Для великої кількості людей залишається загадкою, навіщо взагалі потрібні мікрофінансові організації. Адже брати позики під 500-800% річних – це вкрай невигідно.

Здавалося б, кожен знає, що, крім грабіжницьких відсотків за користування позикою у разі прострочення з’являться ще й додаткові штрафи, пені, неустойки. Сума боргу зросте як сніжний ком, і потім треба буде спілкуватися з колекторами, намагатися зменшити суму боргу в суді і т. д.

Проте не було б попиту — не було б і пропозиції. А ми якраз спостерігаємо збільшення кількості виданих позик. Семимильними кроками розвивається видача миттєвих позик онлайн. За рік портфель виданих МФО онлайн мікрокредитів збільшився в 2,5 рази:

Чому так відбувається? Відповідь проста, отримати позики онлайн занадто просто і швидко, не потрібно навіть виходити з дому. Достатньо заповнити анкету, ввести надісланий смс код для акцепту оферти, який прирівнюється до власноручного підпису, і дочекатися схвалення видачі позики (так звана оцінка кредитоспроможності клієнта, скоринг, зазвичай займає не більше 5-ти хвилин). У підсумку Ви отримуєте терміновий позику на карту онлайн за 15-20 хвилин.

Деякі микрокрофинансовые організації, крім спрощення і прискорення процедури видачі позики, для залучення нових клієнтів у свої організації пішли ще далі, пропонуючи взяти перший позику безкоштовно. Таку послугу пропонує, наприклад, компанія MoneyMan.

Згідно рекламі, у разі дотримання графіка платежів перший мікрозайм на суму від 1500 до 10000 рублів і на термін до 25 днів буде надаватися безкоштовно:

Іншими словами, компанія MoneyMan пропонує своїм новим клієнтам один раз пограти в грейс період за аналогією з банківськими кредитними картками, де можна не платити за користування грошима при дотриманні умов пільгового періоду.

Даним рекламним пропозицію МФО вбиває одразу кількох зайців:

● Якщо у клієнта вийде дотримати всі умови безплатності першої позики, то він буде дуже задоволений і, швидше за все, розповість про те, який він молодець, своїм знайомим, які також захочуть побути молодцями. До того ж у клієнта залишаться позитивні емоції від самої компанії, і якщо йому знадобляться гроші в борг на короткий термін, то він імовірніше скористається послугами МФО.

● Якщо у клієнта не вийде дотримати умови безплатності першої позики, то він, звичайно ж, не розповість своїм знайомим, який він молодець, зате МФО отримає з нього хороший дохід від видачі позики.

Реклама рекламою, але хотілося б більш детально ознайомитися з умовами надання так званого пільгового періоду. Можливо звичайній людині скористатися даною пропозицією, або ж присутні якісь підводні камені в договорі надання позики, обійти які не так-то просто?

Безкоштовний терміновий позику онлайн від MoneyMan

А) Перш ніж подавати заявку на позику, потрібно, природно, ознайомитися з правилами видачі позик. Для цього заходимо в спеціальний розділ «Про нас» далі «Документи»:

І, чесно кажучи, після уважного прочитання цієї документації бажання взяти звичайний мікрокредит має відпасти сама собою.

1 Процентна ставка за користування нецільовим позикою досягає 675,25% річних.

2 У разі порушення встановленого терміну платежів передбачена неустойка в 20% річних:

3 Ви погоджуєтесь на передачу своїх даних будь-яким третім особам (наприклад, колекторам):

Ваш борг може бути переданий будь-яким третім особам:

4 Ви погоджуєтеся, що, у разі невиконання зобов’язань за договором позики, до Вас може бути застосована процедура стягнення заборгованості через судовий наказ:

Судовий наказ виноситься без судових засідань, тільки на підставі заяви кредитора, причому, цей документ одночасно є виконавчим документом, тобто судові пристави зможуть вже на підставі цього документа приступити до процедури стягнення заборгованості. Про це йдеться у статті 121 Цивільного процесуального кодексу Російської Федерації від 14.11.2002 N 138-ФЗ (ред. від 02.03.2016):

Однак, незважаючи на те, що Ви погодилися на можливість застосування процедури судового наказу при оформленні позики онлайн, Ви завжди зможете заявити про свою незгоду з даним наказом. Відповідно до статті 128 ЦПК РФ, позичальник протягом 10 днів з моменту отримання копії судового наказу може подати заперечення:

При отриманні заперечень суддя на підставі ст. 129 ЦПК РФ скасовує судовий наказ і пропонує кредитору вирішувати спір у суді:

Дуже часто колектори лякають позичальників як раз цим самим судовим наказом, заявляють, що Ви самі погодилися на застосування цієї процедури, і що судові пристави буквально завтра почнуть описувати Ваше майно, якщо Ви терміново не погасіть всі відсотки, неустойки, штрафи, пені. При цьому вони, природно, забувають згадати, що суддя може скасувати судовий наказ на підставі Ваших заперечень, і у Вас з’явиться шанс захистити свою позицію в суді, і як мінімум зменшити неустойку на підставі статті 333 ГК РФ.

5 МФО пропонує досить багато зручних і безкоштовних способів погашення заборгованості: і банківської картою, і через Qiwi-термінали, і через «Елекснет», і через «Золоту Корону»:

Тут є дуже важливий момент:

Вдень погашення заборгованості є день надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок кредитора

Я думаю, очевидно, що при будь-якому способі оплати моментально на розрахунковому рахунку компанії «Мані Мен» гроші не виявляться. І про конкретні терміни можливої затримки ніхто не попереджає.

Наприклад, в інструкції оплати заборгованості за допомогою банківської картки на сайті компанії «Мані Мен» говориться лише, що гроші переведуться на рахунок MoneyMan через деякий час:

6 Якщо не попросити повернути переплату до 15 числа наступного місяця, то грошики підуть в дар компанії MoneyMan:

7 Ви даєте акцепт (згоду) на списання суми заборгованості зі своєї банківської картки, на яку отримували позику, без права оскарження даної операції:

8 В загальних умовах говориться, що компанія MoneyMan, виявляється, може здійснити переказ без відкриття рахунку з використанням платіжної системи Contact сервісу АКБ «Русславбанк» (ЗАТ):

Цікаво, як все-таки це у них виходить, враховуючи, що ліцензія у «Русславбанка» була відкликана 10.11.2015.

Загалом, умови досить жорсткі. Але звичайний позику ми брати і не збиралися, нас цікавить тільки халява можливість отримання першого безкоштовного мікропозик, який нам обіцяє компанія MoneyMan:

Б) Щоб уважно ознайомитися з індивідуальними умовами договору споживчого кредиту, заповнюємо онлайн-заявку безпосередньо на сайті, вказуємо довільну суму в межах 10000 рублів і строк до 25 днів.

Отже, дивимося уважно індивідуальні умови позики, щоб знайти пункт, згідно з яким перший позика буде безкоштовним. І знаходимо його без особливої праці. Згідно з пунктом 3.7, Кредитор відмовляється від вимоги по сплаті відсотків, у разі погашення Клієнтом суми основного боргу не пізніше термінів, встановлених у Графіку платежів:

Зверніть увагу, що тут все-таки є попередження про ризики затримки платежів з вини третіх осіб. А також зазначена можливість погасити заборгованість достроково без попереднього попередження кредитора.

В нашому випадку термін повернення позики — не пізніше 25 дня з моменту отримання грошових коштів:

Реклама не збрехала, у разі повернення боргу в строк, перший позика буде абсолютно безкоштовним, тільки потрібно підстрахуватися і все-таки гасити заборгованість не в останній день.

Подібна рекламна акція з безкоштовним першим позикою є і у інших МФО, наприклад, у компанії «Е Позика», яка пропонує взяти до 15000 рублів на термін до 30 днів безкоштовно:

Висновок

Отримати перший безкоштовний онлайн позика МФО дійсно можна, так що варто, як мінімум, мати на увазі таку можливість, тим більше, що гроші виявляться на карті через 15-20 хвилин після оформлення.

Однак перед цим треба дуже уважно вивчити договір, і завжди гасити заборгованість з запасом часу.

Чесно кажучи, коли читаєш договір позики з МФО, стає трохи не по собі від усвідомлення розміру можливих штрафів і відсотків в разі ненавмисного невиконання умов надання першого безкоштовного позики. Процентна ставка в 675,25% вже дуже величезна і страшна:

Сподіваюся, що другий раз (небезкоштовно) брати позику в компаніях з подібними рекламними акціями Ви не станете ні при яких умовах. І вже тим більше не будете брати мікрокредит у компанії, яка спочатку не пропонує умов безвідсоткового користування грошима. Це шлях в нікуди.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments