Оновлено 30.10.2018.

Для більшості клієнтів найбільш важливі критерії при виборі дебетової картки — це наявність хорошого відсотка на залишок та вигідною бонусної програми, а також низька вартість обслуговування. Інші параметри, звичайно, теж важливі, але все-таки другорядні.

Цим вимогам цілком задовольняє дебетова Карта №1» від «Східного». На думку творців продукту, у неї відмінні умови:

Тим не менш, незважаючи на високий відсоток на залишок (до 7% річних) і кэшбэк 5% на непогані категорії, картка «Східного» чомусь не дуже популярна.

Сьогодні перед нами стоїть завдання з’ясувати, чи є «Карта №1» вигідною для клієнта чи ні.

Дебетова картка №1 від банку Східний. Переваги
1 Недорогий випуск.

Випуск неіменний «Карти №1» обійдеться у 150 руб., за іменну картку категорії Visa Rewards доведеться віддати 700 руб. Заявку на карту можна залишити онлайн. Допка для дитини віком від 6 до 14 років безкоштовна:


ЗАМОВИТИ КАРТКУ №1

Дитяча «Карта №1» прив’язана до основного рахунку, але у неї дуже невеликі ліміти на операції (500 руб./день на зняття в банкоматах 500 руб./день покупки).

2 Можливість безкоштовного обслуговування.

Звичайна вартість обслуговування дебетової Картки №1» із другого місяця становить 99 руб./міс. (місяць, у якому оформлялася карта, безкоштовний без будь-яких умов):

Плата не стягується при підтримці незнижуваного залишку на картці від 30 000 і вище, або при отриманні зарплати/пенсії на рахунок карти. При щоденному нульовому залишку плата не справляється:

3 Відсоток на залишок.

Заморозити тридцятку для безкоштовного обслуговування «Карти №1» цілком прийнятно, тому що у карти є відсоток на залишок. Тільки от умовою виплати 7% річних на щоденний залишок від 10 000 руб. до 500 000 руб. є наявність покупок в звітному місяці на суму від 5000 руб. (операції повинні встигнути фактично провестись по рахунку):


Важливо звернути увагу, що під звітним місяцем для виконання вимоги до обігу розуміється період з 26-го числа попереднього місяця по 25-е число поточного. В цьому обороті враховуються далеко не всі покупки, наприклад, в залік не піде оплата комуналки, мобільного зв’язку, податків, штрафів. До того ж ці умови потрібно встигнути виконати вже в місяці отримання картки.

Банківські Маринки дуже часто не попереджають про цих умовах при видачі картки, внаслідок чого клієнти залишаються без нормального відсотка на залишок:

4 Кэшбэк 5%.

Необхідність здійснення покупок на суму мінімум 5000 руб./міс. по «Карті №1» для отримання відсотка на залишок виглядає не таким вже й суворою вимогою завдяки бонусній програмі.

UPD: 03.10.2018
Періодично «Східний» визначає категорії, за покупки в яких покладені 5% кешбека. З 01.10.2018 за 13.01.2019 це:

● «Товари для дітей» (МСС: 5641, 8351, 5945);
● «Аптеки» (МСС: 5912, 5122, 5295, 5292);
● «Одяг і взуття» (МСС: 5137, 5139, 5331, 5611, 5621, 5631, 5641, 5651, 5661, 5681, 5691, 5697, 5699, 5931, 5949, 7296).


В минулий період (з 01.07.2018 за 30.09.2018) категорії для 5% кешбека теж були цілком гідні («Кафе, ресторани, фастфуд», «Побутова техніка» і «Розваги»).

За всі інші покупки, крім списку винятків, передбачено 1% кешбека (варто звернути увагу, що цей перелік дещо коротший, ніж список операцій, які не враховуються в обороті для виконання вимог до нарахування відсотка на залишок):

Кэшбэк нараховується балами на спеціальний бонусний рахунок. Сума покупки повинна бути більше 100 руб. При розрахунку бонусів відбувається округлення у меншу сторону до цілого значення:


Загальна сума бонусних операцій за місяць не повинна перевищувати 60 000 руб. (після перевищення цієї суми бали за покупки в поточному календарному місяці перестануть нараховуватися):

Нарахування балів відбувається протягом 5 днів після покупки, після чого ними одразу можна компенсувати повну вартість будь-раніше зробленої покупки, за яку були нараховані бонуси (вона повинна бути здійснена не раніше 90 днів тому). 1 бонусний бал дорівнює 1 рублю:


Термін придатності бонусних балів становить 2 роки, так що часу для компенсації покупок буде предостатньо:

«Східний», звичайно, залишив за собою право змінювати свою бонусну програму в будь-який момент або зовсім її скасувати.

5 Зняття готівки без комісії в будь-яких банкоматах.

З «Картки №1» можна знімати готівку без комісії в сторонніх банкоматах при сумі одного зняття від 3000 руб. Місячний ліміт 150 000 руб.:

У касах сторонніх банків при сумі зняття більше 3000 руб. (виходячи з тарифів, у касах потрібно знімати саме більше 3000 руб.) теж комісії немає, але знайти банки, які не беруть власну комісію в касах за видачу готівки за чужими картками, досить важко:

У власних банкоматах і відділеннях зняття готівки з Картки №1» здійснюється без комісії у межах лімітів (не більше 150 000 руб./день і не більше 1 000 000 руб./міс.):

Перегляд балансу в чужих банкоматах платний, коштує 15 руб.


Перед написанням заяви на закриття «Карти №1» краще попередньо вивести її в 0, т. к. за видачу залишку через касу передбачена комісія у 90 руб.:

6 Географія присутності банку.

Банк «Східний» широко представлений країні і має 700 відділень в 64 регіонах РФ:

7 Власний кэшбэк-сервіс.

У банку «Східний» є свій кэшбэк-сервіс (у ньому потрібно попередньо зареєструвати картку), завдяки яким можна отримати додаткову вигоду, крім звичайної бонусної програми банку. Правда, магазинів-партнерів не так багато, та й ставка винагороди трохи нижче, ніж у інших аналогічних сервісів. Плюсом є те, що кэшбэк буде зарахований безпосередньо на карту «Східного».


8 Підтримка Apple Pay, Samsung Pay, Google Pay.

На сайті «Східного» є інформація про те, що його карти підтримують Apple Pay, а от на сторінці з описом переваг «Карти №1» чомусь фігурують тільки Samsung Pay і Android Pay (який тепер називається Google Pay):

Дебетова картка №1 від банку Східний. Недоліки
1 Схід — справа тонка.

Дуже часто в офіційних документах банку «Східний» зустрічається суперечлива інформація, а іноді тарифи не відповідають реальній практиці.

Наприклад, раніше з дебетових карт «Східного» можна було безкоштовно стягувати грошові кошти через сторонні сервіси, а потім раптово з’явилася комісія, при цьому тарифи не змінювалися. Пункт, який раніше відносився тільки до вихідних переказів, ініційованим через сервіс банку, став ставитися і до стягання через сторонні сервіси:

UPD: 30.10.2018
Комісія за донорство з дебетових карт «Східного» була скасована.

В тарифах на «Карті №1» в розділі «Тарифи за обслуговування дистанційних сервісах «Інтернет-банк», «Мобільний банк» зазначено, що перекази всередині банку на власні рахунки здійснюються без комісії, а нижче в цьому ж пункті фігурує комісія за цю операцію в 0,8%, мінімум 50 руб., максимум 500 руб.

UPD: 30.10.2018
Тарифи були підкориговані, плата за перекази всередині банку не стягується.

На офіційному сайті банку вказано, що плата за обслуговування Картки №1» від «Східного» стягується, якщо за звітний місяць були операції зарахування або списання (за винятком операцій списання комісій та нарахування бонусів). У той час як в тарифах про це нічого не написано.


Тобто, наприклад, на карті лежить 5000 руб., не було ніяких операцій списання та зарахувань, відсоток на залишок не покладено. За тарифами повинна стягуватися плата за обслуговування картки, а згідно інформації про карту на сайті — ні.

UPD: 30.10.2018
З сайту «Східного» зникла інформація про те, що плата за обслуговування Картки №1» стягується, якщо за звітний місяць були операції зарахування або списання (за винятком операцій списання комісій та нарахування бонусів).

2 Платне смс-інформування.

СМС-інформування у банку «Східний» платне, варто 59 руб./міс. з другого місяця.

Причому цю послугу банк підключає всім підряд при видачі своїх карток. Якщо смс-інфо не потрібно, то його можна відключити (в банкоматі, на гарячій лінії, в чаті банку). Паролі 3D-Secure при оплаті покупок в інтернеті все одно будуть приходити.

3 Нав’язування додаткових послуг та продуктів.

Цей пункт більше відноситься до кредиток банку і звичайним споживчим кредитам. Оформити дані продукти без нав’язаної страховки майже нереально.Також нерідкі випадки, коли клієнту видається не той продукт, який він просить, або оформляється що в навантаження (наприклад, «Просто карта»).

4 Платна зміна пін-коду.

За зміну пін-коду в рідному банкоматі доведеться розщедритися на 20 руб.

UPD: 30.10.2018
Зміна PIN-коду у пристроях банку стала безкоштовною.

5 Часті зміни умов.

Кожна організація змінює умови за своїми продуктами, деякі роблять це часто, деякі рідко. «Східний» якраз відноситься до тих банків, де зміни умов і правил відбуваються дуже часто і притому раптово. Наприклад, місяця не минуло з моменту появи дебетової картки «Тепло», як відсоток на залишок там був знижений з 6% до 2% річних. По «Карті №1» нещодавно було зниження відсотка на залишок з 7,5% до 7%.

UPD: 30.10.2018
Умови стали змінюватися значно рідше. З моменту минулого зниження процентної ставки по «Карті №1» з 7,5% до 7% пройшло вже 5 місяців.

6 Карту незручно поповнювати.

У банку «Східний» немає безкоштовного сервісу поповнення власних карт з карток інших банків.

Для цих цілей «Східний» пропонує тільки свої термінали та відділення, а також безкоштовний вхідний міжбанк (надсилати його, природно, потрібно з тих кредитних організацій, де за це немає комісії):

Яких-небудь затримок у зарахуванні вхідного міжбанку зі сторони «Східного» немає, все досить оперативно. Варто звернути увагу, що банк дуже не любить входить міжбанк від третіх осіб, а також від юридичних осіб та ВП (навіть зі свого рахунку). Є чимало відгуків про блокування при даних операціях.

Також картку «Східного» можна безкоштовно поповнити за допомогою сервісу перекладів «ВКонтакте» (з карток MasterCard і Maestro в межах лімітів, поки йде акція).

Вхідний С2С через сторонній сервіс «Східний» теж зарахує без комісії (наприклад, при штовханні з карти Tinkoff Black). Однак варто враховувати, що подібні поповнення «Східний» проводить по рахунку тільки через кілька днів, відразу збільшується тільки доступний баланс карти, так що є ризик нарватися на технічний овердрафт.

У картах «Східного» є одна особливість: наявність грошей на рахунку не означає, що їх можна використовувати для покупок по карті, якщо не підключений автопереведення між рахунком і картою (це можна зробити в чаті банку або у відділенні). Якщо автопереведення не підключений, то встановлювати, скільки грошей можна витратити з допомогою карти із тих, що лежать на рахунку, доведеться самостійно через інтернет-банк.

7 З карти не можна стягувати.

Дебетові карти «Східного» є антидонорами, тобто з них можна стягувати грошові кошти без комісії через сторонні сервіси, плата просто драконівська — 4,9% від суми, мінімум 250 руб. За вихідний Money Sеnd (через власні сервіси) комісія така ж:

UPD: 28.07.2018
З 26.07.2018 комісія за донорство була скасована, тобто з «Картки №1» тепер можна стягувати грошові кошти без комісії через сторонні сервіси.


8 Не дуже кваліфікований персонал.

В принципі, даний пункт можна сміливо віднести до всіх банків, кваліфікація менеджерів залишає бажати кращого. На жаль, незнання тарифів і правил обслуговування у власному банку — це вже норма для Маринок.

Наприклад, найпростіший питання про те, чи поширюється страховка АСВ на грошові кошти, розміщені на картах банку, ставить співробітників кредитної організації в глухий кут:

В чаті банку не знають, чим відрізняється С2С-переклад від міжбанку:

Також варто відзначити, що «Східний» вкрай погано працює з письмовими претензіями, постійно відсуваючи дату прийняття рішення. А відповідь представника банку на звернення клієнта на порталі banki.ru майже завжди зводиться до відпису кшталт «Ми прийняли ваше запитання у роботу».

У мережі можна зустріти багато відгуків про те, що «Східний» не нараховує обіцяні відсотки за своїми картками. І з-за відсутності відповідей банку незрозуміло, в чому причина цього, або клієнти самі не виконують які-небудь умови тарифів, або це технічний збій, або кредитна організація намагається обдурити своїх клієнтів:9 Використання «антивідмивного» закону (115-ФЗ).

Вже стали звичними пункти, згідно з якими банк може відмовити в проведенні операції, заблокувати картку, запросити документи, у ПАТ КБ «Східний» також є.

Висновок

«Карта №1» від «Східного» на роль кращого накопичувальної картки трохи не тягне, проте 7% на залишок — це цілком гідно. «Халва» від «Совкомбанку» поки її обходить (там 7,5% на щоденний залишок при наявності мінімум 5 покупок на суму від 10 000 руб./міс.). У «Користі» від «Хоум Кредит» теж 7% при наявності покупок від 5000 руб./міс. У «Ренесанс Кредит» на мінімальний залишок за місяць нараховується 7,25%. «АК Барс» по карті Evolution теж тримає 7% на залишок до 100 000 руб.

ЗАМОВИТИ КАРТКУ №1

А ось у інших конкурентів відсотки все-таки нижче, на момент написання статті у «Тінькофф Банку» — 6%, у «Кукурудзи» — 6,5% на мінімальний залишок, у «Росєвробанку» — 6,1%, у «МТС» на накопичувальному рахунку — 6%. «Рокетбанк» з гонки вибув, віднедавна там взагалі 5,5%.

Бонусна програма «Карти №1» непогана, категорії для 5% кешбека поки цілком смачні, так що витратити необхідний мінімум 5000 руб. в місяць неважко.

Хотілося б більшої стабільності в тарифах банку, наприклад, як у «Кредит Європа Банку», де по «Карті Плюсів» вже 3-й рік немає ніяких змін в гіршу сторону. «Східному» потрібно покращувати свою клієнтоорієнтованість і швидкість обробки звернень клієнтів, а також підвищувати кваліфікацію персоналу.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments