Витрати сімейного бюджету можна значно скоротити, якщо раціонально підходити до всіх життєвих ситуацій. У кожній сфері (покупки в магазині чи поїздка у відпустку або подорож на автомобілі або платежі за квартиру) вийде звільнити непогані гроші, якщо знати маленькі хитрощі, знати на чому можна економити.

Може здатися, що економія 50-100 руб. в місяць на якій-небудь операції – це дрібниця, заради якої не варто заморочуватися. Але, якщо таких дрібниць багато, то, повірте, в підсумку вийде хороша сума. А вже якщо порахувати сумарну економію на рік, то, швидше за все, там набіжить на хороший відпустку на золотому узбережжі, де банани, кокоси і апельсиновий рай.

Сьогодні ми продовжимо говорити про те, як скоротити платежі за квартиру. Більш загальні методи економії в цій сфері ми розглядали в статті: «Як скоротити витрати ЖКГ: На чому можна економити». Дана стаття буде присвячена відповіді на питання: Як економити електроенергію і воду. Звичайно, багато з того, що буде написано, Ви і так вже знали, що Вам здасться занадто очевидним. Однак, напевно знайдуться пункти, про які Ви навіть не замислювалися. І потім, набагато зручніше, якщо інформація буде систематизована і зібрана в одному місці. Отже,

Як економити електроенергію

Економія на освітленні

Поставте замість звичайних вимикачів диммери. Вони дозволяють плавно регулювати рівень освітленості. Адже, насправді, дуже яскраве світло в кімнаті Вам потрібен вкрай рідко, в основному, достатньо половини потужності, особливо, якщо Ви просто сидите за комп’ютером або дивіться телевізор, або тільки зайшли в кімнату, щоб щось взяти.

Замініть лампи розжарювання на світлодіодні. Я спеціально не кажу про енергозберігаючих лампах, які, як і світлодіодні, споживають менше електроенергії, тому що вважаю їх шкідливими (це моя суб’єктивна думка). Світло від них неприродний і очі дуже швидко втомлюються, а також при їх виробництві використовується ртуть. До того ж, енергозберігаючі лампи не такі надійні, як обіцяє виробник.

Так. Світлодіодні лампи коштують дорого, але вони окупляться дуже швидко, тому що економія електроенергії за їх рахунок виходить досить суттєвою, до того ж вони набагато довговічніші. Світлодіодна лампа, яка споживає 4 Вт, дає стільки ж світла, як і лампа розжарювання потужністю 75 Вт (тобто вона економічніша в 16 разів). Термін служби світлодіодної лампочки становить приблизно 30000 годин (так говорить виробник). Якщо врахувати, що, в середньому, лампа буде горіти 5 годин на добу, то її вистачить на 6000 днів – 16,5 років! Підтвердити це поки не можу, у мене вдома світлодіодні лампи служать поки тільки 2,5 року.

До того ж, світлодіодна лампа практично не гріється, на відміну від звичайної, відповідно вона пожежобезпечна. Загалом, суцільні плюси, крім ціни. Тому варто розглядати покупку світлодіодних ламп як довгострокові вкладення та інвестиції).

Збільште кількість джерел світла в різних зонах Вашої квартири, тоді Вам буде простіше регулювати необхідну освітленість. Ви зможете користуватися тільки тим джерелом світла, поруч з яким Ви знаходитесь, і не висвітлювати додаткове місце, яке Вам не потрібно в даний момент.

Як це ні банально звучить, але частіше мийте вікна. Брудні вікна пропускають до 20% менше природного світла, Вам потрібно налаштовувати диммери (а Ви їх вже встановили на більш потужне положення і економія електроенергії скоротиться. Не забувайте з тієї ж причини протирати від пилу і свої світлодіодні лампочки.

Віддайте перевагу світлим тонам при обробці квартири і виборі меблів. Як відомо, чим темніше відтінок кольору, тим він більше поглинає світло, а чим світліше – тим більше він відбиває світло. І щоб досягти потрібного рівня освітленості у світлій кімнаті, потрібно менше електроенергії.

І вже дуже далекоглядний спосіб економії для найбільш розсудливих – при покупці або оренді квартири майте на увазі, що сама сонячна і відповідно світла сторона – південна. І якщо у Вашій квартирі більшість вікон буде виходити саме на південь – то в майбутньому Ви значно заощадите на висвітленні цих кімнат.

Тільки не смійтеся:) Йдучи – гасіть світло!

Скорочуємо витрати ЖКГ за рахунок грамотного вибору і використання електроприладів і техніки.

Купуйте пральну машину, холодильник, праска, та іншу побутову техніку з класом енергоспоживання «А» – це означає, що ці прилади споживають найменшу кількість електроенергії.

Підбирайте розмір техніки виходячи з розміру своєї сім’ї. Припустимо, якщо Вас двоє або троє, то Вам зовсім не обов’язково купувати величезний потужний холодильник або пральну машину, барабан якої розрахований на 6 кг білизни. Т. к. Ви будете або довго збирати речі для повного завантаження, або запускати машину напівпорожній і витрачати, відповідно, зайві кіловати.

Повністю вимикайте електроприлади, коли Ви ними не користуйтеся. Завжди висмикуйте вилку з розетки. У режимі очікування вони споживають електроенергію. Це стосується також і всіляких зарядних пристроїв.

Не періть на максимальній температурі і при максимальних обертах. Сучасні порошки цілком добре справляються зі своїм завданням і при середніх значеннях цих параметрів. Так Ви зекономите електроенергію, і збережіть свої речі в гарному вигляді на більш довгий термін. Не запускайте пральну машинку напівпорожній.

Купуйте холодильник з функцією «No Frost», т. к. при намораживании вологи на випарник тепловіддача (у нашому випадку «холодоотдача») знижується, тобто якщо виражатися фізичними термінами, то знижується ККД холодильника (коефіцієнт корисної дії). І для підтримки заданої температури холодильник збільшить електроспоживання.

Ставте холодильник в самому холодному місці кухні, подалі від плити або попадання прямих сонячних променів, бажано біля зовнішньої стіни будинку (вона сама холодна), і не приставляємо його впритул до стіни. Так він не буде перегріватися.

Тримайте морозилку заповненою, так буде легше підтримується задана температура. Стежте, щоб двері холодильної та морозильної камери щільно закривалася.

Не ставте гарячі страви відразу в холодильник, вони цілком можуть спочатку охолонути за рахунок безкоштовного навколишнього повітря, а не платного потужності Вашого холодильника.

Не ставте в холодильник ємності з відкритими рідинами, т. к. в процесі випаровування в холодильній камері буде підвищуватися вологість, що також збільшить витрату електроенергії.

Якщо Ви купуєте або хочете зняти в оренду квартиру, але сумніваєтеся, де саме, віддайте перевагу тому варіанту, де підведено газ. Готувати на газовій плиті в рази вигідніше, ніж на електричній. Якщо газу все-таки немає, то віддайте перевагу індукційній плиті. Витрата електроенергії у неї найменший, т. к. індукційна плита гріє саме дно каструлі або сковороди, на відміну від звичайних плит, де нагрівається і сама конфорка.

Стежте, щоб розмір посуду відповідав або був трохи більше, ніж діаметр конфорки.

Дно біля посуду повинно обов’язково бути чистим і рівним, щоб щільно прилягати до конфорки, і, відповідно, щоб була краще тепловіддача.
Готуйте із закритою кришкою, так що Ви не будете витрачати електроенергію на нагрівання повітря.

Вимикайте плиту за кілька хвилин до закінчення приготування страви, використовуйте залишкове тепло. Використовуйте максимальний режим тільки для початкового нагріву, потім зменшіть потужність.

Стежте, щоб дверцят духовки щільно закривалися.

Для нагріву води використовуйте чайник, це вийде економічніше, ніж на електричній плиті.

Вимикайте праску хвилин за 10 до того, як Ви плануєте закінчити гладити, використовуйте залишкове тепло, він ще довгий час буде досить гарячим. Щоб не витрачати енергію на нагрівання самої прасувальної дошки оберніть її фольгою. Не сушіть білизну занадто сильно, набагато швидше і зручніше гладити злегка вологу білизну. Для кожного виду тканини використовуйте відповідний режим.

Перед включенням кондиціонерів і спліт-системи, переконайтеся, що вікна закриті, інакше Ви просто будете охолоджувати вулицю. Підбирайте ці прилади виходячи з Ваших реальних розмірів кімнати, з невеликим обсягом цілком впорається невеликий і не дуже потужний кондиціонер.

Утепліть кімнату, поставте хороші пластикові вікна, і будете рідше включати електрообігрівач.

Зменшіть яскравість монітора комп’ютера. А якщо у Вас досі коштує застарілий монітор з електро-променевою трубкою, то, не роздумуючи, замініть його на більш економічний LCD монітор, те ж саме стосується і застарілого телевізора. Взагалі, вся сучасна техніка споживає значно менше електроенергії, ніж її старі аналоги 5-10 літньої давності. Не включайте без потреби одночасно з комп’ютером додаткові пристрої, наприклад, принтер або сканер.

Як економити воду

Зараз питання «як економити воду» є досить актуальним, оскільки держава змушує нас ставити лічильники обліку води. До кінця 2016 року тарифи на воду без лічильника збільшаться на 60% (читай про це в статті «Як скоротити витрати ЖКГ: На чому можна економити»). Тому стежити за витратою води доведеться всім у примусовому порядку. Однак, знизити витрата води зовсім не складно.

Купіть посудомийну машину. Це зручно. Вона, звичайно, споживає електрику, але зате в рази економить споживання води. На те, щоб помити в ній 8 комплектів посуду піде всього 15 літрів води, а якщо Ви будете мити вручну, то витратите приблизно 70-100 літрів. Так що, як мінімум, Ви нічого не втратите: заощадите на воді, але трохи втратите на електриці. Тільки при цьому збережете свій час і сили! Те ж стосується і пральної машини.

Відразу ж видаляйте будь-які протікання, лагодите погано закривається кран.

Найбільше води в будинку витрачається на змивання унітазу… Установіть сучасну сантехніку з двома режимами зливу. Не використовуйте унітаз в якості сміттєвого відра.

Поміняйте всі поворотні крани (коли Ви спочатку откручиваете кран з холодною водою, потім гарячою і тільки потім налаштовуєте потрібну температуру) на важільні (змішування води відбувається миттєво) — і також скоротіть витрати води.

Встановіть на кран спеціальні розпилювальні насадки. Вони змішують воду з повітрям, і Ви навіть не помічаєте, що витрачається менше води, т. к. напір залишається колишнім.

Ну, і для підняття настрою: частіше приймайте душ, а не ванну, вимикати воду, коли чистите зуби, голитеся або робите прибирання в іншій кімнаті, і не забувайте взагалі вимикати воду:)

Звичайно, багато порад про те, як економити електроенергію і воду, викликають у Вас посмішку, вони здаються очевидними і навіть дурними. Але вони реально працюють, а ми чомусь ними нехтуємо. Тому я намагався просто ще разок Вам про них нагадати.

Якщо у Вас є свої способи, як економити електроенергію і воду, я з задоволенням прочитаю про них у Ваших коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях тепер можна стежити на Telegram каналі: @hranidengi.

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)