в потрібний час і пропустіть вигідну ціну. Пред’являти претензії в разі виникнення технічних неполадок буде нікому, всі ризики Ви розумієте і приймаєте:

Судячи з відгуків клієнтів, різні технічні збої у платформи «Тінькофф Інвестиції» трапляються нерідко. У кого-то пропадають куплені папери, у кого-то некоректно працює виведення грошових коштів з брокерського рахунку, у кого-то показується повідомлення, що біржа закрита і угоди зробити не можна, хоча насправді відкрита біржа, іноді відбуваються помилки в розрахунках податків. Справедливості заради варто сказати, що проблеми все-таки вирішуються:UPD: 18.08.2018
«Тінькофф» перестав бути посередником, і сам почав надавати брокерські послуги, проте різні технічні неполадки як і раніше є.

7 Обмеження на виведення коштів з брокерського рахунку.

Сума виводу з брокерського рахунку обмежена 2 млн. рублів в день (15 тис. доларів США або євро), терміновий переклад можливий, якщо необхідна сума не перевищує 75% від які перебувають на брокерському рахунку грошових коштів. Якщо сума більша, то висновок може займати два робочих дні. Виводити гроші можна тільки 1 раз в день:

UPD: 18.08.2018
У «Тінькофф Брокер» немає обмеження на виведення грошей на карту, якщо папери були продані більше 2-х днів тому (якщо менше, то ліміт 1 млн./день):


8 Подвійна конвертація при покупках паперів у валюті.

Щоб купувати акції або облігації у валюті і заплатити комісію в 0,3%, мінімум 99 руб. тільки один раз, потрібно використовувати валютну (доларову) карту «Тінькофф Блек».

Якщо купувати з рублевої картки, то буде ще одна комісія 0,3%, мінімум 99 руб. за угоду купівлі валюти:


9 Можна виставити заявку на покупку або продаж по своїй ціні.

«Тінькофф Інвестиції» пропонує продати або купити цінний папір або валюту за пропонованою ціною тут і зараз. На відміну від звичайного торгового терміналу, тут можна виставити заявку за ціною, яка Вас влаштує, і чекати виконання угоди. Те ж стосується і обмеження збитків, не можна встановити ціну, при якій відбудеться автоматичний продаж Вашої цінного паперу при падінні ціни.

10 Ризик неповного виконання угоди.

У «Тінькофф Інвестиції» не видно склянки котирувань, тобто немає можливості оцінити попит та пропозицію на обрану папір. Якщо ліквідність цінного паперу низька, то цілком імовірно, що Ваша заявка не зможе здійснитися повністю, а мінімальну комісію в 99 руб. ніхто не відміняв:


Припустимо, ми захотіли купити 1000 облігацій «Ростелекома», однак імовірність повного виконання нашої заявки невелика. У конкретний момент спостереження на ринку продають лише одну таку облігацію, а в сервісі «Тінькофф Інвестиції» ми цю інформацію не отримаємо (стакан праворуч взято з webquika «Промсвязьбанка»):

Скориставшись сервісом rusbonds.ru ми можемо дізнатися, що активність торгівлі даної папером на біржі дуже маленька, обсяг торгів за тиждень складає всього 65 010 руб.:

Зазвичай низьколіквідні папери мають дуже великий спред. Наприклад, купити облігації «Россельхозбанка» (ISIN-код RU000A0JUW31) ми можемо 1042, 63 грн (з урахуванням НКД). У склянці котирувань видно, що хтось продає 956 облігацій. А ось реалізувати їх нікому, вони на даний момент нікому не потрібні, тому «Тінькофф Інвестиції» пропонує нам їх продати тільки за 652,43 (з урахуванням НКД):

11 Обмежений набір інструментів.

З допомогою «Тінькофф Інвестиції» можна купити далеко не всі акції і облігації, які торгуються на біржі. Доведеться вибирати з запропонованого сервісом списку.

Наприклад, якщо Ви дуже консервативний інвестор і віддаєте перевагу купувати ОФЗ з гарантованою державою прибутковістю і різними термінами погашення, то «Тінькофф Інвестиції» Вам точно не підійдуть. На платформі «ТИ» доступний всього один випуск ОФЗ 26207 з погашенням в 2027 році.

12 Папір може пропасти з «Тінькофф Інвестицій».

Список паперів, які можна купити або продати за допомогою платформи «Тінькофф Інвестиції» може не тільки збільшуватися, але і зменшуватися. Якщо «домогосподарка» купить таку акцію, то для її реалізації доведеться звертатися безпосередньо в БКС:

13 Немає інформації по дивідендах іноземних компаній.

«Домогосподаркам» було б набагато зручніше, якби платформа «Тінькофф Інвестиції» надавала дані про розмір та дати виплати дивідендів за іноземними акціями, а також призвела б статистику за останні 10-15 років.

14 Платні карти «Тінькофф Блек».

Карти «Тінькофф Блек» вимагають дотримання деяких умов для безоплатності (наявність вкладу у відповідній валюті або мінімального незнижуваного залишку в 30 000 руб./1000$), інакше обслуговування коштує 99 руб. в місяць (1 USD/місяць).

Ще у цих карт є ліміти на поповнення і зняття, детальніше читайте у статті «Дебетова карта Tinkoff Black: Секрети Пивовара».

UPD: 16.02.2018
З 14.02.2018 обслуговування валютних карт Tinkoff Black стало безкоштовним без будь-яких додаткових умов.

15 Ризик відключення від платформи «Тінькофф Інвестиції».

Варто мати на увазі, що клієнта можуть просто відключити від сервісу «Тінькофф Інвестиції», причин може бути маса:16 Вимога продублювати доручення на паперовому носії.

Компанія «БКС» може попросити продублювати доручення, віддані за допомогою платформи «Тінькофф Інвестиції» і підтверджені sms-паролем, на паперовому носії, причому для їх надання в офіс відводиться 5 днів. Виконати дану вимогу строк не так вже й просто, особливо якщо у Вашому місті немає представництва «БКС Брокер»:

Висновок

Платформа «Тінькофф Інвестиції» вийшла досить зручною, купити і продати цінні папери з її допомогою дійсно дуже просто. Своїх шанувальників даний сервіс точно знайде, особливо серед фанатів «Тінькофф Банку». До того ж проект поступово вдосконалюється.

Оновлений огляд сервісу «Тінькофф Інвестиції» читайте у статті «Тінькофф Інвестиції 2.0 від Тінькофф Брокер: пастка для домогосподарок».

ВІДКРИТИ БРОКЕРСЬКИЙ РАХУНОК TINKOFF

І все ж виходити на біржу варто при наявності хоча б мінімальних знань, інакше можна залишитися без штанів. Швидше за все, по мірі отримання цих знань у Вас все частіше буде виникати питання, а навіщо взагалі потрібна платформа «Тінькофф Інвестиції», адже покупка і продаж цінних паперів через звичайного брокера набагато дешевше і вимагає всього декількох клацань мишкою.

Завжди уважно вивчайте будь-який договір, навіть якщо він дуже довгий і незрозумілий.

Про те, як купувати валюту на біржі через брокера читайте у статтях «Покупка і продаж валюти на біржі через Відкриття Брокер: Лікнеп» і «Купівля валюти на біржі через Альфа-Директ: зліт-посадка». Про те, як купувати облігації на біржі, читайте в статті «Як відкрити ІВС і купити ОФЗ. Вважаємо прибутковість облігацій».

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments