Часті відгуки ліцензії мимоволі змушують замислитися над питанням: а чи варто взагалі нести гроші в банки, якщо вони такі ненадійні? Деякі вкладники не впевнені в тому, що поки є державна система страхування вкладів, яка гарантує повернення 100% грошових коштів до 1,4 млн рублів при краху банку, свої гроші можна сміливо нести в будь-який банк, у якого є ліцензія Банку Росії.

Як завжди, істина десь посередині. Держава, звичайно, гарантує страховку в 1,4 млн рублів через АСВ, тільки от все частіше стала з’являтися інформація, що з отриманням страхових виплат у деяких клієнтів виникають проблеми. Наприклад, можна опинитися за реєстром виплат АСВ із-за так званих «тетрадочных» вкладів:

Причому, деякі особливо спритні банки вмудряються приховати за балансом майже 95% всіх депозитів:

Ще можна опинитися за реєстром виплат АСВ якщо ви, наприклад, зробите внесок у банку, у якого через місяць-два відкличуть ліцензію, або просто зробите видаткову операцію в такому банку. Вас можуть запідозрити в дробленні вкладів:

Докладно про ситуації, в яких можна позбутися страховки, читайте в статті: «У банку відкликають ліцензію. Що робити?».

Ще, якщо у вас валютний внесок, можна отримати страхове відшкодування за заниженим курсом, а не встановленим ЦБ РФ на дату відкликання ліцензії. Докладно про таке фокусі з вкладниками «Внешпромбанка» читайте в статті: «Мораторій на задоволення вимог кредиторів банку: Що це?»

І, звичайно, ваші гроші можуть просто «зависнути», тобто ЦБ не приймає рішення про відкликання ліцензії, не про санацію, а банк в цей час перетворюється в «зомбі», і не виконує ніяких розпоряджень клієнтів. Згадаймо ситуацію з банком «Таврійський», новина про те, що банк перестав видавати вклади з’явилася 22.01.2015. А про відновлення операцій за вкладами портал banki.ru відрапортував тільки 24.04.2015. (детально про це в статті: «Банки, у яких можуть відкликати ліцензію: Як розпізнати?»).

Але як не опинитися в подібній ситуації? На думку директора департаменту супроводу ліквідаційних процедур Василя Кудякова, щоб не потрапити в складну ситуацію, потрібно дотримуватися не так багато правил:

— не мати справу з банками, які ведуть активну рекламну компанію (прощайте, Ощадбанк і ВТБ 24 :));
— не розміщувати більше 1,4 млн рублів в одному банку (абсолютно безперечно, основа всіх основ);
— уважно читати договір, зберігати всі мають відношення до вкладу документи, регулярно брати виписки;
— якщо з’явилися підозри в неплатоспроможності банку, не потрібно вживати ніяких дій щодо дострокового закриття договору вкладу (не посперечаєшся, страхуються саме вклади);
— задавати свої запитання на сайті АСВ («…став розумні запитання, отримуй розумні відповіді…»);
— при будь-яких операціях з грошима діяти обдумано, обережно й обачно.

Однак на 100% бути впевненим, що у того чи іншого банку не відкличуть ліцензію, неможливо. Немає чітких критеріїв стійкості банку, є тільки деякі здогадки, досвід, знаки, передчуття. Є, звичайно, ще інсайдерська інформація, але ми з вами, як звичайні вкладники, їй, звісно, не маємо.

Головне — ні за яких обставин не можна розміщувати в одному банку суму більше 1,4 млн рублів!

Я б ще додав, що розміщувати валюту в російських банках не має ніякого сенсу, ризики отримати свої заощадження рублями за невигідним курсом в разі відкликання ліцензії, або взагалі зіткнутися з заморожуванням валютних вкладів і подальшої «справедливої» конвертацією, ніяк не виправдовуються низькими відсотками, які пропонують кредитні організації за валютними депозитами.

У будь-якому випадку, прагнути до скорочення зустрічей з АСВ необхідно, хоча б по причині 2-х тижневої затримки з виплатою страхового відшкодування після настання страхового випадку, коли на ваші грошики ніякі відсотки не нараховуються.

Отже, нижче наведено список банків, які, на мою думку, не повинні втратити ліцензії як мінімум протягом півроку (і в яких можна відкривати вклади). Санація можлива.

Ключові слова тут — «на мою думку, це чисто суб’єктивна оцінка. Я такої ж вкладник, як і ви, тільки трохи серійний 🙂 Критерії надійності того чи іншого банку також є моїм, суто суб’єктивною думкою. Кожен вирішує сам, що робити з представленою інформацією, будь-які висновки робіть самі.

Погоджуватися зі мною чи ні – право кожного вкладника. У всіх може бути своя особиста думка.

Якщо банк задовольняє кільком моїм критеріям надійності, то все одно я буду згадувати його тільки один раз.

Увага! Подальша інформація в статті дещо застаріла. Нова редакція «білого списку» представлена тут.

Білий список надійних банків. Горизонт півроку
А) Системно-значущі банки, затверджені ЦБ:

1. ПАТ «Сбербанк Росії».
2. ПАТ «Банк ВТБ» (вклади сам «ВТБ» не приймає, приймає «ВТБ24»).
3. АКЦІОНЕРНОГО товариства «Російський Сільськогосподарський банк» («Россельхозбанк»).
4. АТ «Газпромбанк».
5. ПАТ «Банк «Фінансова Корпорація ” Відкриття».
6. АТ «Юнікредит Банк».
7. АТ «Райффайзенбанк».
8. ПАТ «Промсвязьбанк».
9. АТ «Альфа-Банк».
10. ПАТ «Росбанк».
11. «Ханти-Мансійський банк Відкриття» — в списку системно-значущих не потрапив, але ПАТ «Банк «Фінансова Корпорація ” Відкриття» контролює 20,33% банку. До того ж банк займає 18-е місце в Росії за активами.

Б) Російські «дочки» іноземних банків (деякі банки вже увійшли в системно-значущі і тут не згадуються)

Банки з даної категорії можуть відчувати проблеми, можуть бути продані, можуть навіть поступово згорнути свій бізнес в Росії, але ось саме відкликання ліцензії, на мій погляд, для них малоймовірний.

12. ТОВ «ХКФ Банк» («Хоум Кредит Банк»)- «дочка» чеська Home Credit Group.
На поточний момент в банку два основних акціонера: мажоритарний — Home Credit b.v. (88,62%) і міноритарний — Emma Omega LTD (11,38%).
13. АТ «ОТП Банк» — донька однойменної угорської групи. На даний момент угорський OTP Bank контролює 97,87% акцій банку.
14. «Банк Інтеза» — на поточний момент 100% акцій банку контролює група Intesa Sanpaolo.
15. АТ «Кредит Європа Банк» — на даний момент Credit Europa Bank N. V. (Нідерланди) володіє 99,99% акцій російської «дочки». Правда, кінцевим бенефіціаром голландського холдингу є турецький громадянин, а з Туреччиною стосунки у нас зараз не дуже гарні. Однак горизонт в півроку бачиться мені, в будь-якому випадку, цілком безпечним. Банк займає 52-е місце за розміром активів (за даними порталу banki.ru).
16. АТ «КБ «Сітібанк» — 100-відсоткова «дочка» американської Citigroup.
17. АТ «Нордеа Банк» — кредитна організація на 100% контролюється Nordea Bank AB (Швеція).
18. АТ «АКБ «Бенк оф Чайна» (колишній банк «Елос») — акціонером банку на 100% є китайський Bank of China.
19. ТОВ «Чайна Констракшн Банк» — підконтрольний на 100% материнської компанії China Construction Bank.

В) Банки, діяльність яких істотний вплив роблять державні структури.

20. ПАТ «АКБ «Російський Капітал» — державна корпорація «Агентство по страхуванню внесків» володіє 100% акцій.
21. АТ «Комерційний банк «Глобекс. 99,99% акцій банку «Глобекс» належить Державній корпорації «Банк розвитку і зовнішньоекономічної діяльності» (Зовнішекономбанк)».
22. ПАТ «Міжрегіональний комерційний банк розвитку зв’язку та інформатики» (ПАТ «АКБ «Зв’язок-Банк») – також майже повністю належить Зебу (99,65%).

В січні 2015 року було оголошено про продаж «Зв’язок-банку» і банку «Глобекс» Агентство по страхуванню внесків:

23. ВАТ «Всеросійський банк розвитку регіонів» — ВАТ «НК «Роснефть» (69,5% акцій належать державі) володіє 84,67% акцій банку.
24. ПАТ «Літо Банк» — роздрібний банк міжнародної фінансової групи ВТБ (на 85% підконтрольною державі).
25. ПАТ «Російський національний комерційний банк» (РНКБ). У січні 2016 року власником 100% звичайних акцій банку стала Російська Федерація в особі Федерального агентства з управління державним майном (Росмайно).
26. АТ «АКБ «Пересвіт». Найбільшими акціонерами банку є Руська Православна Церква (49,71%), торговельно-промислова палата РФ (24,36%).
27. ТОВ «КБ «Генбанк» — основними акціонерами банку виступають Міністерство майнових і земельних відносин Республіки Крим (25%), Департамент з майнових та земельних відносин міста Севастополя (25%).
28. АТ «АКБ «Алмазэргиэнбанк» — Міністерство майнових і земельних відносин Республіки Саха володіє 85,82% акцій товариства.
29. ТОВ «КБЭР «Банк Казані» — мерія Казані через Комітет земельних та майнових відносин контролює 41,74% у капіталі банку.
30. ПАТ «Далекосхідний банк» (ДВБ) — входить до складу Міжрегіональної банківської групи Всеросійського банку розвитку регіонів (ВБРР), основним акціонером якої є державна нафтова компанія «Роснефть». ВБРР контролює 100% акцій банку.
31. АТ «АКІБ «Почтобанк», основний бенефіціар банку — ПАТ «АКБ «Зв’язок-Банк» (96,78%).
32. ОИКБ «Русь» — у Міністерства природних ресурсів, екології та майнових відносин Оренбурзької області 79,85% часток у капіталі банку.
33. ВАТ «Акціонерний Банк «Росія», займає 17-е місце за розміром активів. Держава, звичайно, безпосередньо серйозної часткою акцій банку не володіє. Зате ми знаємо, що Путін давав розпорядження переводити свою зарплату в даний банк:

Г) Банки, що отримали докапіталізацію через ОФЗ (облігації федерального позики) в 2015-2016 роках і не згадувані вище.

34. ВАТ «Міжнародний банк Санкт-Петербурга» (МБСП) – сумарний обсяг ОФЗ 803,045 млн рублів.
35. ПАТ «Перший Об’єднаний Банк» — сумарний обсяг ОФЗ 463,31 млн рублів.
36. АТ «Банк Російський Стандарт» — сумарний обсяг ОФЗ 5 000 млн рублів.
37. АТ «СМП Банк» — сумарний обсяг ОФЗ 4 734,25 млн рублів.
38. ПАТ Банк ЗЕНІТ — сумарний обсяг ОФЗ 9 932,75 млн рублів.
39. ПАТ «МТС-Банк» — сумарний обсяг ОФЗ 7 246 млн рублів.
40. ПАТ «Татфондбанк — сумарний обсяг ОФЗ 1 416,58 млн рублів.
41. ПАТ «Московський Індустріальний банк» — сумарний обсяг ОФЗ 6 317,5 млн рублів.
42. ПАТ «Банк «Відродження»- сумарний обсяг ОФЗ 6 625 млн рублів.
43. ПАТ «БАНК «САНКТ-ПЕТЕРБУРГ» — сумарний обсяг ОФЗ 14 594,5 млн рублів.
44. ПАТ «БІНБАНК» — сумарний обсяг ОФЗ 8 801 млн рублів.
45. АКБ «Абсолют Банк» — сумарний обсяг ОФЗ 6 млрд рублів.
46. ПАТ «МДМ Банк» — сумарний обсяг ОФЗ 9 005,75 млн рублів.
47. ВАТ «МОСКОВСЬКИЙ КРЕДИТНИЙ БАНК — сумарний обсяг ОФЗ 20 231,00 млн рублів.
48. ВАТ «АК БАРС» БАНК — сумарний обсяг ОФЗ 12 107,50 млн рублів.
49. ПАТ «Совкомбанк» — сумарний обсяг ОФЗ 6 272,75 млн рублів.
50. АКБ «НОВІКОМБАНК» — сумарний обсяг ОФЗ 7 206 млн рублів.

Д) Банки, які вже потрапили під санацію.

Прецедентів відкликання ліцензії у банків, що сануються не було. Правда, проаналізувавши баланс деяких банків, які проходять процедуру оздоровлення, виникають питання про якість цього самого оздоровлення… Хоча, санируемым банкам офіційно можна порушувати нормативи ЦБ РФ.

В даний час на санації знаходяться 29 банків.

51. ПАТ «Балтійський Банк», в ролі санатора виступає АТ «Альфа-Банк».
52. ПАТ «Балтійський інвестиційний банк», в ролі санатора виступає АКБ «Абсолют Банк».
53. ПАТ «Автовазбанк», в ролі санатора виступає ПАТ «Промсвязьбанк».
54. ВАТ «АКБ «Банк Москви» (БМ), в ролі санатора виступає ПАТ «Банк ВТБ».
55. ПАТ «БАНК УРАЛСИБ», інвестором був обраний бізнесмен і колишній банкір Володимир Коган.
56. ЗАТ «БІНБАНК кредитні картки», в ролі санатора виступає ПАТ «БІНБАНК».
57. ПАТ «БІНБАНК Сургут», в ролі санатора виступає ПАТ «БІНБАНК».
58. АТ «Волго-Окський комерційний банк» («Вокбанк»), в ролі санатора виступає АТ «Трійка-Д Банк».
59. ВАТ «ВУЗ-банк», в ролі санатора виступає ПАТ «КБ «УБРиР».
60. ВАТ «Газэнергобанк», в ролі санатора виступає ВАТ «СКБ-банк».
61. ПАТ «АКБ «Інвестиційний торговий банк», в ролі санатора виступає ПАТ «Транскапиталбанк».
62. ТОВ «Інвестиційний Республіканський Банк», в ролі санатора виступає АТ «СМП Банк».
63. ПАТ «КБ «Кедр», в ролі санатора виступає ПАТ «БІНБАНК».
64. ПАТ «Краснодарський крайовий інвестиційний банк» (Крайинвестбанк), в ролі санатора виступає ПАТ «Російський національний комерційний банк» (РНКБ).
65. ПАТ «Московський Обласний Банк», в ролі санатора виступає АТ «СМП Банк».
66. ВАТ «КБ «Підемо!», в ролі санатора виступає ПАТ «АКБ «Російський Капітал».
67. АТ «ЗРОСТАННЯ БАНК», в ролі санатора виступає ПАТ «БІНБАНК», а потім особисто Шишханов Микаил Османович.
68. ВАТ «Смоленський акціонерний комерційний банк», перейменовано на ПАТ «Бінбанк Смоленськ», санатор ПАТ «БІНБАНК».
69. ЗАТ «Банк «Радянський», конкретний санатор поки не призначений.
70. ВАТ КБ «Солідарність», як санаторів виступають АКБ «Кранбанк» (ЗАТ) і ВАТ «Зарубеженергопроект».
71. ПАТ «Социнвестбанк», в ролі санатора виступає ПАТ АКБ «РОСІЙСЬКИЙ КАПІТАЛ».
72. ВАТ «Банк «Таврійський», в ролі санатора виступає ВАТ АКБ «МІЖНАРОДНИЙ ФІНАНСОВИЙ КЛУБ».
73. ВАТ «Тверьуниверсалбанк», перейменовано на ПАТ «БІНБАНК Твер» ,санатор — ПАТ «БІНБАНК».
74. АКБ «БТА-Казань» (ВАТ)», перейменовано на ПАТ «Тимер Банк», санатор ПАТ «Татфондбанк».
75. ВАТ Національний банк «ТРАСТ», в ролі санатора виступає ПАТ Банк «Фінансова Корпорація ” Відкриття».
76. ТОВ КБ «Фінанс Бізнес Банк», в ролі санатора виступає АТ «СМП Банк».
77. ВАТ «ФОНДСЕРВИСБАНК», в ролі санатора виступає АТ «АКБ «Новікомбанк».
78. АТ АКБ «ЕКСПРЕС-ВОЛГА», в ролі санатора виступає ПАТ «Совкомбанк».

Звичайно, наша банківська система непередбачувана, може впасти будь-які банки. Раніше, наприклад, існувала думка, що ліцензії не відкликають у банків, які самі є санаторами. Але ось влітку 2015 року була відкликана ліцензія у ВАТ «Акціонерний комерційний банк «Пробізнесбанк», який був санатором ВАТ КБ «Солідарність»:

Звичайно, наведений перелік не означає, що у всіх інших банків, що не ввійшли в нього, відкличуть ліцензію в найближчому майбутньому. Як, власне, немає 100% гарантії, що наведений білий список збереже свою «білизну» протягом півроку. Я, як будь-яка людина, можу помилятися. Слідкуйте за новинами ось тут.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)