Оновлено 27.12.2017.

«Якщо Ваш банк щось не може, то чому Ви ще з ним?» — запитує нас Сергій Гармаш в рекламі «Пошта Банку». Відразу хочеться дізнатися, а що, власне, такого особливого може нова кредитна організація?

Банк був створений зовсім недавно, в січні 2016 року, на базі «Літо Банку», що входить до групи ВТБ, і ФГУП «Пошта Росії». Потенціал зростання числа відділень величезний, оскільки для банківських послуг відкривають спеціальні вікна безпосередньо у відділеннях пошти, до того ж всі відділення «Літо Банку» перетворилися у відділення «Пошта Банку». Проте однієї великої кількості відділень недостатньо для успішного розвитку кредитної організації, потрібно, щоб і пропоновані продукти були цікаві для клієнтів.

Розглянемо детальніше основу продуктової лінійки «Пошта Банку» – «Ощадний рахунок», з оформлення якого буде починатися обслуговування кожного клієнта банку. Під «Ощадним рахунком» розуміється неіменна карта Visa Classic, рахунок якої – це і є рахунок «Ощадного рахунку».

Ось як виглядає реклама «Ощадного рахунку» на сайті банку:

Карта Пошта Банку. Переваги

1 Безкоштовний випуск та безкоштовне обслуговування неіменний чіпована картки Visa Classic. Оформлення займає 10-15 хвилин. Карта підтримує функцію 3D-Secure (Verified by Visa).

2 Є відсоток на залишок. Щоправда, умови надання цієї послуги важко назвати привабливими. 8% річних буде нараховуватися при розміщенні на карті більше 100000 рублів, якщо сума менше – 4,5% (порівняйте, наприклад, з карткою «Рокетбанка», де 8% нараховується на щоденний залишок без всяких умов). Причому, відсоток нараховується на мінімальну суму в розрахунковому періоді. Тобто якщо Ви, наприклад, 29 днів тримали на карті 1 млн рублів, а в один день — 0 рублів, то Вам нарахують 0%.

Дані умови відкриття Ощадного рахунку» в «Пошта Банку» гордо називаються «Промо-акція». Терміни проведення даної «промо-акції» дивимося в Правилах проведення акції, розділ «Умови участі в акції» відсилає нас до пункту 2.3 цих правил:

Відкриваємо пункт 2.3 і дізнаємося, що Акція не є стимулюючою лотереєю і не носить рекламного характеру, ніяких строків там не зазначено.

Ясна річ, що це помилка, але в банку з багаторічним досвідом» хотілося б бачити все-таки більш уважне ставлення до складання документів.

UPD: 20.12.2016
На поточний момент (20.12.2106) діє ставка в 7% річних на суму залишку від 100 000 руб. за тарифом «Базовий» і 8% за тарифом «Пенсійний»:

UPD: 27.03.2017
Станом на 27.03.2017 діє ставка в 6% на мінімальну суму залишку від 100 000 руб. за розрахунковий період; на суму в діапазоні від 1000 до 99 999,99 руб. нараховується 3,5%. Якщо мінімальний залишок опускався нижче 1000 руб., то відсотків взагалі не буде.

3 Заявляється, що тарифи по картці зафіксовані на рік з моменту відкриття. Про це ми дізнаємося в «Тарифи на розрахунково-касове обслуговування за Ощадним рахунком»:

Правда, цьому суперечить документ «Умови відкриття та обслуговування Ощадного рахунку», де в пункті 9.1. чорним по білому написано, що банк має право вносити зміни в Умови та Тарифи, попередньо повідомивши про це за 7 днів:

До того ж банк у будь-який момент може змінити умови і строки проведення Акції:

4 Головний плюс карти, навіть, можна сказати, унікальне властивість даної карти – це проведення конвертації при здійсненні операцій в іноземній валюті за курсом ЦБ РФ на день авторизації.

Тобто Ви завжди знаєте конкретний курс, за яким буде перерахована купівля, оскільки дата авторизації завжди відома абсолютно точно (власне, дата оплати карткою). У цьому головна перевага перед іншими картами, які використовують курс ЦБ РФ, наприклад, «Кукурудзою», де сума списання розраховується за курсом ЦБ РФ на дату проведення операції за рахунком (може пройти до 30 днів з моменту авторизації, тому заздалегідь вгадати конкретний курс неможливо).

До того ж при використанні карти «Пошта Банку» немає жодної зайвої конвертації з місцевих валют у валюту платіжної системи (долар) за курсом платіжної системи.

Тобто можна сміливо здійснювати покупки в валютах, курси яких по відношенню до рубля ЦБ РФ встановлює кожен робочий день. Це такі 33 валюти:

1. Австралійський долар
2. Азербайджанський манат
3. Вірменський драм
4. Білоруський рубль
5. Болгарський лев
6. Бразильський реал
7. Угорський форинт
8. Датська крона
9. Євро
10. Індійська рупія
11. Казахстанський тенге
12. Канадський долар
13. Киргизький сом
14. Китайський юань
15. Вона Республіки Корея
16. Молдавський лей
17. Норвезька крона
18. Польський злотий

19. Румунський лей
20. СДР (спеціальні права запозичення)
21. Сінгапурський долар
22. Фунт стерлінгів Сполученого Королівства
23. Долар США
24. Таджицький сомоні
25. Турецька ліра
26. Новий туркменський манат
27. Узбецький сум
28. Українська гривня
29. Чеська крона
30. Шведська крона
31. Швейцарський франк
32. Південноафриканський ранд
33. Японська ієна

Актуальні курси цих валют по відношенню до рубля можна подивитися на сайті Банку Росії.

Таким чином, якщо курс рубля падає, то здійснювати покупки по картці «Пошта Банку» особливо вигідно. А ось якщо курс рубля зростає, то краще використовувати «Кукурудзу», до того ж за нею є кэшбэк, а по карті «Пошти» немає.

UPD: 01.07.2016
Без будь-яких додаткових повідомлень і попереджень «Пошта банк» з 30.06.2016 змінив умови за Ощадним рахунком (хоча повинен був повідомити про зміни за 7 днів).

Тепер при покупках у валютах, офіційні курси яких встановлює ЦБ РФ, з рахунку спишеться на 2,5% більше, ніж офіційний курс на день авторизації. При покупках в інших валютах конвертація буде за правилами МПС, відповідно, курс конвертації Visa буде зафіксований на дату проведення платежу за рахунком, а не авторизації. При знятті у валютних банкоматах будуть також діяти правила МПС Visa, тобто знову ніякої фіксації курсу на день здійснення покупки:

5 З карти «Пошта Банку» можна без комісії знімати гроші в банкоматах групи «ВТБ» («ВТБ 24», «Літо Банку», «Банку Москви»). Умови зняття і ліміти прописані дуже витіювато, і з першого прочитання не зовсім зрозумілі:

Якщо перевести на російську мову, то виходить, що при поповненні картки готівкою ніяких лімітів по сумі видачі немає. При поповненні міжбанком без комісії можна зняти до 400000 в місяць, причому, вимог до отлежке немає, можна знімати відразу після зарахування.

Маринка в офісі запевняла, що 400000 рублів – це місячний ліміт для будь-яких знять, незалежно від того яким чином гроші надійшли на карту, а також заявляла про необхідність отлежки в 30 днів для переведення в готівку коштів, які надійшли міжбанком. Безпосередньо у відділенні ми разом з нею 10 разів перечитали тарифи, і в результаті вона прийшла до висновку, що ліміту у випадку готівкових надходжень все ж немає.

Я задав уточнююче запитання через форму зворотнього зв’язку в інтернет-банку з проханням прояснити ситуацію, відповідь нижче:

6 Завдяки пунктом 4 та 5 у карти «Пошта Банку» є дуже визначна властивість – можливість купувати готівкову валюту в банкоматах групи ВТБ.

Офіційний курс ЦБ РФ різних валют встановлюється раз на день і не змінюється, навіть якщо на біржі будуть значні коливання.

Таким чином, схема покупки задоволена проста. Якщо Ви бачите, що рубль на біржі почав стрімко падати, то потрібно йти до банкомату «Пошта Банку», щоб поповнити картку рублями (зарахування відбувається моментально), а потім потрібно знайти валютний банкомат «ВТБ» і купити валюту по відомому Вам офіційним курсом (коли реально валюта на біржі вже значно подорожчало). Ну а далі справа техніки — Вам потрібно продати Ваші готівкові долари/євро в місці, де курс обміну встановлюється близьким до біржі (наприклад, у тому ж «Альфа-Клік»).

