Нові правила обміну валюти. Буде податок на валюту?

0
2

Оновлено 20.06.2016.

Під кінець 2015 року увагу громадськості привернуло валютне законодавство. Багато шуму наробило положення ЦБ № 499-П про нові правила ідентифікації клієнтів, яке відразу віднесли до заходів, спрямованих на обмеження операцій з валютою. Моментально поширилися чутки, що вільне ходіння валюти взагалі хочуть заборонити. До того ж з’явилася думка, що в найближчому майбутньому продаж валюти буде обкладатися ПДФО.

Однак, як це часто буває, якщо ретельно у всьому розібратися, то тим для сенсацій як таких і немає. Про все по порядку.

Положення 499-П

Положення ЦБ N 499-П «Про ідентифікацію кредитними організаціями клієнтів, представників клієнта, вигодонабувачів та бенефіціарних власників у цілях протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму» набрала чинності 27 грудня 2015 натомість положення ЦБ N 262-П.

Весь шум піднявся з-за того, що в новому положенні відсутній пункт, згідно з яким для операцій з купівлі та продажу іноземної валюти достатньо пред’явити паспорт:

Тепер для здійснення валютно-обмінних операцій необхідно пройти повну ідентифікацію. Тільки у цьому, власне, і полягають нові правила обміну валюти.

Ідентифікація передбачає збір інформації про клієнта, яка фіксується кредитною організацією в спеціальній анкеті (досьє).

Причому, згідно з Додатком 3 положення ЦБ № 499-П кредитна організація сама визначає необхідний перелік відомостей, що включається у це досьє:

Відповідно, кредитна організація сама вирішує, які документи у вас запросити для формування досьє. У вас можуть зажадати ІПН, відомості про походження коштів, про вашої ділової репутації, про фінансове становище, флюорографію і т. д.

Варто зазначити, що для операцій з валютою на суму до 15000 рублів досить паспорта:

Звичайно, нікому не сподобається, що на нього формується якесь там «досьє». Може здатися, що дане положення 499-П про ідентифікації серйозно обмежує права клієнтів банку і направлена на посилення контролю за обміном валюти.

Насправді дане положення тут зовсім ні при чому, воно лише видано в рамках Закону «Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму». І говорити про обмеження прав треба було набагато раніше.

Федеральний закон від 07.08.2001 N 115-ФЗ («антиотмывочный») містить такі пункти, які взагалі дозволяють банкам «творити» багато цікавих речей. (докладно я про це писав у статті «Банк не віддає внесок. Що робити?»)

Наприклад, згідно ст. 7, п. 11 і 12 банк може відмовити в проведенні операції, пославшись на правила внутрішнього контролю, до того ж є вказівка у пункті 12, що цивільно-правова відповідальність в цьому випадку не настає (тобто іншими словами, стаття федерального закону якимось чином скасовує дію Цивільного Кодексу):

Стаття 7, пункт 1.1: банк зобов’язаний вимагати у вас відомості про походження коштів. Причому, не вказується, що є достатнім обґрунтуванням, а що ні:

Стаття 7, пункт 14: клієнти зобов’язані надавати всю необхідну банкам інформацію:

Звичайно, поки «цікавість» банків не прийняло масовий характер. Однак варто мати на увазі, що в рамках Закону «Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму» банкам дозволено запитувати у вас будь-які документи і відмовляти вам у проведенні будь-яких операцій (крім зарахування грошових коштів на рахунок).
Тому потрібно бути готовим, що в один прекрасний момент банки почнуть дуже скрупульозно виконувати положення «антивідмивного закону»:

UPD: 20.06.2016
В середині червня Держдума прийняла в третьому читанні закон, який дозволяє купувати або продавати валюту на суму до 40000 рублів без паспорта. При валютообмінних операціях на суму більше 40000, але менше 100000 достатньо одного паспорта:

Чи потрібно сплачувати податок на валюту

Одночасно з обговоренням нових правил обміну валюти з’явилася думка, що складання досьє знадобилося для того, щоб змусити населення платити податок на доходи від валютно-обмінних операцій. Правда, наш міністр фінансів Антон Силуанов в кінці грудня 2015 заявив, що планів по введенню податку на валютно-обмінні операції немає:

У квітні 2015 року Силуанов також говорив, що введення додаткових податків на обмін валюти не планується:

У травні 2015 року про те, що податок на дохід від продажу валюти платити не потрібно, писали «Известия» і портал banki.ru:

Варто відзначити, що в багатьох листах Мінфін заявляє, що податок на доходи від продажу валюти платити все-таки потрібно, оскільки валюта є майном, при продажу якого виникає обов’язок сплатити податок на доходи фізичних осіб. Наприклад, у листі від 4 лютого 2013 р. N 03-04-06/0-33 «Про порядок сплати податку на доходи фізичних осіб при здійсненні операцій з іноземною валютою» сказано, що оподатковуваний база розраховується як різниця між ціною покупки і продажу валюти, і податок платити потрібно, оскільки валюта є майном:

Правда, є інший лист Мінфіну (Лист Департаменту податкової і митно-тарифної політики Мінфіну РФ від 24 грудня 2012 р. N 03-04-06/4-361), в якому стверджується, що платити податок на дохід при обміні валюти не потрібно, оскільки матеріальна вигода з курсової різниці не входить в перелік випадків, коли матеріальна вигода визнається доходом для цілей справляння податку на доходи фізичних осіб (стаття 212 глави 23 Податкового кодексу РФ):

UPD: 13.05.2016
Мінфін пропонує ввести податок на доходи громадян від продажу валюти на біржі:

Однак, на думку юристів, одних листів Мінфіну недостатньо, для справляння податку від продажу валюти на біржі все-таки потрібні зміни в Податковий кодекс:

На практиці переважна більшість громадян свої доходи, отримані від валютно-обмінних операцій, не декларує, і податки, відповідно, не сплачує. Причому, поки яких-небудь санкцій з боку податкової не спостерігається.

Заборонять чи вільне ходіння іноземної валюти

В кінці 2015 року, на тлі ослаблення рубля і зростання курсу долара, будь-які новини, пов’язані з валютою, викликали особливий інтерес. Тому зовсім не дивно, що один з депутатів партії ЛДПР вирішив скористатися ажіотажем і привернути до себе увагу.

Іван Сухарєв пропонує заборонити будь-які операції з валютою між резидентами (включаючи купівлю валюти в банку і зберігання її там же):

Причому, раніше інший депутат з тієї ж самої партії (ЛДПР Михайло Дегтярьов також пропонував заборонити обіг і зберігання доларів на території Росії:

Однак поки ніяких додаткових обмежень у закон РФ № 173-ФЗ від 10 грудня 2003 року «Про валютне регулювання і валютному контролі» не внесено. До того ж у жовтні 2015 року наш президент говорив, що планів по догляду з ліберального курсу в сфері валютного регулювання (докладніше у статті «Контроль валютних операцій. Переведення доларів і євро»):

Хоча, якщо планів на обмеження операцій з валютою поки немає, це не означає, що відповідні плани не з’являться в майбутньому. Будемо пильно стежити за ситуацією.

Сподіваюся, моя стаття була вам корисна, про всіх уточненнях і доповненнях пишіть в коментарях.

За оновленнями в цій та інших статтях можна стежити на Telegram-каналі: @hranidengi.

У зв’язку з блокуванням Телеграма створено дзеркало каналу в ТамТам (месенджер від Mail.ru Group з подібним функціоналом): tt.me/hranidengi.

Підписатися в Телеграм Підписатися в ТамТам

Підписуйтесь, щоб бути в курсі всіх змін:)

comments powered by HyperComments

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here