Оновлено 03.07.2018.

Перша редакція «Білого списку надійних банків», у яких, на мій погляд, не повинні були відкликати ліцензію, була випущена 17 лютого 2016 року. Прогноз давався на півроку, і до 17 серпня 2016 року він збувся на 100%. Жоден банк з того списку за 6 місяців не позбувся ліцензії.

Проте за цей час відбулося багато різних подій, які досить серйозно підкоригували критерії надійності, розглянуті раніше. Тому настав час скласти новий білий список на найближчі півроку. Санація можлива.

Забігаючи трохи вперед, скажу, що з кожним місяцем щось прогнозувати стає все складніше і складніше. Особливо хочу підкреслити, що розглянуті нижче критерії є лише моєю думкою, а я, як і всі люди, можу помилятися.

Якщо банк задовольняє кільком моїм критеріям надійності, то все одно я буду згадувати його тільки один раз.

Білий список банків. Горизонт півроку
А) Системно-значущі банки, затверджені ЦБ.

У цьому пункті ніяких змін не відбулося, восени 2016 року ЦБ РФ затвердив перелік системно важливих банків, який нічим не відрізняється від подібного списку 2015 року.

1. ПАТ «Сбербанк Росії».
2. ПАТ «Банк ВТБ» (вклади приймає ПАТ «Банк ВТБ 24» і роздрібний напрямок ПАТ «Банк ВТБ» — «ВТБ Банк Москви»).
3. АКЦІОНЕРНОГО товариства «Російський Сільськогосподарський банк» («Россельхозбанк»).
4. АТ «Газпромбанк».
5. ПАТ «Банк «Фінансова Корпорація ” Відкриття».
6. АТ «Юнікредит Банк».
7. АТ «Райффайзенбанк».
8. ПАТ «Промсвязьбанк».
9. АТ «Альфа-Банк».
10. ПАТ «Росбанк».

Б) Російські «дочки» великих іноземних банків і фінансових груп (деякі банки вже увійшли в системно-значущі і тут не згадуються). Банки з іноземним капіталом.

Кредитні організації з даної категорії можуть бути продані, можуть відчувати проблеми, можуть навіть поступово згорнути свій бізнес в Росії, але ось саме відкликання ліцензії, на мій погляд, для них малоймовірний.

11. ТОВ «ХКФ Банк» («Хоум Кредит Банк») — «дочка» чеська Home Credit Group. На поточний момент в банку два основних акціонера: мажоритарний — Home Credit b.v. (88,62%) і міноритарний — Emma Omega LTD (11,38%).
12. АТ «ОТП Банк» — «дочка» однойменної угорської групи. На даний момент угорський OTP Bank контролює 97,86% акцій банку.
13. «Банк Інтеза» — на поточний момент 100% акцій банку контролює група Intesa Sanpaolo.
14. АТ «Кредит Європа Банк» — на даний момент Credit Europa Bank N. V. (Нідерланди) володіє 99,99% акцій російської «дочки».
15. АТ «КБ «Сітібанк» — стовідсоткова «дочка» американської Citigroup, однією з найбільших фінансових установ у світі.
16. АТ «Нордеа Банк» — кредитна організація на 100% контролюється Nordea Bank AB (Швеція).
17. АТ «АКБ «Бенк оф Чайна» (кол. «Банк Китаю» («Елос»)) — акціонером банку є китайський Bank of China (100%). Основним бенефіціарним власником китайського материнського банку виступає уряд Китаю (67,77%).
18. ТОВ «Чайна Констракшн Банк» — повністю підконтрольна материнській компанії China Construction Bank (100%). Кінцеві бенефіціари банку — Міністерство фінансів Китайської народної Республіки (57,14%).
19. АТ «АйСиБиСи Банк» — стовідсоткова «дочка» китайського державного банку Industrial and Commercial Bank of China, одного з найбільших в КНР. «АйСиБиСи Банк» включений до реєстру банків—учасників системи обов’язкового страхування внесків (ССВ) з 17 листопада 2016 року.
20. ПАТ «КБ «Центр-інвест» — великий за розміром активів регіональний універсальний банк за участю іноземного капіталу. На поточний момент основними бенефіціарами є «Європейський Банк Реконструкції та Розвитку» (25,25%) і підконтрольний державним і муніципальним властям Німеччини фонд DEG (20,65%).

В) Банки, діяльність яких істотний вплив роблять державні структури.

А ось непорушність цього пункту сильно похитнулася у жовтні 2016 року.

В АТ «АКБ «Пересвіт», де найбільшими акціонерами виступали Російська Православна Церква (49,71%) і торговельно-промислова палата РФ (24,36%), 21 жовтня був оголошений мораторій на задоволення вимог кредиторів:

Ліцензію у «Пересвіту» поки ще не відкликали, і цілком можливо, що банк все-таки відправлять на санацію.

Ще однією важливою подією жовтня для даного критерію надійності став відкликання ліцензії 27.10.2016 у ТОВ «Комерційний Банк «Кубанський універсальний банк», де основним акціонером банку була Адміністрація муніципального освіти міста Краснодар (98,94%):


Таким чином, в свою нову редакцію «білого списку банків» я, мабуть, не включу банки, діяльність яких впливають муніципальні влади:

— ТОВ «КБЭР «Банк Казані» (де мерія Казані через Комітет земельних та майнових відносин контролює 41,74% у капіталі банку).
— ТОВ «КБ «Генбанк» (основними акціонерами банку виступають Міністерство майнових і земельних відносин Республіки Крим (25%), Департамент з майнових та земельних відносин міста Севастополя (25%)).
— АТ «АКБ «Алмазэргиэнбанк» (Міністерство майнових і земельних відносин Республіки Саха володіє 85,82% акцій товариства).
— ОИКБ «Русь» — у Міністерства природних ресурсів, екології та майнових відносин Оренбурзької області 79,85% часток у капіталі банку.

Також в нову редакцію я не включу ПАТ «Далекосхідний банк» («ДВБ»), який «ВБРР» продав у квітні 2016 року (до цього банк входив до складу Міжрегіональної банківської групи «Всеросійського банку розвитку регіонів» («ВБРР»), основним акціонером якої є державна нафтова компанія «Роснефть». «ВБРР» контролював 100% акцій банку.).

АТ «АКІБ «Почтобанк» (не плутати з ПАТ «Пошта Банк») також випадає з нової редакції «білого списку». До недавнього часу основним акціонером банку виступав ВАТ «АКБ «Зв’язок-Банк» (96,78%), а на поточний момент бенефіціарами кредитної організації виступає група фізичних осіб.

А от інші банки з цього розділу минулій редакції «білого списку» і переходять в нову.

21. ПАТ «АКБ «Російський Капітал» — державна корпорація «Агентство по страхуванню внесків» володіє 100% акцій.
22. АТ «Комерційний банк «Глобекс. 99,99% акцій банку «Глобекс» належить Державній корпорації «Банк розвитку і зовнішньоекономічної діяльності» («Внєшекономбанк»)».
23. ПАТ «Міжрегіональний комерційний банк розвитку зв’язку та інформатики» (ПАТ «АКБ «Зв’язок-Банк») – також майже повністю належить «Зебу» (99,65%).
24. ПАТ «Пошта Банк» (кол. ПАТ «Літо Банк») — дочірня організація банку «ВТБ 24» (50% + 1 акція) і Пошти Росії (50% -1 акція). Частка держави в «ВТБ» — 60,9% акцій.
25. ВАТ «Всеросійський банк розвитку регіонів» («ВБРР») — ВАТ «НК «Роснефть» (69,5% акцій належать державі) володіє 84,67% акцій банку.
26. ПАТ «Російський національний комерційний банк» («РНКБ»). У січні 2016 року власником 100% звичайних акцій банку стала Російська Федерація в особі Федерального агентства з управління державним майном (Росмайно).
27. АТ «АКБ «Новікомбанк» — в липні 2016 року державна корпорація «Ростех» довела свою частку в «Новікомбанк» до 100% і стала повноправним власником кредитної організації.
28. ВАТ «Акціонерний Банк «Росія», посідає 15 місце за розмірами активів. Держава, звичайно, безпосередньо серйозної часткою акцій банку не володіє. Зате ми знаємо, що Путін давав розпорядження переводити свою зарплату в даний банк:

Г) Банки, що отримали докапіталізацію через ОФЗ (облігації федерального позики) в 2015-2016 роках.

На мій погляд, термін придатності даного критерію стовідсоткової надійності кредитної організації вже минув. Банки, які отримували підтримку від держави через ОФЗ, звичайно ж, тоді ретельно перевірялися на предмет фінансової стійкості. Однак з того моменту пройшло досить багато часу, і все могло змінитися.

І випадок з АТ «АКБ «Пересвіт», в якому оголошено мораторій, є яскравим прикладом того, що отримання докапіталізації від держави через ОФЗ більше не може вважатися критерієм стійкості того чи іншого банку. АСВ передало «Пересвету» ОФЗ на суму 100 млн рублів зовсім недавно, в червні 2016 року:

До того ж, у листопаді 2016 голова Рахункової палати Тетяна Голікова заявила, що за підсумками 2016 року у чотирьох банків, які отримали кошти на докапіталізацію, встановлені факти недостовірного відображення даних у звітах, що надаються в АСВ:

Конкретні назви цієї відважної четвірки історія замовчує.

Д) Банки, що знаходяться в процедурі санації.

Останнім часом досить часто стали чутні різні доводи про те, що чинний механізм санації потрібно змінювати, оскільки він дуже витратним для держави і малоефективний:

Легко припустити, що при запровадженні нової схеми санації можна буде оголосити колишню помилкою, знайти крайніх і відкликати ліцензії у банків, що сануються.

Причому є банки, де санація, м’яко кажучи, проходить зі скрипом. Приміром, існують деякі складності з взаємодією санованого ПАТ «Краснодарський крайовий інвестиційний банк» («Крайинвестбанк») зі своїм санатором ПАТ «Російський національний комерційний банк» («РНКБ»):

Санація «Трасту» також досить цікава, оскільки на санацію потрібні додаткові гроші, які виділяти поки ніхто не поспішає:


Неординарним є випадок, коли санируемый банк (АТ «Банк «Радянський») намагається через суд стягнути грошові кошти зі свого санатора (ПАТ «Акціонерний комерційний інвестиційний Банк «Татфондбанк»):

Однак прецедентів відкликання ліцензії у банків, що сануються все-таки не було, і я як і раніше дотримуюся погляду, що у банків на санації відкликати ліцензії не будуть. У цьому випадку фактично доведеться визнати, що виділені на оздоровлення банку гроші були розкрадені. Хоча немає нічого неможливого.

Отже, в даний час в процедурі санації знаходяться 30 банків


29. ПАТ «Балтійський Банк», в ролі санатора виступає АТ «Альфа-Банк».
30. ПАТ «Балтійський інвестиційний банк», в ролі санатора виступає АКБ «Абсолют Банк».
31. ПАТ «Автовазбанк», в ролі санатора виступає ПАТ «Промсвязьбанк».
32. ПАТ «БМ Банк» (кол. ВАТ «АКБ «Банк Москви»), в ролі санатора виступає ПАТ «Банк ВТБ».
33. ПАТ «БАНК УРАЛСИБ», інвестором був обраний бізнесмен і колишній банкір Володимир Коган.
34. ЗАТ «БІНБАНК кредитні картки», в ролі санатора виступає ПАТ «БІНБАНК».
35. «БІНБАНК Смоленськ», «БІНБАНК Сургут», «БІНБАНК Твер», ПАТ «КБ «Кедр» були приєднані до свого санатору ПАТ «БІНБАНК», який разом з ПАТ «Бінбанк Смоленськ» був приєднаний до «МДМ Банку», який одночасно перейменований в «БІНБАНК»:

Кручу-верчу заплутати хочу:) Санатор злився зі своїми санируемыми банками.

36. АТ «Волго-Окський комерційний банк» («Вокбанк»), в ролі санатора виступає АТ «Трійка-Д Банк».
37. ВАТ «ВУЗ-банк», в ролі санатора виступає ПАТ «КБ «УБРиР».
38. ВАТ «Газэнергобанк», в ролі санатора виступає ВАТ «СКБ-банк».
39. ПАТ «АКБ «Інвестиційний торговий банк», в ролі санатора виступає ПАТ «Транскапиталбанк».
40. ПАТ «Краснодарський крайовий інвестиційний банк» (Крайинвестбанк), в ролі санатора виступає ПАТ «Російський національний комерційний банк» («РНКБ»).
41. ПАТ «Московський Обласний Банк», до якого приєднався ТОВ «Інвестиційний Республіканський Банк», в ролі санатора виступає АТ «СМП Банк».
42. ВАТ «КБ «Підемо!», в ролі санатора виступає ПАТ «АКБ «Російський Капітал».
43. АТ «Зростання Банк», в ролі санатора спочатку виступав ПАТ «БІНБАНК», а потім особисто Шишханов Микаил Османович.
44. ЗАТ «Банк «Радянський», в ролі санатора був обраний ПАТ «Татфондбанк».
45. ВАТ КБ «Солідарність», як санаторів виступають АКБ «Кранбанк» (ЗАТ) і ВАТ «Зарубеженергопроект».
46. ПАТ «Социнвестбанк», в ролі санатора виступає ПАТ «АКБ «Російський Капітал».
47. ВАТ «Банк «Таврійський», в ролі санатора виступає АКЦІОНЕРНОГО товариства «Акціонерний Комерційний Банк «Міжнародний Фінансовий Клуб».
48. АКБ «БТА-Казань» (ВАТ)», перейменовано на ПАТ «Тимер Банк», санатор ПАТ «Татфондбанк».
49. ПАТ «Національний банк «Траст»», в ролі санатора виступає ПАТ Банк «Фінансова Корпорація ” Відкриття».
50. ТОВ КБ «Фінанс Бізнес Банк», в ролі санатора виступає АТ «СМП Банк».
51. ВАТ «Фондсервисбанк», в ролі санатора виступає АТ «АКБ «Новікомбанк».
52. АТ «АКБ «Експрес-Волга»в ролі санатора виступає ПАТ «Совкомбанк».
53. АТ «Экономбанк», в ролі санатора виступає АТ «Меткомбанк».

Нагадаю, що у банків-санаторів ліцензії раніше вже відкликали, влітку 2015 року позбувся ліцензії ВАТ «Акціонерний комерційний банк «Пробізнесбанк», який був санатором ВАТ КБ «Солідарність».

UPD: 03.07.2018
Банк Росії створив прецедент і відкликав ліцензію у банку «Радянський», який знаходився в процедурі санації. Таким чином, даний критерій надійності банків більше не працює.

Варто, щоправда, відзначити, що вкладники «Радянського» від цього не постраждали, причому навіть превышенцы, вони просто перейдуть обслуговуватися в інший банк, при цьому всі умови попередніх договорів залишаться незмінними, включаючи ставки депозитів і терміни розміщення. У якій конкретно банк переїдуть діючі вкладники, поки не оголошено.

Схожа ситуація була в «Нота-Банку», де вкладники, які не отримали страховку АСВ під час дії мораторію, продовжили обслуговуватися на старих умовах в банку «Російський Капітал».

Висновок

Як бачите, оновлений «білий список» трохи скоротився порівняно з першою редакцією. І, чесно кажучи, думаю, через півроку він стане ще коротше.

Звичайно, наведений перелік не означає, що у всіх інших банків, що не ввійшли в нього, відкличуть ліцензію в найближчому майбутньому. Як, власне, немає 100% гарантії, що наведений білий список збереже свою «білизну» протягом півроку. Я, як будь-яка людина, можу помилятися.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments