Здрастуйте! у цій статті ми поговоримо про особистий фінансовий план.

сьогодні ви дізнаєтеся:

 1. що таке особистий фінансовий план.
 2. навіщо він потрібен.
 3. як скласти власний фінансовий план.

Що таке особистий фінансовий план

Особистий фінансовий план-важливий елемент фінансового планування.

особистий фінансовий план — проект з управління грошима та їх джерелами, призначений для вирішення фінансових завдань.

У більшості людей фінансові завдання приблизно схожі:

 • купити будинок.
 • мати стабільний дохід.
 • отримувати велику пенсію.
 • мати накопичення.

Фінансовий план не допомагає досягати цих цілей. Він дозволяє лише бачити шляхи їх досягнення. Наприклад, щоб купити будинок, який коштує 2 млн рублів, при нинішньому рівні доходів буде потрібно 15-20 років. Значить, потрібно знайти додаткові джерела доходу, а також урізати деякі статті витрат.

Навіщо потрібен особистий фінансовий план

Особистий фінансовий план — один із засобів саморегулювання. Можна провести аналогію з тайм-менеджментом. Одне з його головних правил-складати список справ на день. Також і тут, тільки з великими термінами.

Особисті фінансові плани розрізняються залежно від терміну:

 • короткострокові-до 1 року.
 • середньострокові-від 1 до 3 років.
 • довгострокові від 3 років і більше.

На який термін краще складати план, залежить від ваших завдань.

короткостроковий фінансовий план допомагає досягати фінансових цілей протягом одного календарного року. ви вказуєте рівень доходів і приблизні витрати на повсякденні потреби. Так ви зможете бачити, скільки ви отримуєте коштів з усіх джерел і як відбувається витрачання цих грошей. план дозволяє побачити, які статті витрат переважають протягом року, а також зрозуміти, чи можна їх скоротити і як.

середньострокове планування потрібно для покупки чогось великого: збір коштів на перший внесок по іпотеці, покупка автомобіля, дорогого гаджета і т.д. Такий план робиться на основі річного. Тобто планується витрата на кілька років вперед. А на основі обсягу вільних коштів виноситься рішення про те, що можна на них купити.

довгостроковий фінансовий план орієнтований на інвестиції та накопичення: яку суму ви будете щорічно відкладати і у що будете ці гроші інвестувати (вклади, цінні папери, інвестиційні фонди). Довгострокове планування дозволяє побачити, яку суму доходу ви зможете отримувати при невеликих вкладеннях щороку.

Фінансовий план допомагає тверезо поглянути на те, звідки ви отримуєте гроші і як їх витрачаєте. Компанії користуються таким плануванням, коли потрібно проаналізувати ефективність своєї діяльності. Люди ж часто нехтують складанням фінансових планів. Але, якщо вдуматися, чим в цьому сенсі життя відрізняється від ведення бізнесу: ті ж доходи, витрати, різні взаємини, кредити, продаж своїх послуг та інше.

Кому потрібен особистий фінансовий план

Особистий фінансовий план потрібен кожній людині. Для реалізації своїх цілей важко обійтися без грошей. Саме для того, щоб бути фінансово незалежним, потрібно складати свій індивідуальний план.

А є й ті, кому особистий фінансовий план просто необхідний:

 • бізнесменам.
 • боржникам.
 • фрілансерам.
 • людям, схильним до спонтанних витрат.

Бізнесмени завжди чітко розуміють, що стан їх компанії цілком залежить від них. Якщо керівник не вміє розпоряджатися власними грошима, то що тоді говорити про справи компанії?

З боржниками ситуація дещо інша. Більшість людей, які опинилися в борговій ямі, просто не хочуть з неї виходити. Таким людям потрібен чіткий план, як заробити гроші, що можна витрачати, а які кошти — використовувати для погашення власних боргів.

Фрілансери-люди, які працюють самі на себе. Бізнесмени в мережі, які надають власні разові послуги. Саме через те, що стабільність фінансового стану таких людей залишає бажати кращого, їм потрібен фінансовий план. Він повинен включати ” обсяг замовлень, суму, планований дохід». Мінімальний набір дій, який потрібно здійснювати щомісяця для того, щоб залишатися фінансово незалежним.

І, нарешті, остання категорія-імпульсивні люди. Напевно, у вас є знайомий, який час від часу говорить «я не знаю, куди я діл гроші». Саме таким людям варто навчитися обмежуватися в своїх витратах.

В цілому ж, фінансовий план допоможе всім. Контролювати свої фінанси і бути незалежним-досить цінна якість.

Як скласти особистий фінансовий план

Ми підготували для вас коротку інструкцію зі складання особистого фінансового плану.

крок 1. поставте цілі.

Найважливіше-зрозуміти, для чого ви зайнялися складанням фінансового плану. це може бути як звичайна фінансова стабільність з формуванням подушки безпеки і відкладанням n-ої суми на відпустку, одяг та ін., так і більш амбітне завдання, на зразок відкриття бізнесу або покупки квартири без кредиту.

крок 2. визначтеся з термінами.

Головне, вибрати термін, за який ви зможете реалізувати поставлену мету.

крок 3. оптимізуйте статті доходів.

Визначте всі джерела вашого доходу. Після цього розберіться, чи можете ви заробляти більше, і якщо так, то як це можна зробити. Невеликий приклад:

Людина займається проектом, але не хоче йти з основної роботи. Його невеликий бізнес займає 4 години в день і приносить йому 20000 рублів. Основна робота займає 11 годин в день (8 — на роботу і 3 — на дорогу) і приносить дохід в 25 000 рублів. 4 години в день приносять – 20000 рублів, а 11 — 25000. Отже, краще запустити кілька проектів, витрачаючи на це менше часу.

крок 4. оптимізуйте статті витрат. 

Важливо відокремити необхідні витрати від незапланованих. Якщо ви знімаєте квартиру, то оренда і комунальні витрати-необхідні. Але похід в кафе кожен вихідний-необов’язкова трата, яку в разі потреби можна скоротити.

крок 5. виконуйте установку.

Після того, як ви зрозуміли, чого хочете і як цього можна домогтися, залишається тільки слідувати наміченим планом.

1 скласти особистий фінансовий план можна декількома способами. Наприклад, ви можете вести записи в таблиці excel. Вам потрібно лише розкреслити невелику таблицю і вносити в неї необхідні дані. програма хороша тим, що дозволяє вставляти в осередки формули, які відразу покажуть залишок і фінансовий результат. Якщо вам не хочеться працювати з програмою, візьміть блокнот або спеціальну книгу для записів.

Якщо ви займаєтеся довгостроковим інвестуванням, то можна складати план в режимі онлайн. В інтернеті створено кілька програм для цих цілей.

Розробкою плану потрібно займатися, тільки якщо у вас є чітка мета. Якщо ж її немає-знайдіть собі найближчий орієнтир.

Приклад особистого фінансового плану

Щоб було зрозуміліше, ми підготували для вас зразок планування.

У олексія є стабільна робота. Його з / п — 30000 рублів на місяць + нерегулярні премії в 10000 рублів. Постійні витрати на житло та їжу становлять — 15000 рублів на місяць. Олексій поставив перед собою мету-купити машину вартістю 250000 рублів.

Мета
Автомобіль за 250000 рублів

Термін
3 роки

Основні доходи у вигляді заробітної плати
30000 рублів

Основні витрати на їжу та житло
15000 рублів

Додаткові витрати
5000 рублів

Можливість відкладати
8000 рублів

Подушка безпеки
2000 рублів

Можливі додаткові доходи
10000 рублів

Якщо олексій буде чітко слідувати своїм планом і відкладати по 8000 рублів на місяць, то отримає 288000 рублів через 3 роки. Якщо ж щомісяця поміщати 8000 рублів у вклад під 7% річних з капіталізацією, вийде сума в розмірі 321000 рублів. План буде перевиконаний, і за цей час при відсутності непередбачених витрат подушка безпеки складе 40 000 рублів.

Цей готовий особистий фінансовий план показує, що навіть при мінімальних вкладеннях можна зібрати великі суми за невеликий термін.

Вкладення як елемент фінансового планування

При обліку своїх доходів і витрат багато росіян не враховують такий елемент, як інвестиції. Інвестиції дозволяють формувати пасивнийДохід, який з часом тільки зростає.

У сша близько 80% сімей мають накопичення в цінних паперах. Кількість коштів, які залучають інвестиційні фонди америки, в десятки разів більше, ніж у банків за вкладами.

У росії ситуація з точністю до навпаки. Менше 1% населення мають частки в інвестиційних фондах, і лише частина зберігає свої гроші в банках. Давайте розглянемо вигоду інвестицій на прикладі вкладень в піфи кк «арсагера» (2-е місце по прибутковості в росії). Компанія має показник прибутковості в розмірі 312% за 10 років. Отже, виходить трохи більше 30% на рік.

Якщо сім’я, сукупний щомісячний дохід якої становить 45000 рублів, буде відкладати 10% своїх доходів щомісяця і купувати частку в цьому піфі, то через 10 років:

 • на рахунку накопичиться 545 тисяч рублів.
 • чистий прибуток за цей термін складе 817 тисяч рублів.

Тобто, відкладаючи кожен місяць по 4500 рублів, можна отримати дохід у розмірі 817 тисяч рублів за 10 років. Варто розуміти, що це поступове поповнення, і вже в наступний рік при доході в 30% річних, сім’я отримає «чистими» близько 160 000 рублів.

Людина переоцінює те, що він може зробити за рік, але недооцінює те, що він може зробити за 10 років.

У довгостроковій перспективі фінансового планування інвестиції-дуже важливий елемент. Вони дозволяють формувати накопичення, які можуть служити джерелом пасивного доходу на пенсії або джерелом для великої покупки. Навіть з 4500 рублів можна зробити дохід в 12000 рублів на місяць, просто перераховуючи гроші в перевірений інвестиційний фонд.

рекомендуємо прочитати: куди вкласти гроші, щоб вони працювали — 16 варіантів інвестування.

Як правильно слідувати особистому фінансовому плану

Скласти хороший план — це ще не все, важливо ще слідувати йому. Згадайте, скільки разів ви збиралися бігати вечорами, складали графік тренувань, думали, що все-таки почнете худнути. Але всі ці плани неминуче зривалися, а ви знову знаходили різні виправдання.

З фінансовим планом приблизно така ж ситуація. Не дозволяйте собі зайвих витрат, якщо їх можна уникнути. Кожен раз, коли ви виходите з дому, потрібно приблизно уявляти, яку кількість грошей ви можете витратити, щоб потім не було складнощів.

Не можна передбачити всі форс-мажори, а обмежувати себе слід лише в розумних межах.

Тому не думайте про те, як реалізувати особистий фінансовий план, забувши про інші життєві складові. Набагато важливіше те, що ви користуєтеся інструментом, який оптимізує ваше життя.

2 помилки фінансового планування

Коли люди тільки починають займатися фінансовим плануванням, вони наївно вважають, що вийде все і відразу. у мисленні таких особистостей зустрічаються 2 основні помилки.

помилка 1. нездійсненні терміни.

Не можна за 1 рік стати мільйонером, якщо ви отримуєте 20 000 рублів. Ніякі інвестиції, вкладення і кредити вам цього не дадуть. Якщо ви ставите амбітні цілі, розраховуйте свої сили реально або навіть трохи їх применшуйте.

помилка 2. захмарна сума.

Це проблема тих, хто отримує не зарплату, а дохід. останній може залежати від багатьох факторів, а більшість людей у фінансовому плануванні враховує або занадто маленькі, або занадто великі суми. Будьте реалістами. Якщо ви протягом останнього року заробили 300000 рублів, працюючи у відділі продажів, то не потрібно писати середній дохід в 25000 рублів. адже протягом року ви заробляли 18000 — 20000, а в місяці пікового навантаження — по 40000 рублів.

Висновок

Особистий фінансовий план — дуже важливий елемент стратегічного планування своєї діяльності. Він дозволяє ставити цілі і бачити шляхи їх досягнення. Чітко слідувати такому плану просто неможливо, але незважаючи на це, він дозволяє сформувати у людини поняття фінансової незалежності і відповідальності за всі гроші, які він отримує і витрачає.