Здрастуйте! у цій статті ми розповімо про фондову біржу.

сьогодні ви дізнаєтеся:

 • що таке фондова біржа;
 • список основних учасників фондових взаємовідносин;
 • як почати торгувати на фондовій біржі.

Що таке фондова біржа

фондова біржа – величезний ринок цінних паперів, який виник з розвитком економіки.

Перша фондова біржа відкрилася ще в 17-му столітті, а зараз на планеті їх функціонує більше сотні.

трохи про історію та сучасний стан справ на фондовій біржі. багато хто дивився старі фільми, де біржі представляли у вигляді великих залів, в яких носяться люди, вигукуються ціни, і відбувається постійна торгівля, крізь шум і метушню.

До 20-ого століття так і було. Але з технічним прогресом, всі стали торгувати спочатку по телефону, а потім вже використовуючи сучасні технології. Сьогодні біржа-певний торговий простір в мережі, в якому відбувається купівля-продаж цінних паперів.

кілька слів про суть фондової біржі. це ринок цінних паперів, і визначальне тут слово саме»ринок”. Тут панує попит і пропозиція. І за цінами криються реальні люди, які формують певні позиції. Ви, напевно, бачили графіки цін на валюту/цінні папери / сировину. І ось потрібно знати, що саме настрій людей і формує ціну на той чи інший папір.

Інструменти торгівлі на фондовій біржі

Основний товар фондових бірж-цінні папери. На відміну від форекса, товарної біржі і сировинної, тут обертаються менш волатильні, але набагато більш прибуткові і стабільні фінансові інструменти.

Основними різновидами цінних паперів, які торгуються на фондовій біржі, є акції та облігації.

акція – пайова цінний папір, яка гарантує пред’явнику частину майна і прибутку (якщо така є) організації.

облігація – борговий цінний папір, який гарантує видачу зазначеної суми.

Акції – більш ризикований інструмент, і набагато більш волатильний. Зміна курсу акцій відбувається від безлічі подій – від хвороби однієї з ради директорів, до зовнішньої політики країни. Облігації ж менше схильні до мінливості настроїв покупців, так як їх виплати не залежать від доходу компанії, а лише від того, стабільна вона.

Ще є виробничі інструменти-ф’ючерси та опціони. Але це вже для більш досвідчених інвесторів і трейдерів, які на цьому «собаку з’їли».

Порівнювати форекс ринок в загальносвітовому розумінні, і фондовий, досить складно.

З одного боку, фондова біржа забезпечує вихід і до валюти, і до сировини. Але давайте порівняємо фондову біржу з форекс брокерами. З одного боку, ми бачимо цільну, складну торговельну систему, яка не буде пояснювати тобі що треба робити. З іншого-навчальні мануали і простота торгівлі.

Ну і суперник інший. На фондовій біржі вам доведеться змагатися з такими ж гравцями + брокером , який бере комісію. Значить, треба виходити в +5-7% від комісії, і це буде відмінним показником. На форексі ж змагаєшся із закладом.

В іншому-все майже те ж саме. Різні торгові інструменти, різні стратегії-але одна суть. Купив дешевше, продав дорожче або продав дорожче, купив дешевше.

Трохи про термінологію. Всі стикалися з поняттями»бики ” і “ведмеді”. Це пішло саме з фондової біржі.

бики – ті люди, які ставлять на підвищення паперів – купують їх. Ця назва походить через аналогію з підйомом на рогах біржових котирувань.

ведмеді – ті, хто ставить на пониження цінних паперів, тобто продає їх. Ведмідь своїми лапами придавлює ринок, змушуючи його опускатися.

Протистояння биків і ведмедів – один з головних механізмів ринку цінних паперів.

Крім цих «тварин», є й інші: зайці, вовки, вівці та інші. Ці назва лише характеризують стиль і успішність торгівлі: зайці роблять багато угод, вовки завжди на коні, а овець просто стрижуть. Ніякого смислового навантаження про те, що відбувається на біржі, вони не несуть.

1 поточна ситуація на фондовому ринку така, що підйом вартості цінних паперів відбувається дуже повільно і поступово, зате падіння відбувається просто стрімко. Це слід враховувати при роботі з паперами.

Якщо раніше цінний папір був саме “папером”, то зараз більшість акцій і облігацій – лише осередки даних в комп’ютерах біржі. І передача прав на цінний папір-лише черговий запис в базі.

Зараз є комп’ютери і торгові термінали. За допомогою них можна відразу почати торгівлю не виходячи з дому. Тепер компанії замість того щоб посилати своїх маклерів (біржових гравців), змушують їх торгувати з офісу. На зміну блокнотам і записам цін прийшли зручні графіки, які будуються в автоматичному режимі. Це набагато полегшило аналіз руху ринку, тим самим спростивши життя і новачкам.

Учасники фондової біржі

1. За діяльністю фондових бірж уважно стежить центробанк. Він є мегарегулятором, і однією з його функцій є розвиток ринку цінних паперів.

Слід усвідомити одне-стати учасником торгів на фондовій біржі і легко і просто. З одного боку, є можливість звернутися до посередника, заплативши йому комісію. З іншого-отримати ліцензію і стати повноцінним учасником.

професійних учасників можна розділити на наступні категорії:

 • дилер – професійна особа, що здійснює торгівлю від свого імені і за свій рахунок, шляхом публічного оголошення ціни покупки або продажу. Іншими словами, дилер-самостійний торговець, який в торговій системі оголошує про те, що хоче купити або продати цінний папір за певну ціну.
 • брокер – професійний учасник ринку, який здійснюють торгівлю від імені та за рахунок свого клієнта. По суті, брокер-посередник. Він отримує вказівку від клієнта:»купити акції підприємства а за ціною 150 рублів і нижче на суму 100 000 рублів”. І він купує, стягуючи комісію, якщо знайде ціну менше. Торгівля через брокера менш прибуткова, але реальна для людей, що володіють малим капіталом.
 • депозитарій – професійний учасник ринку цінних паперів, який займається урахуванням передачі прав на цінні папери. По суті, у нього зберігаються всі записи про переходи цінних паперів.
 • розрахункова палата – професійний учасник ринку, який веде облік всіх угод.
 • біржа – сама торгова площадка, на якій ведуться торги.
 • керуючий активами – особа, яка за договором довірчого управління, може розпоряджатися майном або грошима свого клієнта.

Головні функції фондової біржі

Питання функцій фондової біржі можна розділити на дві частини: функції фондового ринку в цілому і завдання фондової біржі зокрема. Почнемо з першого питання, яке є основоположним для розуміння завдань біржі.

функція фондового ринку – перерозподіляти кошти. Якщо говорити простою мовою, завдання цінних паперів-брати у тих, у кого багато грошей, і передавати тим компаніям, які їх потребують.

У цьому вона схожа з банківською (кредитною) системою. Але різниця лише в тому, що цінні папери є більш цікавим фінансовим інструментом з точки зору інвестування. А також більш ризикованим.

З цього випливає, що функції фондової біржі-забезпечувати можливість торгівлі цінними паперами.

вона досягається шляхом виконання трьох завдань:

 • індикативна – оцінка вартості цінного паперу. Зараз ця функція відходить на другий план, поступаючись місцем ринковій оцінці вартості. Але колись саме біржа визначала, скільки коштує той чи інший цінний папір, і від цього вже залежала вартість її серед трейдерів;
 • посередницька – створення необхідних умов для співпраці емітентів, інвесторів та інших категорій учасників;
 • регулятивна – організація і нагляд за торгівлею на ринку цінних паперів.

Але можна виділити одну і головну функція фондових бірж-організація торгівлі цінними паперами. Саме для цього створюється величезний біржовий апарат.

Важливо пам’ятати, що свій професійний вид діяльності фондова біржа не може поєднувати з іншими. Не можна організовувати торги і торгувати, або здійснювати брокерські послуги.

Як почати торгувати на фондовій біржі

Професійно торгувати на фондовій біржі дуже непросто. Деякі десятки років шукають якийсь рецепт,Який дозволив би їм постійно виходити в плюс, і в більшості випадків не знаходять. Якщо ви хочете стати повноцінним біржовим гравцем, то варто двічі подумати, перш ніж лізти в це пекло.

але якщо не боїтеся, ось п’ять кроків по тому, як стати справжнім трейдером:

 1. вибір брокера . Мабуть, один з найлегших, але відповідальних етапів біржової торгівлі. Потрібно уважно вивчити ринок, подивитися на брокерські умови, маржу, плече і так далі. До речі, у професійних брокерів є своє кредитне плече, як і в форексі;
 2. установка торгового терміналу . Ви вибрали брокера, оплатили перший внесок, тепер можете встановлювати на свій комп’ютер торговий термінал. Спочатку він буде вам абсолютно не зрозумілий, тому радимо звернутися до консультантів брокера. Їх робота полягає в тому, щоб допомагати освоювати програмне забезпечення. Рекомендується спочатку просто потикати по кнопках і зрозуміти, як це все працює;
 3. відкриття рахунку . Це чисто технічний етап. Звертаєтеся до брокера-відкриваєте рахунок і перераховуєте на нього гроші. Нічого складного;
 4. пошук підходящої стратегії – найвідповідальніший, складний і збитковий (іноді прибутковий) етап. Стратегій торгівлі ми торкнемося більш детально трохи пізніше;
 5. повноцінна торгівля і фіксування прибутку . На те, щоб хоча б виходити в нуль у вас може піти від 1 тижня активної торгівлі, до 1 року. Все залежить від ваших знань, обраної стратегії та психологічної підготовки. Цей етап триває до моменту, поки ви не перестанете торгувати, або не закінчаться гроші.

Ось і всі легкі процедури для того щоб почати торгівлю на фондовій біржі. Тільки слід пам’ятати, що різниця між звичайною торгівлею і прибутковою просто величезна. Якщо для того щоб почати потрібно 2-3 дні, то щоб виходити в плюс потрібно буде витратити кілька повноцінних років і сотні годин за графіками, аналізом і пошуком свого стилю і своєї стратегії.

Топ-10 найбільших світових фондових бірж

Найбільші фондові біржі світу – місця, де найбільше відбувається угод з цінними паперами. Оборот десятки кращих обчислюється в трильйонах доларів.

топ 10 найбільших фондових бірж:

 1. нью-йоркська фондова біржа – заслужене перше місце. Капіталізація такої біржі становить понад 16-ти трильйонів доларів. Це найбільший показник з усіх. Більше 3 000 самих різних компаній представлені тут своїми цінними паперами. Протягом декількох років є найбільшим торговим майданчиком для цінних паперів в обох америках.
 2. токійська фондова біржа – друге місце. Одна з найстаріших фондових бірж, яка продовжує тримати марку. За капіталізацією поступається нью-йоркській, але орієнтована більше на схід. Всі найбільші східні компанії розміщують свої цінні папери саме там.
 3. лондонська фондова біржа . Майже найстаріша біржа, на якій переважно ведеться торгівля акціями. Більше 50% світового обороту акцій припадає саме на лондон;
 4. шанхайська фондова біржа стрімко наганяє своїх конкурентів. З’явившись в 90-их роках минулого століття, вона швидко розвивається і приваблює китайські компанії для розміщення цінних паперів. Найбільш швидко розвивається біржа;
 5. гонконгська біржа – поступається за динамікою розвитку лише китаю. Зуміла досягти таких високих позицій завдяки злиттю з іншими біржами;
 6. біржа в торонто – основна біржа для торгівлі сировинними і банківськими акціями різних країн. Незважаючи на повальну популярність реалізації своїх акцій в лондоні, на торонто припадає левова частка північно – і південноамериканських акцій;
 7. франкфуртська біржа – найстаріша. Капіталізація на ній помітно нижче, ніж на лондонській, але це не заважає їй бути другою за оборотністю акцій і похідних інструментів;
 8. швейцарська біржа – одна з найбільш консервативних торгових майданчиків. Приваблює гравців на ній тими ж шляхами, що і сама країна – великою фінансовою незалежністю і нерозголошенням інформації;
 9. австралійська біржа – біржа для окремого, відокремленого континенту;
 10. корейська фондова біржа – одна з наймолодших. Виникла в 2005-му році, але вже зараз може потягатися зі світовою десяткою за обсягом і капіталізацією. До топ – 3 їй далеко, але в топ5-7 закріпитися може.

Російські біржі не входять в топ-10 світових через малу привабливість для іноземних інвесторів. Але незважаючи на це, і в росії є кілька великих майданчиків.

Біржі росії

Основні фондові біржі росії: московська фондова біржа і фбспб (фондова біржа петербурга). Крім них, ще є дві середні майданчики в цих же містах: валютна біржа петербурга і московська біржа.

Московська біржа є найвигіднішою для новачків через низький спреду – різницею між ціною покупки і продажу. Також велика кількість фінансових інструментів і зручний торговий термінал дозволять здійснювати операції з меншим ризиком, ніж в петербурзі.

На обох майданчиках більшість компаній російські.

Інвестиції vs торгівля. Що вивчати для торгівлі та інвестицій на біржі

Ми підійшли до самого багатогранного і цікавого питання, який кожному належить вивчити самостійно. Тут потрібно тільки визначитися з термінологією і деякою довідковою літературою.

торгівля на біржі – здійснення угод купівлі-продажу цінних паперів з метою отримання прибутку. Це реальна торгівля, за принципом»купи дешевше, продай дорожче”. Підходить для тих, хто хоче заробляти на біржі.

інвестиції – вкладення грошових коштів з метою отримання прибутку. Це більш пасивний спосіб, коли ми купуємо акції або облігації, і чекаємо поки нам з них будуть капати відсотки. Доходи трохи більше банківського депозиту, але укупі з підвищенням ціни ми будемо мати пристойний профіт, який покриє інфляцію і примножить кошти.

тепер про те, що можна вивчити для торгівлі на біржі:

Насправді, тут підійдуть будь-які інтернет-мануали, форуми біржових гравців. Всю актуальну і свіжу інформацію про торгові стратегії, сигналах, і інших помічниках для торгівлі, можна знайти у відкритому доступі.

Але так як основна складова торгівлі-технічний аналіз, одна книга все ж повинна бути у кожного трейдера-технічний аналіз-джек швагер. Це відмінний підручник, завдяки якому можна ідеально розібратися в технічному аналізі і за допомогою графіків почати аналізувати.

Також підійде олександр елдер-основи біржової торгівлі. У цій книзі дається розуміння всіх механізмів роботи біржового ринку і кілька не застарілих стратегій.

Біблія інвестування-книга бенджаміна грехема-розумний інвестор. Прочитавши її (важливо, щоб в останньому виданні), можна буде не шукати інші мануали, і починати вкладати гроші. З цією книгою можна примножити капітал в кілька разів буквально за 5-6 років.

Висновок

Фондова біржа-головний інструмент фондового ринку для організації торгівлі. Торги на фондовій біржі ведуться в основному цінними паперами, а також похідними інструментами. На деяких біржах додатково проходять торги валютою і сировиною.

Для того щоб новачкові почати торгівлю на біржі, потрібно скористатися послугами брокера, зареєструвати рахунок, і уважно вивчити біржову торгівлю. Перш ніж починати операції на біржі, слід подумати, чи хочете ви торгувати або інвестувати. Від цього буде залежати те, що ви будете купувати, як часто, і скільки взагалі отримаєте прибутку від торгових операцій.