здрастуйте! сьогодні поговоримо про фінансові піраміди, щоб ви знали, що це таке, як працює і не траплялися в своєму житті на подібні схеми «заробітку».

Ринкова економіка характеризується свободою підприємництва та вибору способу ведення бізнесу. Для будь-якого комерсанта головна мета його справи-отримання прибутку. Загальним мірилом оцінки результатів діяльності є гроші. Функціонування законного бізнесу засноване на виробництві, продажу або перепродаж товарів, надання послуг та інших схемах. Існує такий термін, як фінансові піраміди. Найчастіше, хоча і не завжди, це навмисне створені шахрайські моделі отримання грошей їх творцями.

Що таке фінансова піраміда

в економічному розумінні фінансова піраміда – це організована схема отримання доходу її учасниками за рахунок залучення коштів нових учасників. Тобто люди, що вступають в піраміду сьогодні, “забезпечують” тих, хто прийшов туди раніше. Або всі гроші можуть акумулюватися у однієї людини-організатора.

Рядовий обиватель відразу згадає фінансову піраміду ммм в росії початку 90-х рр., що закінчилася гучним крахом з тисячами постраждалих людей. І дійсно, в більшості випадків вони маскуються під інвестиційні, благодійні фонди, компанії з товаром, що не має реальної вартості, або просто обіцяють робити гроші «з повітря».

Однак і класична схема ведення бізнесу може привести до фінансової піраміди. Відбувається це, коли власник прораховується з прибутковістю і підприємство йде в збиток або насилу покриває собівартість. Взяті в кредит або залучені від інвесторів гроші не представляється можливим повернути. Щоб підтримати бізнес беруться нові кредити, якими розраховуються з колишніми боржниками. Трактувати це як шахрайство некоректно, така ситуація ближче до поняття незаконного підприємництва.

Цією лазівкою часто користуються шахраї, ретельно прикриваючи фінансові піраміди з метою піти від відповідальності. Бізнес може приносити невеликий прибуток, але якщо систематично додаткова вартість (результат роботи компанії) менше виплат доходів, то даний проект є фінансовою пірамідою. По суті, більша частина прибутку в цьому випадку-це грошові кошти від нових інвесторів.

Історія фінансових пірамід

Для позначення обманної схеми цей вислів став застосовуватися в англії з початку 70-х рр.минулого століття, хоча зародилися фінансові піраміди набагато раніше. Першою компанією, що працює за схемою фінансової піраміди, вважається акціонерне товариство (ат) «організація індій» джона ло. За планом вона повинна була інвестувати залучені кошти в освоєння річки міссісіпі. На ділі ж вкладення були мінімальними, а більшу частину виручених грошей заповзятливий шотландець направляв на покупку державних облігацій. Фактично він погасив всі зовнішні борги франції. Ло обіцяв, що акції куплені сьогодні незабаром піднімуться в ціні. Через ажіотаж вже через півроку вартість одного паперу перевищила початкову в кілька разів. Паперових грошей франція була змушена випускати все більше. Коли обсяг грошової маси став величезним, а ціна за акції піднялася до небачених розмірів, ця піраміда впала. Ціни на товари різко піднялися і паперові гроші в якості платежу не брали.

Згодом фінансові піраміди стали періодично з’являтися і в інших країнах. Велику шахрайську схему, пов’язану з купонами, організував в 1919р. В сша чарльз понці. Це був перший аналог сучасної однорівневої піраміди. Вона впала, так як купони не можна було продавати за готівку, а можна тільки обмінювати. Виплати ж першим учасникам йшли від наступних новачків. У росії бум пірамід припав на перехідний період до ринку на початку 1990-х рр., коли було створено відоме ат «ммм» сергія мавроді.

Фінансові піраміди заборонені в багатьох країнах (канада, мексика, німеччина, італія, казахстан, польща та ін.) в тому числі і в росії (ст.172. 2 кк рф). В оае та китаї за побудову такої структури передбачена навіть смертна кара. Якщо в країні немає окремої статті за фінансові піраміди, то кваліфікуватися таке шахрайство може як незаконне підприємництво.

Причини появи фінансових пірамід

Виникнення фінансових пірамід обумовлено рядом змін в економіці і політиці держави. Основні передумови:

 • вільний ринок цінних паперів;
 • діяльність таких структур не регулюється законом;
 • підвищення рівня життя населення;
 • помірна інфляція і стабільне економічне зростання;
 • перехід країни до ринкової економіки;
 • поява різних фінансових інститутів, що пропонують як зберегти свої заощадження, так і примножити їх;
 • відсутність достовірної інформації та неписьменність населення у фінансових питаннях.

Суть фінансової піраміди

Головна мета такої схеми – збагачення організаторів піраміди за рахунок припливу нових людей. Можливо, в прибутку залишаться і ті, хто вступив відразу в перші ряди і потім вчасно вивів свої гроші. Внески учасників нікуди не вкладаються і йдуть на винагороду верхніх рівнів, тобто тих людей, хто їх запросив і інших вищестоящих над ними по всьому ланцюжку піраміди. Відповідно, якщо нинішній вкладник так само запросить людей, він отримає від них свій дохід і т. Д. У деяких моделях можлива присутність будь-якого товару для прикриття» бізнесу”, але суть від цього не змінюється: прибуток в піраміді виходить за рахунок вкладень нових учасників.

1 розподіл коштів вступили членів відбувається за різними схемами. Принцип фінансової піраміди – якомога більше число новачків. Але коли потік вкладників зменшується і виплачувати обіцяні гроші стає ні з чого, піраміда руйнується. Справа в тому, що число людей на нашій планеті має кінцеве значення. Шанси повернути свої кровні, не кажучи вже про обіцяні відсотки, є далеко не у всіх. Останні свої гроші вже навряд чи побачать. Організатори можуть на деякий час притримати виплати, а потім збирають всі наявні заощадження і ховаються.

Як працює фінансова піраміда

Варіацій шахрайських пірамідальних схем існує чимала кількість. Суть залишається незмінною, а ось способи «пустити пил в очі» пересічному громадянину стають все витонченішими. Розглянемо 2 наочних приклади:

Ці описи представлені в спрощеному варіанті. Існують складні заплутані схеми з наявністю реального товару і дуже схожі на мережевий маркетинг, який є легальним бізнесом. Живуть фінансові піраміди тільки за рахунок припливу нових людей: інших джерел виплати доходів немає. Крах будь-якої такої організації неминучий.

Можливо, вже через кілька місяців після початку роботи компанія починає відчувати “дефіцит” нових членів. У той же час зобов’язання зростають, і часто серед вкладників починається паніка. Вони масово починають продавати “цінні папери” якщо такі є. Або імпульсивно приймають рішення забрати свої вкладення. І якщо хтось каже що зміг заробити на піраміді, то значить, він був в числі перших або хоча б в середині. Верхівка (організатори) в будь-якому випадку заробить більше. Рано чи пізно величезна кількість учасників “кинуть”, залишивши без грошей.

Ознаки фінансових пірамід

Щоб не клюнути на вудку шахраїв потрібно знати основні ознаки фінансових пірамід. Буває, що людина знає про такі схеми, але вміле психологічний вплив і дезінформація призводить його до рішення вкласти свої кровні. Ознаки, за якими з великою ймовірністю можна стверджувати, що бізнес-пропозиція є фінансовою пірамідою:

 1. високі відсотки і швидкий термін окупності . Прибутковість вище 30% вже повинна насторожити. Не так багато законних способів забезпечення такого прибутку, а з тих, що є, всі володіють середнім і високим рівнем ризику. Якщо компанія обіцяє окупити проект за кілька місяців або навіть тижнів, то виникає логічне запитання: чому вона шукає вкладників серед звичайних людей, а не серед великих бізнесменів і досвідчених інвесторів?
 2. велика сума “вступного внеску”. частіше в межах 5-20 тис.руб. Однак потім за ці гроші обдурена людина навряд чи піде до суду. Ця ознака не завжди явно виражений.
 3. замість вкладених грошей людина може отримати товари за завищеною вартістю і не відповідають заявленим характеристикам або підроблені цінні папери. документи, що підтверджують прийом грошових коштів, не видаються абоЛюдині вручають договір із зазначенням, що якщо інвестиційна стратегія не спрацює, то вкладені кошти не можна повернути.
 4. акцент компанії на піарі. вражаючі презентації, продукт “ноу-хау”, красиво оформлений сайт, переконливі продавці, розсилки поштою і смс – все це направлено на охоплення великої кількості людей. Зустрічаються гасла на кшталт ” поспішайте опинитися в числі перших!”, “скоріше купуйте прилад, який не має аналогів у світі!». При цьому реклама розмита: не вказується конкретний товар або спосіб отримання доходу від участі в проекті.
 5. приховування інформації про власників підприємства, відсутність ліцензії та дозволів на право займатися фінансовою діяльністю. однак все це може бути у випадку, якщо фірма оформлена на підставну особу або зареєстрована далеко за кордоном. Якщо ж компанія взагалі відсутня, а людину запрошують в офіс, де ведеться тільки обмін грошима – це однозначно фінансова піраміда.
 6. незвичайний і незрозумілий план винагород. велика кількість інформації, складні терміни і занадто оптимістичні прогнози повинні насторожити.
 7. побічно або прямо говорять про необхідність залучення в проект своїх родичів і друзів. при цьому пропонують навчитися спеціальним психологічним прийомам або методам нейролінгвістичного програмування (нлп).
 8. надмірна наполегливість організаторів. переконання людини прийняти рішення і віддати гроші “тут і зараз”, вимога підписати розписку про нерозголошення комерційної таємниці і обіцянку легких грошей за мінімальні зусилля.

Види фінансових пірамід

Всі шахрайські пірамідальні схеми за своєю структурою поділяються на 3 види. Іноді зустрічаються запевнення організаторів, що вони створили абсолютно новий проект. Однак при його детальному розгляді схема буде належати до одного з трьох видів відомих на сьогодні.

Однорівневі (схема понці) піраміди

Схема понці – понзі) – одна з найбільш поширених і нехитрих видів фінансових пірамід. Свою назву вона отримала від прізвища відомого італійця, який вперше організував масовий обман населення.

Творець приваблює перших учасників високими відсотками і гарантованим доходом за невеликий термін. Кожен вступив не зобов’язаний залучати інших людей. Перший прибуток інвесторам він може виплачувати з власних коштів. Коли цей проект стає більш розкрученим і число вступили збільшується, відбувається перекладання грошей – зі старими учасниками організатор розплачується коштами нових. Число бажаючих вступити неухильно зростає і багато вкладаються повторно.

зрозуміло, ніякої заявленої діяльності в цій піраміді немає. Вона може представляти себе інвестиційним, благодійним проектом, фондом взаємодопомоги та ін певний час гра «в мішок» триває. Настає період, коли зобов’язання перед вкладниками зростають, а приплив нових учасників зменшується. Організатор згортає діяльність і ховається разом з усіма грошима.

схематично така піраміда виглядає наступним чином:

У центрі розташований організатор фінансової піраміди. Маленькими гуртками виділені вкладники:

 • 1 черги ;
 • 2 черги ;
 • 3 черги ;
 • 4 черги .

тривалість життя такої піраміди залежить від її популярності. частіше такі схеми живуть від 4 місяців до 2 років. Близько 80-90% вкладників залишаються у збитку. Приклади фінансових пірамід цього виду: перше ат ” ммм ” с. Мавроді, інвестиційна компанія б.мейдоффа, «айфоновая» піраміда в 2011р. В москві, проект б. Танненбаума з інвестицій в ліки по боротьбі зі снідом, «властіліна», «хопер-інвест».

Багаторівневі фінансові піраміди

структура цих пірамід дуже схожа на побудову мережі в компаніях мережевого маркетингу (особливо з бінарним планом). Позиціонувати себе така організація може як торгова компанія або як надприбуткова інвестиційна програма. Якщо присутній товар, то він низької якості або не вартий заявленої вартості. Це робиться для “відволікання” уваги людей. У рекламі таких компаній зазвичай вказується прибутковість 100-500% річних.

Кожен вступив сплачує вхідний внесок. Ці гроші розподіляються по верхніх рівнях піраміди: учасником, який його запросив і декількома вищестоящими. Після цього новий вкладник повинен привести в піраміду кілька людей (зазвичай від 2 до 5). У явній або прихованій формі йому пояснюють, що для заробітку в проекті потрібні саме нові учасники. Від них він почне отримувати гроші, тобто окупати свої вкладення і виходити на прибуток.

По суті, це просте перекладання грошей, так само як і в схемі понці. У міру зростання глибини число учасників дуже швидко зростає і вже через 10-15 рівнів воно складе все населення цілої країни. Очевидно, що вкладники нижніх рівнів втратять свої гроші, так як настане момент, коли запрошувати буде нікого. Такі люди складають 85-90% всієї фінансової піраміди. В цей час організатор закриває проект, взявши з нього максимум грошей.

схематично така структура виглядає наступним чином:

Такі організації довго не живуть. Крах (скам) піраміди настає через 2-6 місяців. Для збільшення цього терміну організатори перейменовують назву піраміди і переїжджають в інше місто для продовження «роботи». Багато хто йде у віртуальний простір для кращого маскування. Приклади таких компаній: ммм-2011, ммм-2012, «бінар», talk fusion.

Матричні фінансові піраміди

Ці схеми являють собою ускладнену модифікацію багаторівневих пірамід. Зазвичай присутній реальний товар (наприклад, золото, срібло, набір засобів для схуднення і т.д.) хоча може бути і вигадана «система навчання підприємців», яка коштує грошей. Ці організації відносяться до нових фінансових пірамід і багато людей щиро вірять, що це інвестиції.

проілюструємо схему роботи такої структури на прикладі компанії emgoldex:

При вступі новий учасник під № 4 вкладає 540 євро, потрапляє в матрицю і чекає заповнення всього рівня. Далі матриця ділиться на 2 таких же, людина піднімається на рівень вище і повинен привести 2 осіб, щоб заповнити частину нижнього рівня. Можливо, запросив його учасник під №3 зліва пообіцяє, що сам знайде людей замість нього. Вкладник під №1 отримує свою винагороду – 7тис. Євро (за мінусом комісії) у вигляді купленого злитка золота, який він може назад продати компанії. По суті, 14 осіб скидаються на «подарунок» одному.

При діленні матриць (в emgoldex їх називають «столи») учасники поступово просуваються до своєї «вершини». Учасник №1 відкриває новий стіл і потрапляє в самий нижній рівень. Відповідно, для заповнення матриць необхідні нові учасники. Сама покупка золота в інтернет-магазині легально, але механізм збору грошей і отримання прибутку – це фінансова піраміда. До тих пір, поки є новачки, система буде працювати.

Сама компанія emgoldex зареєстрована в німеччині, покупка золота здійснюється в дубаї. Переконання що золото стрімко зростає в ціні і саме це приносить хороші відсотки вкладнику не підкріплено реальними фактами. За всіма ознаками це є хитромудрим способом відмивання грошей за кордон. Адже в міру зростання числа вступили людей столів буде все більше. І прийде час, коли заповнювати їх буде нікому.

варто відзначити, що в матричних пірамідах умови отримання винагороди розпливчасті: треба чекати, коли набереться повна матриця, а коли це станеться і станеться взагалі, компанія не гарантує. Тому функціонують вони довше інших видів пірамід. Але “година ікс” настане і для них. Більшість інвесторів залишаться в збитку.

порівняння характеристик всіх 3 видів фінансових пірамід представлено в таблиці:

Фінансові піраміди в інтернеті

Поява всесвітньої павутини надала нові можливості для створення і розвитку пірамід. Географія охоплення потенційних учасників значно збільшилася, а матеріальні витрати на рекламу скоротилися. Відстежити рух грошей по електронних платіжних систем складніше. Реєстрація сайтів відбувається часто на вигаданих осіб або так, щоб дані власника «не засвічувалися». Це ускладнює пошук віртуального шахрая і притягнення його до відповідальності.

Найбільшу фінансову піраміду в мережі stock generation організував с. Мавроді. Під виглядом азартної гри в цій піраміді велася торгівля акціями віртуальних компаній. Сценарій в чомусь нагадав проект ммм, проте на сайті за багатьмаТаким компаніям було застереження: ціни можуть йти як вгору, так і вниз. Пропрацювала ця ” гра ” 2 роки, постраждалих налічується від 300 тис.чоловік до декількох мільйонів.

1 масштабними є і проекти мавроді ммм-2011, ммм-2012. Була придумана віртуальна валюта “мавро«, покупка і продаж якої здійснювалася в першому проекті через керівників рівнів – десятників, сотників, тисячників і т.д. У другому проекті (іменованим» каса взаємодопомоги”) розрахунки велися самими учасниками між собою безпосередньо. Коли приплив вкладів пішов на спад стали відзначатися затримки виплат, випадки крадіжки грошей з системи і піраміди закривалися. Мавроді кілька разів оголошував рестарт, але довіри до нього вже не було і масштаби наступних проектів були куди менше.

Серед активних користувачів інтернету відома піраміда newpro, що пропонує купити ключ за 99 рублів і залучити 3 новачків. Далі купується ключ другого рівня. Однак досягти заповітного 28-го рівня нереально. Для цього буде потрібно більше 20 трлн чоловік. Піраміди зі схожою структурою: superprogik, power mlm, moneytrain.

Серед різноманіття інтернет-пірамід в окремі категорії виділяються хайпи і сім «чарівних» гаманців.

Хайпи-це теж піраміди

Інвестиційні проекти з високою прибутковістю за схемою фінансової піраміди – це хайпи (хайп-проекти). Свої відсотки вони аргументують вкладеннями в акції, піфи, довірчим управлінням, але можуть і просто замовчувати про свою діяльність. Існує думка, що інвестиції в хайпи – це один з прибуткових видів заробітку при грамотному вкладенні коштів. В інтернеті можна навіть зустріти статті, де досвідчені учасники цих проектів розповідають про правильну стратегію вкладів з метою «вчасно вийти з гри» до закриття хайпа і при цьому заробити.

по суті всі онлайн-піраміди проходять ті ж стадії життєвого циклу, що і їх аналоги в офлайні. Гроші перекладаються з кишень одних в кишені інших і більше ніякої діяльності не здійснюється. Тому знайдуться люди, хто дійсно отримує прибуток від таких вкладень. Але потрібно розуміти, що відбувається це за рахунок інших учасників, сумарні внески яких завжди більше.

Є сайти венчурних-інвестиції з високим рівнем ризику-компаній, які дійсно займаються вкладенням грошових коштів в ризиковані і високоприбуткові фінансові інструменти (типу forex). На відміну від них хайпи мають такі ознаки:

 • барвистість оформлення ресурсу і надмірна реклама про необхідність вкладень і гарантії повернення;
 • прибутковість обіцяється 0,5–10% на добу, що є невиправдано високим показником, проте є проекти, що пропонують 15% на місяць і ця ознака до них непридатний;
 • вигадані об’єкти інвестування або їх відсутність;
 • відсутні дані про компанію (адреса, телефон, керівництво), ліцензії, офіційна реєстрація та інші документи або вони можуть бути вигаданими;
 • ускладнена схема отримання доходу, чітко не ясна суть проекту.

Для проведення фінансових операцій хайпи пропонують учасникам електронні платіжні системи perfect money, bitcoin, payeer, qiwi і ряд інших, в яких не потрібна ідентифікація особистості. З webmoney більшість хайпів не працюють. За рівнем доходу всі хайп-проекти поділяють на 3 категорії:

 • низькодохідні фінансові піраміди. існують від 1,5 до 3 років і пропонують відносно невисокі ставки – до 15% річних на місяць (до 0,5% в день). Характеризуються продуманою пірамідальною схемою і масштабною рекламою. Дуже схожі на законні інвестиційні програми, пов’язані з довірчим управлінням активами.
 • середньодохідні фінансові піраміди. існують від 6 місяців до 1 року і пропонують прибутковість 15-60% річних на місяць (до 3% в день). Швидко розкручуються, але і піку популярності досягають дуже скоро.
 • високоприбуткові фінансові піраміди. працюють 2-5 тижнів і пропонують ставки вище 60% на місяць (понад 3% щодня). Мають агресивну нав’язливу рекламу на кшталт ” реєструйся скоріше і отримай купу грошей!”, “поспішайте, такі ставки тільки 1 місяць!». Закриваються несподівано і намагаються залучити по максимуму нових інвесторів.

Крім самих організаторів таких проектів, важливу роль в системі відіграють так звані рефоводи. Вони поширюють інформацію про новий проект і агітують користувачів мережі стати учасником. Від їх дій багато в чому залежить успіх проекту. Творці хайпів працюють з цими “агентами «через партнерські програми, тобто нараховують» рефоводам” певний відсоток від вкладів інвесторів. Самі розповсюджувачі намагаються фарбувати і в подробицях розрекламувати хайп-проект в соцмережах, на форумах і блогах. Найчастіше вкладникам пропонують самим агітувати хайп і брати участь в реферальной програмі. Це дає максимальну розкрутку в середовищі онлайн-інвесторів і великий приплив грошей.

Певний час хайп успішно функціонує, і частина вкладників отримує обіцяні відсотки за рахунок зростання популярності проекту. Але приходить момент, коли обсяги грошових виплат починають перевищувати обсяги грошових надходжень. Хайп закривається (лава) і всі гроші залишаються у організаторів.

таким чином, на хайп-проектах заробляють їх творці, розповсюджувачі реклами та користувачі мережі, яким вдається вчасно виводити свої гроші.

Чарівні гаманці-звичайна фінансова піраміда

1 потенційному учаснику пропонується відправити невелику суму (в межах 10-70 рублів) на сім електронних гаманців в системі webmoney або яндекс-гроші. Після цього видалити один верхній гаманець, вписати свій і помістити повідомлення на 100-200 форумах, дошках оголошень, сайтах, де люди шукають роботу. Вважається, що якщо все зробити правильно, гроші “посипляться як з мішка” адже наступні учасники відправлять гроші на ваш гаманець і так само почнуть просувати інформацію. насправді це звичайна фінансова піраміда, до того ж неконтрольована.

Немає гарантії, що людина ” клюнувшій» на це, не напише свої номери гаманців щоб «віджати» собі побільше. Але навіть якщо всі учасники буде слідувати інструкції і на масовий спам відгукнуться всього 5 осіб, то піраміда виросте до гігантських розмірів. Ці 5 учасників залучать так само по 5 новачків, і сумарний заробіток першої людини в теорії складе 600-900 тис.руб. До цього часу в піраміді буде близько 98 тис. Учасників. Ця цифра зростає в геометричній прогресії: через 2 рівня необхідно вже 2-3 млн підключилися, потім кілька десятків мільйонів, потім трильйони і т.д. Ясно, що все населення планети покриє лише кілька рівнів такої піраміди.

платіжні системи активно борються з такими повідомленнями аж до блокування гаманця. Служби фінансового моніторингу та безпеки відстежують розсилку такого спаму і виявляють піраміди протягом декількох днів.

Фінансові піраміди в росії (список)

Перші піраміди в росію прийшли після розпаду срср. Однією з найбільших і відомих стало ат «ммм». Компанія у великих обсягах випускала акції (близько 27 млн) і квитки (близько 72 млн). Вкладникам обіцяли 500-1000% річних. Потужна пропаганда в змі привела в цю фінансову піраміду 10-15 млн осіб. На руки людям ніяких документів не видавалося. У вільний обіг ці “папери” не допускалися, купити їх назад могла тільки сама компанія. Курс акцій і квитків встановлював сам організатор с.мавроді.

Через ажіотаж їх вартість стрімко зростала і досягала 125 тис.руб. За акцію. Насправді ці папери не коштували таких грошей. Серед вкладників поповзли чутки про проблеми мавроді зі сплатою податків, незаконним підприємництвом. Паніка, що почалася, призвела до різкого падіння (більш ніж в 100 разів) вартості акцій і квитків. Фактично вони перетворилися на знецінені “папірці”. Офіс ат ” ммм ” був штурмом узятий правоохоронними органами. Мавроді заарештували і присудили 4,5 роки в’язниці. Всього йому вдалося заробити близько 3 млрд руб. Згодом ця людина створила інші піраміди.

крім ” ммм ” великими фінансовими пірамідами в 90-х і 2000 роках були:

 • “властіліна”;
 • “російський дім селенга”;
 • “тибет”;
 • “хопер-інвест”;
 • ” рубін “(»сан”).

Рахунок постраждалих в них йшов на мільйони, втрачені суми вкладників варіювалися від декількох мільйонів до трильйонів рублів. У підсумку майже всі організатори отримали реальні терміни позбавлення волі, і лише небагатьом вдалося сховатися.

незважаючи на це фінансові піраміди продовжили своє існування в росії. Пояснюється це в першу чергу прагненням людей отримати “халявні” гроші, їх довірливістю і жадібністю. Не останню роль зіграло і розвиток інтернету.Участь в такій рулетці можна порівняти з грою в казино: комусь і перепаде «шматок пирога», але господарі в будь-якому випадку зароблять, а більшість гравців втратять.

до нових фінансових пірамід відносяться:

 • суперкопилка;
 • элеврус;
 • go-partner$
 • ммм-2012
 • ммм-2016;
 • superprogik;
 • give1 get4;
 • setinbox;
 • recyclix;
 • credex і ряд інших.

За організацію пірамід в росії поряд з кримінальним покаранням введена адміністративна відповідальність (ст.14.62 коап).

Фінансові піраміди та мережевий маркетинг

З розвитком індустрії мережевого маркетингу (mlm-бізнесу) фінансові піраміди все частіше стали маскуватися під нього.

справа в тому, що багаторівнева структура буває як в шахрайських схемах, так і в легальному бізнесі.

Але при уважному розгляді виявляються значні відмінності. Мережевий бізнес абсолютно законний (згідно з рішенням суду сша в 1979р. По компанії amway) і заснований на створенні мережі консультантів (дистриб’юторів) для просування товарів від виробника до покупця. Порівняння ознак представлено в таблиці:

Що робити, якщо ви вже вклали гроші у фінансову піраміду?

Перш за все, слід заспокоїтися і тверезо оцінити ситуацію. Спочатку потрібно звернутися в офіс компанії, куди віддали гроші або до запросила людині. Шанси повернути свої кровні збільшуються, якщо на руках є документи, що підтверджують прийом або перерахування грошей.

При відмові повернення натякнути шахраям, що плануєте звернутися в поліцію і прокуратуру. І якщо це не допомогло, то негайно звертатися в ці органи. Рекомендується повідомити докладні дані про аферистів: зовнішні прикмети людей, який товар, що обіцяють, назва організації, адреса офісу і т.д. Є ймовірність, що до моменту початку дій правоохоронних органів «бізнесмени» можуть сховатися.

незважаючи на протизаконність, фінансові піраміди будуть і далі створюватися, заманюючи в пастку довірливих громадян. Щоб їх розпізнати, необхідний холодний розрахунок і розуміння суті роботи пірамідальних схем.