Як у будь-якій справі, в даній схемі є деякі нюанси:
— Валютних банкоматів групи ВТБ не так багато, більше всього їх у Москві.
— Валютні банкомати «Банку Москви» валюту за картками «Пошта Банку» не віддають:


— Валютні банкомати «ВТБ» валюту видають, але дуже швидко вона в них закінчується:


— Краще не скупитися, а просто знайти в своєму місті будь валютний банкомат, що видає валюту за чужими картками (Наприклад, «Райффайзенбанку» або «Сіті Банку»). Комісія за зняття нерідних банкоматах по карті «Пошта Банку» складає 1%, що при значних коливаннях курсу не так багато:

— Якщо Ви на чомусь заробляти з допомогою банку, значить дана операція банку невигідна. Тому завжди є ризик, що Вашу картку можуть заблокувати. Тим більше, що банк може взагалі будь-яку операцію визнати підозрілої (детально про це в статті «Сумнівні та підозрілі операції — що це?»), і змусить Вас доводити, що Ви не верблюд.

Правда, поки випадків блокування карти «Пошта Банку» я не зустрічав. Хтось спокійно конвертував і 400 тис рублів в день:

— В умовах «Ощадним рахунком», взагалі-то, написано, що карта призначена для видачі готівкових грошових коштів у валюті рахунку:

Валюта «Ощадного рахунку» – це рубль…

UPD: 01.07.2016
Після зміни умов від 30.06.2016 даний пункт не працює.

UPD: 20.12.2016
Після зміни умов від 30.06.2016 знімати валюту за курсом ЦБ РФ на момент авторизації і без комісії в банкоматах «ВТБ» не можна, однак лазівка залишилася. Можна знімати валюту за курсом ЦБ РФ +1% на день авторизації в інших банкоматах.

Згідно з умовами відкриття та обслуговування Ощадного рахунку (редакція 7.0 від 14.09.2016), якщо знімати валюту в інших банкоматах з картки «Пошта Банку», то в розрахунок береться курс на момент авторизації (курс ЦБ РФ) +1% (мінімум 100 руб.) буде стягуватися за зняття готівки в інших банкоматах (в рамках ліміту 400 000 руб./міс.). Дана фішка не очевидна і захована в хитрих формулюваннях, але поки все працює:


У момент зняття блокується сума за курсом ЦБ РФ +3,5% (відповідно, потрібно мати запас на карті), зайві 2,5% повертаються назад на карту після фактичного проведення операції по рахунку. Також слід мати на увазі, що мінімальна сума комісії 100 руб., тому потрібно знімати еквівалент валюти більший, ніж 10 000 руб.:Для розширення ліміту можна оформити «Зелену карту» (коштує 300 крб. на рік), у неї ліміт зняття готівки 300 000 руб. в місяць.

Правда, 300 000 руб. у «Зеленої карти» – це загальний місячний ліміт на всі операції, так що потрібно залишати певний запас, щоб потім зняти залишки після проведення валютообмінних операцій, коли комісія 2,5% повернеться назад на рахунок:

Відповідно, потрібно запастися картою «Пошта Банку» і «Зеленою картою» (загальний ліміт на зняття буде 700 000 руб./міс.), або оформити на родичів додаткові карти і ще більше розширити ліміт. Далі чекаємо падіння курсу рубля, хоча б на гривню-півтори (щоб відбити комісію 1% і отримати профіт) від відомого курсу ЦБ РФ, і виходимо на полювання спочатку до банкоматів «Пошта Банку» для оперативного поповнення готівкою своїх карт, а потім до стороннім валютних банкоматів, які видають валюту за чужими картками. Після чого залишиться тільки продати валюту одним з найбільш прийнятних для Вас способів (в той же день). Детальніше читайте у статті «Вигідний обмін валюти: порівняння способів».

Ризики мінімальні, оскільки Вам відомий курс купівлі валюти і Ви робите валютообмінні операції лише тоді, коли точно знаєте, що зможете продати валюту вигідніше цього курсу.

UPD: 27.03.2017
З 17.03.2017 «Пошта Банк» зменшив ліміти на зняття готівки в банкоматах з карти до Ощадному рахунку. Тепер придбати валюту за курсом ЦБ РФ +1% на момент авторизації в інших банкоматах можна тільки в межах суми, еквівалентної 100 000 руб.

7 Карта є безкоштовним «донором», тобто з карти «Пошта Банку» можна безкоштовно «стягнути» гроші на картки інших банків, сервіси, які дозволяють так поповнювати свої картки (подібний сервіс безкоштовного поповнення своїх карт за допомогою карт сторонніх банків є у «Російського іпотечного банку», «Европлана», «Ренесанс Кредиту», «Тінькофф Банку», «Рокетбанка», «Touch Bank», «Кукурудзи», «Бінбанку»).

8 Є мобільний банк.

UPD: 20.12.2016
9 Картка «Пошта Банку» вміє безкоштовно стягувати кошти з інших карток через свій сервіс в інтернет-банку і в мобільному додатку. Ліміт однієї операції 75 000, місячний — 750 000 руб.:

Важливо, щоб карта-донор не брала комісію за такі стягування. Детально про це читайте у статті «Card2Card: Як перекладати гроші з картки на картку безкоштовно».

UPD: 14.06.2017
«Пошта-Банк» тепер хоче комісію в розмірі 20 руб. за поповнення своїх карток з інших карт при сумі однієї операції від 10 до 2999 руб. При великих сумах комісії, як і раніше немає:

UPD: 14.06.2017
10 Пошта-Банк» запустив ко-бренд з мережею магазинів «Пятерочка». Карта поки доступна тільки для жителів Ленінградської області, скоро обіцяють появу і в інших містах:

Картка «Пятерочка» від «Пошта-Банку» — це, по суті, та ж карта до Ощадному рахунку, тільки з бонусною програмою «Виручай-карти». З урахуванням того, що 10 балів дорівнюють 1 рублю, кэшбэк за покупки в «Пятерочке» буде дорівнює 1,5%-2%, в залежності від суми покупки, і 1% за покупки в інших місцях. Балами можна компенсувати частину вартості покупки в «Пятерочке»:


UPD: 21.08.2017
Ко-бренд «Пятерочки» і «Пошта Банку» став доступний не тільки в Санкт-Петербурзі і Ленінградській області:

Випуск і обслуговування картки безкоштовні:

Ліміт бескомісійного зняття в банкоматах групи «ВТБ» обмежений 50 000 руб./міс.

Смс-інформування по картці безкоштовно тільки перші 2 місяці, так що не забудьте його вимкнути у разі непотрібності:

У карти є смішний відсоток на залишок, 3% на мінімальний залишок за місяць від 1000 руб.:

За першу покупку від 10 руб. за допомогою даної картки нараховується 2500 балів (еквівалент 250 руб.), за покупку від 10 руб. за 7 днів до та 7 днів після дня народження нарахують ще 2500 балів (250 руб). За інші витрати дають 1 бал за кожні 10 руб. покупки.


За комуналку і зв’язок, до речі, теж повинні нараховувати кэшбэк, у списку виключень цих операцій немає:

Термін дії балів 12 місяців.

Якщо мапу просто давати касиру перед покупкою для сканування штрих-коду, а розплачуватися інший, то нараховуються стандартні бали програми «Виручай-Карта» (0,5% кешбека при купівлі менше 555 руб., 1% кешбека при купівлі більше 555 руб. В перший місяць нараховуються підвищені бали: 1% кешбека за покупку до 555 руб. і 2% за покупку від 555 руб. Якщо робити покупки за три дні до дня народження і три дні після, то кэшбэк буде 5%):

UPD: 25.08.2017
Будьте уважні, стягувати з новою дебетової картки «Пятерочка» від «Пошта Банку» можна, буде комісія 3,3%, мінімум 300 руб. В тарифах це прописано як «6.1. Комісія за здійснення інших видаткових операцій». Іншими словами, новий ко-бренд не є безкоштовним донором.


UPD: 27.12.2017
У нових тарифах від 30.11.2017 комісія за донорство з карти «Пятерочка» від «Пошта Банку» пропала:

Карта Пошта Банку. Недоліки

1 Немає кешбека.

2 СМС-інформування коштує 49 рублів (з третього розрахункового періоду).

3 Карту незручно поповнювати, моментально зробити це можливо тільки в банкоматах «Пошта Банку». Поповнення через банкомати «ВТБ» (за номером договору) не моментальне:

4 Немає безкоштовного або дешевого міжбанку через інтернет-банк. Витікаючий банківський переказ через ДБО буде коштувати 0,5%:

Варто відзначити, що внутрішньобанківські перекази в інтернет-банку безкоштовні (якщо припустити, що картка отримає широке розповсюдження, то дана послуга буде дуже затребуваною.)

А ще, виявляється, через відділення «Пошта Банку» можна зробити безкоштовний міжбанківський переказ. Для цього гроші спочатку повинні потрапити на рахунок картки з рахунку строкового вкладу «Пошта Банку», відлежавшись перед цим там 30 днів, якщо вони надійшли готівкою (якщо гроші прийшли на рахунок вкладу безготівковим шляхом, то попередня отлежка не потрібна):

5 Перевипуск карти з будь-якої причини (крім закінчення терміну дії) коштує 300 рублів:

При перевипуску видають таку ж неименную неэмбоссированную картку.

6 За зміну пін-коду в рідних банкоматах банк бере 30 рублів.

Безкоштовно змінити пін-код можна у відділеннях банку.

7 Можна встановити індивідуальні ліміти по карті (наприклад, на зняття готівки в банкоматі або на покупки через інтернет).

8 Банк вимагає зберігати всі чеки 6 місяців.

9 Банку навіщо потрібно 3 дні для надання виписки по рахунку:

10 «Пошта Банк» може зажадати надати будь-які документи, причому, потрібно встигнути виконати це прохання протягом 5 календарних днів:

11 Банк може заблокувати картку у разі виникнення будь-яких підозр.

12 «Пошта Банк» знаходиться лише на початку свого шляху, тому можливі різні технічні неполадки. До цього ж пункту я віднесу недостатню компетентність співробітників банку, які не дуже добре розбираються в пропонованих банком продуктах (це моя суб’єктивна думка, що склалися при оформленні картки).

Побіжне знайомство з інтернет-банком також виявило помилки і невідповідності, наприклад, у розділі «Віртуальна картка» при натисканні на кнопку «Ознайомитися з тарифами»

можна ознайомитися з тарифами надання споживчого кредиту «Урожайне літо», а зовсім не віртуальної карти:

Загалом, всі плюси і мінуси карти «Пошта Банку» і «Ощадного рахунку» перед Вами. З одного боку, картка безкоштовна, з іншого боку, здійснювати повсякденні покупки або використовувати її для накопичення нелогічно (оскільки немає кешбека і не дуже привабливі умови нарахування відсотків на залишок). Тому картку має сенс заводити, тільки якщо Ви зібралися здійснювати операції з валютою. Дана опція, м’яко кажучи, цікава далеко не всім, тому незрозуміло, чим конкретно банк буде масово залучати до себе клієнтів.

UPD: 01.07.2016
Картка «Пошта Банку» перетворилася в непотрібний шматок пластику.

Пару слів про кредит

В пошуках ще чогось унікального, що може «Пошта Банк» і не може мій банк, я вирішив поглянути на кредитні продукти банку. Але дива не сталося, все як скрізь. Банк приваблює клієнтів одними умовами, а за фактом пропозицію на виході виходить зовсім не таким вигідним:

Також декларується, що страховка не обов’язкова, і від неї завжди можна відмовитися. Тільки за фактом без страховки кредит не дають. А при розірванні договору страхування, гроші за страховку не повертаються:
Кредитна карта Елемент 120

Кредитна карта «Елемент 120», пропонує безвідсотковий період до 120 днів, на перший погляд здалася досить гідною. Грейс-період чесний, на розрахункову дату потрібно гасити 5% від заборгованості за основним боргом + заборгованість по комісіях і відсоткам

Обслуговування карти коштує 900 рублів в рік, кешбека, правда, немає.

Комісія за видачу готівки з кредитної картки 5,9% (мінімум 300 рублів), грейс-період на зняття готівки не поширюється (процентна ставка 27,9%):

Платежі та перекази в банкоматах «Пошта Банку» з комісією і без грейса, «інші» видаткові операції теж з комісією і без грейса:

Більш докладно про те, як банк може «почекати» і наскільки чесно, а також є більш цікаві моменти, в яких банк може «почекати», я напишу пізніше.

Загалом, будемо стежити за розвитком «Пошта Банку». Сподіваюся, моя стаття була Вам корисна, про всі доповнення та уточнення пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments