Частими відгуками ліцензії кредитних організацій зараз нікого не здивуєш. До таких слів та словосполучень, як АСВ, тимчасова адміністрація, «дірка в балансі», страхове відшкодування або, наприклад, черга кредиторів, ми вже давно звикли.
Відкликання ліцензії у банку для вкладника завжди неприємний. Або він просто втрачає свій час, якщо депозит був менше 1,4 млн рублів, або позбавляється і часу, і грошей, якщо сума вкладу перевищувала ліміт страхування АСВ. Що потрібно робити в даній ситуації, клієнти вже добре знають: прийти в банк-агент через 14 днів після відкликання ліцензії, отримати страховку в розмірі до 1,4 млн рублів, а на перевищення написати вимогу кредитора (є, звичайно, деякі нюанси, детальніше про них читайте у статті: «У банку відкликають ліцензію: Що робити?»).

Однак, є ще одна категорія громадян, яка страждає при відкликання ліцензії нітрохи не менше клієнтів банку. Я маю на увазі працівників кредитної організації, у якої анулюється ліцензія.

Для багатьох співробітників банку наказ ЦБ РФ про позбавлення їх роботодавця ліцензії звучить як грім серед ясного неба. Деякі клієнти думають, що всі колишні співробітники особисто винні в відкликання ліцензії, що кожен пересічний касир або консультант брав участь у махінаціях топ-менеджерів і давно вже назбирав кругленьку суму в швейцарському банку. Звичайно, ця омана, «дірки в балансі» з’являються зовсім не з-за недобросовісної роботи операціоністів.

У даній статті ми детально розглянемо, що ж саме відбувається з працівниками банку, у якого відкликається ліцензія. Які виплати їм належать, як відбувається процес звільнення, а також що потрібно робити при порушенні законних прав працівників.

Відгук ліцензії, перші дні

Після відкликання ліцензії банк фактично свою роботу не припиняє, тобто на наступний день всі працівники повинні вийти на роботу, неявка без поважної причини буде розглядатися як прогул.

Банком Росії призначається тимчасова адміністрація, що діє до моменту призначення конкурсного керуючого (у відповідності з Федеральним законом «Про неспроможності (банкрутство)»), або ліквідатора (згідно зі статтею 23.1 Федерального закону «Про банки і банківську діяльність»).

Відповідно, основним завданням співробітників є підготовка документації для передачі її тимчасової адміністрації. Оскільки банк основні свої функції без ліцензії, природно, не виконує, і майже всьому персоналу, відверто кажучи, нема чого робити на робочому місці, працівників відправляють у вимушені простої. Причому, з формулюванням, що цей самий простій стався не з вини роботодавця. В іншому випадку працівникам була б покладена виплата у розмірі не менш як 2/3 середньої зарплати, а не 2/3 окладу:

Таке формулювання можна було оскаржити в суді, тобто довести, що простий все-таки виникла з вини роботодавця:

Є й інші позитивні рішення суду з даного питання, але це не заважало АСВ кожен раз при простої застосовувати в розрахунок компенсацію, виходячи з окладу. Природно, не всі хотіли судитися з АСВ у всіх можливих інстанціях:

Бували випадки, коли добитися виплати за простої виходячи з розрахунку середньомісячної зарплати, а не окладу вдавалося не в судовому порядку, вистачало колективної досудової претензії:

Однак нещодавно в ТК РФ з’явилася стаття 349.4 (введена Федеральним законом №432-ФЗ від 22.12.2014), в якій чітко говориться, що в разі відкликання ліцензії час простою оплачується виходячи з 2/3 окладу:

Конкурсне виробництво. Повідомлення про звільнення

Зазвичай через кілька місяців після відкликання ліцензії у кредитної організації арбітражний суд визнає банк банкрутом. У підсумку призначається конкурсний керуючий, і починається конкурсне виробництво. Згідно ст. 65 ГК РФ визнання організації банкрутом тягне до її ліквідації:

Відповідно, персоналу банку належить звільнення внаслідок ліквідації організації. За трудовим законодавством розірвання трудового договору у зв’язку з ліквідацією можливо через 2 місяці після ознайомлення співробітників з повідомленням про майбутнє звільнення (ст. 180 ТК РФ):

Згідно ст. 178 ТК РФ звільненому працівникові виплачується вихідна допомога в розмірі середнього місячного заробітку, а також за ним зберігається середній місячний заробіток на період працевлаштування (але не більше 2-х місяців з моменту звільнення, з заліком вихідної допомоги):

Причому, середній місячний заробіток може виплачуватися і в третьому місяці після звільнення, якщо нову роботу ви так і не знайдете (для цього потрібно встигнути стати на облік в службу зайнятості протягом 14 днів після звільнення). Також при звільненні працівникам покладена компенсація за невикористані відпустки (ст. 127 ТК РФ)

Не варто боятися служби зайнятості, там потрібно просто відзначатися пару раз в місяць і розглядати пропоновані вакансії:

Всю інформацію про ліквідації конкретного банку можна дізнатися на сайті АСВ в розділі «Ліквідація банків», також на сайті можна задати питання по трудовим відносинам в спеціальному розділі:

Звільнення за угодою сторін

На будь-якому етапі після відкликання ліцензії у банку співробітникам кредитної організації може бути запропоновано звільнитися, не чекаючи ліквідації, тобто за угодою сторін. Тут у всіх умови можуть бути різні, і потрібно дивитися конкретний випадок, що виявиться в підсумку вигідніше. Також вам може надійти пропозиція про роботу безпосередньо в агентстві зі страхування вкладів.

Звільнення за власним бажанням

Найвигідніший варіант для тимчасової адміністрації або конкурсного керуючого, але невигідний для працівника. Жодні компенсації вам не належать, крім виплати за невикористану відпустку.

Затримки з виплатами

Після відкликання ліцензії у банку колишнім співробітникам потрібно бути готовим до затримки зарплати. Згідно ст. 142 ТК РФ у разі затримки виплати заробітної плати на термін більше 15 днів працівник має право, сповістивши роботодавця в письмовій формі, припинити роботу на весь період до виплати затриманої суми.

Причому, за затримку зарплати покладена ще й компенсація. Ось опис подібної ситуації від користувача Shaft 62 на порталі banki.ru:

Розрахунок з працівниками при припиненні трудового договору (з будь-якої причини) повинен проводитися безпосередньо в день звільнення (ст. 140 ТК РФ):

Проте із-за бюрократичних зволікань або ж просто через відсутність грошей у кредитної організації (у цьому випадку розрахунки будуть проводитися після надходження грошових коштів від реалізації майна банку або від боржників банку) виникають затримки з виплатами, які можуть досягати декількох місяців:

Звільнення вагітних або перебувають у відпустці по догляду за дитиною жінок

Розірвання договору з вагітною жінкою з ініціативи роботодавця можливе лише при ліквідації фірми (ст. 261 ТК РФ):

У тій же статті написано, що звільнити через ліквідацію організації та жінку, що має дитину до 3-х років (посилається на ст. 81 ТК РФ, де йдеться про ліквідацію):

Причому, багато хто впевнені, що звільнення має відбутися саме в момент ліквідації організації (тобто зазвичай через 2 роки після відкликання ліцензії, після завершення конкурсного виробництва). Насправді все відбувається трохи інакше.

Хтось вважає, що якщо не підписати повідомлення про розірвання трудового договору, то і не звільнять:

Практика така, що вагітних і перебувають у відпустці по догляду за дитиною звільняють, не чекаючи фактичної запису в ЕГРЮЛ про ліквідацію фірми. АСВ керується логікою, що визнання арбітражним судом банку банкрутом автоматично веде до ліквідації фірми. А після самої ліквідації (запису в ЕГРЮЛ) неможливо буде зробити запис у трудовій про звільнення, оскільки вже не буде ні керівництва банку, ні печатки. Ось відповідь директора департаменту ліквідаційних процедур Василя Кудякова на питання щодо звільнення працівників, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною:


Можна, звичайно, спробувати оскаржити такі дії АСВ, але якихось позитивних рішень суду з цього питання знайти не вдалося.

Питання премії

Не секрет, що у більшості банків заробітна плата складається з окладу і премії, причому, премія може досягати навіть більшої суми, ніж оклад. Коли кредитна організація працює в штатному режимі, співробітники зазвичай не замислюються над тим, що їх заробіток завжди складається з двох частин. Виплати премій йдуть в автоматичному режимі, часто незалежно від результатів економічної діяльності.

Правила преміювання повинні бути закріплені внутрішнім документом організації (локальний правовий акт), в якому, швидше за все, є формулювання, що виплата премії є правом роботодавця винагородити працівника за успішну роботу або за щось ще. А ось рядків про те, що премія є обов’язковою до виплати незалежно ні від чого, ви там напевно не знайдете.

Тимчасова адміністрація та конкурсний керуючий прагнуть максимально скоротити всі виплати. Відповідно, співробітники кредитної організації з відкликаною ліцензією своїх, таких звичних, премій зазвичай позбавляються як раз на підставі локального правового акта про преміювання.

Як відбувався процес звільнення в різних банках. Реальні історії

Як не дивно, але історії звільнення співробітників у різних кредитних організаціях після відкликання ліцензії хоч і дуже схожі, але все-таки відрізняються деякими деталями. Нижче наведені розповіді колишніх співробітників банків, у яких була відкликана ліцензія (матеріали взяті з порталу banki.ru):

Де-то найбільш вигідним варіантом було дочекатися від тимчасової адміністрації пропозиції про звільнення за угодою сторін:

В інший кредитної організації вигідні пропозиції звільнитися за угодою сторін не висувалися, в розрахунку на те, що працівники звільняться за власним бажанням без всяких виплат:

Десь також самим вигідним виявилося звільнення за угодою сторін, правда, самі виплати були істотно затримані:

В іншому банку премії не виплачувалися навіть незважаючи на те, що, згідно внутрішнього положення про преміювання, виплата премії не залежала від фінансових показників. До того ж компенсація за невикористану відпустку виходячи з судової практики обмежувалася 49 днями:

Висновок

Позбутися роботи в кризу дуже неприємно. І, на жаль, якихось універсальних рекомендацій, як влаштуватися на нову роботу, немає.

Існує думка, що співробітники банків, що позбулися ліцензії, отримують «вовчий квиток», і влаштуватися на роботу в інший банк стає просто неможливо. Насправді це міф, все залежить тільки від ваших професійних якостей. А керівництво банків з анульованими ліцензіями знаходить нову роботу ще швидше рядових співробітників. Наприклад, член ради директорів ТОВ КБ «Ренесанс» (ліцензія відкликана 14.12.2015) Анжеліка Булатчик

в даний час є виконуючою обов’язки голови правління ТОВ «Інтерактивний Банк»:

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна. Про всі доповнення та уточнення пишіть в коментарях. Якщо у вас є які-небудь приклади рішень суду, досудових претензій або будь-яких інших цікавих документів, які зможуть допомогти працівникам відстояти свої права на виплати і компенсації, величезне прохання надіслати відскановані на пошту [email protected] для подальшого викладення їх у загальному доступі.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments