Оновлено 06.01.2017.

Кількість людей, які користуються дебетовими картками тільки для зняття зарплати в банкоматі, поступово скорочується. І це не дивно, адже здійснювати покупки за допомогою картки набагато вигідніше — є відсоток на залишок, кэшбэк, можливість дистанційно оплачувати різні рахунки, робити переклади і т. д.

Пропозицій на ринку дебетових карт маса, і вибрати найкращу вкрай складно. Причому, основну труднощі представляє те, що для різних людей різні важливі параметри. Для одного найголовніше — величина відсотків на залишок по карті, для іншого хороший кэшбэк може переважити всі недоліки, комусь важлива можливість зняття готівки в будь-якому банкоматі, а хтось не бачить сенсу в карті без безкоштовних банківських переказів і зручних способів поповнення.

Зазвичай для складання рейтингу береться який-небудь один параметр, на підставі якого і відбувається порівняння. У цій статті я постараюся розглянути всі функції карт загалом. Для параметрів «Кэшбэк» і «Відсоток на залишок» я пропоную ввести шкалу від 0 (відсутність) до 10 (зовсім добре за сьогоднішніми мірками), для решти параметрів я пропоную ввести шкалу від 0 (погано або відсутність параметра) до 5 (дуже добре). Переможцем буде картка, яка набере найбільше балів. Звичайно, можна заперечити, що параметри не можуть бути рівнозначними, і чому, наприклад, дається відразу 10 балів «за кэшбэк»? З цим не посперечаєшся, але все-таки для загального порівняння потрібно придумати яку-небудь єдину шкалу. У будь-якому випадку рейтинг вийде суб’єктивним, тому давайте просто назвемо його «Рейтинг дебетових карток за версією «Бережи Гроші!».

UPD: 07.01.2018
Порівняльний огляд дебетових карток станом на першу половину 2018 року дивіться Карти з кэшбэком і відсотком на залишок 2018.

Відразу хочу сказати, що в рейтинг увійшли карти, які здалися мені цікавими в комплексі, завдяки наявності декількох параметрів, важливих для професійного вкладника. Також була істотна доступність відкриття картки для «людини з вулиці» (тобто без будь-яких обмежень). Якщо якась карта, на Вашу думку, виявилася незаслужено обділена увагою в даному рейтингу, напишіть про це в коментарях до статті.

Отже, ось карти, докладні огляди яких я вже зробив, і які будуть брати участь у сьогоднішньому рейтингу:

— Карта «Кукурудза» з функцією «Відсотки на залишок» і підключеної опцією «Подвійна вигода»;
— Дебетова картка «Tinkoff Black»;
— Карта «Touch Bank»;
— Карта «Европлан Автоклуб»;
— Карта «МТС Гроші»;
— Карта «Російського іпотечного банку» («РИБка»);
— Карта «Рокетбанка»;
— Карта «Локо-банку» «Максимальний дохід»;
— «Карта Плюсів» від «Кредит Європа Банку» («КЕБ»);
— Карта «Інтерактивного банку» («iBank») Visa Platinim; (26.04.2016 «Інтерактивний» позбувся ліцензії)

UPD: 31.07.2016
Раніше платіжна карта «Білайн» не увійшла у рейтинг, але з 18.07 умови по даній карті стали чи не найбільш вигідними на ринку. З’явився відсоток на залишок до 8,65%, безкоштовне зняття в будь-яких банкоматах, можливість здійснювати безкоштовні міжбанківські перекази, кэшбэк 5% при покупках на АЗС, ресторанах і аптеках. Докладно про картці читайте у статті «Платіжна карта Білайн: є мед?«.

З конкурсу вибула картка банку «Югра» з 5% кэшбэком після скасування банком цього самого кешбека майже для всіх клієнтів. Також не бере участь в конкурсі «Сверхкарта» від «Росбанк» з 10% кэшбэком на всі покупки, оскільки ця щедра акція закінчилася, і на даний момент умови отримання кешбека, м’яко кажучи, сильно погіршилися. Зійшла з дистанції і дебетова картка «Ренесанс Кредит», т. к. випуск карти призупинено.

Кэшбэк карти з нарахуванням відсотків. Порівняння параметрів

1 Географія отримання. Доступність для регіонів.
По доступності лідирує карта «Тінькофф банку», яку доставляють по всій Росії (5 балів), а також карта «Кукурудза» (5 балів) та «МТС Гроші» (5 балів) завдяки широкій мережі салонів «Евросеть» і «МТС». «Touch Bank» і «Европлан» отримують по 4 бали. По 3 бали отримують «КЕБ» і «Локо-банк» за велику кількість відділень в різних містах. «Рокет» і «РІБ» отримують по 2 бали за доставку в кілька міст. І 1 бал отримує «iBank» з можливістю отримання карти тільки в Московському регіоні.
UPD: 24.03.2016
«Европлан» тепер видає картки тільки в Московському регіоні.

2 Вартість отримання і обслуговування.
«РІБ» і «Рокетбанк» отримують по 5 балів за безкоштовний випуск та обслуговування. «КЕБ» — 4 бали за безкоштовний випуск та перший рік обслуговування. «Безкоштовність» карт «Тінькофф Блек», «Европлана» і «Touch Bank» вимагає виконання деяких умов, в основному, за заморожування певної суми на рахунку (мінімум 30000 рублів), тому 3 бали. Для безкоштовного обслуговування картки «Локо-банку» потрібно виконати умову та з незнижуваного залишку (40000 рублів) і місячного обороту по карті (40000 на місяць), тому 2 бали. Вартість випуску «Кукурудзи» — 200 рублів + опція «Подвійна вигода» варто 990 рублів в рік – 2 бали. Випуск карти «iBank» — 1000 рублів, безкоштовне обслуговування – 2 бали. Обслуговування картки «МТС Гроші» коштує 590 руб/рік + вартість опції «Шопінг» 1500 руб./рік – 1 бал.
UPD: 11.06.2016
З 01.08.2016 «РІБ» буде стягувати за 49 рублів, якщо на картці буде менше 10000 рублів хоча б в один із днів місяця.

3 Відсоток на залишок.
«Локо-банк» при дотриманні всіх умов дає 12,5%, що, безумовно, дуже непогано за сьогоднішніми мірками – 10 балів. «РІБ» дає 9,75% при незнижувальному залишку в 30000 рублів – 9 балів. «Рокет» без всяких обмежень дає 8% — 7 балів. «Тінькофф» нараховує 8% при наявності обороту по карті в 3000 рублів, «Кукурудза» — також 8% при незнижувальному залишку в 30000 рублів – 6 балів. «Touch Bank» нараховує 9% з щоденної капіталізацією, але не на залишок по карті, а на накопичувальний рахунок (так що потрібно постійно перекидати гроші з рахунку на вклад) – 7 балів. «МТС Гроші» – 7,5% при незнижувальному залишку в 1000 рублів – 5 балів. «Европлан» дає 10% на накопичувальному рахунку (по самій карті 0), але ставка зафіксована на 3 роки, тому 9 балів. «iBank» – 7% — 4 бали, «Кредит Європа Банк» — 5-6% при незнижувальному залишку 10000 — 3 бали.
UPD: 11.06.2016
З 07.06.2016 «Кукурудза» при незнижувальному залишку в 30000 рублів дає 5% на залишок.
З 01.06.2016 «РІБ» дає 9,5% при незнижувальному залишку в 30000 рублів. З 01.07.2016 «РІБ» буде давати 9,5% при незнижувальному залишку в 10000 рублів.
UPD: 14.08.2016
Для нових клієнтів «Европлана» тепер діє ставка 7% річних.

4 Кэшбэк.
Лідером є «МТС Гроші» з 3% кэшбэком грошима на всі покупки (правда, є обмеження в 1500 рублів на місяць) – 10 балів. «Кукурудза» повертає також 3% від покупок, але «фантиками», які складно прилаштувати, якщо поблизу немає магазину «Перехрестя». Зате «Кука» має дуже короткий список винятків, за які кэшбэк не покладений – 9 балів. «Touch Bank» дає 3% балами за покупки в улюбленій категорії (одна з яких – це повсякденні покупки», куди входять супермаркети і продуктові магазини) і 1% за покупки в інших категоріях. Бали зручно конвертувати в рублі, до того ж 1 раз в місяць можна поміняти категорію – 9 балів. «КЕБ» дає 5% кешбека грошима за покупки в категорії «Ресторани» і «АЗС», 1% на все інше – 7 балів. «РІБ» – 1% кешбека грошима + іноді є категорії підвищеного нарахування – 6 балів. «Тінькофф» округлює величину кешбека в невигідну для клієнта сторону, тому кэшбэк виходить навіть менше 1% — 5 балів. «iBank» дає від 0,5% кешбека + є категорії підвищеного нарахування 3% — 4 бали. «Европлан» і «Рокет» дають 1% балами + підвищений кэшбэк за покупки в окремих магазинах – 3 бали. «Локо-банк» повертає 0,5% рублями – 2 бали.

5 Доступність банкоматів для зняття готівки.
«Тінькофф Блек», «Touch Bank» – по 5 балів за безкоштовне зняття в чужих банкоматах. «Рокетбанк» і «Европлан» – 4 бали за 5 раз в місяць отримати гроші в чужих банкоматах без комісії. По 3 бали отримують «МТС Гроші» за можливість зняття в банкоматах «ВТБ24» і «Ощадбанку», «iBank» і «РІБ» за можливість зняття в банкоматах групи «ВТБ». «КЕБ» отримує 2 бали за можливість безкоштовного зняття в будь-яких банкоматах хоча б 5 тис. рублів, «Кукурудза» отримує 3 бали за безкоштовне зняття готівки в будь-яких банкоматах до 30000 рублів на місяць і можливість самому собі безкоштовно відправити гроші «Золотою Короною» і отримати в зручному відділенні. «Локо-банк» дозволяє безкоштовно зняти гроші тільки в своїх банкоматах – 1 бал.

6 Наявність безкоштовних «стягиваний» з карти на карту (С2С).
Безкоштовно поповнити свої карти, а також безкоштовно зняти гроші для поповнення інших карт за допомогою переказів Card to Card (C2C) дозволяють «Тінькофф Блек», «Touch Bank», «Кукурудза», «РИБка» – отримують по 5 балів. «Европлан» також має дані функції (поповнюється тільки з MasterCard), але гроші після таких перекладів стають доступними лише через кілька днів – 4 бали. «Рокетбанк» отримує 4 бали, т. к. є мінімальна сума поповнення з допомогою С2С в 5000 рублів. З карток «iBank» і «Локо-банку» можна безкоштовно «стягнути» гроші (є безкоштовними «донорами») – 2 бали. «КЕБ» не дає «стягувати» з себе грошові кошти, а «МТС Гроші» бере комісію – 0 балів.

7 Наявність безкоштовних або дешевих банківських переказів.
«Тінькофф», «Touch Bank», «Кукурудза», «КЕБ» з безкоштовним міжбанком – 5 балів. За 5 безкоштовних переказів в місяць мають «Европлан» і «Рокетбанк» – 4 бали. Вартість перекладу «iBank» – 35 рублів – 2 бали. У картки «МТС Гроші» зовнішній банківський переказ через інтернет банк коштує 0,3% — 1 бал. «РІБ» взагалі не дає перевести гроші через інтернет-банк – 0 балів. У карти «Локо-банку» переклади до 30000 коштують 40 рублів, від 30000 до 100000 – 200 рублів – 1 бал.

8 Зручність поповнення карти.
Всі картки можна поповнити банківським переказом (відповідно, потрібно це робити з банків з безкоштовним міжбанком).
«Тінькофф Блек», «Тачбанк», «Европлан», «Кукурудзу», «МТС Гроші» можна поповнити практично на кожному розі – 5 балів. «РІБ» і «Рокет» отримують 3 бали за можливість поповнення з інших карт. «КЕБ» і «Локо-банк» дозволяють поповнити свої карти тільки у своїх банкоматах і відділеннях – 2 бали. Карту «iBank» зручно поповнювати в Московському регіоні через термінали «МКБ», а ось по Росії безкоштовно внести гроші можливо тільки міжбанком – 1 бал.

9 Репутація та ставлення до клієнтів.
Дуже складний пункт, і суб’єктивний. «Тінькофф банк» за нечесну рекламу кешбека, уніфікацію вкладів, встановлення індивідуальних лімітів, а також за відключення від клієнтів ДБО отримує одиницю, але можна накинути ще 1 бал за оперативну та компетентну службу підтримки та зручний інтернет-банк, разом 2 бали. «Touch Bank» за репутацію «самого глючного банку», а також через проблеми з закриттям карти — 3 бали. «iBank» за часту зміну тарифів і значне погіршення умов для ПІДПРИЄМЕЦЬ отримує 2 бали. Колишній партнер «Рокетбанка» банк «Інтеркоммерц» позбувся ліцензії, що доставила клієнтам деякі незручності, тому 3 бали. «МТС Банк» має репутацію повільного і неповороткого банку зі слабкою службою підтримки та високою ймовірністю виникнення технічного овердрафту по карті – 3 бали. «Локо-банк» вимагає за несвоєчасну оплату обслуговування карти 1% в день і штраф за технічний овердрафт – 10%, тому отримує 2 бали за жадібність. Карти «Кукурудза», «РІБ», «КЕБ», «Европлан» отримують від мене по 4 бали, можливо ця оцінка дещо завищена, ваші думки пишіть в коментарях. 5 балів я не зважився поставити нікому, оскільки банки повинні прагнути до постійного поліпшення своїх продуктів 🙂

10 Наявність безкоштовного смс-інформування.
Тут немає сенсу в шкалі від 0 до 5. 2 бали отримують картки, де смс-інформування є без всяких умов, 1 бал – де воно безкоштовно при виконанні певних умов, і 0 балів – де завжди платне. По 2 бали отримують «Кукурудза», «КЕБ», «Локо-банк», «iBank», «РІБ». «Европлан» для «безкоштовності» цієї опції вимагає 30000 покупок в місяць – 1 бал. 0 балів за платне смс-інформування – «МТС Гроші», «Touch Bank», «Рокетбанк», «Тінькофф Блек».

11 Додаткові бали за додаткові плюшки.
«Тінькофф Блек» отримує додатковий бал за можливість безкоштовного вихідного манисенда, ініційованого з боку банку (20000 в місяць). «Кукурудза» отримує 1 бал за можливість покупки валюти в банкоматах за курсом ЦБ РФ, а також придбання за кордоном за курсом ЦБ РФ. «Touch Bank» отримує додатковий бал за наявність щедрих акцій.

Підіб’ємо підсумки

Отже, за версією сайту «Бережи Гроші!» кращою універсальної дебетовою карткою стала карта «Кукурудза» (з функцією «Відсотки на залишок» і підключеної опцією «Подвійна Вигода»), на другому місці «Touch Bank» і на третьому — «Тінькофф Блек». Якщо прибрати самий суб’єктивний параметр «Репутація і ставлення до клієнтів», то результати принципово не зміняться: 1 місце поділять «Кукурудза» з «Тачем», а «Тінькофф Блек» займе наступний рядок.
UPD: 24.03.2016
Спочатку «Touch Bank» недоотримав 1 бал за «зняття в банкоматах», виправляю помилку. Таким чином, у «Тача» і «Кукурудзи» вийшло однакову кількість балів — по 47.

Опитування

Пропоную читачам самим проголосувати за звання «краща дебетова карта» для максимальної об’єктивності (можна вибрати 1-2-3 улюблені карти). Якщо Ви голосуєте за варіант «Інша», напишіть в коментарях, яку карту Ви маєте на увазі:

Яка дебетова карта гідна звання найкращої?

 • Дебетова картка «Tinkoff Black» 29%, 402 голоси
  402 голоси
  29%
  402 голоси – 29% всіх голосів
 • Карта “Кукурудза” 24%, 326 голосів
  326 голосів
  24%
  326 голосів – 24% всіх голосів
 • Карта «Touch Bank» 14%, 198 голосів
  198 голосів
  14%
  198 голосів – 14% всіх голосів
 • Карта «Рокетбанка» 11%, 152 голоси
  152 голоси
  11%
  152 голоси – 11% усіх голосів
 • Карта «МТС Гроші» 6%, 77 голосів
  77 голосів
  6%
  77 голосів – 6% всіх голосів
 • Карта «Російського іпотечного банку» 4%, 61 голос
  61 голос
  4%
  61 голос – 4% всіх голосів
 • Інша (свій варіант у коментарях) 4%, 58 голосів
  58 голосів
  4%
  58 голосів – 4% всіх голосів
 • Карта «Европлан Автоклуб» 3%, 38 голосів
  38 голосів
  3%
  38 голосів – 3% всіх голосів
 • «Карта Плюсів» від «Кредит Європа Банку» 2%, 33 голоси
  33 голоси
  2%
  33 голоси – 2% всіх голосів
 • Карта «Інтерактивного банку» Visa Platinim 1%, 18 голосів
  18 голосів
  1%
  18 голосів – 1% всіх голосів
 • Карта «Локо-банку» «Максимальний дохід» 1%, 17 голосів
  17 голосів
  1%
  17 голосів – 1% всіх голосів

Всього голосів: 1380
Голосувало: 78
24.03.2016
11.09.2016
Опитування закрито
Poll Options are limited because JavaScript is disabled in your browser.

Для кожного важливі свої параметри, тому звання «Краща карта» — це завжди суб’єктивне поняття, і воно зовсім не означає, що інші картки не заслуговують уваги. В карті банку «Югра», наприклад, взагалі не було нічого примітного, крім 5% кешбека на всі покупки, і в сьогоднішньому рейтингу вона посіла б, напевно, останнє місце. Однак, поки «Югра» чесно платила 5% кешбека інші її недоліки були просто не важливі, і це була найкраща дебетова картка.

Як я вже говорив, бажано мати кілька карт. Наприклад, карту «Кукурудза», «Touch Bank» або «МТС Гроші» можна використовувати як основну картку для здійснення повсякденних покупок та отримання кешбека. «КЕБ» тримати в запасі для витрат у категорії «Ресторани» і «АЗС» для нарахування 5% кешбека у цих категоріях, а також для безкоштовного міжбанку. Картку «Европлана» можна покласти на полицю, але використовувати його «Накопичувальний рахунок» з фіксованою ставкою в 10% на 3 роки за витратно-пополняемому вкладом і безкоштовним міжбанком як центр управління фінансами. Звичайно, не можна забувати і про картку «Тінькофф Блек», у якій як і раніше багато переваг, особливо якщо, наприклад, у Вас відкрито вклад в цьому банку і Вам не треба платити за обслуговування цієї карти.

UPD: 22.05.2016
Карта «Бінбанк Platinum» спочатку не потрапила в огляд, хоча є цілком гідною. Ось оцінки цієї карти за даними критеріями:
Географія отримання: 4 бали, т. к. у «Бінбанку» є офіси в багатьох містах.
Вартість отримання та обслуговування: 500 рублів в рік – 2 бали.
Відсоток на залишок: 7% при наявності покупок на 500 рублів – 4 бали.
Кэшбэк: «Бінбанк» дає 5% на улюблену категорію і 1% на все інше – 7 балів. Додатковий бал «Бінбанк» отримує за можливість оплачувати покупки в інших категоріях через інтернет і отримувати за них кэшбэк в 5% при підключеній категорії «Інтернет-покупки». Разом 8 балів.
Доступність банкоматів для зняття готівки: завдяки можливості безкоштовно знімати гроші (окрім рідних банкоматів) в банкоматах «Альфа-банку» і «МДМ-банку» — 3 бали.
Наявність безкоштовних стягиваний з карти на карту С2С: 5 балів.
Наявність безкоштовних або дешевих міжбанківських переказів: 1 бал за перекази по 0,5%, мінімум 30 рублів.
Зручність поповнення карти: 4 бали за можливість поповнення з інших карт в банкоматах банків-партнерів.
Репутація і ставлення до клієнтів: за нав’язливе підключення платних послуг без відома клієнтів, через проблеми з нарахуванням кешбека і незручний інтернет-банк – 2 бали.
Наявність безкоштовного смс-інформування: 0 балів.
Додаткові бали: 0 балів.
Загальна: 33 бали.

UPD: 06.01.2017
Порівняльний огляд дебетових карток за станом на початок 2017 року дивіться у статті «Карти з кэшбэком і відсотком на залишок 2017: яка краще».

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments